Jump to content

Moto Zajednica

Kad će kraj ovakvim vestima ?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

Meni samo još nije jasna jedna stvar. Kako je taj prvi prošao, stao, pokušao da objasni ženi da ima još motorista iza? Nije valjda ta žena stajala na sred puta? Ili uopšte nije ni krenula još bila.

 

Ko je rekao da je prvi motociklista stao? Nije stao, kocio je i svirao, jedva promasio dzip, mahao rukom... Inace, zena jeste stala na sred puta. Probala je da se ukljuci kad je naisao prvi motociklista, onda se ukopala, pa krenula da nekako ispravlja vozilo, tim "manevrom" zauzela obe trake, i tada je na zalost Mirko naisao... Brzina kojom se on kretao bila je velika ( necu ovde o ciframa ), ali da nije bilo tog vozila tu, bez ikakvih problema bi prosao, i mi sada ovde ne bi pisali. Inace, da doticna gospodja nema ama bas nikakvu odgovornost, ne bi bila privedena i ne bi joj bio odredjen pritvor do 48h...

 

 

  E taj prvi sto je prosao je cudo ! Kaze : "  Nije stao, kocio je i svirao, jedva promasio dzip, mahao rukom "  - po ovome ispada da ima tri ruke - desnom koci prednji tocak, levom svira, a ovom trecom koju mi ostali nemamo - mase - i sve to pri velikoj brzini . . .   Nesto tu nije u redu u njegovoj prici.  A i mislim da treba napisati kojom su se brzinom kretali .  Mene ovo jako podseca na nesrecu od pre par godina kad je budala ubio dvoje ljudi koji su mu izleteli iz bocne ulice sa jugom a on ih udario sa njegovim audijem a vozio oko 170 km u ulici gde je ogranicenje 50 !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Brzina kojom se on kretao bila je velika ( necu ovde o ciframa )

 

Na veliku zalost, cesta mirodjija u saobracajnim papzajanijama koje dovedu do udesa, neretko sa smrtnih ishodima, cija god da je vecinska krivica.

 

ali da nije bilo tog vozila tu, bez ikakvih problema bi prosao

 

Da li se slazes da drzava zatvori sva direktna ukljucenja na magistralne puteve i napravi krstene saobracajne petlje, kako bi mi bajkeri bezbedno mogli da teramo 300?

 

 

U ovoj situaciji, pravno je vecinska krivica gospodje, ali to ne pomaze u izvodjenju zakljucaka koji ce nas zive bolje osvestiti, a pokojnika vratiti na ovaj svet. Treba, iz prilozenih cinjenica, obejktivno sagledati citavu situaciju.

Moje misljenje je da gospodja (mogu misliti koliko joj tesko zbog ucinjene greske), ili nije pogledala u opste (mala sansa) ili je tek letimicno bacila oko da vidi da ne ide kakav sleper i krenula da se ukljucuje na prazan put. I to verovatno prvo levo, jer prvo nailazi na levu traku, pa desno. Za vreme dok je okrenula glavu levo, videla da nema nikoga,  desno, takodje, vratila pogled na put i krenula iz mesta, grupa, krecuci, prema svedocenjima i ostcenjima, velikom brzinom, je i na mnogo otvorenijoj krivini mogla stici do mesta kontakta, a ova raskrsnica, na nesrecu svih ucesnika u udesu, ima uzasnu preglednost, posmatrajuci iz pozicije vozaca koji se ukljucuje na taj put.

Dakle, ja bih rekao da je realni krivac samo i iskljucivo brzina, a gledajuci satelitski snimak krivine, dusu je dala za cesanje kolena na 150+. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Puna linija??

 

6a50c774f64a88372ea6747d887a6b6d.jpg

 

 

Ako cemo mak na konac, motociklista se nasao u levoj traci. Ali, doduse, i na putu sa prvenstvom prolaza.

I to nije ubistvo, nego izazivanje teske saobracajne nesrece sa smrtnim ishodom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova

Poenta ovog razgovora, kao što @dvlns suptilno reče, nije odredjivanje krivice bilo koga već stvaranje mentalne slike ove nesrećne situacije koja bi se mogla ponoviti nekom od kolega ukoliko mu nije mapirana u podsvijesti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

 

Maločas sam prošao opet pored mesta nesreće, pažljivo pogledao vertikalnu signalizaciju, pokušao da predvidim kako bih prošao kroz tu krivinu autom ili motorom.

Ograničenje na tom delu puta je 80km/h i nema znaka koji ukazuje da se na glavni put uključuje sporedni put sa desne strane.

I sam tuda prolazim brzinom koja je preko ograničenja jer je put Paraćin - Zaječar sigurno trenutno najbolji magistralni put u državi i nikada mi nije palo na pamet da bi neko usred krivine iz prikazanog dvorišta imao nameru da se uključi i da mi iseče putanju kretanja a realno je mogao. Nažalost Mirku nije išla na ruku ograda mosta koja ga je sigurno delimično zaklonizla mada je verujem imao upaljena svetla. Žena koja je izašla na put očigledno nije obratila dovoljno pažnje na vozila sa leve strane ali posle ovakvih situacija to više nije bitno. Najteže je jer je ugašen još jedan mladi život. I što neko reče u saobraćajnim nesrećama su uglavnom motociklisti u pravu ali to nakon nesreće nije bitno. Da li će ona 5, 10 ili 50 godina da robija nikako neće uticati na ponašanje ostalih 2.000 000 vozača u Srbiji ali će valjda neko nekada valjda preuzeti nešto po pitanji obrazovanja i edukacije vozača da se ovakve stvari dešavaju što je manje.

Živeo sam u Boru i Brestovačkoj Banji sedamnaest godina i bar dva puta mesečno ovim putem išao do Niša i nazad (uglavnom motorom). Poznajem ovaj put izvanredno. Zadnji put sam tu prošao jesenas i put je izuzetno dobar za vožnju pa "navlači" da se motor potera malo jače. I ja na ovom putu vozim uglavnom 90-110 (mada jeograničenje uglavnom na 80, a od skretanja za Bor pa do ispred tunela je 60 km/h). Verujem da je i dečko išao preko ograničenja, ali ne smatram da je samo to uzrok za tragediju. Sklopilo se tu malo više "kockica" i desilo se najgore.

Tog momenta neki nisu bili pažljivi i dovoljno prisebni, a i sreća je neke u isto vreme napustila i rezultat je takav kakav je!

 

 

 

-Sa 80 km/h na ovoj krivini imaš fore da otkucaš SMS poruku kada vidiš da će neko da ti izleti, pa zatim da usporiš i odreaguješ valjano.

Puna je linija, u stvari još gora varijanta - isprekidana je sa druge strane zbog čega može da se desi da daleko ispred bude situacija da se pretiču vozila iz suprotnog smera, što dovodi u opasnost ovu situaciju na kvadrat (pretpostavka). Zatim, kontra je krivina, što takođe nije išlo na ruku vozaču motora - sila koja je potrebna da se motor nakon obilaska prepreke vrati u putanju duplo je veća od sile sa kojom je već bio u krivini, a svi znamo da u potrazi za adrenalinom i performansama, ne razmišljamo puno o rezervi za slučaj nekakvog iznenađenja... Da li da kočim, koliko da dodam gas, dal uopšte da dam gas, gde zapravo da gledam. Šta i sve da odradim kako treba? Kako će drugi vozač da odreaguje u panici - pijan, drogiran, žena u pms-u, da li žuri zbog života ili smrti... Puno konfuzije i pitanja u samo deliću sekunde... :(

Znak za uključenje sporednog puta ovde i ne mora da stoji jer vidim da to i nije put - stoji rampa, ili je privatno imanje ili nešto drugo, što povećava nivo odgovornosti vozačima koji se uključuju na glavni put. Putari su smatrali da deonica nije opasna čim vozila mogu da se uključuju i levo i desno odatle, jer je isprekidana linija na tom uključenju, dakle kamionče može u trenutku da zatvori obe trake...

I na kraju ključna stvar kod ovog zavoja, gledajući na sliku odozgo, je da se nepredvidivo izletanje vozila desilo tačno na mestu na kome motor treba da se "prirpemi" za krivinu - dakle remećenje koncepcije i pažnje u trenutku najveće frke i naravno brzine.

U idealnim uslovima kroz ovaj zavoj se može proći jako velikom brzinom...

 

-Lično sam iks puta svesno srljao u makaze u sličnim pa i identičnim situacijama, a bilo ih je podosta, i  Bogu hvala izbegao sam smrt samo zahvaljujući sreći.

Mlad sam bio i sve vas razumem...

Nek je laka zemlja :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: i

Tužna situacija, ali pokušaji da se približe situaciji kolegama sa manje iskustva iz nekog mog iskustva je skoro pa nemoguća misija. Dok ne iskusi par situacija gde mu gooza stisne, ovo su skoro pa prazne priče. Imao sam četiri udesa već sa 23 godina, igrom slučaja priroda posla je bila takva da sam puno u automobilu. Jednom sam ja bio kriv, i ako sam pogledao dva puta nisam registrovao vozilo, ne ustupanje prvenstva prolaza. Bio sam dugo i u depresiji, i nisam vozio dugo. Sve dok nisam shvatio ( na teži način ) da možeš da voziš kao profi vozač i da imaš vozilo u top stanju, ali tvoja bezbednost zavisi od drugih učesnika u saobraćaju. Vozio sam i nepromošljeno i kao "penzioner" uvek isti ishod. Trenutak nepažnje, pad koncentracije, "loš" vozač ili jednostavno nemar...pritom za lošu situaciju u saobraćaju je dovoljan delić sekunde, su svakodnevna pojava. Saobraćajna kultura u Srbiji NULA, svi žure negde ( semafor-nebitno, prvenstvo prolaza-nebitno, kolona vozila-ja vozim zver sklonite se smrtnici...). To je to iskustvo, svi smo vozili kao da nam ništa ne može da se desi sa 20tak god, a sad mozak radi kao procesor na računaru... Komentar nije vezan za slučaj, kolega neka počiva u miru i saučešće porodici. A mislim da mi ne pokušavamo da pametujemo ili izigravamo detektive/sudije, samo se trudimo da dopremo do nekoliko kolega, i da se sve završi samo na situacijama "za malo"...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja