Jump to content

Moto Zajednica

TOMOS skuteri

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

TOMOS - nekad vrlo poznata i rasprostranjena marka motora, posebno onih manjih od 49ccm. Mislim da nema onog ko nije provozao bar po ulici Automatic ili Kolibri, a oni hrabriji APN 4 ili APN 6. Dosao je rat i slovenacke robe je manjkalo narednih godina. Poslednjih godina su se slovenci vratili na velika vrata u svemu, ali to se za Tomos bas i ne moze reci. Realno, zapostavljeni su na trzistu, cak su poznatiji tamo neki Sprint ili Sky i ostala bratija, o Kymco ili Keeway ili SYM da i ne govorim. Oni rade, ima ih na vecem broju trzista po svetu. Kod nas ih radi neka firma iz Petrovca, imaju i neku mrezu po Srbiji ali nisam primetio da se spominju ovde na forumu bas nesto, samo sporadicno.

 

Gledajuci skuter za sebe, dosao sam na ideju da potrazim neki tomos. I imaju verovali ili ne, i to u klasi 50ccm i u klasi 125ccm, modeli Nitro i Twister. Nitro je sportski nastrojena masina, agresivnijeg dizajna, dok je Twister gradski skuter sa vecim tockovima i klasicnijim dizajnom, oba se rade u 50/125ccm.

 

Koliko sam uspeo da provalim, Tomos skuteri nisu samo prepakovani kinezi sa Tomos nalepnicom, iako je Tomos bio u raspadu kao firma neko vreme, pa bi to bio i ocekivan korak za vecinu. Oni su odradili neko partnesrstvo sa SYM-om, pa mi deluje kao da pakuju njihove masine pod svojom markom, ali nisam siguran da je bas tako. Evo npr. ova jtwister je isti kao Sym Simhonia 125, bar tako izgleda.

 

Ima li neko neka iskustva sa ovom novom serijom Tomos skutera, vrede li cemu, cije masine koriste, sta nose u sebi...neka misljenja su pozeljna, ipak je ovo ozbiljan brend!

 

Twister 125ccm kosta 1700eur ako nekoga zanima.

 

APN ima i kosta oko 100eur, ko voli stare i proverene stvari :)

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat
Koliko sam uspeo da provalim, Tomos skuteri nisu samo prepakovani kinezi sa Tomos nalepnicom, iako je Tomos bio u raspadu kao firma neko vreme, pa bi to bio i ocekivan korak za vecinu.

Да, да - нису са Кинезима, али јесу са Тајванцима. Њима су очи мање косе него овим првим.

 

Писало се у кинеском подфоруму о Томосу. Наводно, у Словенији се ништа не производи. За скутере могу да поверујем, али остало је питање где се производе Аутоматици и АПН (какогод их звали). Да нешто ту није у реду, показао ми је нов поштарски АПН кога сам видео - ОК, из далека је Томос, али детаљи су другачији. Можда је то оно што се зове прогрес, али некако их више не доживљавам као "домаће".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kymco Downtown 300

Nemoj zezati, razlika izmedju tajvanaca (Kymco,Sym) i kineza (npr.Sprint,Sky) je prilicno velika. U kvalitetu izrade primetna narocito, ali jbg i u ceni jos primetnija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Strom 650

Da li vredi kupiti twister-a? Razm se da nabavim novi skuter i gledao sam neke i slucajno naletim an tomosa,i mislim se bolje kupiti tomosa koji ima odredjeni kvalitet i kako mi ree prodavac pravi se u sloveniji,nego nekog kineza... inace twister je 1400e od 50ccm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Nemoj zezati, razlika izmedju tajvanaca (Kymco,Sym) i kineza (npr.Sprint,Sky) je prilicno velika. U kvalitetu izrade primetna narocito, ali jbg i u ceni jos primetnija...

Од две-три стотине, има ги разни Кинези - погле' нпр. Чунг Фенг Мото или како је познатији CF Moto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova

Do skoro sam gledao koji skuter da kupim,ja sam inace veliki ljubitelj tomos motora i uzivam vozeci ih. Kada kazem tomos mislim na sve tomosovo sem na skutere posto su svi mogli da zamisle razne promene u tomos motorima ali da proizvode skutere NIKAKO! I ja mislim da bi bio mnogo pametniji potez za tomos da unapredjuje svoje stare modele nego da proizvodi nekvalitetne skutere, a ovi apn-ovi sto prodaju za 1000 evra su cista glupost jedina primetna razlika izmedju apn-a iz osamdesetih i apn-a 2010-11 godiste su felne i sediste drugacijeg oblika. Skuteri kao sto su Kymco, Keeway, i Sym su tehnicki napredniji od tomosa mozemo slobodno da kazemo 30 godina, (i ako se tomosi i sada proizvode) prema tome mnogo je pametnije kupiti neki Kymco, Keeway ili tako nesto nego motor ulickan za 21 vek ili nekvalitetan skuter sto je za sve nas ljubitelje tomosa veliko razocarenje. :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: atar Stare Pazove
a ovi apn-ovi sto prodaju za 1000 evra su cista glupost jedina primetna razlika izmedju apn-a iz osamdesetih i apn-a 2010-11 godiste su felne i sediste drugacijeg oblika. Skuteri kao sto su Kymco, Keeway, i Sym su tehnicki napredniji od tomosa mozemo slobodno da kazemo 30 godina, (i ako se tomosi i sada proizvode) prema tome mnogo je pametnije kupiti neki Kymco, Keeway ili tako nesto nego motor ulickan za 21 vek ili nekvalitetan skuter sto je za sve nas ljubitelje tomosa veliko razocarenje. :jok:

Немам аутомобил, немам бицикло, нисам љубитељ ходања.. од 2007 године када сам дао за свој АПН6 1000 евра, до данашњег дана направио сам на хиљаде и хиљаде километара. Буквално не силазим са томоса. Још увек је фабричка свећица коју чистим периодично. О ових 6 година у крају, скутери типа Кимка, Кивеја и остале братије, су се много пута кварили и гурали моторе до аутомеханичара, док сам ја само сипао Мотул у бензин и терааааај.

Овај мопед је сам себе већ отплатио путујући на посао, потрошњом мањом од две литре. Томос АПН6 поуздан и квалитетан.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1178 postova
  • Lokacija: Caltavuturo
  • Motocikl: Air cooled flat six

Po čemu su kineski skuteri napredniji od Tomosa? Slabo barataš činjenicama, 4T agregat na skuteru postoji još od honde cub ako ne i ranije, dakle već 60 godina kao i varijatorski prenos.

 

Koliko je đubre vidi se na slici (i asfaltu ispod skutera) dok poštarski pjađo gazi kilometre bez problema.

 

20130821_184820_zps8885b8e9.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja