Jump to content

Moto Zajednica

Mediterraneo

Članovi
  • Broj tema i poruka

    912
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: Mediterraneo

  1. alpinisti na tockovima prelepo
  2. imas ovde detaljno opisano: http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=16509.msg527691#msg527691 mada preporucujem da odes kod mehanicara. on sve lepo pregleda kaze ti sta je za zamenu, ti kupis i uzivas
  3. alal vera cika rajko prelepo duuugo nisam bio u nemackoj. ali prolece nije daleko
  4. zelim vam lepo putovanje pozdrav avanturisto u pitanju je, sada vec matora, nokia n73. proizvodila se sa carl zeiss optikom. slike su lepe ali u slucaju lose vidljivosti (oblacan dan, vestacko osvetljenje ...) postaje potpuno neupotrebljiva hvala siny na komentarima i sugestijama. poradicu na ovome u buducnosti. ipak je ovo prvenac
  5. vecini ljudi vise se dopada druga talijanska obala. prosle godine smo obisli potez portofino - monte carlo. prelepo je ali i mnogo skuplje svaki grad ima svoje lice i nalicje. kada smo turisti nalicje uglavnom i ne zelimo da vidimo
  6. toliko od mene u ovom putopisu. bili smo i u goricij, novoj gorici i jos nekim mestima ali nema fotki koje bi to opisale prosli smo kroz hrvatsku i slovenij. posto imamo veki broj clanova iz tih drzava ne bih da im uskratim zadovoljstvo da svoje krajeve opisu kroz zanimljiva putovanja pozdrav
  7. Pa rekao si sam, SVI voze motore mudro zboris
  8. i grad u kome neke prodavnice imaju cudna imena
  9. grad nezaboravnih zalazaka sunca
  10. grad usamljenih
  11. grad zaljubljenih
  12. trst je grad srecnih
  13. trst je u stvari pravi lucki grad
  14. zasto li zive po 100 godina ovi talijani
  15. a i opusteno je
  16. volim ovo mesto jer je se ovde skuplja obican narod, uglavnom lokalni zivalj
  17. ali ako vozite motor resenja su mnogobrojna
  18. najlepse mesto u trstu za mene je plaza. prosle godine na proputovanju kolima sa svratio da se malo rashladim. naci parkong za kola je pustolovina koja moze da potarje:
  19. ovde je u 18. i 19. veku zivelo oko 100 nasih porodica. bili su to mahom trgovci i brodovlasnici. procenjuje se da je u njihovom vlasnistvo bilo oko 50 brodova. uglavnom su naseljavali oblast oko grand kanala (izmedju ostalog i trg ponte rosso ) jer je tu bio epicentar trgovine i luka. poznata su i prezimena porodica: kurtovic, vucetic, nikolic, ivanovic ... postoje i navodi kako je nasa zajednica pomagala nase ljude koji bi se se odali nekim porocima - davali su im pare da se vrate u srbiju da nebi sramotili nasu zajednicu u trstu. da je danas tih starih manira i kodeksa oni papiri koje sam slikao nebi bili na ulicama trsta nego pod nasim prozorima
  20. kao sto misko_kolo rece u trstu se nalazi srpska crkva, tacnije hram svetog trojstva i svetog spiridona. sagradjen je 1869 godine u neo vizantijskom stilu sa pet karakteristicnih kupola. u vreme kada je nastao bi je najzapadniji srpski hram u evropi. kazu da su prve ideje o njegovoj izgradnji nastale još 1751. godine. tada su pravoslavni stanovnici trsta, srbi i grci, dobili odobrenje carskim ukazom marije terezije da podignu svoju bogomolju. dve godine kasnije počeo je da niče hram, ali on nije dočekao današnji dan. kasnije kada su se srbi i grci odselili, a na istom mestu 1869. podignuta je crkva posvećena ovom svecu. priloge za izgradnju dali su tada naši zemljaci iz bosne i hercegovine, boke kotorske, dalmacije, trsta ... ove godine je proslavljeno 140 godina od osvećenja ove crkve i 240 godina od prve liturgije služene u trstu na crkvenoslovenskom jeziku.
  21. hvala neske pozdrav doctore, moram priznati da imponuje kada neko ko voli putovanja i pise putopise pohvali
  22. pozdrav misko, da, crvka svetog spiridona je definitivo izuzetno zanimljivo zdanje i deo naseg velikog duhovnog nasledja u trstu. o tome sam mislio malo posle mozda nije uputno staviti to posle pomenutog "kulturnog nasledja" ali ovo je sekcija za putovanje i relaksaciju i nadam se da je nikada nece koristiti kao udzbenik cilj mi je bio pretstaviti zanimljivosti sa odmora, a nekog istrazivackog puta i sam sam srbin i ne pada mi na pamet da bogohulim o nama i nasoj zaostavstini, ali nasa kultura i duhovnost su nasa kultura i duhovnost, a nasa nekultura i ciganluk na zalost kad-kad znaju da zasene sve lepo slobodno upadaj forum i sluzi za to odosmo daleko - do trsta
  23. no, da se vratim gradu. ovde zivi i znacajan broj srba. doneli su deo svog velikog kulturnog nasledja koje su nesebicno ugradili u temelje modernog trsta
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja