Jump to content

Moto Zajednica

Brzi alpski đir

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

U jednom momentu kapiram da je usporio. Ne bi on usporio bez dobrog razloga u ovim momentima. A onda kapiram i zasto. Ispred nas rampa! U neverici vozimo jedan pored drugog jedno 15km/h, gledamo malo jedan drugog, malo rampu pitajuci se pogledom da li se tamo moze proci ili je to - to.. kraj.. Prilazimo rampi. Gasimo motore i dok Mirko izvidja okolo trazeci nekog da ga pitamo za prolaz, ja pravim par slika. On zagleda kucicu po kucicu, prozor po prozor i ne nalazi nikog. Svasta prolazi kroz glavu. Posle malo razmisljanja odlucujemo da se provucemo kroz rampu. Ja prolazim prvi. Vidim 2 osobe kako pakuju nesto iza neke kucice i pocinje da radi neka panika. Razmisljam hoce li zvati nekog. Mirko se nesto zadrzao iza. Cekam ga, a ovi me gledaju. Cim je prisao gas i odosmo. Nije nam bilo do rizikovanja da se zadrzavamo iako smo imali sta da vidimo na tom mestu.

 

BwaYqhr.jpg

 

DUi48OL.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Uskoro pocese da se pojavljuju i kucice, pa zatim i naseljena mesta. Ponovo u civilizaciji! Oko 10h se spusatamo konacno u Solden gde nam je i smestaj. Gazde nas primaju, pomalo hladno i negostoljubivo ali sve je ok. Smestili smo se i onda se provozasmo do picerije ne bismo li pojeli prvi pristojan obrok za taj dan. Posle dobre pice, nazad u smestaj i na spavanje. Tek nam je drugi dan a vec smo zaboravili da postoji ista sem puta ispred i iza nas. Presli smo prvih 1000km!

 

nPMrKlp.jpg

 

ygVYpbg.jpg

 

MIeXh19.jpg

 

LBHhHsu.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prodjose i dve, ali posla preko glave, pa... Uspeo sam da ugrabim pola sata za piskaranje. Nadam se da nema ljutnje sto pisem "na slamcicu".

 

Jutro, Solden, Austrija. Prvo sto radim je izlazak na terasu da se nadisem tog svezeg alpskog vazduha. I prija! Disem slikam i razmisljam koliko je nama dobro! Dosli smo tu, bez nekog velikog plana i razloga i sjajno nam je! Dan obecava, mi odmorni a najbolji deo puta je tek pred nama. Svu tu idilu malo kvari smrad nekog trulog kupusa i ukvarenog mleka iz neke korpe, al dobro, nisu ni ti Austrijanci dosli iz bajke.

 

DSC_3940.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Ustajanje, brza klopa, montiranje bisaga, skupljanje kojekakvih punjaca, oblacenje opreme, pakovanje.. Vec uigrana rutina. Prosto se ni ne secam vise kako je inace izgledalo jutro pre ovog puta - a samo je par dana proslo od poslednjeg radnog dana. Sedamo na masine i krecemo polako ka sledecem cilju - cuveni Stelvio! Ovo je planirana ruta za treci dan:

 

2013_12_11_01_26_49_Solden_Austria_to_Fl_ela_Pa.png

 

 

U austriji koristimo samo jos jednu priliku da se malo slikamo sa inace klasicnim (za ove krajeve) pejzazem u pozadini. Ujedno lepimo i A zastavicu.

 

DSC_3984.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Kao sto se po mapi moze naslutiti, put do italijanske granice i nije nesto preterano interesantan, mada je bilo par interesantnih momenata usput. Jedan od njih je sigurno ova gradjevina, sta god bila.

 

DSC_4015.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Usitnio sam sa tekstom .Jos jednom cu se izviniti onima koji ocekuju detaljnije piskaranje ali stvarno ne mogu pisati vise s obzirom da se dan provodio uglavnom u voznji. Stoga nastojim da dam po koju sliku sa finih mesta uz kratak komentar i rezime na kraju dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Ubrzo jos jednom ulazimo u Italiju. Putevi interesantni. Blizu granice kontamo zanimljiv prizor sa desne strane. Jezero sa vodom u dve nijanse i kulom u sred vode. Ne znam istoriju ovog mesta i razlog zasto je to tako, ali deluje zanimljivo iako ne preterano logicno. Tu zatekosmo gomilu motora, novi samo pristizu, drugi odlaze. Autobusi puni ushicenih baba koje se hvataju za aparate i fotkaju kulu cim dotaknu tlo nakon izlaska iz busa. Paznju nam privlac jedan stariji bajker na ovoj grdosiji od Honde. Pokusavamo komunikaciju ali ne ide nam mnogo dalje sporazumevanje od "Grosse, ja ja!" Gospodin iako ne govori engleski, niti mi nemacki, nam je uspeo u par reci objasniti da je njegov veci - sto je i ocigledno. Prihvatamo tu cinjenicu, pravimo i mi poneku sliku i idemo dalje. Stelvio ceka.

 

DSC_4017.jpg

 

 

DSC_4028.jpg

 

 

DSC_4046.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Oko podne, brda signaliziraju da smo blizu stelvia. Dorucak uveliko popustio te koristimo priliku da rucamo pred sam uspon na stelvio. Ovo ce nam biti prvi, a koliko se secam i poslednji normalan obrok na ovom putu. Mesto bas prijatno, hrana jednostavna ali dobra. Nekoliko meseci price o ovome i sad kapiramo da smo tu - na vrhuncu naseg putovanja. Jako je fino sto smo zastali ovde pred sam put da se psihicki spremimo za taj momenat. Pricamo o tome i polako raste euforija! Jos malo i tu smo! Na mestu koje gledamo po raznim putopisima, snimcima, tv-u... Prosto neverovatno da nas par kilometara deli od toga! Motivacija na vrhuncu, mi prilicno odmorni, raspolozeni, siti - jednom recju spremni! Idemo!

 

DSC_4055.jpg

 

 

DSC_4058.jpg

 

 

DSC_4060.jpg

 

 

DSC_4063.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Pre neki dan, vracamo se motorom kuci devojka i ja i u blizini stana, na semaforu, prilazi nam motorista od pozadi, zastaje pored nas, podize vizir i ja vec polako razmisljam sta se desilo, jesam li ga isekao negde ili ?! Na moje (pozitivno) zaprepascenje kolega progovara: "Razocarao si me! Nisi zavrsio alpski putopis". Ja u cudu, malo od sramote sto ovo stoji nezavrseno, malo od cudjenja kako me je prepoznao. Bice da je po motoru, odnosno po zastavicama polepljenim na kofer... Ko mi je kriv sto sam ih lepio... I evo posle prihvacene kritike nemam kud nego da pisem dalje.

 

A kolega, ako citas i dalje, javi se da znam i ja ko si ti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Puni elana, kafe i mesa krecemo u osvajanje Stelvia! Posle jedno milion krivina do sad ni mi ni motori na pravcu se vise ni ne snalazimo. Postalo je sasvim prirodno bacati se levo desno svakih par sekundi. Vozacko samopouzdanje na visokom nivou (za sada). Prvi deo puta vodi kroz sume. 90% vozila su motori a ostalih 10 odlazi na bicikle i (uglavnom nabudzene) automobile. U jednom momentu se izlazi iz suma i put postaje prepoznatljiv! Tu smo!

 

E ono vozacko samopouzdanje polako bledi, a pocinje da se vidi da nase iskustvo i nije tako bogato. Put izuzetno uzan, krivine znate svi kakve su, a ono sto se na slikama ne vidi a sto najvise otezava stvari je zapravo nagib! Ugao pod kojim se put u penje nije ni malo naivan! O trecoj brzini ni ne razmisljam, a obradujem se i kad ubacim u drugu. Svaka krivina predstavlja novu opasnost jer tesko mozete da vidite (zbog nagiba) da li nesto dolazi od gore te ne mozemo bas svaki put dovoljno siroko u krivinu da udjemo. Disanje tu malo zastane a moram priznati da se adrenalin oseti. Zidana ogradica kojom je put oivicen apsolutno nista ne znaci ukoliko izgubite kontrolu. Visoka je do kolena i prelece se lako. Sve je dosta opasnije nego sto smo zamisljali, ali moram priznati mnogo je dobro :)

 

Sledeci put kada budemo isli na tu stranu definitivno cu se potruditi da napravim rutu koja vodi od gore ka dole, sto zbog lakse voznje, sto zbog boljeg pogleda.

 

Sa samog uspona nema slika osim jedne koju su napravili ovi momci. Oni cuce u krivini i slikaju svakog, a svoju sliku kasnije mozete preuzeti na njihovom sajtu. Ko je bio na stelviu, verovatno ce se pronaci na sajtu. Evo moje:

 

IMG_3653.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Iz krivine u krivinu menja se i temperatura, osetno postaje svezije, u glavi se smenjuje uzbudjenje, strah, radost. Najvise se moze osetiti miris spaljenih kocnica onih koji se spustaju ili miris lamela onih koji se penju. Tu najpre mislim na automobile. Nakon nekoliko dugih i kvalitetnih minuta izlazimo na vrh! Popesmo se na najvisu tacku u dosadasnjoj karijeri! Drugi po nadmorskoj visini put u Alpima je osvojen!

Sa velikim zadovoljstvom ostavljamo motore da malo odmore posle agonije u prvoj, dok iskuliramo uz kaficu u jednom od kafica na vrhu. Malo smo setali okolo, i rekao bih da se redji kiseonik oseca s obzirom na umor posle par stepenika. Hladnjikav vetar u julu i dosta zaostalog snega govori da ovo mesto i nije tako pitomo kao sto mozda izgleda. Zadrzali smo se par sati gore, mada sam imao zelju da ostanem ceo dan. Toliko muke da se dodje dotle, a tako brzo moramo dalje... Evo i par slika sa vrha.

 

Group_66_DSC_4102_DSC_4104_3_images_0000.jpg

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Prilikom spusta sa Stelvia cinimo jednu gresku. Navigacija nas vodi "pogresnom" putanjom, a mi joj slepo verujemo. Cilj danasnjeg dana je Davos, grad u Svajcarskoj ne tako daleko od granice Italije i Svajcarske. Posto nismo imali detaljnije planove za taj dan prepustili smo se starom dobrom iGO-u da nas povede kud god pozeli.

 

Screenshot_1.jpg

 

 

Bilo je malo sumnjivo sto svega par kilometara nakon stelvia, iGO kaze da skrenemo desno, ka Svici. Mi to nismo bas ocekivali posto smo mislili da ce nas put navesti kroz Bormio u Italiji, ali skrecemo kud nam gps rece i ne pokajasmo se. Ispred nas je, po mom misljenju, jedan od najlepsa 3 prevoja na ovom putu - Umbrail pass

 

DSC_4205.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Nismo bas sigurni kako funkcionise granica izmedju EU i CH te obazrivo prolazimo kroz podignutu rampu. Neposredno iza granice se iza krivine otvara sjajan pogled na krivine ovog pass-a! Doba dana je savrseno za uzivanje u prirodi, a vozila uopste nema! Prosto neverovatno da niko od onih milion motora sa Stelvia nije krenuo na ovu stranu! Sve vreme to izaziva sumnju ali sta da se radi, tu smo gde smo - vozimo i uzivamo! Steta je sto slike ne mogu, a ja recima ne umem da vam prenesem taj miris i svezinu vazduha sa ovog dela puta! Ukoliko vozite Stelvio, nemojte propustiti ovaj prevoj!

 

Screenshot_2.jpg

 

 

Screenshot_3.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Posle ovog poklona koji nam je GPS priredio, dobili smo jos jedan! Prevoj Fluela. Posto ruta nije preterano precizno planirana, a ni GPS nas nije poveo 100% po planu nismo ocekivali da cemo naici na Fluelu. Ono sto je meni celo to vece uvelicavalo dozivljaj je to sto smo na najboljem delu puta bili sami! Nema apsolutno nikog da vam remeti uzivanje, misli, voznju... A to sto je sunce vec pocelo da leze za vrhove planina a mi jos nismo sigurni kuda nas put vodi jos vise pojacava osecaj avanture!

 

DSC_4223.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja