Jump to content

Moto Zajednica

Akumulator - ugradnja kabla za punjenje i ...

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mrva se :stabre: za moje zdravlje.

 

Pošto sam čuo da su već počele najave otkazivanja akumulatora,:lol:, valja im pružiti povremeno dopunjavanje ili još bolje, obezbediti trajno održavanje takozvanim pametnim punjačima koji rade sa fisoko frekventnom strujom. Sa njima nije potrebno skidati akumulator, iskopčavati ga niti otvarati čepove što je inače obavezno kod mokrih ili potopljenih baterija. Skoro svi moto akumulatori su PRC i dosta bajati uprkos svežem datumu u garanciji tako da im pravilno održavanje može produžiti vrlo kratak vek.Na mom motorciklu je specifičan AGM "Odisey" aku koji je i nužan na BMW motorima jer ABS neće da se uključi ako napon padne ispod 12,4-12,5 v, a on drži 12,6 do samog kraja kapaciteta. Uz to je sto i kusur € i zavređuje dobar punjač ala Ctek sa rekondišn modom.

 

Sam aku ima urezena navoje za dirktno prikopčavanje instalacije ali su ipak neophodni među nastavci

 

1_zps25c274f6.jpg

 

2_zpsefa28555.jpg

 

koji oksidišu i potrebno je čišćenje i poliranje,

 

3_zpsdf642450.jpg

 

4_zpsba8d0e06.jpg

 

potom mazanje vazelinom koji štiti od korozije i sprečava onaj zelenkasti prah koji se javlja kad se koristi obična tovatna mast, a uz to je i elektro provodljiv.

 

5_zpsdc7fd0ab.jpg

 

Čišćenje i mazanje klema na samim kablovima je jednako obavezno.

 

6_zps11703492.jpg

 

Da ne bi aku landarao tokom vožnje i natezo kablove valja ga učvrstiti gumenim šlajfnama, nije dovoljana pritisna gurtna.

 

7_zpsb5b71809.jpg

 

8_zps85147120.jpg

 

Međutim ovako postavljeno nije dobro. Kablovi pretegnuti, buksne krive i to može uzrokovati pucanjem kleme, ( a Pero), baterije ili ogoljivanju izolacije kabla, bolje da o tome ne mislimo.

 

10_zps7f64f0e6.jpg

 

9_zps60fd8ce1.jpg

 

Bakarne vinkle okrenute na dole i sve lepo stoji bez ikakvog napinjanja. Nakon podešavanja TPS senzora potrebno je iskopčati instalaciju, aku, da bi se CDI primio - resetovao, na granične položaje leptira. Rezervoar pokriva akumulator i mora se skidati a na ovaj način je moguće pažljivo odvijačem skinuti jednu klemu bez njegovog skidanja. Inače, nakon svakog iskopčavanja akumulatora potrebno je izvršiti kalibraciju TPS-a, kontakt i 3 puta lagano okretati ručicu gasa od kraja do kraja sa kratkom zadrškom u krajnjim položajima. ( bar kod BMW-a). Produžni kabl za punjač namontiran preko buksne kabla što je bolji kontakt instalacije. Priključna utičnica smotanu tu negde ispod sedišta a kom ne smeta može bilo gde. To omogućava spajanje na punjač bez po muke. Za Ctek postoji opcija dodatnog kablića koji se može uključivati na upaljač.

 

11_zps5f965227.jpg

 

 

Srodne teme sa zanimljivim i korisnim štivom:

 

http://forum.bjbiker...ost__p__1193587

 

http://forum.bjbiker...ost__p__1208490

 

http://forum.bjbiker...je-akumulatora/

 

http://forum.bjbiker..._1#entry1222536

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Kazu pametniji uce na tudjim pehovima, ti si od tih izgleda 0namigivanje.gif

 

Da bi i drugi razumeli, meni je pukla klemica od reglera (Joskin) do akumulatora, koji je onda punio nonstop i nastade sranje. Van naselja i po noci naravno 1hmm.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Mali dodatak: U glicerin kojim se mažu kleme, a što jeste bolje od tovatne masti, umešati malo bakarne piljevine (turpija + bakarna cev, lim...) = bolja provodljivost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kazu pametniji uce na tudjim greskama, ti si od tih izgleda 0namigivanje.gif

 

Da bi i drugi razumeli, meni je pukla klemica od od reglera (Joskin) koji je onda punio nonstop i nastade sranje. Van naselja i po noci naravno 1hmm.gif

 

Ja sam ovo uradio još proletos, nije bilo boze pa ni poduke. Imo sam i ja feštu davno. Upali mi se lampica za dinamu u noć pred Zagrebom, prva pumpa, dinamu u deliće, sve dobro, razdrndam kotve na regleru, jok, sija pa ubija. Ništa, put Postojne, stade auto negde na pola auto puta, palac, kamion, sajla i pred servis neki. Dođe majstor, skide poklopac anlasera, kad ono, spala glavna klema, nov regler i farmerice manje iz Trsta.

 

 

Mali dodatak: U glicerin kojim se mažu kleme, a što jeste bolje od tovatne masti, umešati malo bakarne piljevine (turpija + bakarna cev, lim...) = bolja provodljivost.

 

Glicerin i vazelin ne bi trebalo da je jedno te isto. Imam bakarnu mast al mi nije pala ideja, nije loše nastrugati bakarni prah, možda još bolje šmirglom. Odličan savet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Pardon, moja greška. Mislio sam na vazelin.

Problem sa šmirglom je što onda sa bakrom idu i zrnca karborunduma. Turpija daje samo bakarne opiljke. Veličina opiljaka nije problematična, ali ko voli da trlja neka uzme što finiju turpiju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja