Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio x9 problem sa startovanjem

Recommended Posts

• U prolazu, 8 postova
  • Motocikl: Honda CBF 600 S

Pozdrav drugari,

imam problem sa X9 iz 2003 godine (200ccm) . Pre nedelju dana, pri startovanju motora (hladan ili vruc) culo bi se prvo "tak-tak" zvuk a onda bi motor posle 3-4 pokusaja bez problema zaverglao i startovao. Medjutim od pre neki dan motor zavergla "na pola" kratko i onda stane, ako zadrzim dugme startera cuje se zujanje, verujem alnasera, tako da mu vise paljenja nema.0ljut2.gif Mislim da nije do baterije, svetla i sirena rade normalno.

Hvala unapred na pomoci i nekom savetu !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Zainteresovan, 522 postova
  • Motocikl: **Aprilia Atlantic 500ie**

Ja mislim da je vrlo moguce da je do baterije, probaj da napunis bateriju ili probaj na kablove da upalis da razgranicis sta je.....

• BJB Maxi Scooter Club, 743 postova

Svakako probaj da ga upališ na kablove, ali...

Identičan problem sam imao pre godinu dana - anlaser. Biksne su se potrošile i onda, u zavisnosti od toga kako kontakti legnu, uspe ili ne uspe da upali.

Loša vest je da je polovan anlaser prilično skup (100-120e), ali možda uspeš da servisiraš svoj, mada sumnjam jer je zaliven. Odnesi ga kod nekog električara koji radi anlasere, pa vidi šta može.

• Podržavam 2

• U prolazu, 8 postova

Pozdrav i hvala,

i po mom mosljenju, sve mi "vuce" na to da ja anlaser, mada iskreno se nadam da nije.. juce je uz verglanje poceo i da mi pali signalne lampice na tabli (gorivo, zmigavci itd) Pri verglanju doduse ima snagu tog prvog udara, zavrti 2x i onda preskoci i krene da zuji akodrzim dugme startera. SVetla i sirena rade normalno, ne bih rekao da je akumulator. Za vikend cu probati da ga vezem na kablove, mozda i da ga rasturim da vidim sta je.

• U prolazu, 8 postova

Hvala na savetu, samo me interesuje na koji napon taj anlaser sme da se poveze, da li moze na obican akumulator od auta, posto rezervni akum. za skuter nemam.

Ne znam tačno jer nikada ovo nisam morao da probam, ali neka logika mi govori da nije svejedno na koji akumulator se vezuje, najbolje je da probaš sa onim sa skutera.

• Svrati ponekad, 247 postova

najjednostavniji i najsigurniji nacin je da na tvoj akumulator povezes kablovima akumulator iz nekog automobila.nista ne prespajaj vec jednostavno plus na plus masa na masu .ako zavergla onda je akumulator desava se da moto akumulatori imaju voltazu ali ne i amperazu tj udarnu moc/snagu.tako da nije merilo ako ti rade sijaliceili sirena to su mali potrosaci....

• BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 250

koliko se ja razumem u matematiku 12v za auto je isto sto i 12v za auto...razlika izmedju aku za auto i motor je u amperazi, tako da nebi trebalo da ima problema ako ga palis sa aku od auta...

• BJB Maxi Scooter Club, 3821 postova
  • Motocikl: Honda Silver Wing 600

Samo nemoj da ga vezujes za kombi, ja sam to jednom uradio dok sam vozio Beverly 125cm3 i naravno pocrkali su mi osiguraci. :)

• BJB Maxi scooter club, 134 postova
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 200

...ja imam slican problem na Apriliji,vozim samo u lokalu i svakih desetak dana moram dodatno dopuniti accu jer pocne da se desava da "izbacuje" anlaser.Nije problem do njega,merio sam napon osciloskopom tokom verglanja i ako napon padne u piku na 7,5V ili nize,izbaci anlaser i samo zuji.Kad ga dopunim,bude OK neko vreme.Da nnapomenem,accu je nov,Landport 12Ah.

• Svrati ponekad, 247 postova

kada ze motor startuje tj vergla ,treba vam voznja od oko 15 km da bi se akumulator dopunio tako da ako se desi da se ,,prazni,, to je samo sto skuter cimate na sitne relacije i nema mogucnost da se dopuni koliko treba....

• Podržavam 1

• BJB Maxi Scooter Club, 3821 postova
  • Motocikl: Honda Silver Wing 600

Nesto mi je cudno to za 15 km, meni se cesto desava da ne predjem ni 5km za ceo dan, pa i dalje akumulator radi normalno, i pali savrseno.

• BJB Maxi scooter club, 134 postova
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 200

A kakav je napon kad upališ Apriliju?

..napon bez kontakta bude oko 12.3-12,4...kad dam kontakt padne na 11,8V obzirom da na ovom modelu nema prekidac za svetla pa su ukljucena i na kontaktu,a kad zaverglam padne na 7,5 i izbaci zupcanik iz zamajca.Danas sam primetio da je accu malo vlazan,pa sam to osusio,mozda je bilo malo vise samopraznjenja :neznam:,kad upali,na leru ne puni,ali vec sa malo gasa,toliko da vrhom prstiju mogu da zadrzim pogonski tocak puni sa 14,0V..ne znam koliko je to tacno obrtaja,ali ako treba,zakacicu stroboskop pa javljam...

• U prolazu, 35 postova

meni se problem sa pocetka teme desio neko vece,na "pola" puta i imao samo samo kljuc 8 i kljuc 10...skinuo sam deklu 10kom a onu plastikicu sa nje sa osmicom...zavrteo rucno polu zamajac i to j e to,i od tada sve super.... verujem da ima veze sa alnaserom i ne zelim da razmisljam o tome dok ne dodje . :D

• Zainteresovan, 767 postova
  • Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

Dakle imam problem sa ovim skuterom.

Skuter odrzavam od prvog dana od kada je kod vlasnika ali non stop se desavaju neke gluposti.

Tako i danas, dosao najnormalnije, namestio mu retrovizor, neku plastiku ispod motora, promenio pozicije pozadi (sijalice) i vratio sve nazad.

Provozao se malo, palo i gasio vise puta.

Stajao motor sat vremena, krenuo da ga ubacim u garazu i da ga upalim on samo zavergla i pobrljavi elektronika.

Lampice kad pali kao da nema struje, nema sirenu, nema farove nema bas nista.

Obicno znam da se to desava kad je slab akumulator mada sam ovde pre 2 meseca stavio nov a i normalno je palio.

Zice na retrovizoru sam nastavljao ali proverio sam, to je sve ok jer i kad otkacim retrovizor opet je isto.

Sta se dalje desava, stavim akumulator na punjac, on dobije sve ali nece da zavergla, opet se desava kao da je slab akumulator iako je punjac bas jak, medjutim non stop cujem kao nesto da se cuje u tabli.

Probao sam da skinem kleme i resetujem sistem medjutim nista se ne desava.

Na kraju kad sam kill switch prekidac vratio na off i ponovo vratio na on podigao mi je obrtaljku na broj 3, predpostavljam da je neka greska mada nisam uspeo da nadjem u manualu da to uopste pise.

Ima li ideju neko sta bi moglo da bude?

Zvuči kao školski slučaj problema sa tablom, šta se dešava sa informacijama na displeju, naročito kilometraža? Da li je tačna ili je pobrljavila (npr. 999.999km)?

Pitanje je zašto tabla pravi problem, da li si prao motor, ili je možda probila kiša i vlaga u vazduhu koje ima ovih dana?

Vidi ovde za uputstva kako da probaš da popraviš i kako da zaštitiš tablu.

• Podržavam 1

• Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

Cini mi se da kilometraza nije porbljavila ali pogledacu.

Motor nisam prao niti je pran sigurno 10-15 dana ali procicacu ovo sto si napisao u temi pa cu videti sutra sta se desava sa tim :)

Pogledao, kilometraza stoji kao sto je stajala, cuje se nesto da cakce u tabli i onda sve slabije i slabije ali ne prestaje.

Moguce da je nesto unutra iako se desilo iz cista mira, izgleda da mi ne preostaje nista nego da rasturam prednji deo.

P.S. Kad sam krenuo da ga guram upalio je lampicu za sva 4 zmigavca iako nije bio na kontaktu i jos neke lampice je poceo da pali i gasi.

I primetio sam da kad dam kontakt sija alarm koji motor inace nema niti je kod ovog vlasnika imao.

Da li moze biti neki problem u tome?

Instalacije za sve urađaje (izuzev sirene) na X9 prolaze kroz famoznu tablu. Ako više od jednog uređaja pravi problem, 99% da je do table. Eventualno pogledaj džekove ispod nje.

Zašto je nastao problem - možda je vlaga ili neko opterećenje na instalacijama - ko zna. :neznam:

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja