Jump to content

Moto Zajednica

Potrebna pomoc oko elektrike

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Molim poznavaoce motoelektrike za savet. Naime pousavam da ugradim USB prikljucnicu ovu http://www.louis.de/index.php?topic=search&searchterm=10032977&cmd.x=0&cmd.y=0

Plan je bio da je povezem direktno na akumulator ali tek kad je povezah vidim da ima led osvetljenje i da ce mi za neko vreme izvuci svu struju iza akumulatora 1hmm.gif. Nasao sam neke fabricki ostavljene konektore koji su pretpostavljam za ovakve namene ali na ovim konektrima nema struje, konkretno ovaj sa slike:

 

Pitanje glasi: Kako dovesti struju na ovaj konektor. Kako da nadjem drugi kraj narandzastog kablica iz konektora?

 

 

 

img0163.jpg

 

img0164.jpg

 

img0165.jpg

 

img0167.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5497 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Na Stromu 1000 postoji konektor iza hladnjaka koji ima struju samo kada je ukljucen kontakt. Ja sam na njega vezao grejace i uticnicu 12V.

Mozda postoji i na 650 neki slican konektor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8969 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pitanje je da li smes dovesti struju preko kontakta na taj dzek, sigurnije je sa probnom lampicom, ispitas instal. oko akumulatora ( sigrno ces naci AC zicu po mogustvu deblju ) i tu se nakacis ( lemilica, kalaj izolir traka ) i obavezno osigurac na +12V, masu ( - ) mozes direkt sa akumulatora i to ti je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12250 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mislim da nema nigde žica tu oko akumulatora na koju možeš da se priključiš. To sam rešavao podizanjem kutije sa osiguračima i lemljenjem kabla od utičnice direktno sa donje strane kutije na odlaznu žicu sa osigurača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Tu oko akumulatora postoje dve crvene zice ali su pod stalnom strujom, a meni treba neka samo kad dam kontakt.

Sto li su onda japanci ostavljali ovaj dzek kad nema struje u njemu :stabre:, jedan dzek sam nasao sa leve strane repa, samo jedna crna zica bila i sa stalnom strujom njega sam upotrebio za napajnje navigacije, minus sam stavio na masu, mislim da je to u redu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

Kod mene na Kawasakiju (bivsem) kad das kontakt relej za alnaser dobije struju a prekidac za startovanje mu daje masu i tako vergla.Ja sam sa releja uzeo struju za USB i dodao samo jedan osigurac 10A.Cim vratis kontakt struje nema.

Sada na Hondi mi je uzeta struja iz sata i isto dobija struju samo sa kontakt brave.Neznam tacno koja je zica u pitanju jer je neko pre mene vec povezao a ja sam samo dodao osigurac takodje od 10A.

Mislim da moze da se uzme struja i sa sirene.Koliko znam i ona dobija struju sa brave a masu sa prekidaca.Na kraju krajeva lako se ispita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8969 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Elektrikom se bavim od 18 godine, nagledao sam se svakavih povezivanja, prevezivanja, budzenja koje dovodi do izgorelih instalacija pa cak i delova zbog iste.

 

@JevtaNS

Sta ti znaci to sto si napisao "dodaj rele" , gde da ga doda, kako da ga poveze, pojasni malo kolegi....u ostalom sta ce mu rele???

 

Sa instalacijom nema zezanja, jedno pogresno povezivanje i ode sve u majcinu.

Mora se znati sta povezujes tj koju namenu imas s tim, koliki je potrosac taj deo/uredjaj, odakle uzeti napajanje za taj deo ( akumulator, k. brava, dodatni rele, kuciste osiguraca.... )

 

Mozes staviti osigurac od 10A ali ako je zica manjeg preseka ( tanja ) i dodje do kurslusa osigurac nece pregoreti vec hvata instalaciju tj izolaciju oko zice da topi i gori celom duzinom...nastavak se zna kakav je.

 

@Stendovac

Drugarski savet ti dajem da odes do elektricara, kazes sta ti treba i budes mirne glave.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ja se elektrikom bavim 30 godina.

 

Ako mu nije jasno sta sam napisao neka ne radi sam .

 

Ako ne uradi kako sam ja napisao nego kako si ti predlizio taj prikljucak ce biti za male snage i prilicno neupotrebljiv i sigurno nece biti adekvatan struji koja pise na prikljucku.

 

Sto je najbitnije ako bez relea poveze na neki deo instalacije najverovatnioje ce crci daj boze samo taj deo instalacije.

 

 

 

PS na svakom releu posoji jednopolna sema povezivanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Kneževac-Beograd
  • Motocikl: zx400r ninja

Meni rekli da u srbiji nema majstora za struju na motorciklu, tako da budi oprezan posebno sa ovim sto se zove Arakis :D

Salim se malo, i ja mislim da je bole uraditi kod nekoga ili zajedno sa nekim ko je to vec radio.

Arakisu sam ukazala poverenje jer ima punoooo dugmica,ekrancica i svasta nesto a pri tom sve to fercera a i na mom pisti i svetli.

Zakljucak nemoj sam a i lakse je i lepse u drustvu.

 

:-)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Ljudi hvala na savetima, ali ima jedan problem, ovde kod mene nema moto osim auto elektricara. Mislim ljudi imaju znanje ali sa estetikom nemaju veze, a ja mrzim da mi neko budzi, sece zice, lemi, krpi ako za to postoji fabricki konektor, a mora da postoji na svakom vecem motoru. Tako skoro odvezao kombi da mi resi ventilator klime neki izvikani elektricar tamo, i kad je nasao kvar umesto da mi kaze kupi taj i taj deo zameicemo i gotovo. Kad je on poceo da sece kablove, da bi na kraju napravio da mi je non-stop ukljucen ventilator a ne samo kad se hladnjak pregreje :gaa:. Pa mogao sam i da "progutam" ovo budzenje da je bar to funkcionisalo kako treba, da mi je bar rekao kako ce da ispadne na kraju, ma jok, ponasaju se ko neki doktori kad im odvedes zenu pred porodjaj pa nemas drugog izbora. Zato reko bolje ovako da pitam, mozda je neko vec to radio, a po struci sam autoelektricar i jedino iskustvo mi je praksa iz skole :zvizduk:.

 

I mene buni sad sto je Jevta napisao za rele, jer za rele ti opet treba struja koja ce da ga pokrene u momentu davanja kontakta, a i ovo je USB prikljucnica i u paketu se dobija osigurac od 3A tako da mislim da za tako malu struju mi ne treba isti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ajd bar napiši odakle si - ako neko nekad bude imao problema sa strujom u tvom kraju - da se ne zezne pa da poseti nekog električara ! :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Ajd bar napiši odakle si - ako neko nekad bude imao problema sa strujom u tvom kraju - da se ne zezne pa da poseti nekog električara ! :neznam:

 

Vranje, ma nisu oni tako losi majstori za auta mozda starijih godista ali novija vozila samo u ovlasceni servis to je moje licno misljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: Tricikl

Ma isto ti je na motorciklu,kolima,kamionu,autobisu,bageru,struja je struja.Dobro ti je rekao za relej,ja se bakcem sa kolima 35 godina.Treba vezati tako da dok ti motor radi imas struju tamo gde ti treba a ne na kontaktu.Uzmes plus sa kontrolne lampice reglera to ti je ona lampica sa slikom akumulatora i nju vezes na relej samo da ga aktivira,normalno preko osiguraca.Na relej direktno sa akumulatora + na relej ulaz i izlaz koristis punu snagu akumulatora,i sto ti je vec receno pazi na debljinu zica,deblja zica manji otpor tj. nece da se greje.

Inace ne bi valjalo da vezes struju bilo gde, moze da se desi da neko prikaci diagnostiku pa da mu diagnostika izgori ili napravi katastrofu.Ija imam vrlo lose iskustvo sa elektricarima,cim on nosi cvicangle i izolir bezi,to treba kljesta za buksne,nove buksne,topivi buzir itd pozdrav.OBAVEZNO osigurac koliki god da je potrosac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12765 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Da sam ja ti, učlanio bih se ovde: http://www.v-strom.co.uk/phpBB3/search.php?keywords=usb&fid%5B0%5D=58 i video kako su neki uradili. Zatim bih odabrao par rešenja pa bih onda pitao Arakisa i slične šta misle. Ne kažem da su Englezi pametniji od nas (ne kažem ni da nisu) ali ih ima mnogo više, imaju mnogo više love i motora i mnogo se duže i više ovim bave. Ima onih što vole da kupe skupo u radnji a ima i te kako ekipe koja sve radi u dvorištu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Nadji lepo el. shemu instalacije tvog motora i znaces za cega ti je taj konektor koji spominjes, a videces na istoj i da li imas potreban prikljucak. Ovako ces tesko ispratiiti odakle dolazi ta narandzasta zica na konektoru.

A kolege su ti predlozile vec nekoliko dobrih resenja, ako je u pitanju neki veci potrosac korisit rele (+ za rele mozes uzeti recimo i sa pozicije...), ako nameravas da koristis USB samo za punjnje mobilnog i slicne male potrosace nema potrebe za releom, osigurac obavezno u svakom slucaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja