Jump to content

Moto Zajednica

Rutiranje

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sitni nocni sati su idealno vreme za planiranje puteva i pregled mapa. Za tu namenu u poslednje vreme koristim MapSource program sa InfoTim SCGRote 1.6 mapama. U posedu imam i kupljen PlanPlus sa poslednjim mapama koje je Contrast postavio na sajt.

 

Uzmimo jedno virtualno putovanje iz Beograda ka Srebrnom jezeru. Za polaznu tacku sam jednostavnosti radi uzeo benzinsku pumpu na smederevskom putu kod raskrsnice za skretanje ka Kruznom putu i Avali.

 

PlanPlus je iz momenta odabrao autoput do skretanja za Pozarevac, pa kroz centar grada ka Mailovcu dalje. To mi naravno ne odgovara jer necu da izlazim na autoput. Postavljam medjustanicu tako da PlanPlus bira Smederevski put. Tim putem sam u skorije vreme dva puta prolazio te znam da i oko Smedereva i oko Pozarevca postoje obilaznice. Genijalni PlanPlus ni jednu nije uzeo u razmatranje vec je trasirao rutu kroz centar oba grada. Pritom od polazne tacke do Sirakova imamo 72km. Koristeci obilaznice oko Smedereva i Pozarevca se dobija 2km vise, ali sam verujem da se gubi bar 30 minuta vremena. PlanPlus ce uzeti u obzir obilaznice samo ako postavite prolazne tacke preko njih.

 

t0fK2_planplusrutiranjekw1.th.jpg

 

MapSource radi nesto bolje.U startu krece Smederevskim putem. Zna za obilaznice oko Smedereva i Pozarevca, ali pravi gresku i trazi da izadjem na autoput i to za samo nekoliko kilometara!!

 

S1pgx_mapsourceprvavarijantags1.th.jpg

 

Odlazim u Preferences i kazem da ne zelim autoput. Rekalkulacija. Tako je, autoputa nema, ali nema ni obilaznice oko Smedereva i Pozarevca! Pokusavam sa malo "neznijim: podesavanjem, ali rezultat je: ili ce ici autoputem  koristiti obilaznice, ali ce ici obilaznicama uz koriscenje autoputa...

 

Za idealnu varijantu se znaci u oba programa mora intervenisati. Ta varijanta bi izgledala ovako:

 

T2vrA_mapsourceidealnokr3.th.jpg

 

Obratiti paznju na nivo detalja na obe mape, do duse, u MapSource je ukljucen maksimalan prikaz detalja. Kad vec offujem da dodam da one benzinske pumpe sa pocetka trase nema ni u jednoj verziji mapa. Generalno, MapSource je daleko mocniji softver od PlanPlusa, alati za postavljanje trase su intuitivniji i laksi za koriscenje. Sem toga, PlanPlus zna da se zaglupi i neke trase jednostavno ne moze da proracuna (recimo oko Brze Palanke). Problem sam prijavio Contrastu i obecano mi je da ce u sledecoj verziji to biti ispravljeno.

 

Predpostavljam da mape sadrze samo seme puteva, dok rutiranje obavlja softver PlanPlus ili MapSource. Ako je to tacno, onda i sami GPS uredjaji, u ovom slucaju iGo platforma i Garmin moraju imati svoj softver za rutiranje. Ako nije tacno, onda PlanPlus i iGo rutiraju na identican nacin (iste mape) pa otvorite cetvoro ociju! Kao i u slucaju InfoTim mapa, u ostalom.

 

Ono sto mene zanima je kako bi recimo ovu destinaciju rutirao Crypton S1000 ili Mio 320/520, a kako neki Garmin Zumo recimo. Bio bih zahvalan vlasnicima ovih GPS uredjaja da postave ovu mapu i jave kako je njihov mezimac odradio obilaznice i autoput.

U svakom slucaju, nemojte slepo verovati softveru za rutiranje. U nepoznatom kraju, na terenu ste prepusteni GPS uredjaju, ali ako planirate put na racunaru, obavezno proverite sta je spravica odabrala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD

Zumo bi to ovako:

 

1520.jpg

 

1564.jpg

 

Ako samo ukucas raskrsnicu Smederevski PUt i Kruzni Put pa do Srebrnog Jezera.

 

A ovako:

 

2768.jpg

 

163.jpg

 

Ako pola sata brljam po njemu i trazim raskrsnice i kako se zovu i upisuju u njega, a po neke i da obelezim na samoj karti pa da mu kazem da ih uzme u obzir.

 

Opet mala digresija ;), ja bi ovo ponovo radio samo zbog tebe, zbog sebe vise nikad. Pitao bi dobre ljude ako bas hocu da obidjem autoput ili da ne prodjem kroz grad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

1564.jpg

 

Ovo je kako MapSource inicijalno radi, znaci mali izlazak na autoput, uz koriscenje obilaznica oko oba grada. Korigovao si ga kod Smedereva da ne izadje na autoput. Sa korekcijama, i ako poznajes kraj, proci ces ovako sa obe mape i oba programa. Medjutim, recimo da si negde pogresno skrenuo, Zumo ti uradi rerutiranje i eto te na autoputu. Ali kod njega postoji opcija "ne koristi auto put" pa se to moze izbeci, ali u tom slucaju ce verovatno omasiti obilaznice i provesti te kroz centar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD

Medjutim, recimo da si negde pogresno skrenuo, Zumo ti uradi rerutiranje i eto te na autoputu. Ali kod njega postoji opcija "ne koristi auto put" pa se to moze izbeci, ali u tom slucaju ce verovatno omasiti obilaznice i provesti te kroz centar...

 

Za ovo bi vec morao da prodjem tuda. Kad budem prvi put prosao obavesticu te.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Economical, Short, Fast:

Smederevski put - Grocka - Brestovik - (oko Smedereva) - Ralja - (kroz Požarevac) - Sirakovo - Majilovac - Popovac - Kumane - V. Gradište.

 

Easy:

Smederevski put - Grocka - Brestovik - (oko Smedereva) - Ralja - (oko Požarevca) - Sirakovo - Majilovac - Popovac - Kumane - V. Gradište.

 

Easy? 8 ;)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

U svakom slucaju, nemojte slepo verovati softveru za rutiranje. U nepoznatom kraju, na terenu ste prepusteni GPS uredjaju, ali ako planirate put na racunaru, obavezno proverite sta je spravica odabrala.

 

U svakom slučaju se mora proveriti ruta koju GPS predloži!

GPS navigacija je zamišljena kao "pomoć pri navigaciji", a ne da se 100% osloniš na njega.

 

Inače, kartografija sadrži podatke o kategorijama puta (brzina, dozvoljena prevozna sredstva, smerovi...), a softver uređaja te podatke preračunava u rutu u odnosu na zadate parametre koji su dostupni u softveru tog uređaja. Garmi uređaji će recimo različito izračunati rutu ako ne može da se odabere kamionski mod (svi noviji uređaji) u odnosu na one koji mogu. Isto tako MapSource ima neke paremetre rutiranja koje ni jedan uređaj nema (nije mi jasno zašto, ali eto, nema), kao što je recimo klizač koju vrstu puteva više volite (skala od lokalnih do superbrzih autoputeva i recimo koje tačke da se izbegavaju - privremeno zatvoreni putevi).

Najbolje je kod Garmin uređaja da rutu napravite u MapSource-u pa je prebacite u uređaj (ako isti podržava rute). Lakše je i preglednije. zumo naravno ima i sasvim pristojan softver za rutiranje u samom uređaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Isto tako MapSource ima neke paremetre rutiranja koje ni jedan uređaj nema (nije mi jasno zašto, ali eto, nema), kao što je recimo klizač koju vrstu puteva više volite (skala od lokalnih do superbrzih autoputeva i recimo koje tačke da se izbegavaju - privremeno zatvoreni putevi).

 

Jedan klizač na skali mali put - superbrzi put, ili više njih (za sve vrste puta)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

 

Ako pola sata brljam po njemu i trazim raskrsnice i kako se zovu i upisuju u njega, a po neke i da obelezim na samoj karti pa da mu kazem da ih uzme u obzir.

 

Opet mala digresija ;), ja bi ovo ponovo radio samo zbog tebe, zbog sebe vise nikad. Pitao bi dobre ljude ako bas hocu da obidjem autoput ili da ne prodjem kroz grad.

 

Lakše je da ih ubodeš prstom na karti ego da pretražuješ nazive za raskrsnice... ja obično rutu pravim u Map Source-u pa je prebacim u zumo.

Ali kada ti računar nije pri ruci (99,9% kada si već krenuo na put), brži je način koji si već opisao kao "obeležavanje na karti pa uzimanje u obzir". Najbrže je međutim otići u rutiranje i sve tačke koje nemaš kao favorite ubosti na karti (opcija u softveru).

 

@ Čeh

Jedan klizač sa skalom od najiže kategorije pa do najviše kategorije puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

@ Čeh

Jedan klizač sa skalom od najiže kategorije pa do najviše kategorije puta.

 

Bemliga ako smo se dobro razumeli onda... iGo ima 5-6 kategorija puteva koje možeš da uključiš/isključiš iz računanja rute. Da li je to to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

@ Čeh

Jedan klizač sa skalom od najiže kategorije pa do najviše kategorije puta.

 

Bemliga ako smo se dobro razumeli onda... iGo ima 5-6 kategorija puteva koje možeš da uključiš/isključiš iz računanja rute. Da li je to to?

 

Hmm.. ajd vako...

 

Kod Garmin uređaja možeš da podešavaš sledeće parametre:

Vozilo koje koristiš: pešak, biciklista, auto/motor, kamion, autobus...

Šta želiš da izbegavaš: polukružne okrete, saobraćaju gužvu (TMC opcija), autoputeve, puteve sa naplatom, makadam, trajekte, trake za specijalna vozila...

 

U MapSource-u, uz sve to ima i klizač kojim biraš koje puteve preferiraš - od najniže do najviše kategorije.

 

@ Pedriic

Tako je. Za sada u podatke o karti (SCG Route) nisu uneseni podaci o putevima dozvoljeim za kamione. Ali to radi sa kartom Evrope.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: BGD,Bezanijska kosa

Eh, lepog li vremena gluvarenja! Vreme kada je važilo "mapu čitaj a prolaznika pitaj". Jahati svetom na dva točka je fijuk vetra u žagoru ljudi. U zadovoljstvu odbacite elektonske štimallice živaca-dosta vam je rutiranja u poslu.  Vreme bez prezervativ pomagala prizivaju mnogi sociolozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Eh, lepog li vremena gluvarenja! Vreme kada je važilo "mapu čitaj a prolaznika pitaj". Jahati svetom na dva točka je fijuk vetra u žagoru ljudi. U zadovoljstvu odbacite elektonske štimallice živaca-dosta vam je rutiranja u poslu.  Vreme bez prezervativ pomagala prizivaju mnogi sociolozi.

 

;)

Kad smo već u off-u...

Pričao mi moj pokojni deda kako je to nekada bilo kada je on konjem i laganim kasom obilazio Vojvodinu i uživao bez buke motora... pa na kraju dana timarenje i čišćenje opreme... eh ta lepa vremena...

Ali eto, mi vozimo motore koji zagađuju a... koristimo i elektroniku... opet radi uživanja... jer, ruku na srce, čoveku ni motor ni elektronika nisu neophodni da preživi, ali ima nas koji to volimo... kao i moj deda koji je voleo konje... a možda je mogao i peške?

A sada, da se vratimo na temu? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 436 postova
  • Lokacija: BGD

@ Pedriic

Tako je. Za sada u podatke o karti (SCG Route) nisu uneseni podaci o putevima dozvoljeim za kamione. Ali to radi sa kartom Evrope.

 

Ih sto ne rece to ranije >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Inđija N45°2.154' E20°4.473'
  • Motocikl: Nema :(

@markone

Znas li mozda kako spojiti u MapSource-u AdriaRoute i SCGRoute mape tako da ume da izrutira nesto poput Beograd - Rovinj? Ja probao sa opcijama za izbegavanje naplatnih rampi, i uvek dobijem lepo uradjen samo deo rute na podrucju ciju mapu imam selektovanu u gornjem levom select box-u. :(

 

Za razliku od toga, GMobile XT uradi ovu rutu kako treba, kao da kod njega sve ucitane mape rade istovremeno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja