-
Broj tema i poruka
912 -
Pridružio se
-
Posetio poslednji put
Tip Sadržaja
Profili
Forumi
Galerija slika
Kalendar
Articles
Sve što je postavio član: Mediterraneo
-
alpinisti na tockovima prelepo
-
imas ovde detaljno opisano: http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=16509.msg527691#msg527691 mada preporucujem da odes kod mehanicara. on sve lepo pregleda kaze ti sta je za zamenu, ti kupis i uzivas
-
alal vera cika rajko prelepo duuugo nisam bio u nemackoj. ali prolece nije daleko
-
zelim vam lepo putovanje pozdrav avanturisto u pitanju je, sada vec matora, nokia n73. proizvodila se sa carl zeiss optikom. slike su lepe ali u slucaju lose vidljivosti (oblacan dan, vestacko osvetljenje ...) postaje potpuno neupotrebljiva hvala siny na komentarima i sugestijama. poradicu na ovome u buducnosti. ipak je ovo prvenac
-
vecini ljudi vise se dopada druga talijanska obala. prosle godine smo obisli potez portofino - monte carlo. prelepo je ali i mnogo skuplje svaki grad ima svoje lice i nalicje. kada smo turisti nalicje uglavnom i ne zelimo da vidimo
-
toliko od mene u ovom putopisu. bili smo i u goricij, novoj gorici i jos nekim mestima ali nema fotki koje bi to opisale prosli smo kroz hrvatsku i slovenij. posto imamo veki broj clanova iz tih drzava ne bih da im uskratim zadovoljstvo da svoje krajeve opisu kroz zanimljiva putovanja pozdrav
-
Pa rekao si sam, SVI voze motore mudro zboris
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
najlepse mesto u trstu za mene je plaza. prosle godine na proputovanju kolima sa svratio da se malo rashladim. naci parkong za kola je pustolovina koja moze da potarje:
-
ovde je u 18. i 19. veku zivelo oko 100 nasih porodica. bili su to mahom trgovci i brodovlasnici. procenjuje se da je u njihovom vlasnistvo bilo oko 50 brodova. uglavnom su naseljavali oblast oko grand kanala (izmedju ostalog i trg ponte rosso ) jer je tu bio epicentar trgovine i luka. poznata su i prezimena porodica: kurtovic, vucetic, nikolic, ivanovic ... postoje i navodi kako je nasa zajednica pomagala nase ljude koji bi se se odali nekim porocima - davali su im pare da se vrate u srbiju da nebi sramotili nasu zajednicu u trstu. da je danas tih starih manira i kodeksa oni papiri koje sam slikao nebi bili na ulicama trsta nego pod nasim prozorima
-
kao sto misko_kolo rece u trstu se nalazi srpska crkva, tacnije hram svetog trojstva i svetog spiridona. sagradjen je 1869 godine u neo vizantijskom stilu sa pet karakteristicnih kupola. u vreme kada je nastao bi je najzapadniji srpski hram u evropi. kazu da su prve ideje o njegovoj izgradnji nastale još 1751. godine. tada su pravoslavni stanovnici trsta, srbi i grci, dobili odobrenje carskim ukazom marije terezije da podignu svoju bogomolju. dve godine kasnije počeo je da niče hram, ali on nije dočekao današnji dan. kasnije kada su se srbi i grci odselili, a na istom mestu 1869. podignuta je crkva posvećena ovom svecu. priloge za izgradnju dali su tada naši zemljaci iz bosne i hercegovine, boke kotorske, dalmacije, trsta ... ove godine je proslavljeno 140 godina od osvećenja ove crkve i 240 godina od prve liturgije služene u trstu na crkvenoslovenskom jeziku.
-
hvala neske pozdrav doctore, moram priznati da imponuje kada neko ko voli putovanja i pise putopise pohvali
-
pozdrav misko, da, crvka svetog spiridona je definitivo izuzetno zanimljivo zdanje i deo naseg velikog duhovnog nasledja u trstu. o tome sam mislio malo posle mozda nije uputno staviti to posle pomenutog "kulturnog nasledja" ali ovo je sekcija za putovanje i relaksaciju i nadam se da je nikada nece koristiti kao udzbenik cilj mi je bio pretstaviti zanimljivosti sa odmora, a nekog istrazivackog puta i sam sam srbin i ne pada mi na pamet da bogohulim o nama i nasoj zaostavstini, ali nasa kultura i duhovnost su nasa kultura i duhovnost, a nasa nekultura i ciganluk na zalost kad-kad znaju da zasene sve lepo slobodno upadaj forum i sluzi za to odosmo daleko - do trsta
-
no, da se vratim gradu. ovde zivi i znacajan broj srba. doneli su deo svog velikog kulturnog nasledja koje su nesebicno ugradili u temelje modernog trsta
