Jump to content

Moto Zajednica

JAWA 350TS - reborn

Recommended Posts

  • ,, 1032 postova

Evo price o popravci Jawe 350TS.

 

Za pocetak cu da vam prestavim jedan obican alat koji ce vam puno pomoci prilikom rasklapanja masine. Radi se o alatu koji je izradio BJB - farkas. Radjen je od punog materijala sa dva kanala sa strane, a u sredini sa navojem i srafom M8.

 

404.jpg

 

Pretpostavljam da svi znamo skinuti masinu sa rama i skinuti glave i cilindre. Da napomenem da treba da se skinu glave sa masine da bi se agregat mogao izvaditi iz rama. Takodje sa rama se prethodno skida sediste, dekle, rezervoar i bombine. Sa agregata se skida stator, rotor i zupcanik sa jedne, i kurbla sa druge strane. Posle skidanja kurble sledi otvaranje masine i skidanje dekle zatim zupcanika i korpe kvacila zajedno sa dvorednim lancem, osovine kurble i poluzupcanika koji pokrece korpu kvacila pri kurblanju masine. Jedan od laksih nacina da se odviju matice koje drze korpu kvacila i zupcanik je ako je masina na ramu. Ubaci se u brzinu pritisne se zadnja kocnica i tako se odvrnu srafovi (pogonski mali zupcanik sa desne strane se skida posle ovih radnji). Zupcanik sa radilice smo skinuli  sa ovim alatom.  

 

pki9S_img9165yl5.jpg

 

1SEC0_img9167qp4.jpg

 

Masina se vadi iz rama na stranu sa koje se nalazi kurbla.

 

Alat o kojem sam pisao na pocetku  ce vam puno pomoci pri rastavljanju blokova. Prilikom rastavljanja proverite vise puta da li ste izvadili sve srafove iz bloka. Uzmite dva duza srafa od dekle i usrafite ih tamo gde idu srafovi za stator, a srednji sraf koji se nalazi u alatu postavite tako da sa njime gurate radilicu iz bloka. Kada se razdvoje dva bloka izvadite menjac i ponovite istu proceduru sa drugim blokom. Kao rezultat dobicete neostecenu radilicu bez vidnih ostecenja od udaraca cekicem.

 

404.jpg

 

Prilikom rastavljanja se vec mogu uociti delovi koji su osteceni. Tako smo kod mene primetili da je ostecen unutrasnji deo korpe kvacila, aluminijum koji ide u sredinu radilice kao i osovina na kojoj trce vile za menjanje brzina. Takodje smo konstatovali da su potroseni klipovi, kao i da bi bilo pozeljno remontovati i radilicu. Delove motora smo dobro oprali i napravili spisak neispravnih delova koji se moraju zameniti.

 

bGp1X_img8842wo0.jpg

 

Posto sam dzepove dobro ispraznio, uzeo sam delove i krenuli smo polako sa sklapanjem sa BJB - farkasem. Delove smo jos jednom dobro oprali u benzinu. Prvo smo lezajeve koji idu u blokove stavili u zamrzivac. Zatim smo uzeli brener i zagrejali blokove. Tako su lezajevi lepo ulazili na svoje mesto bez udaranja sa cekicem.  

 

Pl41g_img8843dy4.jpg

 

ZpjFl_img8848ut3.jpg

 

Levi blok smo zagrejali ponovo, sada sa lezajem, i ubacili radilicu takodje bez cekica. Prilikom ubacivanja menjaca u blok treba ispostovati odredjeni redosled. Prvo se ubacuju zupcanici prve i druge brzine sa vilom sa krace osovine i to bez osovine. Zatim sledi ubacivanje pomenute osovine i zapcanika prve i druge brzine sa duzom osovinom. Pa treca brzina sa vilom na duzu osovinu i na kraju zupcanici trece i cetvrte brzine na kracu osovinu. Zupcanik cetvrte brzine se ubacuje u lezaj u desnom bloku.

 

8fQeG_img8836sv6.jpg

 

Kao zaptivac prilikom sastavljanja blokova motora sam koristio silikon crvene boje, koji je otporan na benzin, ulje i toplotu. Da bi se silikon zalepio za blokove obrisao sam ih krpom koju sam prethodno potopio u benzin. Zagrejali smo desni blok i sastavili blokove. Treba ih grejavati sve dok lezaj ne pocne da pusi.

Posle sastavljanja srafove smo vise puta proveravali i zatezali.

Vazno je da okretanjem duze osovine menjaca proverite da li koci zupcanik koji se nalazi sa strane korpe kvacila i zaduzen je za pokretanje kilometar sata. U slucaju da zastaje, odvrnite mali sraf sa strane koji je ujednom i osigurac i namestite zupcanik pravilno. Kada ste se uverili da trci bez problema vratite srafic i zategnite. Nepravilno namesten zupcanik ce stradati tokom voznje i nece raditi kilometar sat. A sad PAZNJA! Ovo sa slike dobro pogledati pri sklapanju masine i dobro, ali dobro zategnuti sva cetiri srafa. Menjac nece raditi kako treba u slucaju da popusti samo jedan od tih cetiri srafa.

 

OaGHO_img8849jy9.jpg

 

YivyK_img8850wz0.jpg

 

Ubacivanje osovine koja je zaduzena da menja brzine zahteva puno strpljenja. Najvaznije jeste da vam ne upadnu delovi u menjac, jer tada sledi mukotrpno pecanje delova ili jos gore ponovno rastavljanje masine.

Posle uspesnog ubacivanja osovine nabacite i poluautomat sa druge strane na osovinu. Ubacite i polumesec koji pokrece korpu kvacila prilikom kurblanja motora i osovinu kurble. Vazno je to uraditi pre montiranja korpe kvacila, jer posle nema prostora da se sve to ubaci. Ostale delove smo namontirali tako sto smo masinu stavili u ram. Prilikom montiranja zupcanika na radilicu, dvorednog lanca i korpe kvacila, obratite paznju da ispod korpe kvacila ide jedan podmetac na lezaj, pa onda bolcna. Zupcanik i korpa kvacila se montira zajedno. Srafove smo zatezali tako sto smo ubacili u brzinu i uhvatili kontru na matici malog pogonskog zupcanika sa druge strane motora. Montiranjem dekle i kurble su zavrseni radovi na tom delu masine.

 

LkXmM_img8914mr4.jpg

 

6O4xi_img8916ob7.jpg

 

Radi lakseg ubacivanja bolcni u klipove, malo smo ih zagrejali (bez karika) i tako namontirali klipove. Prethodno sam se zabavio rucnom izradom dihtunga. Posle montiranja cilindara i glave usledilo je nabacivanje rotora (obavezno fabricki podmetac ispod) i statora, karburatora, kao i namestanje paljenja. Nedostatak rezervoara smo resili lako.

 

m8fs0_img8908nr0.jpg

 

vV3ud_img8918ay2.jpg

 

4DnJ1_img8922hw2.jpg

 

I krenuli smo da upalimo masinu onako skolski: dva puta kurblanje bez kontakta pa kontakt i ... iz druge je upalila!

Ostalo je da se montira sajla kvacila, rezervoar, da zamenim zadnji blatobran, da nabacim dekle sa strane i sediste.

A ja ... kad sam osetio miris dvotaktola, cuo zvuk auspuha bez prigusivaca i mehanicki sum iz motora, znao sam da je vredelo!

 

Jawu sam vratio u garazu i gledao je par minuta nalik klinca koji je za rodjendan dobio svoj prvi BMX.

 

404.jpg

 

Evo i spisak delova koje sam zamenio:

- lezajevi

- semerinzi

- osovina na kojoj trce vile za menjanje brzine

- opruge koje vracaju osovinu menjaca u prvobitan polozaj prilikom saltanja

- dvoredni lanac

- klipnjace sa bolcnama i iglicastim lezajevima

- klipovi, karike, bolcne i osiguraci istih i busenje cilindara

- svecice (platine nisam, posto ih uskoro planiram izbaciti)

- zamenio prednju sijalicu (uzeo H4)

- doterao zadnje kocnice

-   uzeo sajlu kvacila i obrtomera

- uzeo sajlu gasa za svaki slucaj

 

Iskoristio bih priliku da se zahvalim svima koji su mi pomogli da se sredi moja Jawa!

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

A ja bih iskoristio priliku da ti čestitam na ''novoj'' Jawi i na tekstu sa fotografijama koji je izuzetan!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Pa de nadje snajka u belo, da se garavi sa Jawini auspusi? Mislim stvarno  nije u redu! ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Svaka cast Peter. Stvarno si majstor neka te Jawa sluzi i odveze gde ti zamislis.

Prijatelj mi je dao razne delove za jawu 350, mislim da su od cz, ako nekome treba neka se javi, malo pre sam ih pokupio. Napravicu spisak sta imam od delova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ženu da izvedeš na mesto po njenom izboru, zaslužila je!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Peter Pan

 

Znam za više načina ''spaljivanja auspuha'' ali ovaj vidim prvi put. Ima i nekih nebezbednih pa ih neću navoditi kako nekome ne bih davao zle ideje, no u servisima ih obično pale brenerima, rašrafi plamen na najviše dok je brener unutra i sve sagori uz neopisiv dim...

 

Dobre strane su očigledne, sve je brzo, bezbedno jer se ne radi bez priprema i mera sigurnosti i jeftino. No, i loše strane su očigledne, izgori ceo auspuh sa spoljne strane i onda ima trajno groznu boju korozije sa sve njom pa auspuhe farbaju u crno.

 

I onda to više nije to što bi trebalo da bude.

 

Da li se ovakvim paljenjem oštećuje glazura spoljne strane?

 

Za glancanje grubih stvari preporučujem Purol pastu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

2 Vuja

 

Ne vidi se nikakvo ostecenje na auspusima. Valjda zbog toga sto katran u auspuhu ne gori takvim intenzitetom kao da koristis brener. Ceo proces je trajao dobrih 15 minuta.  ;D Fora je u tome da treba naci odgovarajuci polozaj auspuha da bi se upalio. Sipas malo benzina u auspuh, namestis i zapalis sa papirom. Nikako sa upaljacem jer ces se opeci! Dim ce da izlazi na suzenoj strani auspuha koji treba podici. Ja sam uspeo da ga upalim iz cetvrtog pokusaja, kada sam ga namestio tako da je vetar duvao u deblji kraj auspuha.  ;)

 

P.S

Mislim da kod MZ-a ne prolazi ova fora jer se ne moze  izvaditi prigusivac. Sa prigusivacem auspuh nece da vuce i nece da gori.  :(  Moze  kod ES-a.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Kao prvo svaka cast za fotke i tekst (kao za prirucnik URADI SAM)-super!

Kao drugo ja sam muke imao sa auspuhom kod MZ TS 250, tako da sam ga na kraju isprao pod pritiskom i to mu je to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Subotica

Pozdrav.

Gde si uzimao delove?

Posto su klipovi sa karikama,busenje cilindara i rolovanje radilice?

Inace tekst i slike su COOL i posle ovako ozbiljnog poduhvata  motor ti sigurno prede!  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Klipovi sa karikama su 33 evra, busenje je 10 evra po cilindru. U radilicu sam ubacio nove klipnjace. Klipnjaca sa donjom i gornjom bolcnom i iglicastim lezajevima je 35 evra. Remont radilice 15 evra. Obrati paznju da prilikom remontovanja radilice srednja dva lezaja budu C3. Obicni lezajevi brzo stradaju pa ti ne gine ponovno rastavljanje motora i remont radilice. Ta dva lezeja su po 5.5 evra. Plus dva lezaja na radilicu oko 15 evra. Meni je izaslo nekih 200 evra, stim da sam menjao neke delove i u menjacu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

gde si kupio taj crveni silikon? kako se zove da znam sta da trazim. svaka cast na hrabrosti da sam uradis generalnu.. ako nisi majstor. sade jesi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

2 xrunnerx

 

Izvini druze tek sam sada video tvoju poruku. Silikon mozes naci u  radnji auto delova i na  buvljaku. Trazi silikon otporan na visoku temperaturu koji se koristi prilikom sastavljanja delova motora. Imas crveni koji trpi temperature do 300 stepeni Celzijusovih i crni (koji je malo skuplji) do nekih 600 stepeni . Pozz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja