Jump to content

Moto Zajednica

orc VS oc

Recommended Posts

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Pa dragi moji, zamolio bih vas za vase laicko, a i po mogucstvo strucno misljenje na sledecu temu. Koji je izraz pravilniji: motORCikli ili motOCikli. Pitanje je jednostavno, sad samo da damo neko objasnjenje na doticnu nazovimo zabunu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova

1. Izraz (fraza) ne moze biti pravilnija, ili manje pravilna. Ona je tachna, ili netachna.

Pravilno nije ni jedno od ponudjenih.

Odgovor je 'motocik'. (bez svova ''i'')

Seti se, bicikl, a ne bicikli (lo)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Dobro pitanje :) Anglosaxonci koriste podjednako i motocycle i motorcycle, pa tom logikom verovatno i mi, kao stranu rec koju smo od njih preuzeli "motocikl" i "motorcikl". Treba samo videti (ovo nisam proverio) ameri i englezi imaju obicaj da mnog recci malo razlicito kazu ili izgovore pa moguce da je razlika odatle (kao npr rec "boja", color *USA i colour *UK ). "Motor" sigurno nije, skraceno je i odomaceno, ali nazalost ne znaci apsolutno nissta do bass - motor (motocikla , masine, kosilice i sl.). Daklem, sto`s mene tice u obicnom govoru koristim MOTOR a u strucnijem MOTORCIKL..... da ne kazzem crotch rocket:) A vi kako god vam volja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Mislim da bi bilo najbolje da pogledam kako pise u vozackoj pored A kategorije... al me mrzi! 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

Mislim da je pravilno "motocikl" jer se u udzbenicima voznje a i u testovima koristi ta rec, a i u dozvoli pise tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Fazon je u tome sto se po kojekakvim zakonskim knjigama pojavljuju obe verzije. U Vujakliji pise motocikli, ali je objanjeno da je moto- prefiks za nesto sto se krece. Ja smatram da to nije odgovarajuci prefiks, posto se i bicikli krece, ima dva tocka a nema motorni pogon. A posto se kaze MOTORNA vozila, verujem da ne bi bas lepo zvucalo reci MOTONA vozila. Prema tome ja sam apsolutno za MOTORCIKL(i).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981
U vozckoj pise MOTOCIKLI!

 

Ali je moja jos uvek na SFRJ formularu; mozda se do sada nesto izmenilo! :lol:

 

U saobraæajnoj za mog automatika3 svojevremeno je stajalo "Motocikl sa pomoænim motorom"... i tu svaka dalja diskusija prestaje 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova

Pravilno jeste ''motocikl''. Ne znam po kojoj logici, ali jeste tako. (ustvari, po svemu navedenom nema logike da se zove motocikl, vishe logike ima za motorcikl,...zashto je pravilno ono prvo ne znam. Raspitacu se ili pogledati u nekoj knjizi.

 

Al', bar nemojte stavljati bespotrebno slovo ''i''. Nije ni bicikli ni motocikli. (bicikl, motocikl).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova

evo objashnjenja zashto je pravilno ''motocikl'' (ova objashnjenja ne moraju da budu tachna, ovo su samo pretpostavke).

Engleski: motor-cycle (motosjakl-gde je tu ''r''??)

e sad poshto se ranije informacije prenosile usmeno a ne pismeno (a u izgovoru nema r) lako moze biti da je kod nas ostao samo izgovor, a kasnije nisu menjali,...(bilo bi previshe komplikovano zar ne?)

 

drugo objashnjenje, mozda malo sa filozofske strane,...al ajd

 

motor-engine

moto-kretanje

 

engleski motor-cycle (cycle-ciklus)

znachi...prevedite sami kako hocete,... recimo ciglus rada motora (mashine)

 

ako je moto kretanje,

a ciklus cycle onda:

motocikl(us) jeste ciklus kretanje

 

,....engleska rech ima jedan smisao a isto znachenje kao srpska koja ima drugi smisao,...tj. od drugih je rechi slozena.

 

 

ovo su samo neke ideje,...drug je rekao da ce pitati magistra engleskog jezika pa cu postovati i njegovo objashnjenje,....

 

uzgred i ja sam danas negde prochitao motoRcikl,... :evil:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja