Jump to content

Moto Zajednica

Triumph Tiger Explorer 1200

Recommended Posts

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Trazih , izgleda nema teme o ovom motoru , ako sam pogresio , prebacujte ...

 

Nadam se da neko ima vremena da doda poneku sliku ...

 

------------

 

Redko koji proizvodac u poslednje vreme otvoreno predstavlja novi adventure motor kao direktnu konkurenciju BMW-u , mada je to cesto ocigledno . Ali Triumph je otisao i korak dalje , pored toga sto otvoreno imaju R 1200 GS na nisanu , rekli su jos sto sta o nemackom konkurentu ...

 

Treba odati pohvalu Triumphu na direknosti , pre svega sto otvoreno postavljaju GS-a kao cilj koji su probali da predu i preteknu , dok neki drugi proizvodaci izbegavaju pomen GS , ako mogu.Cesto kritikovan kardan na BMW-u bilo je prvo na sta su nam obratili paznju , recima koje su bez okolisanja znacile ukratko : nas kardan je izdrzljiv , a BMW-jev nije .Ali cak i to je bilo umereno naspram prezentacije vece uoci voznje , kad su nam pokazali grafikon u kome tvrde da je BMW za press predstavljanja koristio motore sa drugcijim , po njima boljim performansama Original te grafike i citav ovaj tekst na engleskom mozete da nadete ovde

 

http://www.ashonbike...explorer-review

 

Vecina prisutnih novinara bila je moze se reci iznenadena takvim napadom , ali engleska kompanija je samo preuzela tvrdnje nemacke revije Motorrad , koja je uporedila dyno merenja press motora i onog za normalnu prodajuA sve to je verovatno Triumph-ova reakcija na optuzbe BMW-ovog direktora , koji je izjavio kako bi Triumph trebao da se stidi zbog kopiranja nemackog motora ( treba napomenuti da i dolazeci Triumph Trophy dobro lici na RT seriju , tako kazu - moja primedba .. ) Znaci to je sad vec otvoren rat , a kako izgleda englesko oruzje ?Sigurno nije bilo suzdrzavanja kod razvoja motora , jer je sve potpuno novo . Menedzer projekta razvoja motora rekao je da jos od 2006 , kad je razvoj poceo , nije bilo nikakve sumnje da ce motor da ima neki drugi , vec motor sa 3 cilindra . U tipicnom Triumphovom stilu , motor je mehanicki vise konzervativan nego inovativan i dramatican , ali tako je Triumph uspeo uciniti svoje motore pouzdanim , pa je tesko zaliti se protiv takvog pristupa Motor razvija 137 KS ( 101 kW ) kod 9500 obrtljaja i 121 Nm obrtnog momenta . Kad uzmete u obzir da je vrh obrtnog momenta postignut vec kod 6400 obrljaja , postajete svesni da je rec o vrlo fleksibilnom agregatu koji se oseca jak kroz citav rezim rada . Dodatno treba pomenuti da motor razvija 100 Nm obrtnog momenta vec kod 2500 obrtljaja !!

Motor ima cist dizajn , bez viska spoljasnih cevi i slicnog , a treba sigurno pomenuti i cinjenicu da su servisni intervali cak 16000 kilometara , a veliki servis na svakih 32000 km !! To je vise od GS-ovih 10000 , pa cak i vise od Ducatijevih 12000 km . Jos jedan detalj pokazuje da su kod Triumpha uzeli u obzir sve , pa su tako umesto vec povelikog alternatora od 720 W na GS-u , na kojeg se neki jos uvek zale , stavili alternator od 950 W , pa tako nebi trebalo da bude dodatka kojeg necete moci prikljuciti . A da ne opterete motor sa tolikim alternatorm kad za tim nema potrebe , proizvodnja energije je samo tolika koliko je potraznja , pa nema ni nepotrebnog zagrevanja . Pored toga na alternatoru se nalazi i -decoupler- , pa ako motor smanji obrtljaje naglo , alternator ne treba da prati to okretanje , vec se lagano zaustavlja . Elektronika je prvi ride-by-wire sistem na bilo kom Triumphu , pa je to omogucilo da postave Cruise kontrolu i sistem protiv proklizavanja u standardnu opremu . Sistem protiv proklizavanja nije toliko napredan ko na nekim sportskim motorima , ali ima dva stepena podesavanja , a moze i da se izkljuci Kontrolna tabla lici na onu sa Tigera 800 , ali ima dodat meni za podesavanje i izklucenje ABS sistema , kontrole proklizavanja , kao i mogucnost promene iz milja u kilometre . Takode tu se nalazi i pokazivac pritiska u gumama , ako ste to odabrali u dodatnoj opremi Sve to , plus temperatura , potrosnja goriva itd kontolise dugme kod leve rucice Ogibljenje na novom Tigeru je od firme KYB , ranije poznate kao Kayaba i ima podesavanje napred samo za preload a natrag za preload i rebound . Hod napred je 190 mm , a pozadi 194 mm

 

Tu su i druge sitnice koje konkurisu GS-u , a zaista nema izgovora zasto jih nema na Hondi CrossTourer i nekim drugim , Tiger ima podesavajucu visinu sedista i prednjeg vizira . Centralno nogare takode spada u standardnu opremu . Treba pomenuti i brzo podesavanje svetla , bateriju od cak 18 Ah

Zvuk motora je karateristicno Triumph , mada iznenaduje nota agresivnosti . Brzo cete osetiti sav taj obrtni moment , motor lako i ubedljivo povlaci , i moze slobodno da se duze vreme vozi u visim brzinama , bez potrebe za saltovanjem . Rucica gasa je mozda malo preosetljiva , pogotovo bi to moglo da se pokaze off-road

Ali se to ne oseca toliko na asfaltu , mozda jedino izstupa jer je sve ostalo u vezi motora izuzetno dobro i mada na papiru ima manje obrtnog momenta od Honde CrossTourer , to se ne oseti toliko , jer je Triumph nesto laksi , ali je Triumph osetno jaci od BMW-a

 

Sasija je verovatno najbolja u klasi . Triumph je tezi od BMW-a , ali je laksi od Tenere i jos teze Honde , a ponasanje u krivinama je izuzetno neutralno . Uporedivsi Triumpha sa Hondinoj umerenoj naklonosti ljuljanju i sa BMW-jevoj cvrstini prednjeg kraja , engleski motor je jednostavno udoban . Jedino sto moze da pokvari celokupni osecaj je poprilicno poniranje napred kod kocenja , pogotovu za nekog ko silazi sa BMW-a sa njegovim takoreci ne-ponirucim prednjim vesanjem Kod vece brzine mozete da osetite laganu borbu izmedu kardana i zadnjeg amortizera , ali manje nego kod ostale konkurencije sa kardanom

Sto se tice komforta , nece biti razocaranih , negde izmedu losije Honde CrossTourer i boljeg Kawasakija Versys . Prednji vizir je verovatno bolji od BMW-ovog i sigurno ce biti hvaljenja kod buducih vlasnika ovog motora .

 

Sto se potrosnje tice , motor je posle citav dana grube voznje pokazivao prosek 7.2 litra na 100 km , sto je malo bolje nego kod CrossTourera i u svakodnevnoj voznji mozete da ocekujete domet od oko 300 do 320 km sa punim rezervoarom Sigurno moze da se kaze da je Triumph dobro odradio posao i pokaza mnogim kako treba da se dizajnira motor od pocetka do kraja

 

Dali ce da okrzne nemacki oklop ? Verovatno nece da se prodaje bolje od GS-a , koji je i suvise odomacen posle svih ovih godina . Ali ce sigurno oduzeti mnoge kupce nemcima .

 

Za sad Triumph je malo jeftiniji od GS-a slicnih specifikacija , ali je pored toga takoreci u svemu i malo bolji

 

Tehnicki podatci Specifications

Model tested: 2012 Triumph Tiger Explorer

UK price: £11,149 (higher spec launch model: £11,999)

Available now

Engine: three cylinder, liquid cooled, dohc 12v, 1215cc

Power: 135bhp (137PS, 101kW) @ 9,500rpm

Torque: 89lb.ft (10.6kgm, 121Nm) @ 6,400rpm

Economy: 43mpg (15.2km/l, 6.6l/100km, 36mpg US) (est)

Tank/Range: 4.4 gallons (20 litres, 5.3 US gallons) / 190 miles (300km)

Transmission: Six gears, wet multi-plate clutch, shaft final drive

Chassis: tubular steel

Seat height: 33.0in-33.8in (840mm-860mm)

Wheelbase: 60.2in (1530mm)

Rake/trail: 23.9° / 4.15 in (105.5mm)

Weight: 571lb (259kg) wet

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Bravo za Triumph......jedini pravi odgovor na GS-a (pored još Multistrade)....Nažalost ostala japanska konkurencija je po meni debelo podbacila....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

Meni se cini da Multistrada nikako nije konkurent GS-u. Ovaj Trijumpf mi se svidja!

 

Explorer_RHF_1024.jpg

 

 

Moram da priznam da mi se mnogo svidja :ooo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

jel samo meni ovo vise lici na klasican NAKED motor nego na enduro? Da izgleda surovo...izgleda!!!

 

Realno, kad bi mu skinuo plexi, dobio bi Fazera :D

Pored te nebitne konstatacije, po meni, za sada najlepsi u konkurenciji i posebno mi se svidja momenat od 140 konja :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

pa to ti kazem, odrezes ovaj kljun ispod fara i eto ga dobar naked motor, I tih 140ks idu u prilog tome, koji enduro ima toliko snage.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Test koji sam preveo je bio prvi , kao sto to obicno vlasnik sajta , Kevin Ash uradi , a evo pojavio se vec i drugi report , magazin Visordown

 

http://www.visordown.com/road-tests-first-rides/first-ride-triumph-tiger-explorer-1200/20167.html

 

njihov novinar daje prednost CrossToureru , na osnovu V4 motora ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

U komentarima koji su se ovihdana pojavili na forumima povodom izlaska nove Honde CrossTourer i TriumphaTiger 1200 , neko je objavio deo clanka iz italijanskog magazina Motociclismo ,u kome je bio test nove Honde , pa da vam i to prenesem ..

 

Ako laze izvor , lazem i ja ,jer pristupa toj reviji nemam , niti znam italijanski ..

 

--

 

ubrzanje 90-130 km/h unajvisljoj brzini

 

Honda CrossTourer 3.992 sekunde

 

BMW GS 3.682 sekunde

 

Yamaha Tenere 1200 4.725 sekunde

 

--

 

a interesantan je i ovaj pregled…

 

A - tezina sa punim rezervoaromgoriva

 

B - tezina sa soferom od 100 kg

 

C - snaga motora , deklarisana

 

D - snaga po jednom kilogramutezine

 

E - obrtni moment

 

F - obrtni moment po kilogramutezine

 

G - Ukupni zbir D i F

 

Motor -------------- A ----- B -----C ---- D ---- E ---- F ----- G

 

Ducati MTS -------- 220 -- 320 --- 148 -- 0.46 -- 87 -- 0.27 -- 0.73

 

Triumph eXplorer --- 259 -- 359 --- 135 -- 0.38 -- 89 -- 0.25 -- 0.62

 

BMW GS ----------- 234 -- 334 --- 110 -- 0.33 -- 89 -- 0.27 -- 0.60

 

KTM SMT ---------- 212 -- 312 --- 114 -- 0.37 -- 73 -- 0.23 -- 0.60

 

Honda CrossTourer - 275 -- 375 --- 127 -- 0.34 -- 92 -- 0.25 -- 0.58

 

Kawasaki Versys --- 239 -- 339 ---116 -- 0.34 -- 75 -- 0.22 -- 0.56

 

Yamaha Tenere ---- 261 -- 361 -- 108 -- 0.30 -- 84 -- 0.23 -- 0.53

 

Triumph Tiger XC --- 215 -- 315 --- 95 -- 0.30 -- 58 -- 0.18 -- 0.49

 

 

Opet da napomenem , samo prevodim sta sam nasao , pored toga nisam siguran , jer se pojavljuje u vise postova , dali je tabela nize iz pomenute revije , ali je verodostojna , napravite matematiku sami ako ne verujete ...

 

 

I da , znam da se prosek snaga na kilo i obrtni moment na kilo ne mogu zbrajati , ali covek koji je to original postirao zeleo je verovatno da prikaze neki prosek ....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Pozdrav svima.

 

Imam u razmatranju jedan Tiger Explorer 1200 iz 2014god. Sa malom kilometarazom u odlicnom stanju, pa sam hteo da postavim neko pitanje Vama koji ste vozili ovaj motor ili imali neko iskustvo sa njim.

 

Kako se pokazao za sve ove godine do sada i kakav je u poredjenju sa svojim direktnim konkuretnom BMW R1200GS (2009-2013)? 

 

Prednosti, mane itd. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Vozio sam ga nekih 60-70 km.

Fluidan uz odsustvo vibracija, tačan i precizan kroz krivine, može dosta dobro da se potera, ono što se meni nije svidelo je solidna rupa (možda zvuči malo grubo) do nekih 6000rpm nakon čega se pretvara u zver...čini mi se da je trebalo da je malo "puniji" dole, u opsegu koji se najviše koristi. Naravno, u umerenijem korišćenju, to ne mora doći do izražaja...ovde je proban od Kraljeva do Ušća i nazad do Bogutovca uz malo oštriju vožnju.

Baš taj primerak je kupio moj drugar i majstor koji nam održava motore (inače vozi XX-a već dugo godina).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 615 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A
pre 34 minuta, doktor je napisao:

Vozio sam ga nekih 60-70 km.

Fluidan uz odsustvo vibracija, tačan i precizan kroz krivine, može dosta dobro da se potera, ono što se meni nije svidelo je solidna rupa (možda zvuči malo grubo) do nekih 6000rpm nakon čega se pretvara u zver...čini mi se da je trebalo da je malo "puniji" dole, u opsegu koji se najviše koristi. Naravno, u umerenijem korišćenju, to ne mora doći do izražaja...ovde je proban od Kraljeva do Ušća i nazad do Bogutovca uz malo oštriju vožnju.

Baš taj primerak je kupio moj drugar i majstor koji nam održava motore (inače vozi XX-a već dugo godina).

Ako misliš na Mile / Kalčo, on je skorašnji Vlasnik Triuph - a 1200 / 2015, Ja sam taj njegov gledao, merkao, probao, razmišljao i dok sam razmišljao, prodao se :)

 

Odličan Motor, prava krstarica, poteže lepo,lepo se vozi, takođe sam ga na malu km probao pa nisam kompetentan da dam neki sud značajniji.

 

Ono što mi se nije dopalo, bar meni jeste, što taj model 2012 -2016 nema quickshifter, da upotpuni ugođaj  samo, barem da ima UP kao Tracer 900 GT recimo i što je barem ovde kod nas šturo tržište polovnih ili novih rezervnih delova, pa se za neku intervenciju mora angažovati neko iz tamo daleke UK.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Tako je. Taj motor sam i ja gledao pre skoro mesec dana i bio spreman da ga kupim, ali se nisam usudio da odmah izvadim pare i dam jer mi nije legao na prvu pri probi.

To da je do 6000 rpm nista posebno je apsolutno tacno i nije mi toliko zasmetalo... Jedine dve stvari koje su me odvratile (a to je u mom slucaju verovatno stvar navike) je to vesanje (duboko poniranje viljuse koje kod GS-a nema) i sto je po gabaritima manji od GS-a...

Sada gledam po CH neke GS-a 1200 vazdusare i  Triumph Tigera Explorera 1200, pa vagam vec duze sta ciniti i gde investirati. :tras2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
pre 32 minuta, Zeka75 je napisao:

Jel kupio neko novog Tiger 1200? Od 2022 pa na dalje. Nigde ne videh nijednu poruku, temu..

Kako da ne ,mnogo ih je na srpskim drumovima. Samo nece da dele svoju srecu i iskustvo sa nama na forumu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja