Jump to content

Moto Zajednica

Saveti, kako pasti sa motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

MOLIM ZA SAVET SVE ONE KOJI SU IMALI ISKUSTVO I ZNAJU NESTO O OVOME. A ostali neka procitaju mozda ce im (ne daj boze) zatrebati !!!!!!!!

 

Ja poljubih asfalt pre neki dan!!!

Kao profesor fizickog, dok ucim decu, kako da skijaju, prvi casovi su kako pasti, i kako se podici sa snega....Ali nas na motoru, to niko ne uci, a izgleda da bi trebalo.

 

U trenutku dok padas sa motora, kroz glavu, u milisekundama ti prodje sta sad uraditi? Nadjes se u situaciji koja se neizbezno desava, imas veoma malo vremena, a mora da se brzo reaguje. 

Da li da drzim volan ili da pustim?

Da li da izlecem preko volana ili sa strane?

Da li da se prilikom pada podstapim rukom ili da drzim ruku uz telo? Mogu da je polomim....

Da li da prilikom udarca tresnem o asfalt i tako se zaustavom ili da se dodatno odgurnem da bi proklizao, pa ko zna gde zavrsio? ;;;;;

 

Ovo su pitanja koja razumeju verovatno oni koji su prosli kroz pad sa motora??? A pitanja ima jos dosta. I naravno da ima raznih situacija, ja bih voleo da cujemo savete nih koji su padali i znaju nesto o ovome. Ne daj boze, nekom ce mozda zatrebati. A i pomoci!

 

Dao bih svoja zapazanja u vezi svog pada u martu 2014.

 

 

Meni je proklizao prednji tocak, na prasinu prilikom kocenja. Isao sam oko 50 km/h.  ja sam se licno odgurnuo i proklizao po asfaltu.  poletela mi je prvo glava, jer mi je izmakao prednji tocak. pa sam klizao kacigom i ramenom po asfaltu a ruku sam nabio uz telo. Drzao sam ruke uz sebe, i bradu unutra jer mi je kaciga jet. I dodatno sam se odgurnuo nogama od motora da bi izbegao palacinka-tras o asfalt. I da bi dobio to klizanje. 

Od povreda malo sam odrao koleno, I zeznuo tetive na laktu. Pokusavajuci da rukama ispravim motor ( U prvim trenutcima proklizavanja i pada) I oba rucna zglova, istegnuo, ili nategnuo. Koske su sve na mestu.

Oprema ogrebana, pocepana. Rukavice, kaciga, jakna... da nije bilo njih ....OPREMA OBAVEZNA, pogotovo rukavice, kaciga, a i ostalo!!!

 

Savet u vezi ovih ranoprolecnih vozni:

1. Asfalt je jos uvek hladan, i vreme je za zimske gume. Letnje gume slabije koce i proklizavaju na nizim teperaturama.

2. Prasina i rizla koja se talozila celu zimu, nije spirana smrkovima, ili jednom dobrom kisom. Moze se proklizati.

3. Brzina je uzrok svih zajeba!!!! POLAKO!!! 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Ma nema ništa od toga. Ako imaš vremena da kontrolišeš kako ćeš da padaš, onda možeš opušteno i da siđeš sa motora jer stojiš.

 

Suviše se sve brzo dešava. Sve se svodi na šta ti Bog da. Jedini savet koji mogu da dam je taj da pokušate da se odgurnete od motora da vas u nekom klizanju ili padanju ne bi povredio.

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Nema pravila - sve zavisi od situacije, brzine, podloge na koju padaš . . .   Za ovih moji 36 godina vožnje ( sa dozvolom ) sam pao više puta. Imao sam padova pri jako velikim brzinama gde sam samo otklizao po asfaltu gde nisam imao ni jednu ogrebotinu. A dešavalo mi se da padnem sa jako malom brzinom ( trebao da se zaustavim tri metra dalje ), pa da se razbijem samo tako . Možda mi je bio plus što sam još u osnovnoj školi počeo da treniram Džudo gde se vežbaju padovi, a i skijanje gde se takođe uči padanje, pa pri padu telo već instiktivno reaguje - kolko može jer se sve dešava jako brzo .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Pretpostavljam da se umetnost padanja uči samim padanjem, pa je samim time veoma nepoželjno steći neku ozbiljniju praksu u tome :D U svakom slučaju brzina jeste problem, a i pretpostavka prvenstva prolaza. Uvek imaj kočnicu u glavi da ti neko neće ispoštovati prvenstvo i odmah budi spreman da reaguješ. Znači smanji brzinu, pripremi se za kočenje i slično. Preticanje vrši agresivno i beži što dalje od vozila koje pretičeš, nikada preticanje iz daljine i blizu vozila, uvek se prvo približiš pa onda u napad. Pokušaj da upadneš u sledeću BJB školu bezbedne vožnje.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Juce sam vozio poligon (A kategorija) i radio forsirano kocenje. E sad, trebalo bi raditi sa 30 km/h i stati prednjim tockom u kocku. Ja sam radio poligon par puta i svaki put sam isao sve brze i brze i mislim da sam isao oko 50 km/h sto je malo i previse s obzirom na zaustavni put koji imas da bi stao u kocku, ne sme da se prodje kocka. Dozirao sam prednju kocnicu da ne proklize tocak i nije proklizao ali je prednja guma bila mekana (nakon voznje smo otisli na kompresor bila je jedva 1.5 bara) i zguzvala se tokom kocenja od inercije i krenuo motor da pada u levo, ja sam vec stajao u mestu ali je sila inercije i dalje u motoru i mom telu. Mislim se, zadrzacu ga ali je vagnuo i nema nazad. Gledam, pored mene silikonski cunj, polako sam spustio motor na njega i odmah se odbacio levo da mi ne bi poklopio nogu i tu sam napravio neki polu kolut u stranu. Bio sam u mojoj opremi dakle kaciga, jakna, rukavice, pro biker poluduboke cizme i nisam ni osetio kontakt sa asfaltom niti sam se povredio. Motor smo uspravili instruktor i ja i on nije imao ni jednu ogrebotinu jer je lezao na silikonu (cunj).

 

Ovo sve pisem samo iz razloga sto se ovo desilo "u mestu" i imao sam vremena (sekund) da odreagujem. Nazalost, pri brzini kada se proklize, nisi ni trepnuo a vec lezis na asfaltu i klizes, nije ti bas najjasnije kako si tamo zavrsio (desilo mi se pre dve sezone, oborio me cica kolima u raskrsnici, isao sam oko 40-50 km/h)

 

Ukoliko imas vremena, odgurnes se od motora da ti ne poklopi nogu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Bice kursa bezbedne voznje pocetkom Aprila u BG-u u organizaciji BJB-a...... preporucujem, ja sam ga pohadjao i prisustvovao istom vise puta, i sve svoje drugare dovodio prilikom njihovih pocetaka...korisno je.

 

A sto se tvog pitanja tice, gledaj da ucis da nepadnes , a ne da ucis da padas  :takoje: ...... ostalo je instinkt i reflex  :aha:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2099 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ni ja nisam mlad u godinama na tockovima ali imam samo jedno padanje kod forsiranog kocenja da ne bi udario u vozilo ispred. Dzudo iskustvo je jako dobro. Najbolje je sto dalje od motora I kotrljaj se sklupcan ili klizaj. Oprema je veoma vazna. Ali se slazem sa Acimom treba uvek imati scenario I biti na oprezu. Uvek imati neki plan.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 246 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Dok sam bio mlad, lep, visok i plav trenirao sam bicilkizam.Na početku svoje biciklističke karijere bio sam sklon padanju.bilo je čak i padova koji su ostavili ozbiljne posledice na moje fizičko (zlobnici bi rekli i psihičko) zdravlje.Pamtim jednu stvar koju mi je rekao moj trener: Nemanja, kada naučiš da padaš više nećeš padati.

Zvuči veoma glupo ali je istinito.Kasnije kada sam padao sa motora gotovo da sam uvek prolazio bez ozbiljnih posledica.Jednostavno, ponavljanje je majka uspeha.Naravno ko ima tu sreću da preživi prvi, drugi.. pad.

Biti pametan iz udobne fotelje ispred monitora i deliti savete je lako.Kada se nadjete u realnoj zivotnoj opanosti ako preživite  90% je sreća, ostalo je talenat i iskustvo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Prva stvar je da covek treba da bude u formi i treningu. Imao sam milion padova i dok sam bio u treningu obicno se zavrsavalo bez povreda i sa minimalnim povredama. Zadnje dve godine sam kesa sala, nisam posteno potrcao i skoro svaki pad mi je veca povreda jer padnem kao dzak peska. Naravno postoje neka pravila mada je veci deo instikt I km na motoru.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3567 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Prva stvar je da covek treba da bude u formi i treningu. Imao sam milion padova i dok sam bio u treningu obicno se zavrsavalo bez povreda i sa minimalnim povredama. Zadnje dve godine sam kesa sala, nisam posteno potrcao i skoro svaki pad mi je veca povreda jer padnem kao dzak peska. Naravno postoje neka pravila mada je veci deo instikt I km na motoru.

Uglavnom tačno, uz dodatak da je vrlo bitna psihička priprema (koja se opet stiče treningom), jer reakcije po instiktu retko budu ispravne.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4503 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sve se da uvežbati, nešto ide lakše a nešto je malo komplikovanije. Padovi sa motora spadaju u drugu kategoriju gde ima toliko različitih scenarija i faktora koji utiču na padove da je to za prosečnog čoveka skoro nemoguća misija. Sumnjam da prosečan čovek ima desetine motora i kompleta odela koje će žrtvovati da bi postao iskusniji prilikom kontrolisanih padova. Plus što postoji realna šansa da se i tokom uvežbavanja ozbiljno povredi.

 

Kao što je ivan88 naveo, vežbe kočenja, vežbe blagovremene i konstantne anticipacije na okolinu kao i uostalom celokupna obuka vožnje i učestvovanja u saobraćaju mogu puno padova da spreče.

 

Moto je u ovom slucaju, bolje sprečiti nego lečiti.

 

Za hard core profi motorase bilo na stazi ili off road sigurno su drugačije teorije ali za obične smrtnike i učesnike u saobraćaju gore navedeno važi.

 

I naravno, čovek kad je u formi on bolje može da absorbuje energiju prilikom pada. Ali to nije dovoljno da bi se uvek sprečile posledice niti je to najbitniji razlog zašto je dobro biti u formi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Trebao bi da vjezbas i voznju, znaci prevenciju pada, to kad bude kurs bezbjedne voznje, a uvjezbavanje padanja ce da ti ustedi puno bola pogotovo jos ako za razliku od mene imas obicaj da vozis motor obucen, a ne ko ja u sorcu i majci kratkih rukava. Ja sam za sve svoje padove imao za posljedice oderotine, zato sto sam uglavnom padao u sorcu i kratkim rukavima, to mogu da zahvalim godinama treniranja dzudoa, kad te kao najmanjeg u grupi bacaju okolo ko kantu i ako ne naucis da padas najebao si. Sada sam u avgustu imao tezak sudar i udarac me je bacio gore i nadesno tako da sam sa fine visine zveknuo na desnu stranu, jedino je koljeno bilo malo bolno ali pored svih ostalih povreda i oderotina taj bol od samog pada mi je bio najmanji. Moje misljenje je da kada je pad gotov odbaciti motor, ako ne postoji mogucnost da se prvo docekate na noge pa da se zadrzite rukama, onda treba maksimalizovati povrsinu na koju se docekujete, znaci ne na dlanove nego horzontalno na podlaktice, ne na koljena, zavisno od ugla ili ispruziti skroz noge ili podviti koljeno tako da ne udari prvo od asfalt, mozete se docekati i na bok mada je pozeljno ici na ledja ili prsa da ne bi kljucna kost nastradala. U prevodu upisi dzudo, stisni zube i uzivaj, ne moze da skodi :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

prevencija na prvom mestu, naravno. 

Ali desi se da bude prasina na putu, koju ne vidis. U trenutku kad zakocis dobijes "kosenje" (dzudo termin). I tada se zapitas: Sta sad?

Izgleda da se mi, motoristi, delimo na one koji SMO vec pali, i na one koji ce (na zalost) tek da padnu!

Zato...

 

PS, odlicna ideja za Dzudo. Iskustvo koje sam imao na faxu sa dzudoom, mi je dosta pomoglo ovaj put pri padu :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4503 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pri padu se najbolje bacit ispod motora ili skutera da se isti šta manje ošteti.

 

Kupio piroćanac iphone 6, stavi ga u zadnji džep i sede na klupu.

U tom trenutku ču se samo krc, krc, krc ...

"- Lelke majke, daj bože da je kičma..."

 

:jee:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja