Jump to content

Moto Zajednica

4T skuter - sve sam sam namestio, samo jos ..

Recommended Posts

  • U prolazu, 90 postova

4T skuter 50cc kitovan na 80cc

 

Dobio sam skuter koji inace nije bio vozen 2 godine. na skuteru je bio oblajznuo navoj za svecicu, i prethodni vlasnik koji je cuo od servisera da treba da plati boga oca za glavu cilindra, i za "ruke" odustao je od davanja 100 evra, za skuter koji bi cenio 400 na oglasima, te ga dade meni za neku dzoru.

 

ja sam sam uzeo - rasturio sve, a unutra:

 

1. oblajzno navoj

 

2. slomio se nosac klackalica , aluminijum

 

Ja uzmem, a da pritom nikad nisam imao pojma kako radi 4t motor, rasturim sve, sa Bizon tecni metal zavarim nosac klackalica, ureznicom stavim reducir za svecicu (naci colnu ureznicu nije nimalo lak posao, crkli kinezi dabogda!), namestim bregastu tacno na zub, sa onim slovom T na alternatoru i rupicama na bregastoj, sve sve uradim u fulu, sam sebe sam odusevio!

 

prvo nije hteo da upali, ni na kurblu ni na alanser, i onda sam uzeo auto, povezo kablove, dao mu ga na 6000 obrtaja na kolima, skuter kreno da vergla kao nenormalan - i upali.

 

I kako je upalio - zvuk je odlican, nista nije kako ne treba, sve se lepo cuje. kako sam ga ugasio, ponovo nije hteo da upali, dok nisam povecao ler gas drasticno (upaljen vrti tocak malo jace) i paljenje je sumnjivo -

 

- sad pali na kurblu, i to na svaku desetu

 

- na alanser nema leba da upali, dok mu ne dam struju iz trafo stanice bukvalno

 

 

pored ovog problema, ima jos jedan, a to je da mu je sa sve kitom od 80cc (koji ne znam sto li je stavljen kad je 4T), ne moze da preturi preko 60 na sat (nema blokade, ja proverio), a uzbrdo bolje da ga guram nego vozim.

 

 

 

 

pitanja:

 

 

1. zasto tesko pali, sta moze da bude uzrok tome ? svecica je okej, CDI je nov i proveren, Bobina je dobra, svecica baca munje. zasto jedva na kurblu a uopste ne na alanser .. ?

 

2. zasto se vuce ko bajs od mog dede ?

 

 

za sad su sledece stvari proverene:

 

- svecica

- CDI

- Bobina

- vakum pumpa, benzin (ima ga)

- membrana karburatora

- kais, bendiks, sve na mestu

 

nisam proverio:

 

- dizne karburatora

- ispravnost varijatora (jel moze uopste varijator da bude uzrok slabe snage ? )

- rolnice - za ovo ja kolko kapiram, ako ne valjaju, skuter ili ce da ide, il nece, ispravite me ako gresim

 

 

hajd pomoc, izvinite na poduzoj temi, odlucio sam da sve sam naucim, nikad vise ja kod bezobrznih majstora necu ici (skidanje dekle 2 soma i te fore)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Nikad nisam radio to, ali po nekoj mojoj logici, ako je veca zapremina, znaci treba vise mesavine vazduh-gorivo da bi se postigla ista kompresija, pa samim tim mislim da ti treba i veci karburator.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Jasno - mala kompresija - zar to onda ne moze da se podesi na postojecem karburatoru .. ?

 

sto se tice ventila, njih sam podesio sa listicima za auto, ali bi trebalo da su, kada sam preracunao -

 

4/1000 incha usisni

 

3/1000 incha izduvni

 

(fabricke vrednosti)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Sta znam, ja sam do sada samo cistio i odrzavao karburatore, pa me nije ni interesovalo. :stabre:

Raspitaj se medju ove majstore na forumu, mislim da sam negde citao kako se moze promeniti kolicina protoka goriva zamenom dizna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: Simanovci
  • Motocikl: nemam vec duze vreme

4/1000 incha usisni

 

3/1000 incha izduvni

prevedi ovo u metricke mere, mozda je tu problem. Odakle ti spijuni u colima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

0.1mm i 0.075mm prema podacima sto je izbacio kalkulato.

Nije nista cudno na mom su isto ugravirani inci na jednu stranu listica, a na drugu milimetri

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Pa aj dajte mi savet, sta da radim .. ?

 

jel bi pomoglo stelovanje odnosa smese, posto mi jos jedino to ima smisla ? meni se sve cini da on slabije vuce jer je vise vazduha a manej benzina. jel sam u pravu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Ok, skapirao sam da na spoljnom delu karburatora ima sraf za podesavanje odnosa, ali on je za Low speed.

 

ujedno, odgovorio mi je neki majstor, da to sto teze pali i slabo vuce, kao zajednicka dijagnoza ZASIGURNO pretstavlja previse vazduha.

 

e sad, on mi rece da uzrok toga mogu da budu:

 

1. inlet manifold (lakat od karba do motora) ne pravi dobar vakum

 

2. fuel jet (koji ne znam da podesim jer nikad nisam otvarao carb)

 

Jel moze neki link, za GY6 carbove, kako se podesava fuel jet .. ? zapravo mi najvise treba KAKO skinuti carb odzodole, jer znam da skinem sa motora (dva srafa), straga (filter vazduha) ali odozdole ne znam da ga skinem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Karb se skida tako sto skines one dve desetke koje drzu granu za motor, zatim skines prikljucak od filtera za vazduh sa zvezdasti srafciger, pa onda imas dva creva za gorivo, njih skines, moze se desiti da iz jednog potece gorivo zato ga drzi iznad nivoa rezervoara, ja ih uvek uglavim u onu bravicu od sediste, i na kraju, zavisno kakav karb imas, mozda imas crevo za ispustanje goriva, njega moras da odvrtis sa dekle gde je pricvrscen. Lako je prepoznatljiv jer ima kao neku zastitu oko njega u vidu spiralne zice. i na krajuimas onaj prikljucak koji povezuje karb i CDI, njega iskljucis, samo pratis provodnik dok ne dodje do onu spojnicu za razdvajanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Druze stefane, pomagaj!

 

dok sam kompresorom cistio karb, izlete mi drzac igle! :(

 

1dWlJ.jpg

 

sobzirom da mu je jedina uloga da odmakne donju stranu glavne dizne par milimetara (igla nikad ne izlazi iz glavne dizne skroz) mogu li da se dovijam, pa da napravim resenje tako sto cu da stavim glavnu diznu u regularan polozaj uz pomoc matice, iako drzac igle vise nije tu .. ? mislim, teoretski bi trebalo da radi, ne .. ?

 

EDIT: onda ce iz dizne da mi curi benzin slobodno, jer ne nalze na ovo ... au koji sam maler!

 

jel ima negde da se kupi ovaj mali delic ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

E drugar sad si ga zapekao, jedno sto sam naucio radeci sa karburatorima je da nema nista bolje od serijskog dela. Da se ne lazemo, mozda ces uspeti da napravis da radi ali neces moci da izvuces maksimum iz njega. Kolko sam skonatao tebi ostisao drzac sto se ovde nalazi izmedju broja 2 i 3

CarbSchematic.jpg

Ako je to sto ti fali, onda nemoj da brines, taj deo se zajedno sa membranom i iglicom moze naci svuda i kosta 150-200 din. Samo izmeri precnik klipa membrane ili odnesi membranu u radionicu pa ce oni po staroj da ti daju novu.

 

I pre nego sto se uputis u daljem poduhvatu oko tvog karburatora, preporucujem ti da porcitas temu A sta mi je ovo trebalo? koju je postavio kolega Srecko, pogotovo obrati paznju na stranicu broj 6 gde pravi alat za ciscenje dizne, nacin na koji je on to opisao je mnogo bolji nego da ih cistis kompresorom. Ja cu probati da ti iskopam malo literature za resto delovao kineskih karburatora, pa ti javljam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Ako se moze naci - FENOMENALNO! ja sam kao budala trazio na netu, jer ako ga ima kod kineza, imalo bi ga u radnji, al on nema ime. negde je "needle collar", "needle jet", "needle holder" ...

 

ponecu ja ceo karb u radnju, pa cu da ga nadjem valjda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Nisam uveren da ćeš naći taj deo, jedino da premeriš dimenzije sa nekog drugog karburatora i odneseš strugaru da ti napravi. Inače, ventili bi trebalo da budu na 8 stotih, mozda je i to uzrok slabijeg paljenja, glavna dizna za 80cc od 79 (fabrička) do 90 (zavisno od svećice i stanja filtera, nema pravila).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Danas idem kod Gedze do Altine, pa cu da vidim ako ima i ceo karb, ako ne da nadjem samo ovaj needle holder. manje vise bi voleo da nadjem njega, pa da i dalje nastavim da se akam sa ovime, ne bi li stekao iskustvo i praksu u opravljanju karb-a .. kupiti nov ili drugi ceo je linija manjeg otpora :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Drzac iglice (Neddle holder) se dobija zajedno u kompletu sa membranu i iglicu, a veoma je lepo to sto si namerio da naucis nesto, makar te to malo namucilo. Ja sam ostetio dve membrane i jednu diznu dok se nisam naucio kako da odrzavam karburatore, a kao sto sam ti obecao evo ti literature, veoma detaljne, samo sto je na engleski.

 

http://www.chinesesc...f/GY6Manual.pdf

 

Ako ti trebaju servisne knjizice, samo mi posalji u PP i poslacu ti link.

 

P.S. zaboravi sam da ti kazem da su karburatori smesteni u cetvrto poglavlje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Danas sam u dve radnje video "Karb repair kit" sa svim diznama, izmedju ostalog i drzac igle, ali je kesica sa time 1500-2000 dinara, a nesto mi se ne daje bas tolka lova za glupu diznicu.

 

ima li slucajno neko od vas 50cc 4t karbova "u alatu" .. ?

 

Planiram da skoknem do Gedze sutra ujutru, jer mi treba i Varijator za 125cc, ali mi rece prijatelj neki da ima u Malom mokrom lugu takodje neko groblje skutera, koje drzi neki Igor .. ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Membrana li ti je sa krilcima ili imas okruglu? Ako je okrugla koji je promer klipa 16 ili 18 mm (to ti je onaj plastican cilinadr meren sa spoljne strane

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd, Banjica
  • Motocikl: BMW R1200GS / Yamaha FZS 1000 / Yamaha TDM900 / Yamaha XTZ 750 SuperTenere

Danas sam u dve radnje video "Karb repair kit" sa svim diznama, izmedju ostalog i drzac igle, ali je kesica sa time 1500-2000 dinara, a nesto mi se ne daje bas tolka lova za glupu diznicu.

 

ima li slucajno neko od vas 50cc 4t karbova "u alatu" .. ?

 

Planiram da skoknem do Gedze sutra ujutru, jer mi treba i Varijator za 125cc, ali mi rece prijatelj neki da ima u Malom mokrom lugu takodje neko groblje skutera, koje drzi neki Igor .. ?

 

Ima, "Motoklinika", samo sto ja mislim da je to Veliki mokri lug ali nije bitno. Broj je 064 425 20 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja