Jump to content

Moto Zajednica

Kvacilo (zamena lamela)

Recommended Posts

  • U prolazu, 73 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: RD04 (92) i RD07A (98), Varadero (05), AT Adv.spots 2018

Kvacilo na vasem motoru nije samo rucica i sajla, kvacilo sacinjava jos mnogo delova! Postoje tu i korpa kvacila, potisna, ploca, lamele, druk lezaj ...

 

Cemu sluzi kvacilo?

amele prenose potisak sa radilice na menjac, tj. da uprostim, njeno okretanje a to sve se prenosi na zadnji tocak. Ceo sklop (kvacila) lamele i korpa sjedinjene u jedno sluze da odvoje okretanje radilice od menjaca i samim tim omoguci kretanje iz mesta i lakse saltanje brzina.

 

Postoje suva i “mokra” kvacila!

Suva kvacila se ne kupaju u ulju i nose ih tek pojedini motorcikli (Moto Guzzi, Ducati, harley, stariji BMW, NSU...).

Mokra kvacila su rasprostranjenija u upotrebi kupaju se u ulju,i pouzdanija su od suvih.

 

Postoje takodje jednoslojne i viseslojne lamele, tj kvacila sa vise i manje lamela. U danasnje vreme obicno su u upotrebi viseslojne mokre lamele koje se nalaze u masini, naravno u korpi kvacila. Lamela ima, u zavisnosti od modela motorcikla, od 4 do 10 komada i redjaju se tako sto ide lamela, potisna ploca, lamela,opet potsna ploca...

 

Lamele su obicno izradjene od sintera ili od ferodo materijala (kod starih jawa se cak lamela pravila od plute - pa je bilo jako lako zameniti je). Nikada se ne stavlja lamela na lamelu vec lamela na potisnu plocu koja je obicno od celika, koja moze biti i nazubljena, tj radlovana radi boljeg prijanjanja - hvatanja lamele na plocu. Lamele se kupaju u ulju i kada je ulje losije dolazi do proklizavanja. Takodje treba znati da za mokre lamele u motorciklima ide posebno ulje sa aditivom za kvacilo. Kada su lamele lose i pocnu da proklizavaju, desava da sprze ulje jer se usled proklizavanja javlja itrenje a samim tim i velika temperatura. Naravno da kad sipate obicno ulje u motor sa mokrim lamelama jako brzo dolazi do proklizavanja i ostecenja lamela.

Ne treba zaboraviti ni potisnu plocu na koju idu opruge koje su jako vazan deo kvacila. Kada opruge oslabe potisna ploca nema dovoljan pritisak na lamele i medju potisne ploce pa samim tim kvacilo proklizava, tako da se i one menjaju u paru sa lamelama i potisnim plocama. Kako zivimo u zemlji Srbiji cesto majstori pod opruge ubacuju i po neku tanju sajbnu da bi se povecao

pritisak. Od “jacine” opruga zavisi i koliko ce biti “tvrda” rucica za kvacilo. Ona obicno povlaci sajlu ili potiskuje cilindar kvacila i samim tim vrsi odvajanje kvacila. Naravno sve to ide preko druk lagera na potisnu plocu, koji odvaja lamele od potisnih ploca.

U samoj korpi kvacila se nalaze i opruge koje sluze da ublaze trzaj pri kretanju i svakom dodavanju ili oduzimanju gasa.

Korpa kvacila je obicno vezana zupcanikom ili lancem za radilicu a postoje i modeli gde je korpa direktno preko zamajca vezana za radilicu.

Primetili ste svi da se suva lamela cuje i zvecka, dok kod mokre lamele to nije slucaj, naravno izuzetak je ako dobije “luft” u lezaju korpe.

Ponekad kada se upali lamela ako nije mnogo ostecena mogu se ismirglati i lamele i potisne ploce, ali sve je to kratkog dahai vezano za pomenutu pricu o zemlji Srbiji...

Naravno da ce kvacilo trajati onoliko koliko ga kvalitetno upotrbljavate, ko ima tesku ruku na kvacilu to jest stalno drzi ruku na kvacilu njemu ce i manje trajati lamele. Naravno idu nove tehologije pa danas postoje i proklizavajuca kvacila koja sluze da kad se presalta u nizu ne dodje do proklizavanja zadnjeg tocka ali o tome neki drugi put.

 

Evo i jednog video primera kako se menjaju lamele.

 

 

Preporuka je, da se stavi nov dihtung. Ako vec to niste u mogucnosti pazite da se ne pocepa dihtung na poklopcu lamela. Korpu treba stezati u nakrst, to jest prvo je privuci unakrst pa tek onda i stegnuti unakrst, naravno sve to stegnuti na propisanu kilazu jer su obicno korpe od aluminijuma pa moze da vam se desi da pocupate navoj na korpi. Takodje treba paziti gde ste sta skinuli i kojim redosledom, pa isto tako i vratite. Treba obratiti paznju i na stelovanje kvacila, nesme se pretegnuti jer ce proklizavati a nesme se ni labavo ostaviti vec treba naci neku zlatnu sredinu. Takodje ako se nestavljaju nove ploce izmedju lamela stare ploce treba ismirglati finom smirglom, proveriti da li nisu krive, eventualno ako su radlovane izradlovati ponovo radi boljeg hvatanja, za to vec treba malo iskustva. Obavezno treba proveriti lezaj na korpi kvacila jer ako ima lufta korpa ce se kriviti u radu pa ce samim tim i nepravilno odvajati praviti buku pa ga obavezno zamenite.

 

 

 

Kupio sam u Zagrebu, kod renomiranog trgovca moto opremom i dijelovima aditiv za ulje. Komercijalni naziv je Motor Coat L 27. Vise na> http://www.motori.hr...dba-i-mjerenja/

 

Koristio sam ovaj aditiv na svom automobilu i zadovoljan sam ucinkom. Pitao bih za vase misljenje, da li ovaj aditiv, zbog svojih svojstava (smanjenje trenja) moze da lose utice na kvacilo mog motora (mokro kvacilo - Africa twin), u smislu pojave proklizavanja i veceg trosenja usljed toga?

 

Trgovac stoji sa tvrdnjom da nema problema s tim. Nije da sumnjam jer se cijela ova porodica bavi motociklizmom, te vec duzi niz godina prodaje ovaj aditiv, kao sto isti stavlja u svoje masine (vozila, vanbrodske motore, motocikle...), ali ipak bih volio cuti i misljenje drugih poznavalaca mehanike "mokrih kvacila".

 

Smatrajuci da bi ova tema osim mene mogla interesovati i druge, unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Golubac
  • Motocikl: Suzuki gsxr 600 k3

Pozzz, evo i mene sa jednim problemcicem da se pozalim pa mozda neko ima slican ili neki predlog sugestiju sta god svi su saveti dobrodosli... Naime pre desetak dana sam promenio ulje i filter na mom Suzukiju gsxR 600 k3 ljubimcu, sipao punu sintetiku 10w-50 (mada u manuallu stoji preporuka fabrike za 10W-40), motor ima predjeno 32 000km... Ovih dana sam ga bas intenzivno vozao, vreme je bilo odlicno i primetio sam da kada se bas zagreje negde preko 90 stepeni (stanem pored puta da iskucam poruku ili ga laganim po gradu pa dize temperaturu), u ostrijem ubrzanju iz druge brzine pod vecim obrtima (od nekih 7 000+) nekako ne prenese lepo snagu na tocak, kao da poigra zadjni kraj a rekao bih da motor nije toliko jak da potpisuje bas kad treba da ubrza, pretpostavljam da lamela prokliza jer se ulje bas razbije od temperature i onda tako malo poigra zadnji kraj dok ne presaltam u trecu, posle po gasu i sve ok. Zanimljivo sto to nije radio prosle godine cak ni kada se ugreje do 100-ke, a ulje je opet bilo relativno novo u njemu jer sam ga uzeo 1000 km posle zamene (samo neznam koje je sipano) i prosao nekih 4000 km bez greske.

Mada sinoc kada sam se vracao iz grada bese boga mi hladno pa reko ajde opet da ga probam da li ce da klizne, naravno vozio sam ga celog dana ali je opet malo radio pod sauhom da se zagreje, pa onda lagano kroz grad dok nije dosao na 76-77, (temperaturta koju mi u voznji drzi ide od 74 do 83 zavisi koliko je hladno-toplo napolju), i opet prva, druga pa pun gas do crvenog bez greske, i tako 3-4 puta sve ok... Sad sta tu problem, novo ulje ili nzm. usvakom slucaju moj zakljucak je da lameli i ulju ne prijaju te velike temperature od 90 do 100 stepeni i cak i ako posle toga vozim laganicu da ohladi tecnost, ulje izgleda jos uvek ostane toplije i zeza lamelu.. a opet mozda i gresim nemam pojma ali sam se bas razocarao. I da, preko zime sam promenio izduv, umesto fabrickog stavio Leo Vince koji doduse jeste namenjen mom modelu jer ima 4 bolt sistem kacenja ali je DB killer odmah skinut, sad ne erujem da to ima veze sa lamelom ali eto... I da se izvinem ako sam otisao u off samo sam hteo da predstavim problem, Pozzz iz Golupca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Tvoj opis problema "igranje zadnjeg dela" posebno da potpise zadnji tocak a da ne valjaju lamele ne moze ni teorecki da bude...

 

Najkrace kada lamele proklizavaju motocikl ne ubrzava a rastu obrtaji, npr. u trecoj zavrnes gas motor krene da ubrzava ali slabije nego sto bi trebalo ali zato obrtaji odu gore...

 

Trazi problem na drugoj strani...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Golubac
  • Motocikl: Suzuki gsxr 600 k3

Tvoj opis problema "igranje zadnjeg dela" posebno da potpise zadnji tocak a da ne valjaju lamele ne moze ni teorecki da bude...

 

Najkrace kada lamele proklizavaju motocikl ne ubrzava a rastu obrtaji, npr. u trecoj zavrnes gas motor krene da ubrzava ali slabije nego sto bi trebalo ali zato obrtaji odu gore...

 

Trazi problem na drugoj strani...

 

To je samo moj subjektivni osecaj, nisam mogao bas da utvrdim tacno simptome jer mi se nije desavalo dosad a ni ranije na nijednom motoru, a sada u ovih nedelju koliko ga vozim nekih dva puta sam to primetio... Teoretski znam kako izgleda kada prokliza lamela, a u praksi sam jedino probao na bmw-

u 330i...  u svakom slucaju hvala na pomoci, najbitnije mi je da utvrdim 100% o cemu se radi.

 

Verovatno u zadnjoj gumi :takoje:

 

Moguce mada sam novi set stavio pocetkom prosle godine, a nisam ni mnogo prosao jedino ako nisu bas nekog kvaliteta nzm... :ups: hvala..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Ledinci - Novi Sad
  • Motocikl: GSX-R 750 K1

haldan asphalt ?

 

meni slicni simptomi , verujem da je jos rano da se odvrce do daske .

ali nije na svakom asfaltu , ima delova koji izgledaju kao da su uglacani.

 

na istom delu puta kad se krecem polako (do 40)  i prikocim prednju do panja , guma proklizne malo a bas se oseti proklizavanje

kad idem brze (preko 60) nema tih problema koci sve normalno. a zadnja na ubrzanju kao da potpisuje i to samo u 2 brzini

u prvoj ga ne odvrcem skoro nikad

 

P.S. prednja zrela za da se promeni , zadnja proslogodisnja presla ~10K isto zrela za da se promeni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Može biti da je asvalt (kažem ja zadnja guma pravi problem  :P  ).

Na trasi između Kosmaja i Aranđelovca prošli vikend, preko Ranilovića, drugaru non stop bežao VFR zadnjim krajem, drugi sa GSXR isto a nismo prešli 70kmh.

Avalskim do Kosmaja sve ok (kvalitetniji asvalt).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Golubac
  • Motocikl: Suzuki gsxr 600 k3

haldan asphalt ?

 

meni slicni simptomi , verujem da je jos rano da se odvrce do daske .

ali nije na svakom asfaltu , ima delova koji izgledaju kao da su uglacani.

 

na istom delu puta kad se krecem polako (do 40)  i prikocim prednju do panja , guma proklizne malo a bas se oseti proklizavanje

kad idem brze (preko 60) nema tih problema koci sve normalno. a zadnja na ubrzanju kao da potpisuje i to samo u 2 brzini

u prvoj ga ne odvrcem skoro nikad

 

P.S. prednja zrela za da se promeni , zadnja proslogodisnja presla ~10K isto zrela za da se promeni

 

Iskreno se nadam da je to problem, mada je bilo relativno toplo, 22 pokazalo u autu, u hladu. A opet kada sam uvece probao na izlazu iz grada razvlacio je 3-4 puta bez greske iako je bilo osetno hladnije i bez sunca, mada je to druga deonica od one gde je zezao, nov asfalt odradjen skoro... Moje gume imaju oko 3000 mozda malo preko, a i tvoj motor je jaci i ima veci obrtni moment... Jer se i tebi desava samo u drugoj brzini? Od trece na dalje nema nikakvih problema, a ni ja ga ne razvlacim prvom bas nikad...

 

Može biti da je asvalt (kažem ja zadnja guma pravi problem  :P  ).

Na trasi između Kosmaja i Aranđelovca prošli vikend, preko Ranilovića, drugaru non stop bežao VFR zadnjim krajem, drugi sa GSXR isto a nismo prešli 70kmh.

Avalskim do Kosmaja sve ok (kvalitetniji asvalt).

 

Ako je tako placam pice, ustvari dva posto imamo dva tocka :) Nisam bas vican za te stvari pa bi trebalo da proba neko ko stvarno zna da prepozna po ponasanju, ja jedino mogu da obratim paznju na obrtaje i da gledam u sat... A vljda nije moglo da mu skodi to sto sam sipao kvalitetnije ulje od predvidjenog.. :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA, BMW R1200GS, Piaggio Beverly 500

Nije moglo ulje da mu naškodi. Sintetika je sintetika, sad 10W-40 ili 10W-50 nije toliko bitno što se tiče gustine na određenoj temperaturi. 10W-50 ima veći indeks viskoznosti pa zbog toga trpi veće temperature, odnosno pokriva veći raspon temperatura u kome zadržava svoje karakteristike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Golubac
  • Motocikl: Suzuki gsxr 600 k3

Nije moglo ulje da mu naškodi. Sintetika je sintetika, sad 10W-40 ili 10W-50 nije toliko bitno što se tiče gustine na određenoj temperaturi. 10W-50 ima veći indeks viskoznosti pa zbog toga trpi veće temperature, odnosno pokriva veći raspon temperatura u kome zadržava svoje karakteristike.

 

Tako sam i ja mislio, mada ako je kvacilo vec bilo potroseno (sto nisam primetio uopste) da li moze da posle promene pokaze to i pocne da zeza... To me je onako bas bunilo, jer i ja kontam ne bi trebalo ovo je kvalitetnije i solidno skuplje, hvala.

Gledao sam i da li ulje pocrni ili se trosi, jer je o tome pisano u prethodnim postovima u slucaju da je problem sa lamelama mada mi deluje ok zasad, vrv. treba i neku vecu km da prodjem da bi se to manifestovalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 482 postova
  • Lokacija: Jagodina Niš
  • Motocikl: Kawasaki zx6r 12'

Izvinjavam se na off-u ali nasao sam u pretrazi temu....imam kawasaki zx6r 2006 636 i kad krecem odnosno dok krecem secka...dok ne pustim kvacilo i krenem...u obrtaje lepo ide ne proklizava i slicno....e sad kad krecem i dam veci gas kao da se nesto desi i krene normalno....jel su u pitanju one male opruge unutar kvacila ili one spoljne sto se vide cim se skine dekla?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Mislim na ovakve zube... Moze turpijom ravnom da se poravna, posle dobro izduvaj korpu kompresorom.

Naravno pregledaj i lamele, potisne i opruge kad vec vadis.... korpu pazi da ne pretegnes, preporuka je

kilo kljuc. i pazi na podlosku kako je okrenuta kad rasturas samu korpu.

post-132-0-47801500-1492766457.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ER 5

pozdrav kolege motorist

nov sam motorista i zanima me a pogotovo više odkako sam vlasnik jednog motora sa lancem i menjačem...

dakle, zašto prilikom ubacivanja u prvu se čuje onakav karakterističan zvuk KLANG i zatrese se lanac?!

nervira me a ako budem znao uzrok tome biće mi mirnija savest.

hvala vam unapred 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp
pozdrav kolege motorist
nov sam motorista i zanima me a pogotovo više odkako sam vlasnik jednog motora sa lancem i menjačem...
dakle, zašto prilikom ubacivanja u prvu se čuje onakav karakterističan zvuk KLANG i zatrese se lanac?!
nervira me a ako budem znao uzrok tome biće mi mirnija savest.
hvala vam unapred 
Zavisno od motora moze da bude normalno, a i ne,na gore jel ubacuje meko.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ER 5
On 1/15/2018 at 14:54, brdy je napisao:

Zavisno od motora moze da bude normalno, a i ne,na gore jel ubacuje meko.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 

da. sve je normalno. nisam imao nikada problem sa ubacivanjem..., menjanjem brzina, nego me samo zanima jel to normalno ili postoji način da se to izbegne ili samo smanji. 

to vidjam svugde (na motorima). recimo kada posmatram to sa strane dok stojim na pešaćkom kao pešak, slika je sledaća. pali se zeleno. motorista diže nogu ubacuje u prvu i čuje se karakterističan zvuk i odmah prosledim pogled nazad prema lancu a on se zatalasa.

pomislio sam pre dok nisam vozio veći motor da "oni" turiraju mašinu ali se to inače dogadja i pri malom gasu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja