Jump to content

Moto Zajednica

Muke po Dejanu ili, kako registrovati motocikl

Recommended Posts

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Zdravo drugari.

Možda moje iskustvo nije za zasebnu temu, ali, ukoliko bar jednom kolegi pomognem da se pripremi i sa manje muka registruje motor, onda vredi.

 

Naime, priča ide ovako:

 

Otišao u Ryu Motors u Beogradu, i kupio Yamahu FZS 600, 99.god

Motocikl je uvezen iz Francuske, i samim tim sam prvi vlasnik u Srbiji.

 

Od prodavca sam dobio sledeće papire:

- Kupoprodajni ugovor

- Fakturu (sa fiskalnim isečkom), i naznačenim PDV-om

- Izjavu uvoznika (uz napomenu da je motocikl uvezen bez registarskih tablica)

- Carinske papire (o plaćenoj carini i porezu)

- Fakturu od strane prodavca u Francuskoj

- Francusku saobraćajnu dozvolu

 

Nakon toga, za potrebe registracije, prikupljeni su sledeći papiri:

- Tehnički pregled

- Polisa osiguranja - 8570 RSD

Uplatnice:

- Administrativna taksa - 1400

- Fond za zaštitu živ. sredine - 233

- Javni putevi - 110

- Komunalna taksa - 800

. MUP tablice - 1412

- Porez na vozila - 3648

- Zavod za izradu novčanica Dozvola - 673

- Zavod za izradu novčanica Nalepnica - 215

- Zavod za izradu novčanica Tablica - 505

 

Pošto živim u Beogradu, a vodim u Leskovcu, u sudu sam overio punomoćje da moj otac u moje ime i za moj račun može da odradi ceo postupak.

 

Jedna agencija u Beogradu mi je pogledala i "prekontrolisala" sve papire pre slanja u Leskovac. Navodno, samo treba da se preda i sve je gotovo.

Međutim, dolazimo do sledećih problema:

 

Na šalteru u SUP Leskovac, oca mi vraćaju zato što:

 

- nema prevedene papire sa francuskog

- u francuskoj saobraćajnoj ne piše da je poništena i da je tablica vraćena, a ne postoji izjava ŠPEDITERA da je vozilo uvezeno bez tablica.

Na našu intervenciju da Izjava postoji, u policiji govore da mi posedujemo izjavu UVOZNIKA, odn, prodavca motocikla, ali, da na carinskoj deklaraciji ne stoji pečat

uvoznika, već ŠPEDITERA.

 

Zbog indolentnosti uvoznika - prodavca "RYU MOTORS", koji me nedeljama zavlači, i ne obezbeđuje mi potrebnu izjavu špeditera, bivam prinuđen da ga samostalno potražim. Nakon nekog perioda, uspevam da pronađem ljude iz "BONEX EX-IM", koji mi u rekordnom roku izlaze u susret i izdaju izjavu.

U međuvremenom, dokumenti su prevedeni sa francuskog.

 

Otac ponovo odlazi u policiju, i predaje papire. I ponovo ga šalterski radnik vraća. Zašto?

 

- prodavac mi je izdao račun u kome je naplaćen i PDV. Samim tim, sada je neophodno da dopremim

POTVRDU O IZVRŠENOJ REGISTRACIJI U AGENCIJI ZA PRIVREDNE REGISTRE, i

POTVRDU O IZVRŠENOM EVIDENTIRANJU ZA PDV, prodavca.

 

Nekako dopremamo ove dve potvrde. I otac ponovo odnosi dopunjene papire. Kao ono, gle čuda: PONOVO NE MOŽE DA SE REGISTRUJE. ZAŠTO?

 

- "s obzirom da je motocikl uvezen, i da sam prvi vlasnik, mora da se potpiše SAGLASNOST ZA INTERPOLOVU POTERNICU. Naime, naša policija mora po službenoj dužnosti da pokrene postupak traganja za motociklom, ukoliko je isti ukraden pa naknadno prodat. A saglasnost služi da država može u kraćem postupku da mi isti oduzme ukoliko se utvrdi da je "vruć".

 

Otac rezigniran, kaže: "Daj da potpišem", kad mu službenik uzvraća: "Ne, gospodine, ne možete vi da potpišete, to mora vlasnik".

Ćale krene da maše punomoćjem, a ovaj mu kaže da istim može da obriše donji deo leđa...

 

... I tako... Evo mene u Leskovcu, čekam da krene SUP sa radom, kako bi mogao da potpišem još jedan u nizu papira, i možda, napokon, dobijem svoju tablicu, saobraćajnu i nalepnicu.

Ova priča mi je presela, i samo jedva čekam da se završi. Nadam se, dobrim ishodom.

 

Izvinite zbog dužine posta, i ako sam nekog smorio. Ali, rekoh, možda će ovo pomoći u pripremi nekom ko hoće da kupi motor iz uvoza, i da ga registruje samostalno, bez posredstva agencije, u nekom mestu u provinciji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

To ti je do policije u Leskovcu. Svaki grad druga pravila, drugi papiri i kada se nekom digne najebu nevini. To sve vrlo lako resava gospodin Mito !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 268 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: (Vertemati) Vor EN400 enduro

Mene su isto dosta cimali, jer mi je falila italijanska saobracajna(nije mi dao lik od koga sam kupio), pa sam prevodio italijanske papire, pa onda menjaj datum tehnickog pregleda i na kraju mi registruju. Isto sam potpisao papir da ne smem da ga prodam 60 dana dok oni ne provere da li je kraden....

 

Dobro je sto si ovo napisao, mislim da ce mnogima koristiti. Tema nije uopste manje bitna od one "Sta treba gledati prilikom kupovine polovnog mora'.

Samo opusteno i misli na voznju, a tih saltera,guzvi i dokumenata moras da se nagledas bar jednom godisnje :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Zbog ovakvih prica sam ja otisao "napolje", kupio, dovezao, uvezao i registrovao. Troskovi koje sam imao su manji verovatno za 500-1000 eur od zarade nekog tamo uvoznika

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Au sunce ti žarko.. :staa2:

 

I posle ti kupuj motor koji nije na domaće table..

 

Pa ta zajebancija te više sad koštaju nego bolji motorin ovde..

Živce da ne računamo.. oni su dzaba..zasad..

 

Rey je izgleda gej..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

za prevod saobracajne si trebao da znas ili ta agencija...

saglasnost za interpol je normalna stvar za svako uvezeno vozillo...

a za odjavljenu tablicu si trebo da imas pecat u saobracajnoj,ili izjavu speditera, ipak tu ima i tvojih gresaka,ili agencijskih,sve jedno,

e za -

POTVRDU O IZVRŠENOJ REGISTRACIJI U AGENCIJI ZA PRIVREDNE REGISTRE, i

POTVRDU O IZVRŠENOM EVIDENTIRANJU ZA PDV, prodavca.

prvi put cujem,....al dobro,zavisi od supa do supa..

s obzirom da sam registrovao dosta motora iz uvoza nedeluje mi nista tu komplikovano za registraciju,

potvrdu za interpol ti moras da potpises i niko drugi, cak ni sa ovlascenjem nemoze niko drugi,isto i tablicu nece moci niko drugi da odjavi sem tebe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

za prevod saobracajne si trebao da znas ili ta agencija...

saglasnost za interpol je normalna stvar za svako uvezeno vozillo...

a za odjavljenu tablicu si trebo da imas pecat u saobracajnoj,ili izjavu speditera, ipak tu ima i tvojih gresaka,ili agencijskih,sve jedno,

e za -

POTVRDU O IZVRŠENOJ REGISTRACIJI U AGENCIJI ZA PRIVREDNE REGISTRE, i

POTVRDU O IZVRŠENOM EVIDENTIRANJU ZA PDV, prodavca.

prvi put cujem,....al dobro,zavisi od supa do supa..

s obzirom da sam registrovao dosta motora iz uvoza nedeluje mi nista tu komplikovano za registraciju,

potvrdu za interpol ti moras da potpises i niko drugi, cak ni sa ovlascenjem nemoze niko drugi,isto i tablicu nece moci niko drugi da odjavi sem tebe...

 

Kada neko dode kod mene da mu uradim projekat detaljnih hidrogeoloških istraživanja za potrebe otvaranja izvorišta, ne ocekujem od njega da zna šta je koeficijent vodopropusnosti, kolika je debljina vodonosnog horizonta itd, da ne karikiram dalje.

Covek kod mene dolazi da uradim moj posao, i za to mu uzimam novac. - Stoga, ako nešto nosim u agenciju da me "opravi" i da mi za usluge uzme novac, ocekujem da zaista budem opravljen.

 

Ali, ajde, u pitanju je agencija iz Beograda, pa se možda neke stvari razlikuju od grada do grada.

 

Ali, moj cale odlazi u SUP Leskovac, gde poznaje šefa službe koja se bavi registracijom, a poznaje i nacelnicu SUPa. I nosi kod njih papire, da ga oni "oprave", jer covek možda ne zna sve. Kako je opravljen, procitali ste.

 

Stoga, Boki, za razliku od tebe, ja nisam registrovao puno motora, i smatrao sam da štošta ne moram da znam, dokle placam ljude koji bi to trebalo da znaju.

A iskustvo sam napisao, iskljucivo, kako bi neko ko takode NE ZNA, mogao da vidi na TUÐIM GREŠKAMA.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ta agencija treba da ti vrati pare. Kakve veze ma što je u BG - ili znaju posao ili ne znaju. To što imaju možda "svoju" Micu u Ljermontovoj pa im prolazi sve i svašta prilikom registracije, ne znači apsolutno ništa u Leskovcu... Ako su i prevideli potvrdu od špeditera zato što si imao istu od prodavca, uopšte mi nije jasno kako su mogli da ti ne kažu da će ti trebati prevod papira, kao i potvrda iz APR-a i izjava o PDV-u za prodavca (jer je pravno lice) - pa majku mu, ta dva papira trebaju i u BG i svugde ako se vozilo kupuje od pravnog lica (svejedno da li polovno ili novo). Koja je to "agencija" koja to ne zna?!?!?

 

Takođe, taj službenik/ca u SUP Leskovac je trebao/la kod prvog dolaska tvog oca na šalter da kaže: "Gospodine, fali vam prevod papira sa francuskog, zatim izjava špeditera, zatim potvrda iz APR-a o registraciji prodavca kao i potvrda o evidentiranju prodavca za PDV, ali čak i kada sve to pribavite, bez obzira na ovlašćenje koje imate, Vaš sin će morati da se pojavi i da lično potpiše saglasnost za proveru vozila preko Interpola...". Onda bi bilo sve potpuno jasno i korektno... Ovako, šta reći... U svakom slučaju dobra tema kao podsetnik šta sve treba prilikom registracije vozila.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600

Ja sam vishe nego jednom kupila motor koji je doshao iz inostranstva i nijednom nisam prevodila te strane papire na srpski...i niko mi nije pravio problem zbog toga.

 

 

Al tebe bash iscimashe...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Ma bre kreteni su i u toj agenciji i ti u SUP-u. Pa jbte sto sam ja duzan da znam sta mi treba od papira da regisrujem vozilo!? Zato i placam agenciju. A ovi u SUP-u valjda mogu odmah da pogledaju sta imas i da ti odmah kazu sta ti treba. Nego cist debilizam!

 

Ja nisam imao nikakvih problema sa registracijom mog motora koji je takodje uvezen iz Francuske. Korektno su mi odradili posao i ljudi iz agencije a ni u SUP-u nisam imao problema...jer su,jel'te ovi iz agencije odradili sve kako treba.

 

Ja sam vishe nego jednom kupila motor koji je doshao iz inostranstva i nijednom nisam prevodila te strane papire na srpski...i niko mi nije pravio problem zbog toga.

 

 

Al tebe bash iscimashe...

 

Ovo sam morao uvek da imam. I to prevedeno kod ovlascenog sudskog tumaca,razume se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

 

 

 

 

Ali, ajde, u pitanju je agencija iz Beograda, pa se možda neke stvari razlikuju od grada do grada.

 

 

bas zato sto je agencija trebalo bi da zna sta sve treba,,mozda si otisao u neku od losijih agencija,ja u rakovici imam agenciju koja sve ali bukvalno sve proveri pojuri i zavrsi za 10take..cimaju se cak i uvoznika ako treba da pozovu itd,cak i daju odstampanu listu svih potreba ,i sta sve mogu a NEMORAJU U SUPU da traze...

moguce da si otisao u losiju agenciju..jer su oni sve to trebali da ti objasne sta ti treba ,i sta ti fali od dokumenata...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Saglasnost za proveru kod Interpola moras da potpises i za nov motor tako da tu nije nista cudno, ali punomocnik moze apsolutno sve poslove da uradi umesto tebe ne moras ti da dodjes zbog toga

 

Vidi lepo sa gospodinom iz Ruy motors zasto nije uradio ono sto je bio duzan i moralno a bogami takodje i po Zakonu o obligacionim odnosima a kako je prosipao pamet kad sam mu ja rekao da nije profesionalan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši baksuz :), 598 postova
  • Lokacija: Beograd / Leskovac
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Znao sam da imam Losmija na forumu. Znao sam koliko ga ljudi hvale. Upoznao sam coveka. I da sam imao pameti, javio bih se njemu. :-)

 

Medjutim, posto smo u firmi odjednom registrovali nekoliko sluzbenih i privatnih vozila, rekoh "gde svi Turci, tu i mali Mujo".

E sad... Niko od njih nije imao problema, sem mene. Ocigledno sam dao papire "losoj" agenciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Saobracajnu moras ti da prevedes,ja sam do sad kupio 3 motora tako i uvek sam ja prevodio saobracajnu i odjavu,u nasem Supu u Raski tako mora mada kazu da nisu ni svi SUP-ovi isti i nemaju svi ista kriterijume :neznam:

Nego daj neku sliku da vidimo masinu,na probleme prilikom registracije pa vecina nas je odavno navikla,u mom SUP-u to je sasvim normalna stvar,kad bi sve islo glatko e to ne bi bilo normalno :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSF 650S Bandit (ex Kawa ER5)

Imajuci u vidu da je deo dokumentacije koju si naveo stvarno potreban, nikako nisu smeli da ti pored urednog ovlascenja traze i licno prisustvo. Takodje ove izjave speditera ne sluze nicemu. Sto se pdv-a tice bitno je da je on iskazan na fakturi, a ukoliko nije placen, firma koja je izdala takvu fakturu snosi posledice.

Ja ti predlazem da sve ovo sto si napisao posaljes MUP-u RS u formi podneska ili na mail adresu info@mup.gov.rs kako bi eventualno mogli da preduzmu pdgovarajuce mere.

poz!:moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

....al dobro,zavisi od supa do supa..

 

 

А зашто тако? Зар не читају сви исти закон из исте књиге!?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

gospodin Mito !

 

Микуланац, немој тако, то је господин Мита (скраћено од Димитрије) 1lol.gif1lol.gif1lol.gif

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja