Jump to content

Moto Zajednica

Voznja u grupi

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12085 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Dolazi prolece, polako ali sigurno. Ove godine bice zaista mnogo prilika za zajednicke voznje i BJB okupljanja. Neke destinacije ce biti dosta udaljene pa nije lose da se dogovorimo oko nacina voznje i same pripreme za nju. Na nekoliko poslednjih grupnih voznji u kojima sam ucestvovao sam primetio da nam je vozacka kultura po tom pitanju na niskom nivou. :( Zato da pokusamo da razjasnimo neke stvari...

 

Prvi korak

 

Naravno, mora se prvo znati gde se putuje. Ako je cilj daleko van asfaltnih puteva a vozite R nemojte ni da pokusate da se prijavljujete. Najbolje je da je grupa slicnih sklonosti i slicnih motocikala. Neko voli cesto da fotografise, neko voli da ruca u restoranu a neko voli da secka cajnu kobasicu i paradajz na nekoj serpentini. Neko boli brzu voznju, a neko laganicu i poluotvoren vizir. Zato se pre puta dogovorite. Ako je grupa veca, grupisite brze i sporije vozace i podelite se u dve ili vise grupa, uz prethodni dogovor o mestima sastanka na putu. Velika grupa tesko pretice, i teska je za preticanje, sto unosi nervozu u ostale ucesnike u saobracaju. Sve sto je vise od cetiri motocikla, moze se smatrati vecom frupom.

 

 

Mesto i vreme okupljanja

 

Mesto moze biti neka benzinska pumpa ili jos bolje kafic ili restoran. Obicno po neko zakasni pa je cekanje na njega lakse uz kafu i sokic. Treba dogovoriti vreme za okupljanje i vreme za polazak. Vodite racuna da ne kasnite. Na sastanak dodjite spremni za voznju, sto znaci u punoj opremi i sa punim rezervoarom goriva. Zaista je nervirajuce da se par minuta po polasku ponovo staje radi sipanja goriva... Podrazumeva se da je motocikl prethodnog dana pregledan i da je u besprekornom stanju.

 

wDVtk_img0714aur1qn1.jpg

 

Razmenite telefonske brojeve za slucaj da dodje do potrebe za brzom komunikacijom. Dogovorite se oko tacne trase puta i mesta za stajanje. Stajanja neka budu na najvise sat vremena voznje. To su ujedno i mesta za nalazenje ako se nekim slucajem pogubite za vreme voznje. Obavezno vodite racuna koji motocikl moze najmanje preci sa rezervoarom goriva, da bi se odabrala odgovarajuca pumpa, i tu sipajte opet svi. Neko iskustvo kaze da se ne prelazi vise od 200 km bez tankovanja. Prilikom stajanja na pumpi obavite i ostale poslove koji se hmm.. redovno moraju raditi. Prva stvar koju ja radim na pauzama je da vlaznom mikrofiber krpicom koju uvek imam kod sebe na motoru, obrisem vizir kacige i far(ove) motora.

 

Jako vazne napomene:

 

1) Kada grupa stane na pumpu zbog tocenja goriva, treba svi da sipaju, bez obrzira da li imate goriva ili ne. Time se obezbedjuje mirna voznja sledecih 200km. Nemojte propustiti tocenje pa da posle 50km zaustavljate grupu jer nemate vise goriva.

 

2) Slicno je i sa hranom - kada jedu svi, jedite i vi. Ako je grupa veca a vreme ograniceno, bolje je uzeti suvu hranu i jesti negde u prirodi. U restoranu ce se u takvoj situaciji izgubiti bar dva sata.

 

3) Ako se sporo spremate za voznju zamolite vodju grupe da vam javi vreme za polazak 5 minuta pre nego ostatku grupe. Ponekad je jako iritantno da grupa ceka par pojedinaca, narocito kada se to ponavlja danima, vise puta u toku dana.

 

Pre voznje dogovorite se ko je vodja puta. Taj ce voziti na celu kolone i diktirati tempo. Vrlo vazno je da taj ima osecaj za brzinu, i da je podesi prema motorima i znanju vozaca u grupi. Podrazumeva se voznja bez naglih ubrzanja ili kocenja, unapred dogovorenom brzinom. Nije lose da se dogovorite oko nekih znakova, kao sto su Nemam goriva, Imam kvar, Stani, Gladan sam i sl. Iza vodje grupe vozice najsporiji clanovi grupe, na osnovu kojih ce vodja uz pomoc retrovizora podesavati ritam voznje. Na kraku kolone trebao bi da bude opet jedan iskusan motociklista.

 

Krenuli smo

 

Postoji par veoma vaznih pravila kod voznje u grupi i vrlo je vazno da ih se pridrzavate. Osnovna stvar je rastojanje od prethodnog motocikla. Iskustvo govori da je potrebno voziti na 2 sekunde iza, i da je to vreme dovoljno da se zakoci u slucaju potrebe.

 

404.jpg

 

Samo saznanje da je vozac iza vas na rastojanju vas smiruje i daje osecaj slobode na putu. Imao sam prilike da vozim sa vozacima koji su mi stalno bili u repu, cak toliko da ga ni retrovizorima nisam video. Par puta smo u toku voznje imali problematicne situacije u vezi sa zaustavljanjem ili skretanjem - nije lako kad cujete skripu guma usled panicnog kocenja vozaca iza vas. Sve ovo smanjuje koncentraciju, brzo umara i smanjuje zadovoljstvo u voznji. Vrlo vazno je da imate poverenja u vozaca iza sebe.

 

NFrQh_resizeofpict0374hv8.jpg

 

Drugo vazno pravilo je u vezi preticanja. Preticanja u okviru grupe - nema! Kad se jednom krene, dobili ste svoju poziciju u grupi i zadrzite je do sledeceg stajanja, jer preticanje u grupi moze dovesti samo do problema. Skoro sam vozio u grupi u kojoj je bilo preticanja cak i sa desne strane, i to je jedan od razloga zasto pisem ovaj clanak. Sem toga, voznjom u stalnom redosledu cete nauciti na manevre i ponasanje vozaca ispred vas.

 

Kada dodje do preticanja drugih vozila, preticite pojedinacno, nikako po dva ili vise motocikala!! Preticanje zapocnite tek kada je prethodni motocikl to potpuno zavrsio! Takodje, dajte mu vremena da se odmakne od vozila koje je pretekao da bi vi imali mesto da se smestite po preticanju. Ako ste vi taj koji pretice, po preticanju sporog vozila odmah se prestrojte vise desno u odnosu na kolovoznu traku tako da motociklista iza vas ima mesta da udje u kolonu. Ovo su kriticni manevri i obavljajte ih krajnje pazljivo!

 

Ukoliko vam voznja iza prethodnika ne odgovara, pokusajte pazljivo da ga obidjete na nekom pravcu uz prethodnu najavu sirenom, ali jos bolje posle sledece pauze promenite mesto u grupi. Ako vam voznja iza njega odgovara, zapamtite to iskustvo za sledecu voznju jer tako grupa postaje sve bezbednija.

 

Ukoliko vozite autoputem, a zelite da smanjite prostor koji grupa zauzima mozete voziti u cik-cak rapsoredu kao na slici.

 

zLENe_slikabr1640x480zp4.jpg

 

I tada obavezno vodite racuna o 2 sekunde razmaka od prethodnog motora. Za vreme voznje ne izvodite nagle pokrete, Vozite sa upaljenjim svetlima. Sve manevre najavljujte migavcima i po potrebi sirenom.

 

Uz postovanje ovih pravila voznja u grupi je bezbednija od pojedinacne voznje. Tako ce i neiskusni vozaci koristiti znanje iskusnog kolege sa cela kolone. Bice na vreme upozoreni na razne prepreke na putu. U slucaju kvara, uvek cete imati pomoc.

 

Pogledajte i:

http://www.motori.hr/Vo_382_nja_u_skupini__254.html

http://www.motori.hr/Organizirani_izleti_i_vo_382_nja_u_skupini__699.html

http://www.motori.hr/Putovanja_motorom_8211_pripreme_785.html

 

Takodje:

http://www.msf-usa.org/downloads/Riding_Tips.pdf

http://www.msf-usa.org/downloads/SharingTheRoadway8.04revs.pdf

 

Kad se sve sto se grupne voznje tice zavrsi kako treba sledi nagrada:

 

ryOpe_dsc00204800x600kh9640x4vr1.jpg

 

Srecno svima i vidimo se u koloni!

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12085 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pamtim sve na forumu, ali ne mogu da se setim da je ovo bilo ranije. Daj neki link.

 

Sem toga, zamolio bih da pisemo ovde samo korisne stvari koje se mogu dodati u tekst, da bi vremenom bio bolji, u opstem interesu. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

eto, nemam vise pojma koliko sam puta vodio grupu ali ne secam se da je nekada bilo presudno da iza mene (ali i uopste iza onoga ko vodi grupu) voze najsporiji motori. Pre kretanja u grupi proverava se optimalna brzina uporedjivanje karakteristika motora u grupi. Tek tada se moze krenuti. Rastojanje izmedju onoga ko vodi grupu i narednog vozaca je pozeljno da bude bar za nijansu vece od ostalih medjusobnih rastojanja iz vise razloga, a preglednost grupe u retrovizorima je najbitnija stavka. Nadalje, iza onoga ko vodi grupu je pozeljno da vozi neko ko moze momentalno bez zastajanja da nastavi da vodi ukoliko je potrebno. Ovo se moze desavati iz vise razloga, ja cu samo licne primere pomenuti:

 

moj osnovni zadatak kada vodim neku grupu jeste da citava grupa stigne na odrediste ako je moguce bez ikakvog incidenta. Ipak, tokom voznje ne bude svima isti napor voziti i desava se da pocnu izostajanja iz razloga umora i slicnih ne-tehnickih razloga. Ja se neretko vracam po nekoga ko izostane ali tada vodjenje grupe nastavlja upravo onaj ko to ume (ovde je bitno znati sve faktor o vodjenju grupe plus rutu ispred sebe i eventualne tacke odmora pred grupom, tako da i nije bas jednostavno preuzeti vodjenje bez prekidanja voznje). Kada sustignemo grupu, imamo odmor ili cak reorganizaciju same voznje, nebitno.

 

Ostale stvari su vise-manje sasvim korektno napomenute, jedino je interval od 2 sekunde ipak relativna stvar, ponajvise zavisna od uslova voznje i stanja puta. Malene grupe se lakse sinhronizuju vezano za ritam voznje, vece to ipak rade malo teze. Nekada davno, imali smo i ritual pri iskljucivanju (u odlasku svi sa mesta okupljanja ili kako je vec dogovoreno ali u povratku se svako izdvaja na tacki koja mu je najpogodnija za odlazak kuci). Tada onaj ko se izdvaja pre svog skretanja izbaci migavac i pretekne citavu grupu kako bi svi videli (doduse, vazno je da vidi vodja grupe) da se izdvojio a da je sve OK. Kada je uhodana grupa i relacija, onda se izdvajanja resavaju spontanije, samo mahanjem ruke ili trubljenjem u znak pozdrava.

 

Eto, maleni doprinos iz licnih iskustava.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Lepa tema Lalajko,i lepo obradjena. Moje licno iskustvo je da voznja u grupi moze da bude super a moze da bude i nocna mora. Kada se drustvo poznaje dobro i znamo ko kako vozi, pri tom svi relativno normalni -- onda je voznja prava uzivancija sa puno zezanja. Totalno opusteno. A kada u grupu uleti neki kurajber zeljan dokazivanja onda postaje sve ono najgore. Stalno napet,gledas u retrovizor ,osvrces se da ti se nije zavukao u neki "mrtvi ugao",ocekujes da proleti pored tebe kao metak ili da se ukopa u mestu bez razloga,itd. Jeza!!  Koliko volim da putujem u drustvu zbog istog,toliko izbegavam kada znam sta me ceka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Ako se vozi sa upaljenim svetlima, veoma je bitno da ne budu upaljena duga svetla.

Sto se tice znakova, mislim da nema potrebe za definisanje nekih posebnih znakova. Sada ne mogu da nadjem gde je ta slika na forumu a ni kod mene na kompu. Postavicu je da bi smo bar neke naucili. Tako da gde god se nadjete u svetu, svaki motociklista ce Vas razumeti.

Pozdrav.

 

EDIT:

Evo linka ka staroj temi:

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=1092.0

A evo i slike:

 

 

post-641-12878993179064_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Dogodine opet...

ovo poslednje sa slikama je skroz dobro..ladno sam sebe prepoznao u nekim situacijama sa ovom "signalizacijom"..svaka cast momci na topicu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Sve je super (konačno sam i  ja pročitao), samo imam jedno pitanjce. LM, koliko me sjećanje služni obuke za VMV, tokom obuke je više puta naglašeno da tempo kolone diktira posljednji "kolonaš", što sam lično iskusio, jer sam prilikom povratka sa Pasuljanskih livada ja vozio 150-ku i diktirao tempo (čak sam dobio i opomenu od majora koji je bio napred u Puch-u). To se tako lijepo vidjelo, jer se mora držati rastojanje i onda se baš zbog održavanja rastojanja i povećava brzina kretanja, ako onaj na repu poveća svoju brzinu.

 

Ima li to sve smisla u ovoj našoj vožnji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: k 1200 rs

Najcesce vozim u grupi 3-6 clana. Preko toga je po mom ukusu mnogo i neskladno. Mislim da je najbitnije da pratis motor iza sebe u retrovizoru. Vodio sam jednu grupu preko Homolja. Najslabiji motor je bio zadnji, i jedan drugoga pratili u retrovizoru. Nije bilo preticanja, pravili pauze po dogovoru i bilo je predivno. Mislim da su manje grupe cak i najbezbednije za voznju, a moze da se drzi dobra prosecna brzina.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nezavisan, 348 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ovo je zaista korisno što je napisano jer uskoro treba da krenemo put Novog Sada na sajam nas10tak sigurno... Mnogi od nas nisu preterano iskusni, tj mnogima je prvi motor koji voze npr meni i nikad nisam išao u većoj grupi od 4, gde smo se glupirali i obilazili i tek po završetku vožnje smo shvatili da sve što smo radili je bilo nebezbedno i klinački. Posle toga smo zaključili da šta smo uradili - uradili, ostali smo živi i da tako nešto više nikako nećemo raditi.

Ovim uputstvima sam se veoma obradovao i zato i jesam postao član BJB, da bi naučio nešto od iskusnih vozača koji svoje znanje ovde nesebično pružaju i time svoju vožnju učinio bezbednu i po sebe a i po druge.

Pre puta naše vesele družine (kako je nazvao Abdullah 100k) ću svima da pošaljem link pa tek onda idemo. Ipak je to veća grupa motora na jednom mestu i logički je da je organizacija itekako potrebna. Meni je itekako bilo poučno i neke se stvari daju pretpostaviti ali je lepo kad ima sve na jednom mestu da se pročita.

POZZ  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE500

tema je odlicna!

pre svega korisna, za sve.

ako postoji mogucnost da se uvede kao obavezna tema, nesto kao sto je predstavljanje clanova kad prvi put postuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 258 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Na osnovu iskustva iz vojske, ako je primenjljivo,

mozda bi bilo dobro ako bi u grupi bio jedan motor sa nesto vise alata, i eventualno bogatijom prvom pomoći koji bi intervenisao u slucaju potrebe.

To se u vojsci zvalo 'tehničko začelje'.

Tema je super, a slicice narocito.

Ja sam novi sto se tice motora, tako da svaku ovakvu temu prosto 'gutam'.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 985 postova
  • Lokacija: Düsseldorf / Germany
  • Motocikl: R 1250 GS Adventure

 

Evo da malo objasnim Belgiski sistem voznje :

 

Vozio sam se pre par meseci sa drustvom veoma iskusnih vozaca. Voznja je pocela tako da su se odredili dvojica ( prvi i zadnji ) u koloni.

Prvi u koloni nosi zuti fluorescentni prsluk ( kosta 2 € ), poslednji nosi zeleni fluorescentni prsluk, ( kosta isto 2 € )  ;D. Prvi u koloni od nas 13 zna kuda se vozi i uvek ostaje prvi ! Ostali nemoraju da znaju put !

 

Ostali 12 uvek prate nekoga ispred sebe, a onaj sa zelenim prslukom ostaje uvek zadnji.

 

Na putu koji je preko 200 km dugacak, kolona se razvuce cak i po 5 km. posto neko u grupi vozi sporo a neko vozi brzo.

 

Kako sada onih 12 znaju kuda treba da se vozi ?

 

Veoma jednostavno !

 

Prvo plasirani skrece naprimer desno i vozi dalje........

 

Drugoplasirani uvek obavezno stane i ceka dok ga obidje zadnji iz grupe ( zeleni prsluk ).

 

Kada ga obidje zadnji ( zeleni prsluk ) on se ubaci bilo gde zeli u grupu gde mu odgovara nemora na drugo mesto gde je bio. I sve ide ispocetka. Kada zuti prsluk skrene, drugoplasirani pokaziva pravac i ceka da ga obidje zadnji.

 

Ovaj sistem moze i da se odradi i sa preko 100 bajkera bez problema !

 

Tako je zagarantovano da niko iz grupe nema sanse da se izgubi, a svak unutar grupe moze da vozi po svojim sposobnostima bez ugrozavanja pojedinca ili grupe.

 

Sistem puca najcesce ako drugoplasirani nesipostuje da ceka da ga obidje zadnji, nego vec krene kada vidi nekoga iza sebe.

 

Sistem zavisi od drugoplasiranog ! On mora da ceka da ga zadnji obidje.

 

Ova nasa grupa u tom sastavu nije nikad zajedno vozila, a sistem je funkcionisao fantasticno.

 

pozdrav

 

 

Milan

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: ZG trenutno, Rijeka u srcu

:)

Ovo je super, stvarno pohvalno!

Isao sam za Rijeku od Zg-a starom cestom, ne organizirano doduse, al to je prestrasno! Da ne duzimo...

Ovo mi se jako sviđa. Sve pohvale autoru i istomisljenicima... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

Pozdrav prijatelji, nema me duze vreme, prvo da nahvalim sajt sto je pretrpeo + promene i samu temu.

 

Svaka cast na opisu i datim uputstvima Lalajko, lancia88 i slikama ivicat13, verujem da ce mnogi naci primenu ovoga.

 

Mnogo mi je zanimljiva metoda clana BMW K1200R, deluje mi sasvim logicno i prakticno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 416 postova
  • Lokacija: Novi Sad

 

Evo da malo objasnim Belgiski sistem voznje :

 

Vozio sam se pre par meseci sa drustvom veoma iskusnih vozaca. Voznja je pocela tako da su se odredili dvojica ( prvi i zadnji ) u koloni.

Prvi u koloni nosi zuti fluorescentni prsluk ( kosta 2 € ), poslednji nosi zeleni fluorescentni prsluk, ( kosta isto 2 € )  ;D. Prvi u koloni od nas 13 zna kuda se vozi i uvek ostaje prvi ! Ostali nemoraju da znaju put !

 

Ostali 12 uvek prate nekoga ispred sebe, a onaj sa zelenim prslukom ostaje uvek zadnji.

 

Na putu koji je preko 200 km dugacak, kolona se razvuce cak i po 5 km. posto neko u grupi vozi sporo a neko vozi brzo.

 

Kako sada onih 12 znaju kuda treba da se vozi ?

 

Veoma jednostavno !

 

Prvo plasirani skrece naprimer desno i vozi dalje........

 

Drugoplasirani uvek obavezno stane i ceka dok ga obidje zadnji iz grupe ( zeleni prsluk ).

 

Kada ga obidje zadnji ( zeleni prsluk ) on se ubaci bilo gde zeli u grupu gde mu odgovara nemora na drugo mesto gde je bio. I sve ide ispocetka. Kada zuti prsluk skrene, drugoplasirani pokaziva pravac i ceka da ga obidje zadnji.

 

Ovaj sistem moze i da se odradi i sa preko 100 bajkera bez problema !

 

Tako je zagarantovano da niko iz grupe nema sanse da se izgubi, a svak unutar grupe moze da vozi po svojim sposobnostima bez ugrozavanja pojedinca ili grupe.

 

Sistem puca najcesce ako drugoplasirani nesipostuje da ceka da ga obidje zadnji, nego vec krene kada vidi nekoga iza sebe.

 

Sistem zavisi od drugoplasiranog ! On mora da ceka da ga zadnji obidje.

 

Ova nasa grupa u tom sastavu nije nikad zajedno vozila, a sistem je funkcionisao fantasticno.

 

pozdrav

 

 

Milan

 

 

 

 

Ufff... ima ljudi koji bi se izgubili u jednosobnom stanu  ;):D

 

Salu na stranu - mogli bi ovo isprobati zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Ovo sporazumevanje znacima koristimo u grupnim voznjama vec duze vreme i moram reci da je odlicno. U poslednje vreme se sve vise vozimo u grupama od 8-10 motora i ovo nam mnogo olaksava stvari.

 

Moram da dodam neka svoja iskustva:

 

1. cik-cak voznja deluje kao ubedljivo najbolja opcija za voznju u grupi van naseljenih mesta. Postoji tu i jedan veoma praktican razlog... van naselja su brzine vece, moze se desiti da neko naidje na nesto na putu (rupa, divljac, ...) i da naglo uspori ili zakoci. U tom slucaju sledeci motor mu nije "u tocku" vec izmaknut u stranu pa se nece desiti sudar, a to daje vise vremena onom sledecem koji je direktno iza, da uspori, stane ili izbegne udarac.

 

2. U cik-cak voznji je bitno da se svako pridzava svoje pozicije i da se ne prestrojava bez potrebe ili naglo

 

3. U gradu ili bilo kom naselju je prakticnije grupu svesti na jednu kolonu zbog veceg saobracaja, ukljucenja iz sporednih ulica, nailazenja na biciklove, mopede, pesake uz kolovoz, koje je potrebno obilaziti, a u dve kolone to moze izazvati prelazenje u traku za suprotan smer saobracaja

 

4. Veoma je bitno da se odredi vodja i redosled vozaca, i da se svi pridrzavaju svoje pozicije i da ne istrcavaju i obilaze

 

5. Obicno u grupnoj voznji oni sto su napred budu optereceni (bez razloga) da li su svi u grupi prisutni, da nije neko zaostao zbog kvara ili bilo cega. Za to apsolutno nma potrebe a i gubi se mnogo koncentracije da se u retrovizoru stalno roje motori ili farovi. Svako treba da obrati paznju samo na onog sledeceg iza sebe. U slucaju da neko zbog necega stane, onaj ispred njega ce primetiti i stati, zatim sledeci ispred, pa sledeci,... Naravno moze i da se svirne, da se prestigne vodeci i skrene mu se paznja, ali i ako se to ne uradi , onaj prvi ce najkasnije posle par stotina metara uvideti da je grupa zaostala i vratice se

 

*********

 

mnogo ljudi se plasi voznje u grupi ili smatra to opterecujucim... U poslednje vreme cesto idemo na jednodnevne izlete (u menjim grupama smo bili i na visednevnim voznjama) od par stotina kilmetara. Lep je osecaj i voditi grupu, pa u krivinipogledati u retrovizor i videti far po far kako se pojavljuje iza krivine... Isto tako biti i na sredini ili zacelju pa na nekoj nizbrdici pogledati kako motori jedan za drugim prolaze... Ne znam za ostale, ali meni je jako lep osecaj voziti se u grupi od 10-ak disciplinovanih motora. Nebitno kakvi su motori. Nase voznje dokazuju da u grupi moze da se vozi i skuter, i enduro i R istovremeno. Vozilili smo grupno i preko 100-ke a kada su bile tu neke slabije masine, kao prosli vikend kada smo isli na palic voili smo 80, a bilo je tu svega... i kineza i srada i stroma i zzr-a,... i nikom nije falilo nista.

 

Bitno je samo drzati se dogovora i uzivati u voznji i drustvu. A kada se stigne na cilj to se nagradi dobrom hranom i picem uz razgovor sa prijateljima.

 

 

*********

 

Dodatak: prosle godine smo docekivali Eurobiker i sproveli ih do BGa iz Crne Gore a zatim do Sibiu-a u Rumuniji. ada smo prisustvovali najboljem primeru voznje u grupi. 64 motora se podelilo u 8 grupa po 8 motora. Ujutro su kretali u razmacima od par minuta. Vozili smo 100-nak metara ia jedne grupe na Ibarskoj magistrali oko 50-60km. 8 motora se krece, skrece i obilazi kao jedan organizam... bilo je stvarno nadahnjujuce gledati ih, pogotovo kad znate da su to ljudi koji se poznaju svega par dana, a tako znaju da se uklope. Iskustvo i disciplina!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Bgd,Lion

Javljam se samo da napusim par voznji u grupi koje sam video u odlasku i povratku sa Avale za 1.maj. Ja sam bio kolima i isli smo u neko selo 5-6km posle Avale. Bile su uzasne guzve, ako je neko slucajno isao mogao je da se uveri..znaci idealno za motore.

Medjutim..ekipe, po troje-cetvoro svi na zujalicama lete pored nas. Ali stvarno..to nije zaobilazenje kolone koja mili i iz koje svako malo neko od automobila krece u preticanje, ne,to je jebeno letenje. Prodje 2-3min, opet. A iz suprotnog pravca, u kom uopste nema guzve posto je obicno tako, nailaze automobili sa svojih 50-60kmh. U povratku isto. Nema ovde procene, pakovanja, prvenstva..nicega.

Ovo nije mali forum, i saveti, diskusije i ostale stvari su odlicne, al mislim da postoji drugi, mnogo veci forum, nezvanican, bez adrese gde ljudi medjusobno ne komuniciraju. Samo se odlicno kapiraju, stavovi su im isti, nema ogranicenja, nema kaciga, nema voznje u grupi-van grupe, ima samo jebanje keve..svoje-tudje, svejedno im je.

Mnogo ih je..

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja