Jump to content

Moto Zajednica

Akumulator uvek prazan?

Recommended Posts

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Celo leto motor palio na dugme bez problema. Cim je dosla jesen, zahladilo, probam ujutru da palim, zavergla onako lenjo kao pred smrt i nista. Ukljuci se crvena lampica (check engine light) i ugasi se posle par sekundi. Ta ista lampica se upali ako nema akumulatora tako da mislim da mu opadne voltaza ispod dozvoljenog nivoa pa se oporavi. Akumulator je gel, stavljen prosle godine na pocetku sezone (kupio sam ga sa tim akumulatorom, covek mi pokazao racun kada ga je kupio). Nemam punjac pa ne mogu da ga dopunim pa da probam da verglam ali mi se cini da anlanser radi jer vergla i sad ali nema snage.

 

E sad problem: vozim ga 60 kilometara, teram u crveno (za to je pravljen, inace ga tako vozim), svetla idu direktno sa namotaja a ostatak struje bi trebao da puni akumulator. Ugasim ga, dam kontakt, probam da zaverglam, malo kao krene i opet crvena lampica, ulenji se, gotovo.

 

Da li mogu da proverim da li puni tako sto ga upalim, krenem malo da turiram i stavim instrument na akumulator i proverim napon? Koliki bi taj napon trebao biti u kojim granicama? Da li je crkao regler zbog skoro stalnog teranja u crveno? Desava mi se ponekad da ne uhvati brzinu i kad dam gas sidje skroz sa skale obrtaja..ne cesto ali ako ne osetim da nije uhvatio i dam gas ode maltene na pocetak skale znaci 3-4 k obrtaja vise nego sto bi smelo.

 

Vec par meseci ga palim na gurku u drugoj i sad ne znam da li mi valja promeniti akumulator, kupiti punjac ili je problem u punjenju pa samo to da popravim pa ce ga motor napuniti?

 

Kako mogu sve ovo proveriti? Imam standardni merni instrument (unimer) i dovoljno znanja da ga stavim na jednosmernu struju, napon do 20 volti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ako se dobro secham, treba da izmerish otpor izmedju 3 kabla koja dolaze iz namotaja, ne sme biti otpora. (raskachish prvo kablove od reglera pa onda merish), regler sam zaboravio kako se proverava.

i treba da izmerish napon na akumulatoru pri 5000rpm treba biti dal 14. neshto V.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

- proveri da li su ciste i stegnute kleme na akumulatoru

- motor ugasen, zakaci unimer na akumulator, daj kontakt, napon ne sme biti ispod 12V

- upali motor, ostavi da radi na leru, napon ne bi trebao biti ispod 13.5V

- sa dodavanjem gasa 3K,4K,5Krpm napon bi trebao biti oko 14V, sve preko toga ( 15V pa nadalje ) ne valja ili ti prepunjava

 

E sad, punjenje zavisi od stanja akumulatora, reglera, instalacije tako da gore navedeno se ne mora prikazati kod tebe, ako ti na odredjenom br. obrtaja pokazuje na unimeru npr. 11.8, 12, 12.3V smatraj da nemas punjenje, problem trazi u regleru, namotaju, instalaciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Hvala na odgovorima. Bice jedino malo zaebano doci do namotaja, to cu ostaviti za kraj. Proveravam cim stignem (ako ne zaginem na poslu odmah danas, ako ne onda ovih dana) pa cu da javim rezultate.

 

Ne znam da li je akumulator mogao da rikne posle jedne sezone? Jedino ako se prepunjava ili ne puni uopste..sto me dovodi do drugog pitanja..ima negde povoljno da se uzme punjac za akumulator za motor? Prodaje li neko polovan ili nov za par hiljada?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Pre prvog paljenja izmeri aku i ako ocita ispod 12,7v znaci da je zreo za zamenu ali svakako treba proveriti i da li je nesto dovelo do crkavanja aku ili je jednostavno bio los i odradio svoje. Bolje kupi aku nego punjac za pocetak a u buduce skidaj aku tokom zime ako ti nije topla garaza.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Skidao sam ga svaki put posle voznje da ga drzim unutra u stanu ali nije bilo efekta pa sam onda prestao to da radim da ne bih razjebao klemne bezveze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Ok plan akcije sledeci:

 

1. Izmeriti akumulator pre bilo kakvog punjenja, paljenja motora. Akumulator trenutno stoji u motoru u garazi. Ne sme biti ispod 12.7v.

2. Dam kontakt, izmerim napon, ne sme biti ispod 12v.

3. Izmerim napon kada pokrenem motor. Na leru ne sme biti ispod 13.5v.

4. Kada dam gas, napon ne sme biti preko 14v (treba biti manje od 15v).

5. Ukoliko sve ovo odgovara, staviti akumulator na punjac pa kad se napuni probati ispocetka sve cisto da se provere naponi

6. Ukoliko nesto ne odgovara, pitati na forumu kako premeriti regler i namotaje :)

7. Popiti pivo nakon posla jer jos nije pravo vreme da se vozi (klizav kolovoz).

 

Hvala svima na savetima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Samo mi nije jasno ako sve ovo valja (pretpostavimo da valja), zasto ga tako sporo puni tj. kako je uvek prazan? Unimer u sake i pravac garaza prvom prilikom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

1. popiti pivo

2. napuniti akumulator (napon je samo kod punog akumulatora 12.7v)

3. dok se puni ubiti vreme ispijanjem piva ;)

4. montiras ga i palis motor

5. meris napon pri ~3000 obrtaja sa upaljenim svetlima (13.8v minimum, idealno preko 14, na leru moze da bude i manji)

 

EDIT: Ako se aku isprazni stajanjem ili kako vec voznjom ga nikada neces napuniti kako treba, jedino punjacem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Mrva, poslusacu te.

 

Nasao sam lika sto prodaje punjace u Subotici, danas mogu da se vidim sa njim i kupim ovo: http://www.kupujemprodajem.com/punjaci-za-akumulator-EINHELL-novo--3300990-oglas.htm?filter_id=5373073#photoBig

 

Da li je ovo dobar punjac za moto akumulator? Ovo je model od 5 ampera. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Vidim da si iz Subotice, imas tu majstora koji pretpostavljam moze da ti proveri aku i preporuci punjac. Napravio je odlicnu temu gde je razjasnio vise nego bilo koji tekst koji sam citao o akumulatorima i punjenju.

 

http://akcrankshaft.com/forum/showthread.php?tid=17690

 

Posto ti je u komsiluku najbolje njega kontaktiraj da ti ispita akumulator i dopuni ako treba. Ne moze da te kosta vise od par stotina dinara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Imam bas takav Einhell-ov punjac, samo crvene boje i odlicno vrsi posao, pritom nije skup.

 

Ovako bi ja odradio:

 

- kupio bi punjac ( zatrebace X puta )

- stavio bi aku jedno 8 - 10h na punjenje

- montiras aku na motor, palis i meris punjenje sa upaljenim svetlima

 

Ako je punjenje dobro, ostavi da prenoci pa sutradan ujutru probaj da upalis. Bude li bilo muke pri verglanju moraces zameniti aku jer isti "ne drzi" struju ili ti mozes ga puniti do besvesti opet ce biti isto, vrisnule celije, mora zamena.

 

Ako je punjenje lose, znas sta ti je ciniti i gde krivca traziti... regler/namotaji/instalacija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Satelis, kako si prikljucio punjac na akumulator? Pretpostavljam da ima klemne za auto, nekako njih stavis ili si njih skinuo pa direktno zicu ili si stavio one male buksnice na sarafcic za motor pa tako?

Kupicu punjac, planiram vec jedno vreme, pa cu polako po spisku da idem i merim pa ako nesto ne odgovara videcu sta cu. Moram ga napuniti svakako.

Procitao sam na onom linku sto je Mrva dao da se akumulator ustvari ne puni nego samo odrzava dok je u vozilu tj. moras jako dugo bez stajanja da ides da bi se napunio. Mislio sam da se brze i jace puni dok je u motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Tacno je da vozila samo odrzavaju akumulatore apunjaci pune ali sam prilicno siguran da aku koji ima ispod 12,7 odradio svoje, sacekacemo da se javi neko kome je to struka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Ovo su sve manje-vise nagadjanja, ako mogu tako da kazem..trebalo bi da ti pise na akumulatoru(ili na nekom papiru koji je uz njega) tacko kolilo bi punjenje trebalo da bude..i ako izmeris druge vrednosti onda ti je jasno da jednostavno ne valja akumulator..tj. nije dobar akumulator za tvoj alternator :D a bilo je gomila tema o tome, aku se mnogo brze prazni u stanu nego napolju :P nadji to negde na forumu, lepo je opisano sve :) mrva je napravio mnogo bolji spisak, tvoj je imao par propusta vezano za voltazu :)

Ti ces bar da resis problem..a meni je motor u CG i cale kad je bio naopako stavi akumulator i nesto sjebe..nije imao vremena da gleda sta..nadam se da je osigurac a ne nesto vece :(

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Generalno, aku ostavis napolju, na hladnom..a kad ti treba ubacis ga unutra da ga dopunis i onda radi ko svajcarski sat :D na hladnom se sporije prazni ali ima manju "snagu"

Mali off, ali keva dok je vozila juga crkne joj aku..i ona da se napravi pametna, ode i kupi neki skup..i brzo crkne xd bas zato sto alternator na jugu nikako ne moze da postigne da ga dovoljno napuni ..

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

chek, akumulator koji ima manje od 12,7V dok je motor ugashen ne valja?

mene zajebava akumulator zadnjih dana, sad premerih 12,80. sad sam ga spichio na punjach, puni sa 0.5A...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Satelis, kako si prikljucio punjac na akumulator? Pretpostavljam da ima klemne za auto, nekako njih stavis ili si njih skinuo pa direktno zicu ili si stavio one male buksnice na sarafcic za motor pa tako?

 

Iz kucista punjaca izlaze 2 zice, crvena i crna na cijim se krajevima nalaze stipaljke, klasicne, stisnes i stavis na kleme.

 

Ljudi, akumulator je jako prosta stvar, nema tu nikakve nauke, takodje ni kod punjenja... ili puni kako treba, moze da prepunjava ili ne puni u opste, sve to zavisi od vise faktora ali opet je jednostavno i treba krenuti nekim redom, ne nagadjati.

Takodje postoji uredjaj koji meri stanje akumulatora, zove se Midtronics i koristim ga bar 3,4 x nedeljno i sa njim mozes videti da li je aku za zamenu, punjenje ili je dobar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja