Jump to content

Moto Zajednica

Malo Jadrana, malo puteva NOB-a

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Za maj 2013 planirao sam kratko putovanje Balkanom, osam dana tamo-amo, s ciljem severna Grčka. Čak sam za putovanje oduševio nekoliko drugara, da zajedno provozamo put, koji sam prešao pre tri godine. Međutim zbog specifične situacije morao sam odustati i plan je "pao u vodu".

 

"Specifična situacija" nakon tri dana prestala je da postoji i više nije bilo prepreka da sam odradim skračenu varijantu plana.

 

Iz Ljubljane krenuo sam 1. maja poslepodne. Vreme lepo, prognoza manje lepa, ali to nije prepreka.

 

dsc02579mi.jpg

 

Vozim poznati put prema Delnicama i dalje prema Jadranu. Zaustavljam se iznad nacionalnog parka Risnjak

 

dsc02583r.jpg

 

I nakon ugodnje vožnje, sa suncem u leđa, stižem do lokacije, poznate i BJB zajednici

 

dsc02588yc.jpg

 

dsc02594ko.jpg

 

dsc02597kd.jpg

 

Noćio sam u marini i probudio se rano u oblačno jutro

 

dsc02600qw.jpg

 

Bez odlaganja krenuo sam na jug, a pre toga još u pekaru po burek

 

dsc02607a.jpg

 

Do Šibenika vožnja je prilično nezanimljiva, celo vreme put vodi kroz obalne gradiče, ograničenja na 50, radari...

 

Prva pauza je Primošten, u 9 ujutro prazan. Valjda je narod slavio prvi maj pa će se probuditi "malo kasnije"

 

dsc02609s.jpg

 

dsc02615hg.jpg

 

dsc02619r.jpg

 

dsc02624gm.jpg

 

Idem dalje... Split...Makarska...delta Neretve

 

dsc02637g.jpg

 

dsc02641ru.jpg

 

dsc02644h.jpg

 

dsc02650yl.jpg

 

Pogranična vatra, ništa ozbiljno

 

dsc02652rr.jpg

 

približavanje Dubrovniku

 

dsc02658o.jpg

 

dsc02665b.jpg

 

Planirao sam ručak-pauzu u gradu ali kada sam ugledao tri kruzera i zamislio gužvu, stvorenu od nekoliko hiljada fensi turista, odustao sam od ideje i produžio do spokojnog Cavtata

 

dsc02666t.jpg

 

dsc02667kv.jpg

 

dsc02670v.jpg

 

dsc02672h.jpg

 

Pica nije bila baš... ali uz pivo nekako sam je savladao skoro celu

 

dsc02681e.jpg

 

dsc02684wc.jpg

 

Brzo stižem do crnogorske granice. Uobičajena procedura: kolona od dva auta, gasi motor, smiri živce i čekaj... pa pokaži vozačku pa saobračajnu pa zeleni karton... dobrodošli u Crnu Goru. Celu proceduru doživljavam nekako sa tolerancom, ipak mi jedan deo krvi potiče odatle...

 

Sledeće "stajanje" je vožnja trajektom

 

dsc02687n.jpg

 

dsc02688a.jpg

 

dsc02697wv.jpg

 

dsc02710l.jpg

 

Vožnja uz obalu je prilično dosadna, opet puno radara, ograničenja... stanem iznad plaže, davno, tada nije bilo ničega osim peska, prijatelji smo je zvali Florida...

 

dsc02711ir.jpg

 

dsc02713cx.jpg

 

Da bi malo presekao monotoniju, iz Petrovca sklečem levo u brdo i spustim se opet ka obali u Sutomore. Put je u glavnom lep, krivine su divne samo treba biti pažljiv jer na nekim mestima asfalt je loš.

 

Sutomore ... Bar ... Ulcinj

 

dsc02721y.jpg

 

dsc02722a.jpg

 

Iz Ulcinja zvao sam dva prijatelja koji drže hotel na početku Velike plaže. "Da, da, nači ćemo sobu za tebe... možda čak i sa pogledom na more..."

 

I stvarno, dobio sam lux sobu... da odmorim dobro pred sledeći dan

 

dsc02725u.jpg

 

dsc02726b.jpg

 

dsc02727zu.jpg

 

dsc02729g.JPG

 

Tuširanje, sređivanje, odlazak u Ulcinj, večera, povratak u hotel, žurka kasno u noć u Beach baru, fenomenalan mohito... spavanjac - nema fotografija ni o jednoj od nabrojanih "aktivnosti"

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Jutro oblačno, nije se znalo hoće li kiša ili pak će sunce osušiti oblake.

 

dsc02730h.JPG

 

Dok sam sedeo na balkonu posmatrao sam laste kako grade gnezdo tu na dva metra od mene...

 

dsc02731j.jpg

 

dsc02736j.jpg

 

gazdin Pežo...

 

dsc02747ht.jpg

 

dsc02749k.jpg

 

Pre polazak slikanje sa dragim prijateljima

 

dsc02760ly.jpg

 

Vožnja prema Sutomoru bila je posebna priča. Počela je kiša, asfalt pretvorio se u klizalište, pogotovo opasan je bio svaki kružni tok...

 

Kratka pauza u pospanom Sutomoru i razgledanje plaže koja me onakva, puna smeća, neće videti

 

dsc02764.JPG

 

dsc02765dn.jpg

 

dsc02768e.jpg

 

Klizavim putem vozim dalje prema Podgorici, kišica polako pada. Skadarsko jezero u tišini

 

dsc02771c.jpg

 

dsc02773ys.jpg

 

dsc02775qp.jpg

 

dsc02778qg.jpg

 

dsc02779dc.jpg

 

Kratka pauza u Podgorici, malo osveženje u hotelu, gazda nije tu, nisam mu javio da dolazim... popričamo ukratko telefonom, pozdravim se uz obećanje da ću sledeći put najaviti svoj dolazak

 

dsc02781lc.jpg

 

dsc02784c.jpg

 

Podizanje para u "matičnoj" banci, bez provizije.

 

dsc02785bt.jpg

 

dsc02786h.jpg

 

dsc02787qd.jpg

 

 

U međuvremenu kiša je prestala, super. Okrenem prema Nikšiću, vozim starim putem. Malo iza Danilovgrada skrenuo sam levo prema manastiru Ostrog. Od raskrsnice je potpuno nov put, divno...

 

dsc02791.JPG

 

Brzo stižem do parkinga ispod manastira. Pitam čoveka na rampi da li mogu dalje motorom, pa me on pita da li sam sam ili iza mene dolazi horda. "Sam sam". OK, može dalje...

 

Posetilaca nema mnogo, tišina je, samo se čuje poneko dete kako priča glasnije. Iako sam ateista, osečam nekakvu spokojnost i pozitivnu energiju...

 

dsc02792eq.jpg

 

dsc02793a.jpg

 

dsc02794qx.jpg

 

dsc02795f.jpg

 

dsc02796j.jpg

 

dsc02798y.jpg

 

dsc02800p.jpg

 

dsc02802km.jpg

 

dsc02805b.jpg

 

dsc02808jn.jpg

 

dsc02809j.jpg

 

dsc02811p.jpg

 

dsc02816n.jpg

 

Manastir Ostrog kako izgleda iz daljine

 

dsc02824r.jpg

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250
1moto3.gif Такве вожње су најлепше без обавеза само уживање 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd

lepa voznja :) a tu je i cudesa od mesa hehehe ja bih sada samo zbog toga isao u sutomore... odvaljuju ljudi kako prave rostilj preporuka za svakog ko je u prolazu da do njih svrati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Lepo.. nekako opustena voznja

 

Lepo da, ali nikako opuštena vožnja. Crnogorci po pravilu "skračuju" krivine opasno. Također teško procenjuju brzinu motocikla pa sam mnogo puta oštro kočio kako se ne bi zalepio na staklo ispred prepadnutih očiju lokalnih relijaša >:(

 

Nešto malo je pomoglo što sam upalio dugi far. Laknulo mi je svaki put kada su mi sa suprotnog pravca blendovali kao, budalo ajde gasi svetlo. To je bio dobar znak - znao sam da sam uočen :hej:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Vozim dalje prema severu do Nikšića i tamo skrečem prema zapadu, pravac Trebinje ali nešto ispred granice sa BIH kod naselja Vilusi idem desno, opet prema severu u pravcu Bileće. Put je nov, lepe krivine...

 

dsc02841f.jpg

 

Na levoj strani gledam Bilećko jezero

 

dsc02837k.jpg

 

i brzo stignem u Bileću. To me podseti na pionirske dane, na proslavama pevali smo Bilećanku...

 

dsc02850an.jpg

 

Put me vodi na sever preko prevoja Torine i dalje po Gataćkom polju prema Gackom

 

dsc02859qp.jpg

 

dsc02865v.jpg

 

dsc02868rm.jpg

 

dsc02871qr.jpg

 

dsc02874am.jpg

 

dsc02876l.jpg

 

dsc02877.JPG

 

dsc02880p.jpg

 

Od Gacka put vodi preko prevoja Čemerno

 

dsc02883p.jpg

 

dsc02889a.jpg

 

dsc02890i.jpg

 

Nakon spusta na drugu stranu prevoja stižem do nacionalnog parka Sutjeska.

Još prilikom planiranja putovanja posebna mi je bila želja, da ponovo, posle mnogih godina obiđem spomenik NOB na Sutjeski. Tu je moja majka kao mlada devojka, zajedno sa ocem i bratom, bila u partizanima i baš tu u borbi izgubila oba dvojicu.

 

dsc02895g.jpg

 

dsc02900ok.jpg

 

Dan se polako pretvarao u predveče, saobračaja skoro da nije bilo, bio sam sam u tišini, samo se čula reka Sutjeska...

 

dsc02906p.jpg

 

dsc02910f.jpg

 

Između visokih pećina, reka i cesta dele si uzak prolaz.

 

dsc02913tx.jpg

 

dsc02916r.jpg

 

dsc02919x.jpg

 

Stižem do Tjentišta

 

dsc02925vn.jpg

 

Tu je spomen ploča i veliki spomenik, sečam se, davno sam preko televizora Nikola Tesla gledao otvaranje i zamišljao boje...

 

dsc02927k.jpg

 

dsc02928x.jpg

 

dsc02947cq.jpg

 

Danas je spomenik napuštena ruševina, osim onda dva bloka od betona, ništa nije ostalo celo, svuda pukotine, odlomljene stepenice, pločice, trava prekriva spomen ploče pojedinih partizanskih jedinica. Očigledno niko više ne brine o spomeniku.

 

Malo niže, ruši se hotel Sutjeska...

 

dsc02949is.jpg

 

dsc02954ma.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 658 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

Super putopis,hvala sto si podelio sa nama,da malo i mi uzivamo i pobegnemo od svakodnevnice bar na 10 min . 0takoje.gif

Stvarno ona C. Gora bas je ne volim... 1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Nočio sam u Foči u hotelu "u rekonstrukciji". Pita me dečko na recepciji hoću jeftiniju ili skuplju sobu. Uzeo sam skuplju, za svaki slučaj. Nalazila se na petom spratu. Kada sam izašao iz lifta pomislio sam da nisam možda promašio kat, svuda bili su zidarski alati, zidovi neobrađeni, molerske skele i jedna jedina žarulja. Pogledam oko čoška i po uspoređivanju broja na ključu i vratima vidim da je to "moja" soba. Nekako neodlučno otvorim vrata i ugledam normalnu sobu, sve na svome mestu. OK, hotelier ne propušta priliku da zaradi a istovremeno radi adaptaciju. Ekonomsko opravdano, svakako!

 

dsc02956o.jpg

 

dsc02955z.jpg

 

dsc02958o.jpg

 

Iz Foće okrenem prema jugu sa druge strane Drine. Vozim onaj uzak, nesimpatičan put prema graničnom prelazu Šćepan Polje.

 

dsc02959g.jpg

 

dsc02964ve.jpg

 

Tara je visoka

 

dsc02966sh.jpg

 

dsc02968m.jpg

 

dsc02969en.jpg

 

dsc02972ga.jpg

 

Prelaz crnogorske granice ide po poznatoj proceduri... gasi motor, skidaj kacigu, daj vozačku ...

 

Nakon procedure pitam policajca za put za Crkvičko polje. Tamo je bila za vreme NOB partizanska bolnica u njoj je radila i moja majka. Objasnio mi policajac, da moram da se vratim skoro do mosta preko Tare i tamo da skrenem desno u brdo.

 

Odmah na skretanju ima tabla, kao nova, sve lepo piše

 

dsc02973l.jpg

 

počinje penjanje uzkom asfaltnom cestom, Tara ostaje duboko dole

 

dsc02977u.jpg

 

dsc02980g.jpg

 

dsc02985.JPG

 

dsc02986dq.jpg

 

dsc02987oav.jpg

 

dsc02988qf.jpg

 

dsc02996ha.jpg

 

Na vrh stižem po divnom suncu, mirišu cvetovi trava i drveča. Ponovo su me iznenadile veoma lepo uređene table, nisam očekivao to, tu gore daleko od civilizacije...

 

dsc03003qh.jpg

 

dsc03004p.jpg

 

dsc03008w.jpg

 

dsc03011.JPG

 

dsc03013s.jpg

 

dsc03015qq.jpg

 

Spomen dom partizanske bolnice nije problem pronači

 

dsc03016y.JPG

 

dsc03019of.jpg

 

dsc03020aw.jpg

 

Razgledam okolinu, nigde nema žive duše. Pogledam malo bolje i vidim da onutra sede dva čoveka. Kuc, kuc i ulazim... Tu je gazda Radosav i njegov drugar, komšija do spomen doma

 

dsc03022jj.jpg

 

Uz prijatan razgovor i poneko pivo, budili smo uspomene na zajedničku domovinu Yugoslaviju. Oduševili su me obojica sa svojom širinom ličnosti koja se pokazala kroz razgovor.

 

dsc03024kt.jpg

 

Razgledali smo Spomen dom, nedavno obnovljen. Ima nekih 40 kreveta, noćenje od 8€ do 10€, polupansion oko 18€, puni pansion od 20 do 22€. Također iznajmljuju bicikle.

 

dsc03027x.jpg

 

dsc03030g.jpg

 

dsc03036hh.jpg

 

dsc03037m.jpg

 

Oproštaj uz obećanje da se možda vidimo uskoro.

 

dsc03038c.jpg

 

Spustim se nizbrdo prema Tari, pošto je put prema Trsi još zatrpan "snijegom" tako da je nemoguće stiči do Žabljaka preko Durmitora. To ću "da odradim" u toplije doba godine.

 

Odlučio sam, da se ne vračam za Foću, nego da se spustim na jug u Nikšić. Vozim se uz divno Pivsko jezero, kroz nebroj tunela

 

dsc03050du.jpg

 

dsc03052m.jpg

 

dsc03054w.jpg

 

dsc03056vi.jpg

 

dsc03057to.jpg

 

dsc03065wn.jpg

 

dsc03066z.jpg

 

dsc03072oi.jpg

 

dsc03075r.jpg

 

dsc03080hh.jpg

 

dsc03083w.jpg

 

dsc03086te.jpg

 

dsc03091w.jpg

 

dsc03092nl.jpg

 

Da je bio put od Trse do Žabljaka prohodan, tu bi skrenuo levo...

 

dsc03093fr.jpg

 

Onako sam produžio do Nikšića i onim istim putem od juće, do Trebinja. Ako sam jućer u naselju Vilusi okrenuo prema Bileći, danas sam vozio prema Trebinju. Put je izuzetan, več na karti video sam da bi trebao biti dobar i stvarno, to treba provozati. Tu smo se jurili sa nekim lokalcem, videlo se da poznaje put.

 

Na granici več dobro poznata procedura, sa modifikacijom na Bosanskoj strani. Naime policajac se "zagledao" u motor i tražio da mu pokazujem i objašnjavam sve. Čak je hteo da čuje muziku iz radia. Nije mi se žurilo i lepo sam osvežio svoje poznavanje karakteristika motora...

 

Trebinje, kratka pauza. Veoma sređen grad, raspisano je takmičenje za najlepši balkon, park, vrt...

 

dsc03100x.jpg

 

dsc03102v.jpg

 

dsc03104bw.jpg

 

Na raskrsnici Dubrovnik - Herceg Novi zaustavljam se na ručak-pauzi. Jagnjeće pećenje, samo rebra... divota

 

dsc03109f.jpg

 

dsc03112k.jpg

 

dsc03117e.jpg

 

dsc03118b.jpg

 

Razmišljao sam, kako dalje i kada stiči kući. Dobro, odlučiću kada stignem do Dubrovnika. Do tamo je također super put, lep asfalt i puno krivina...

 

dsc03120vr.jpg

 

dsc03125j.jpg

 

Hrvatska granica i evo ga, Dubrovnik

 

dsc03128x.jpg

 

dsc03132ho.jpg

 

Opet oni kruzeri, nema ništa od razgledanja Straduna... Vozim dalje, put do Metkovića je lep ali sa gustim saobračajem, pretežno Poljaci. Ima i ogromno auto stopera, opet najviše Poljaka, mašu sa zastavama

 

dsc03136z.jpg

 

dsc03138rh.jpg

 

Na izlazu iz Metkoviča okrenem na autoput, da ne ponavljam Jadransku magistralu koja je na relaciji do Splita na više mesta u rekonstrukciji pa ima mnogo stajanja na semaforima za jedan pravac.

 

Do Paklenice sam vozio bez pauze (osim točenja goriva) i "po uslovima vožnje autoputem" merio potrošnju. Neču napisati kojom brzinom sam terao GT-a, ali pio je benzin u proseku 10 litara na 100 kilometara.

 

Nakon "male zakuske" kod Dinka, produžio sam prema domu...

Jadranska magistrala ispod Velebita polako je tonula u san...

 

dsc03145w.jpg

 

dsc03154j.jpg

 

dsc03155rg.jpg

 

dsc03159p.jpg

 

Kući sam stigao negde oko pola noći, u zadnjem delu popračen kišom i pljuskovima. To nije moglo pokvariti dobar osećaj trodnevne vožnje i uživanja u mnogim stvarima. Prešao sam oko 2500 divnih kilometara. Toplo preporučujem!

 

Do sledećeg putopisa...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: У души - Дорћол! (Београд)
  • Motocikl: Fosti F51 (Peda X-road 2)

Malo je reći predivna, emotivna tura. :care:Još da je bila i Trsa - to bi bio ''šlag na torti''. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja