Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje akumulatora

Recommended Posts

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Pitanje je, danas sam hteo da upalim motor da poradi malo u mestu. Stavio akumulator koji je bio izvadjen i sklonjen na toplo, kad sam pokusao da verglam nije imao snage ko ranije ali je motor upalio. Imam kuci punjac, na njemu pise 12v 3.6A, smem li njime da ga dopunim.

 

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Pitanje je dal je to 3.6 stalna struja ili max struja punjenja. Probaj to da provalis. Jel ima neki automatski mod ili ne? probaj da nadjes uputstvo za taj punjac na netu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Vidi na akumulatoru sta ti piše od koliko je Ah(amper sati) , struja punjenjabi trebla da bude 10 puta manja i punis ga oko 10 sati, znaci broj Ah sa aku. podelis sa 3,6 i toliko vremena ga ostavi na punjač ali povremeno ga kontroliši da ne počne da greje onda ga odmah isključi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

ili kupis neki smart punjac, prikacis akumulator i ne razmisljas, a nisu skupi, ima za 20eur pa na dalje, a jako su dobra i korisna stvar , ja imam neki nemacki najjeftiniji, ima zastitu protiv obrnutog polariteta i protiv prepunjavanja, znaci prikopcas, i on ga puni, i kad ga napuni sam se gasi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 410 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Sa tim punjačem bi trebao da ga puniš oko 3 sata pod pretspostavkom da ti je akumulatoro oko 10-12Ah i da je prazan skroz pa ga treba napuniti do kraja. E sad pošto nije verovatno prazan skroz puni ga nekih sat i po, dva i isključi ga. Najbolje bi bilo da se puni punjačem koji daje struju do 1A, ali neće mu ništa faliti ako napuniš i tim što imaš, u svakom slučaju gora varijanta je da stoji prazan. Bitno je da ga ne puniš stalno mnogo jačim punjačima i da ga ne prepuniš previše. 

 

I možda nisam u pravu, ali ne vidim poentu paljenja motora povremeno preko zime. Motor je projektovan da radi na njegovoj radnoj temperaturi, tako da je svaki hladan start neka vrsta šoka za mašinu (i za akumulator) i tad su najveća habanja delova, a naročito pri ekstremno niskim temperaturama od skoro -10 kao sad kad je ulje mnogo gušće nego u proleće/leto.

 

Akumulator u toplo i jednom mesečno malo dopuniti, a ljubimce ostavite da prespavaju do proleća  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Akomulator je yuasa 12v 6Ah, stoji na njemu sema za punjenje, 0,7Ax5 do 10 sati, ili 3Ax 1sat, procitao sam negde da kad je jaci punjac da se u kolo ubaci neka sijalica od 12v da oslabi punjac.

 

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.

Sa tim punjačem bi trebao da ga puniš oko 3 sata pod pretspostavkom da ti je akumulatoro oko 10-12Ah i da je prazan skroz pa ga treba napuniti do kraja. E sad pošto nije verovatno prazan skroz puni ga nekih sat i po, dva i isključi ga. Najbolje bi bilo da se puni punjačem koji daje struju do 1A, ali neće mu ništa faliti ako napuniš i tim što imaš, u svakom slučaju gora varijanta je da stoji prazan. Bitno je da ga ne puniš stalno mnogo jačim punjačima i da ga ne prepuniš previše. 

 

I možda nisam u pravu, ali ne vidim poentu paljenja motora povremeno preko zime. Motor je projektovan da radi na njegovoj radnoj temperaturi, tako da je svaki hladan start neka vrsta šoka za mašinu (i za akumulator) i tad su najveća habanja delova, a naročito pri ekstremno niskim temperaturama od skoro -10 kao sad kad je ulje mnogo gušće nego u proleće/leto.

 

Akumulator u toplo i jednom mesečno malo dopuniti, a ljubimce ostavite da prespavaju do proleća  :takoje:

Ako se ne pali bar jednom u dva meseca preti opasnost od isparavanja benzina i stvaranja žutog lepljivog taloga koji začepi dizne pa se moraju karburatori skidati i detaljno čistiti. Altenativa je da se ispusti gorivo iz karburatora,Honda ovo preporučuje ako će motor stojati više od mesec dana! Ako se pali mora da odradi bar 10 minuta,nikako paliti na kratko!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Ja to praktikujem i sa motorkama, kad se zavrsi sezona iscedim svo gorivo, upalim ih i pustim dok se same ne pogase, i onda na leto nemam nikakvih problema s njima, ranije su me zezale membrane. Pa sam isto hteo i sa motorom da uradim, pustim ga da zagreje, zatvorim gorivo i ostavim ga da se sam ugasi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 410 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

 

Sa tim punjačem bi trebao da ga puniš oko 3 sata pod pretspostavkom da ti je akumulatoro oko 10-12Ah i da je prazan skroz pa ga treba napuniti do kraja. E sad pošto nije verovatno prazan skroz puni ga nekih sat i po, dva i isključi ga. Najbolje bi bilo da se puni punjačem koji daje struju do 1A, ali neće mu ništa faliti ako napuniš i tim što imaš, u svakom slučaju gora varijanta je da stoji prazan. Bitno je da ga ne puniš stalno mnogo jačim punjačima i da ga ne prepuniš previše. 

 

I možda nisam u pravu, ali ne vidim poentu paljenja motora povremeno preko zime. Motor je projektovan da radi na njegovoj radnoj temperaturi, tako da je svaki hladan start neka vrsta šoka za mašinu (i za akumulator) i tad su najveća habanja delova, a naročito pri ekstremno niskim temperaturama od skoro -10 kao sad kad je ulje mnogo gušće nego u proleće/leto.

 

Akumulator u toplo i jednom mesečno malo dopuniti, a ljubimce ostavite da prespavaju do proleća  :takoje:

Ako se ne pali bar jednom u dva meseca preti opasnost od isparavanja benzina i stvaranja žutog lepljivog taloga koji začepi dizne pa se moraju karburatori skidati i detaljno čistiti. Altenativa je da se ispusti gorivo iz karburatora,Honda ovo preporučuje ako će motor stojati više od mesec dana! Ako se pali mora da odradi bar 10 minuta,nikako paliti na kratko!

 

Ok je iz tog razloga, ali i to se može sprečiti samo zavrtanjem slavine za gorivo. Ja je uvek zavrnem i ostavim tako, a rezervoar napunjen. Jedino nisam pustio da motor radi i da se motor ugasi i sagori sve iz karbova, ali nisam nikad imao problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja