Jump to content

Moto Zajednica

Kocenje u kriznim situacijama

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5782 postova

Djunta znas i sam da ABS po pitanju kg nikako nije pozeljan na trkackom motoru. Mislim da ne postoji ni na jednom trkackom motoru ali mozda lupam.

 

Evo neka mi neko na ova tri snimka objasni sta zadnja kocnica moze da pomogne a pogotovo na Pedrosinom snimku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Trkaća vožnja i obična su dva sveta, zaista dobronamerno sa moje strane, biće raznoraznih kurseva koji mogu i da se posmatraju bez učešća, što lepo svako ko ima nedoumici ili bilo koji isključiv stav ne ode i posmatra vežbu kočenja i pokazno demonstriranje instruktora, ovo je priča u prazno na neki način.

 

Što se tiče upotrebe ABS-a na trkaćim motorima, priča je da niže rangirani vozači koriste pomagala, ne bavim se preterano trkama osim kao običan gledalac pa prenosim što sam čuo i što se prepričava. Mogu da popričam sa ex šampionom a ima i na gugletu nešto konkretnije sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

U potpunosti se slazem da trkacka voznja i obicna nemaju mnogo dodirnih tacaka ali spomenuto je bilo moto gp kocenje a to je trkacka voznja. Drugo ja sam i u onoj temi samo apostrofirao da je ovo najekstrmnije kocenje na motoru i da se apsolutno obavlja samo prednjom kocnicom sto se lepo vidi na svim snimcima. Ako neko na ulici koci ekstremnije od ovog kapa dole. Svi primeri su sa oko 300 na oko 80 u nekoliko desetina metara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

Da dodam samo, koliko se secam ovo kocenje u Motegiju je najjace kocenje ili medju najjacim u celom moto gp kalendaru. Na tom kocenju niko pa cak ni Doviciozo koji je dao izjavu na koju si me podsetio ne koristi zadnju kocnicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V

STOP STOP STOP ☺

 

Evo ovako... ovo je zvanicno pa smem da postujem, kako to izgleda na software-u, ne smem jbg.

 

MotoGP™ Workshop: Brembo brakes: http://youtu.be/GDDFlfJ8tXQ

 

Eto... mi se raspricali ko babe, a covek je samo pitao kako da koci ☺

 

P.S. Od polovine snimka u par recenica je objasnjeno kako ko upotrebljava zadnju kocnicu. Ako treba jos megabajta da se utrosi... da postujem 1TB pa da stavimo tacku na to ☺

 

Послато са SM-A500H уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ciklistika trkalice je drugojačija kad je vešanje u pitanju, nema potonuća malte ne, ko šipka je motor, samo kočenje jeste brutalno ali nije u svrhu spasavanja glave već u dobroj trajektoriji i brzini kroz i nakon prolaska kroz krivinu. Bespotrebno je da teoretišemo šta rade vrhunski GP takmičari, niti jesmo nit ćemo, a nismo ni bili iako su nam uzori, postavljena slika sa poligona je iz mog albuma i ne pričam bez realnog pokrića, "ako koza laže, rogovi-čunjevi ne lažu", koliki je zaustavni put u različitim tehnikama na gradskom motoru u simuliranom paničnom kočenju. Meni kao ličnom ne treba diskusija, osvedočio i naučio na svom prvom kursu,  kasnije kroz treniranje i na kraju  kao suosnivača projekta moto škole sa dobrim instruktorima a po uzoru na svetske škole. Ustalom i Laza, EvilZo je kao dobar takmičar i BJB predavač podučavao isto. Zato treba skratiti ovakve debate argumentovane  ličnim ubeđenjima i nekim nazovimo virtuelnim saznanjima bez obzira na staž ili godine, prisustvu kursu bilo teoretskom ili praktičnom delu razrešava dileme. ( Van priče sam da ne pomisli neko da interesno agitujem.)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

@dejankiss

 

Da li si ti pogledao snimak koji si okacio? Ja sam vezano za zadnju cuo da neko koristi za putanje a neko da kontrolise brzinu kroz krivinu i da je mnogi uopste ne koriste ali nisam cuo da spominje da neko koci zadnjom.

 

I da malo je licemerno da se sad ti postavljas kao Gandi i spustas loptu a ti si podigao temu iz mrtvih. Zaista nemam nista apsolutno protiv tebe ali sticem utisak da mi se obracas sa neke visine. Na mom profilu ne pise koliko imam godina ali reci cu ti da imam 43 i koliko vidim samo 6 god si stariji cisto da ne mislis da "objasnjavas" klincu kako se tockovi okrecu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V

Ne znam kako to jednostavnije da objasnim nego argumentima. Mozda to nekome deluje "sa visine", sustina je u cinjenicama.

- Kocnica ima samo jednu svrhu, cinjenica. Ostalo su finese i tehnika, kako je tema i pocela.

- Vecina "pomagala" je razvijeno u skupim projektima ogranicene primene, a tek kasnije rasprotranjeno u sirokoj upotrebi. Otuda i pominjanje Moto GP-a, ABS-a...

- Ako se uci kako se koci i ko ima najvise iskustva, uci se od najboljih, a to su vozaci MotoGP-a. Na ulici se samo prilagodjava ta tehnika. Cinjenica.

- Predavaci na kursevima to znanje u susti i prenose, ili gresim?

- Svi znaju za dokumentarac Twist of the Wrist II, potrudio sam se da detaljno uoblicim prevod i postavim da bude javno dostupan. Sve u cilju da sto vise vozaca kod nas unapredi svoju tehniku i bezbednost u voznji.

 

itd itd

 

Sto bi rekli (IMHO), ovo je samo moje subjektivno misljenje i izvinjavam se svima koji se smatraju povredjenim mojim izlaganjem.

Na forumu smo (IMHO) da probamo da pomognemo jedni drugima preciznim, sazetim... hm, strucnim i iskrenim odgovorima na postavljene probleme. To je po meni cilj kojim se rukovodim, obracajuci se drugarima sa foruma.

 

To i nista vise, kako god to nekome zvuci.

 

Drugarski pozdrav svim clanovima foruma

 

Послато са SM-A500H уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

I ja cu na isti nacin da pokusam da se izjasnim.

 

Napisao si da u slucaju da zadnja ne treba u moto gp ne bi je ni stavljali. Cinjenica.

 

Postavio si link u kojem Brembov inzenjer prica o kocnicama u moto gp. Cinjenica

 

U tom klipu covek objasnjava na koji nacin razni vozaci upotrebljavaju zadnju. Cinjenica.

 

Ni jedan od tih nacina nije u svrhu smanjenja brzine nego upravo kako i sam kazes to su finese. Cinjenica

 

Ja sam postavio 4 snimka na kojima je najekstrmnije kocenje i u kojima se vidi besmisao koriscenja zadnje kocnice u svrhu usporavanja jer je zadnji tocak u vazduhu. Cinjenica.

 

Slazem se sa tobom da ako nesto ucis ucis od najboljih a to su moto gp vozaci i ako oni za kocenje koriste prednju bez zadnje ne vidim kako smo ti j ja na razlicitim stavovima?

 

Takodje je cinjenica da sam ostao "osetljiv" na ovu temu te sam iz tog razloga i rekao da "nisi trebao da je dizes iz mrtvih". Naravno da ne mislim da nisi trebao i svakako da imas pravo da pises sta hoces i da branis svoj stav. Isto tako i ja imam pravo i osim sto si posle drugog posta poceo da "se povlacis" ja nemam problem. U tom "povlacenju" sam prepoznao "obracanje sa visine" to je kao ono sad ja napisem Vucic i kad se neko primi ja napisem manite se politike nije vredna nerviranja :)

 

I naravno drugarski pozdrav i tebi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tata da Vam budem obojici, nemo bude ko u Maratoncima. Po ko zna koji put, staza i ulica su dijametralne po mnogo čemu, da ne nabrajam. Jesu uzori GP, F1, WRC,... piloti, mnoge škole se zasnivaju na tim postavkama, ono što nas kao običnije zanima je svakodnevnica i dobri projekti su u tom smeru, kako što bezbednije učestvovati u saobraćaju gde je i naj manja greška kudikamo opasnija i pogubnija nego na pisti verovali ili ne. Zato se u civilnim školima drugojačije podučava jer su uslovi drugojačiji, suroviji, što često dovodi u nedoumicu polaznike, primer je recimo koleno na zemlji, kad se postavi uski slalom među visokim keglama, da vidim ko će da ga spusti, a tako je u svakom zavoju na kružnom toku Slavija u Beogradu. Jednako i sa kočenjem, 50 kmh i stisak kod prve kapije, očas posla se uvidi razlika između različitih tehnika upotrebe kočnica pri paničnom kočenju, u kriznoj situaciji. Ko ne veruje nek poseti neki kurs, tvrditi nešto na osnovu virtuelnog i tuđeg je pomalo isprazno, čenjenica je kad se dokaže i uveri lično u praksi. I dobro je da se priča, to znači da postoji interesovanje koje ipak proizilazi iz nedoumica koje valja razrešavati. Ja ću sutra da isteram motor prvi put ove sezone, jedna od prvih vežbi će biti kočenje na nekom platou sa rapavom podlogom, a neću se femkati da ponovo potražim pomoć nekog instruktora jer sam duže van "forme" a i instruktori možda imaju neki napredak u nečemu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

Ja sam se penzionisao sa ulice i vec 3 godine 90℅ moje voznje je na stazi. Ponekad mi se vozi onako po saobracaju ali brzo prodje kad shvatim da me ta voznja vise "ne radi".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4805 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Tata da Vam budem obojici, nemo bude ko u Maratoncima. Po ko zna koji put, staza i ulica su dijametralne po mnogo čemu, da ne nabrajam. Jesu uzori GP, F1, WRC,... piloti, mnoge škole se zasnivaju na tim postavkama, ono što nas kao običnije zanima je svakodnevnica i dobri projekti su u tom smeru, kako što bezbednije učestvovati u saobraćaju gde je i naj manja greška kudikamo opasnija i pogubnija nego na pisti verovali ili ne. Zato se u civilnim školima drugojačije podučava jer su uslovi drugojačiji, suroviji, što često dovodi u nedoumicu polaznike, primer je recimo koleno na zemlji, kad se postavi uski slalom među visokim keglama, da vidim ko će da ga spusti, a tako je u svakom zavoju na kružnom toku Slavija u Beogradu. Jednako i sa kočenjem, 50 kmh i stisak kod prve kapije, očas posla se uvidi razlika između različitih tehnika upotrebe kočnica pri paničnom kočenju, u kriznoj situaciji. Ko ne veruje nek poseti neki kurs, tvrditi nešto na osnovu virtuelnog i tuđeg je pomalo isprazno, čenjenica je kad se dokaže i uveri lično u praksi. I dobro je da se priča, to znači da postoji interesovanje koje ipak proizilazi iz nedoumica koje valja razrešavati. Ja ću sutra da isteram motor prvi put ove sezone, jedna od prvih vežbi će biti kočenje na nekom platou sa rapavom podlogom, a neću se femkati da ponovo potražim pomoć nekog instruktora jer sam duže van "forme" a i instruktori možda imaju neki napredak u nečemu.

 

 

Moram priznati da sam posle desetina hiljada km uvideo gresku pri kocenju,bolje reci pri pocetku kocenja,citajuci ove price probao sam i "uzivo" da prvo kocim zadnjom,bolje reci da je pipnem taj trernutak pre kocenja prednjom i osetio itekako veliku razliku.

Motor se smiri,oba tocka "potonu" ne samo prednji samim tim je .... ma sta objasnjavam ko ne veruje neka proba,ja sam bio u zabludi,cak sam pre par godina zadnje plocice prelepio kod ovih sto rade lamele za traktore,cisto da ne struze metal a koristio sam zadnju kao parkirnu kod auta.

Prvi put kada budem u mogucnosti poseticu kurs bezbedne voznje a do tada citati price i vezbati,bez obzira na km iza sebe.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Tata da Vam budem obojici, nemo bude ko u Maratoncima. Po ko zna koji put, staza i ulica su dijametralne po mnogo čemu, da ne nabrajam. Jesu uzori GP, F1, WRC,... piloti, mnoge škole se zasnivaju na tim postavkama, ono što nas kao običnije zanima je svakodnevnica i dobri projekti su u tom smeru, kako što bezbednije učestvovati u saobraćaju gde je i naj manja greška kudikamo opasnija i pogubnija nego na pisti verovali ili ne. Zato se u civilnim školima drugojačije podučava jer su uslovi drugojačiji, suroviji, što često dovodi u nedoumicu polaznike, primer je recimo koleno na zemlji, kad se postavi uski slalom među visokim keglama, da vidim ko će da ga spusti, a tako je u svakom zavoju na kružnom toku Slavija u Beogradu. Jednako i sa kočenjem, 50 kmh i stisak kod prve kapije, očas posla se uvidi razlika između različitih tehnika upotrebe kočnica pri paničnom kočenju, u kriznoj situaciji. Ko ne veruje nek poseti neki kurs, tvrditi nešto na osnovu virtuelnog i tuđeg je pomalo isprazno, čenjenica je kad se dokaže i uveri lično u praksi. I dobro je da se priča, to znači da postoji interesovanje koje ipak proizilazi iz nedoumica koje valja razrešavati. Ja ću sutra da isteram motor prvi put ove sezone, jedna od prvih vežbi će biti kočenje na nekom platou sa rapavom podlogom, a neću se femkati da ponovo potražim pomoć nekog instruktora jer sam duže van "forme" a i instruktori možda imaju neki napredak u nečemu.

 

 

Moram priznati da sam posle desetina hiljada km uvideo gresku pri kocenju,bolje reci pri pocetku kocenja,citajuci ove price probao sam i "uzivo" da prvo kocim zadnjom,bolje reci da je pipnem taj trernutak pre kocenja prednjom i osetio itekako veliku razliku.

Motor se smiri,oba tocka "potonu" ne samo prednji samim tim je .... ma sta objasnjavam ko ne veruje neka proba,ja sam bio u zabludi,cak sam pre par godina zadnje plocice prelepio kod ovih sto rade lamele za traktore,cisto da ne struze metal a koristio sam zadnju kao parkirnu kod auta.

Prvi put kada budem u mogucnosti poseticu kurs bezbedne voznje a do tada citati price i vezbati,bez obzira na km iza sebe.

 

 

Skoro me je pitao prijatelj preko motora zašto se toliko eksponiram, tvoj post je  odgovor, smatram da sam bar maličice pružio doprinos u poboljšanju, makar ti bio jedan jedini meni je to uh.

 

Ne treba biti isključiv i tvrdoglav ni u čemu pogotovu bez opipljivog i čvstog na neki način. Nije sramota ne znati, pa niko se nije naučen rodio, youtube i net su čisto informativnog karaktera i ne ulivaju aktivno razumevanje i sposobnost primene, a da ne govorim o pogrešnosti, nekad i namernoj.

 

Što se tiče kurseva, oko sa strane vidi uvek bolje, ko gleda fudbal to naj bolje može da poveže kad se dere ispred televizora. Nije strašno  stati u vrstu i slušati daleko mlađeg instruktora, strašno je doživeti nezgodu sa posledicama. Ja sam svojim instruktorima u startu zatražio da nemaju nikakavo ustručavanje prema meni, tako je i bilo, drali i psovali me počevši od Laze Evilzo-a pa do kasnijih, uopšte me nije bilo blam ni pred klincima koji su to sve mnogo lakše i brže savladavali smejući mi se, na kraju su pružali ruku. Setih se, Laza me je terao da razbijem skuter ako treba da bi razlučio upotrebu komandi dižući ga na prednji točak da  shvatim da to tako ne ide, sjajan momak i šteta za nas što nije ovde, dandanas kad se prebrzam on mi se pojavi i izveze me.

 

Na današnje vreme oskudice svaki Dinar je ko kuća, al za obuku valja da se odvoji novac. Ima više grupacija koje se bave time, ni jedna nije apsolutna mada svi tvrde za sebe  da je tako, ko može sebi da priušti valja da  pohađe sve moguće. Ne favorizujem nikoga iako mi je zamereno oštro na ovakvom stavu. Lično, ako spletom okolnosti ne posetim BMW školu, ove godine će biti jedna u Sloveniji gde je  to normalno i funkcioniše na visokom nivou. Ima post na jednom audio forumu i Njinja koji je od skora član i ovde, živi u Švedskoj i svake godine na početku moto sezone svi klubovi intenzivno organizuju kratke kurseve prvenstveno da se razgibaju i podsete  a naravno i pčetnici poduče. Ja ću do vikenda da isteram motor i na neki plato samoinicijativno da provežbam i pohvatam koordinate pogubljene tokm zimske pauze.

 

Ja sam se penzionisao sa ulice i vec 3 godine 90℅ moje voznje je na stazi. Ponekad mi se vozi onako po saobracaju ali brzo prodje kad shvatim da me ta voznja vise "ne radi".

 

Nemam procentomer ali je ovo jednako kako ja gledam i primenjujem naučene tehnike.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

Da se samo na kratko vratim na temu :)

 

Cini mi se da je neko vec napisao nesto slicno ali u kriznim situacijama kocenje treba da se obavi tako da se za sto manje vremena resi samo visak brzine kako bi manevrom izbegao situaciju i samim tim lici na "trkacko" kocenje. Greska bi bila u kriznoj situaciji kociti do zaustavljanja jer ako to uspes onda situacija i nije toliko krizna. Kako ce neko da postigne da resi visak brzine nije toliko bitno jer nije svima isti visak ali bez odsecnog i snaznog pritiska na prednju nema nista od toga. Kada je takav pritisak na prednju onda uopste nije bitno sta se desava sa zadnjim krajem i to islustruju moto gp snimci. Licno kocim iskljucivo prednjom ali sve vreme saltam brzine u nizu i otpustam kvacilo. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4805 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kada se resis viska brzine,imas mogucnost manevrisanja u cilju izbegavanja prepreke,kako je lakse sa "smiranim" motorom ili tezistem prebacenim na prednji tocak?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

dvlns
 

Napisao Danas, 10:11 AM

Da se samo na kratko vratim na temu :)

 

Cini mi se da je neko vec napisao nesto slicno ali u kriznim situacijama kocenje treba da se obavi tako da se za sto manje vremena resi samo visak brzine kako bi manevrom izbegao situaciju i samim tim lici na "trkacko" kocenje. Greska bi bila u kriznoj situaciji kociti do zaustavljanja jer ako to uspes onda situacija i nije toliko krizna. Kako ce neko da postigne da resi visak brzine nije toliko bitno jer nije svima isti visak ali bez odsecnog i snaznog pritiska na prednju nema nista od toga. Kada je takav pritisak na prednju onda uopste nije bitno sta se desava sa zadnjim krajem i to islustruju moto gp snimci. Licno kocim iskljucivo prednjom ali sve vreme saltam brzine u nizu i otpustam kvacilo.

 

Bilo je reči, ukratko, postoji niz scenarija koji se podvode pod kritične situacije, jedan  od njih je što si spomenuo, manevar izbegavanja prepreka sa i bez kočenja i tako se u predaje po školama. Jeste u dosta slučajeva bolje rešenje nego beskrajno kočenje ali ga nije moguće uvek primeniti, recimo, dvosmerna saobraćajnica krcata vozilima iz suprotnog pravca, znači ne može beg u levo, sa desne strane recimo bankina a vozilo izlazi sa desne strane iz bočnog puta ili ulice, tad  jedino preostaje ili pun gas da se prođe ispred dolazećeg, ili kočenje do kraja, zaustavljanja do ispred prepreke ili udarca sa što više smanjenom brzinom, to je praktično prava i ekstremna  kritična situacija kad se primenjue uobičajeno panično kočenje. Vežba se inače radi tako da se jedna noga spusti tek po zaustavljanju motorcikla, nekad leva nekad desna,  što je i potvrda sposobnosti dobrog upravljanja i kontole motorcikla do poslednjeg trena. Samo išaltavanje je ustvari usporenje i nije efikasno kao same kočnice, na tih 50kmh, što je neka gradska brzina, iz druge ili treće brzine teško da se spusti dva stepena na niže u panici. Kad se dobro ovlada tehnikom kočenja, malte ne ni jedno više nije panično, iz straha, već kontrolisano i normalno i samim tim su šanse za umanjenje nezgode znatno višlje, često ni ne dođe do kontakta, ima iznet podatak o nemačkoj statistici broja poginulih usled nepravilnog kočenja.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

ok hajde ovako. Ovo je neki snimak moje voznje na Navaku gde ces na oko 6:05 videti kako dolazim na kocenje saltam brzine i s obzirom da nemam antihoping kvacilo zadnji kraj skace kao jarac. Ustvari na ovom snimku mi se to desavalo jako cesto. Ni jedno kocenje ni na jednom snimku nisam pipnuo zadnju kocnicu.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

U pravu si nigde i bas zato i idem na stazu da je ne bih ni imao, da ovako vozim na ulici verovatno bih imao samo jednu kriznu situaciju. Ko je rekao da je ovde krizna situacija? Pricam o resavanju viska brzine kako bih nastavio manevar i to se nalazi na snimku. Slazem se i sa Djuntom da postoji situacija kada je manevar nemoguc i udarac neizbezan ali nisam o tome nikada polemisao. Moje pisanje je samo u pravcu kako u kriznoj situaciji ostati na tockovima a tu je kocenje samo predradnja za spasavanje.

 

Zamisli da je recimo izasao auto na tom kocenju i da sam pokusavao da stanem sa tih nekih 200 km/h ne bih uspeo ili bih pao ali odbacis 100 km/h i mozes da izbegnes auto. Molim te nemoj samo da udjemo u raspravu kako auto ne iskace tamo gde ga ocekujes i slicno jer to mi je potpuno jasno niti na ulici vozim 200 km/h pa da imam takvu situaciju. Hocu da kazem da mora osim kocenja mnogo vise paznje da se posveti trazenju putanje za izbegavanje prepreke a ne da se uzdas da ces stati pre prepreke odnosno da ako mozak blokiras samo na kocenje sebi smanjujes sansu da se izvuces. Paralelno sa kocenjem trazis izlaz i tu ste svi u pravu kada kazete da se kocenje mora vezbati kako bi postalo rutina i ostavilo mozgu vremena da trazi izlaz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Možda nema direktne analogije, okusio sam malo krug i drum, reli je mnogo bliži svakodnevnom saobraćaju nego što je pista i obično takmičari ne budu uspešni u obe kategorije, primerice Sebastian Leb koji je višestruku WRC šampion, na krugu je tek primećen što je u dobrom automobilu, jednostavno je njegov stil prejak da bi mogao da ga izmeni i prilagodi kružnim takmičenjima. Jednostavno se radi o drugojačijem kočenju, trajektoriji, postavljanju ,...ni F1 šampioni, Mika Hakinen i kimi Rajkonen nisu se pokazali u drumskom trkanju, tako da to ne treba poistovećivati iako kod dvotočkaša nema nekih takmičenja u smislu relija. Na pisti nema kritične sitacije, odnosno jako retko, izlaz je uvek u stranu ili čak pravo u šljunak, na ulici je sve tvrdo i neprobojno, čist betonski zid, tako treba predpostaviti. Moji drugari šampioni na kružnim stazama i brdu, daleko bolji i uspešniji od mene, niz udesa i izletanja  u saobraćaju, ja ni jedan osim sitnih kvrckanja ne mojim činjenjem, razlika je što sam ja drumski orjentisan ili prilagođen po difoltu što bi se reklo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

Slazem se Djunta, ali svima nam se desilo da u neku nepoznatu krivinu udjemo vecom brzinom i sta tada radis? Gledas da ispravis na momenat motor "odbacis" sto vise brzine i ponovo oboris motor da prodjes. A mozes i da zabodes kocnicu dok je motor oboren i padnes ili da ispravis motor i kocis dok ne stanes ali si verovatno tada vec debelo u suprotnoj traci ili pored puta.

 

Ne bi trebalo da kriznu situaciju na 150+ km/h nazivamo kriznom ona je uglavnom bezizlazna ali do nekih 80 km/h moze da se izbegne prepreka u velikom broju slucajeva ako se ne paralise kocenjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5782 postova

Kada se resis viska brzine,imas mogucnost manevrisanja u cilju izbegavanja prepreke,kako je lakse sa "smiranim" motorom ili tezistem prebacenim na prednji tocak?

oprosti zaboravio sam da odgovorim na direktno pitanje. Prvo bih ja tebe pitao da li redosled koji si probao ide ovim tokom. Dolazis do tacke kocenja i prvo stiskas zadnju kocnicu i spustas teziste zadnjeg kraja, potom pritiskas i prednju kocnicu ili ne? Ako pritiskas i prednju kocnicu ako nista drugo zbog konstrukcije kocnica i fizike teziste ti svakako ide na prednji tocak koliko god pritiskao zadnju. Kada zavrsis kocenje pustas prednju kocnicu i otpocinjes manevar ne vidim kako je tu teziste predaceno na prednji tocak?

 

kapiram da je tesko pisanjem preneti misljenje i da mozda nisam jasan ali dobro uvezbani vozaci koce prednjom i u nagibu bez opasnosti od pada i pri tom sve vreme upravljaju motorom. Ja pricam o situaciji da kocis jako, pustas kocnicu i onda kreces u manevar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4805 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

 

Kada se resis viska brzine,imas mogucnost manevrisanja u cilju izbegavanja prepreke,kako je lakse sa "smiranim" motorom ili tezistem prebacenim na prednji tocak?

oprosti zaboravio sam da odgovorim na direktno pitanje. Prvo bih ja tebe pitao da li redosled koji si probao ide ovim tokom. Dolazis do tacke kocenja i prvo stiskas zadnju kocnicu i spustas teziste zadnjeg kraja, potom pritiskas i prednju kocnicu ili ne? Ako pritiskas i prednju kocnicu ako nista drugo zbog konstrukcije kocnica i fizike teziste ti svakako ide na prednji tocak koliko god pritiskao zadnju. Kada zavrsis kocenje pustas prednju kocnicu i otpocinjes manevar ne vidim kako je tu teziste predaceno na prednji tocak?

 

kapiram da je tesko pisanjem preneti misljenje i da mozda nisam jasan ali dobro uvezbani vozaci koce prednjom i u nagibu bez opasnosti od pada i pri tom sve vreme upravljaju motorom. Ja pricam o situaciji da kocis jako, pustas kocnicu i onda kreces u manevar.

 

 

Vidi,teoretski znam kada su automobili u pitanju

 

Prednje kocnice zaustavljaju vozilo (zato su veliki diskovi)

Zadnje kocnice vode vozilo (zato mogu i mali dobosi)

 

Posto je za mene ovo "novo" a u poredjenju sa gore navedenim skroz je i logicno,ne kocim zadnjom samo ga smirim i onda prednja ima bolji efekat a cim ga smiris i bolje zakocis logicno lakse i manevrises,ukoliko je potrebno.

 

Takodje ova vrsta kocenja sigurno ima izrazenije rezultate u mom slucaju zbog samog motora i dugackog hoda prednje viljuske.

Ja sam probao i uverio se da je to to,sada ostaje da vezbam nebi li mi preslo u naviku,bilo panicno ili rutinsko kocenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Slazem se Djunta, ali svima nam se desilo da u neku nepoznatu krivinu udjemo vecom brzinom i sta tada radis? Gledas da ispravis na momenat motor "odbacis" sto vise brzine i ponovo oboris motor da prodjes. A mozes i da zabodes kocnicu dok je motor oboren i padnes ili da ispravis motor i kocis dok ne stanes ali si verovatno tada vec debelo u suprotnoj traci ili pored puta.

 

Ne bi trebalo da kriznu situaciju na 150+ km/h nazivamo kriznom ona je uglavnom bezizlazna ali do nekih 80 km/h moze da se izbegne prepreka u velikom broju slucajeva ako se ne paralise kocenjem.

 

U manevar izbegavanja prepreke spada i dešavanje u krivini, slično je prebrzom ulasku.

 

U saobraćaju u Nemčkoj se osećam ko riba u vodi i nikad nisam imao ništa komfliktno i mislio sam da to nikad ne može tamo da mi se dogodi. Prvo putešesrvje motorom i posle ovcanja u Austriji zbog ograničenja od 120 kmh, kad se uđe u Nemaču svi po gasu jer nema generalnog ograničenja brzine i do Minhena se svi ispucaju i zadovolje u brzoj vožnji. Supruga i ja, 3 kofera i još malo preko, kucnem je po kolenu što je znak da nameravam da jurcam i da mora da se spremi kako je učena, vožnja uglavnom 160-180, saobraćaj ne dozvoljava da opletem i vidim kolko BMW može, drnda me neki Reno i ne mogu da ga zuknem i stalno sam mu repu na pristojno bezbednom odstojanju. Naiđosmo na neki kombić i ispred prikoličar, idemo levom špurom obilazeći ih, čisto ispred i omogućava mi da ga prestignem, na oko 180 kmh dodajem gas i primičem mu se, u polju levog retrovizora sam mu  iza i sa upaljenim levim žmigavcem što znači da nameravam da ga obiđem, znači blizu leve bankine, kako je on prošao kombi koji sustigao prikoličara, tako je kombi dao levi žmigavac i krenuo ispred, odnosno na mene, bio sam mu pod maskom Renoa i nije me uočio ni u retrovizoru ni pogledom preko ramena koji sam registrovao da je učinio, panično kočenje i korekcija u levo da je korman bio malte ne iznad bankine, pokleknu motor što inače ne čini, kombi ispred a štopaljke ko ringišpil, već se vidim među njima il preko bankine, vrati se žena nazad u desnu traku i prođosmo na žilet, sva sreća pa je supruga izregovala do kraja kako treba, to se u pojedinim školama posebno uči ali predhodi pre svega poverenje suvozača u vozača koji pa opet mora da bude dobar da bi mu iko verovao uključujući i venčanu dugogodišnju suprugu. Ove se retko dešava u odnosu na gradskih 50 ili 80kmh, ali su posledice pri udaru na 150 neuporedivo teže nego pri uličnoj brzini.

 

Ko što rekoh, situacija je neograničan bezbroj, ko bi ih se sve setio, ispričao bez obzira na iskustvo, pamćenje  se javi kad se to desi i što je čovek iskutveniji to lakše prevazilizi vruće momente, malo šta i retko kad me iznenadi ali iznenađuje iako imam veoma dugo iskustvi i lično i tuđe, na stranu veština, pogotovu na dva točka koja je u deficitu uvek. Dobar instruktor po pravilu ima neko iskustvo, učen je za instruktažu i ima manje više sposobnost da prenosi znanje, zadobije pažnju i poverenje slušaoca, programi se svode na raščlanjivanje nekih tipskih vežbi sa osnovnim elementima koji imaju za cilj da pokriju što više situacije i to je minimum minimuma i po tome se i razlikuju škole, ko više i bolje može da pruži početnog ili osnovnog znanja.

 

Diskusija putem tastature može da ide u nedogled i ne omogućuje dobro objašnjenje, vožnjom osmice pa potom slalom niza se pri maloj brzini prebacuje težište, teško da bez plastičnosti može da se dočara. Moje učešće je u suštini informativnog značaja, bez rada u praksi neme ništa, pokušao je čovek pre par godina da primeni tehniku okretanja ispred svoje kuće čitajući forumsko "predavanje", umalo se ne razbi o banderu i napsuva sve redom. Naravno, treba da pričamo uvek ali se zaključak stiče na podlozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja