Jump to content

Moto Zajednica

Honda Transalp 600: Zamena lanca i lancanika

Recommended Posts

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Evo juce sam pazario novi lanac i lancanike pa da prikazemo kako se to menja, onima koji jos nisu radili, a mozda bi hteli da se oprobaju.

 

Prvo se stari lanac skine. Da bi se skinuo mora se raznitovati jedan od clanaka lanca. Za to je najbolje koristiti brusilicu i samo skinuti vrhove osovinica, skinuti jednu stranicu clanka, a sa druge strane izvuci ostatak. U krajnjem slucaju, stari lanac se moze i jednostavno preseci bilo gde.

 

Prvo smo promenili prednji lancanik koji je bio dobrano istrosen i zubi su bili malo iskrivljeno potroseni usled cimanja zbog istegnutog lanca.

p1ta3_01prednjilancsv3.jpg

 

Obratiti paznju pri skidanju starog koja strana lancanika ide na unutrasnju, a koja na spoljasnju stranu! Kada se stavlja zatezac, on se prvo nagura do zljeba, zatim malo zaokrene da se rupe poklope sa lancanikom i onda nabiju do lancanika.

 

Zatim je sledilo vadjenje zadnjeg tocka.Da bi se to uradilo potrebno je popustiti zatezace lanca na obe strane, izvaditi osovinu zadnjeg tocka i otkaciti zadnju kocnicu:

sYV7h_02zadlanc4xo0.jpg , Vb0Ny_02zadlanc2jd2.jpg

wW73u_02zadlanc1no0.jpg , MGA0G_02zadlanc3tf4.jpg

 

Zatim zamena lancanika na zadnjem tocku. Malo smo se namucili, posto su srafovi bili dobrano zapekli a nasi imbus kljucevi nisu bili najboljeg kvaliteta pa su proklizavali. Ali sa malo biljim alatom i mnogo dobre volje smo ih popustili.

p8ZRR_03zamzad1vp6.jpg , SbCr9_03zamzad2zr4.jpg

x9h4A_03zamzad3pr6.jpg , uCYOT_03zamzad4zh4.jpg

 

Podmazivanje lezaja:

uUOpA_03zamzad5he1.jpg

 

Evo kolika je razlika izmedju starog i novog lanca u duzini (skoro dva clanka):

c9SpJ_04razlikavv5.jpg

 

Vracanje zadnjeg tocka na mesto, obratiti paznju da se prvo ubaci dobos kocnice, zatim odstojnik, pa se ubaci osovina tocka i samo rukom se navrne matica osovine. Zatim montaza poluge kocnice (prvo opruga, pa se provuce kroz rupu, pa zatim matica).

 

Lanac se provuce, na mestima gde je predvidjeno. Obratiti panju da lanac bude zategnut izmedju dva lancanika. Spoj je najbolje napraviti na zadnjem lancaniku. Sa unurtasnje strane se navuce t.j. provuce slobodni clanak ili spojnica. Obavezno prvo staviti O-ringove. Ja sam u kompletu dobio i mast!

 

Sa druge strane opet O-ringovi. Neko je potrebno da recimo, velikim cekicem drzi kontru, t.j. da na fazon poluge podupre slobodan clanak kako bi se sa spoljasnje strane navukao poslednji deo slobodnog clanka. Osovinice slobodnog clanka, t.j. spojnice u ovom slucaju su imale rupice, pa smo tackasem malo razvalili rupe da se lanac ne bi mogao raspasti, ali smo i za svaki slucaj upotrebljavajuci mikropodesivac t.j. malo ozbiljniji cekic, malo jos razglavili.

 

ZAtim sledi podesavanje lanca kao i redovno podesavanje i u narednih par stotina kilometara obratiti paznju na lanac da se obrati paznja da li je dobro zanitovano i u pocetku malo cesce dotezati do sve ne legne na mesto.

 

Nazalost pri sastavljanju nismo imali slobodne ruke da napravimo par slika, ali nadam se da ce ovo biti dovoljno za nekoga ko zeli da lanac i lancanike zameni sam. Na kraju krajeva nije to nikakva nauka, samo treba biti spreman doooobro zaprljati ruke!

 

PS - onaj ko zazeli moze i malo da ocisti onaj deo kod prednjeg lancanika od nagomilane prljavstine i ulja (sto ja nisam uradio).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

E, posto mene ceka ista zajebancija, a ti si vec iskusan, mogao bi da meni promenis iste ;D ;D ;D ;D

 

dodji kod mene imam garazu i stender pa cemo da se igramo jedan dan oko toga

taman da se izvezbam na tvom motoru pa da posle menjam na mom :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Predstavnik za Alfa Romeo i Smudja, 402 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol
  • Motocikl: rd07 oca mu jebem

Svaka cast,retki su danas ljudi koji misle na druge i koji su spremni da svoje znanje podele sa jos nekim..veoma lepo objasnjeno 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja