Jump to content

Moto Zajednica

ŠKOLA FOTOGRAFIJE

Recommended Posts

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Da li znate možda neku dobru knjigu o zaštiti fotografije na internetu tj. o tipovima licenci i tako to?

 

Radim diplomski na tu temu pošto sam web designer gde se dosta "pozajmljiju" fotografije  sa neta pa mi trebaju informacije oko toga,ako sam omašio temu ja se izvinjavam. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Road Flyers, 195 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Bmw gs1200

Kako prebacujete slike iz RAW formata u JPEG? i koje programe koristite za obradjivanje fotografija a da su besplatni?  :) Oduvek sam voleo fotografiju i fotografisao ali sam skoro poceo malo ozbiljnije da ucim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Pucas u RAW-u da bi imao vecu kontrolu nad fajlom tj. fotkom. Ako samo konvertujes  iz RAW u Jpeg uz min obradu pucaj odmah u Jpeg...

 

Takodje mozes u PS uz cameraRAW da otvaras RAW...

 

Jedino sto ni PS a ni LR ti nisu besplatni...mislim "nisu"...

 

Ako si krenuo ozbiljnije onda "nabavi" ove ne-besplatne i pici...

 

Za pregled RAW ja koristim FastStone

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Road Flyers, 195 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Bmw gs1200

Skinuo sam taj lightroom ali nisam koristio mislio sam da nece teci onih 30 dana ako ne udjem, a sad vidim da mogu jos 23 dana beslpatno. Pre sam slikao u jpeg pa mi je neki fotograf rekao da slikam u raw jer su kvalitetnije slike pa mogu da obradjujem. Samo sto jos nisam obradjivao ni sa cim. U photoscape sam radio pre dosta godina pa sam skinuo i taj, jeste da je to kesa al eto da se nadje. A kako saljete drugima slike u raw formatu? Hteo bih tom fotografu da posaljem neke sto sam slikao juce a mogu i ovde vama da pokazem, ja koristim neki imgbox ali tu moze samo jpeg. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Nisu u RAW-u kvalitetnije slike, nego ti je to "sirov" materijal sa senzora samim tim omogucava vecu manipulaciju finalnim "proizvodom". Pravilnije je reci da je kvalitetniji fajl, tj. sadrzi mnogo vise podataka nego Jpeg...Npr. iz RAW-a mozes da spases pogresno eksponiranu fotografiju, mozes i iz Jpeg-a ali mnogo manje...

 

Naravno da tece...moras potraziti  u piratskim vodama...

 

Pa posalji mu na mail... Ne mozes kaciti RAW, generalno nije ni predvidjeno....

 

Nek te Google upozna malo sa Raw i ostalim formatima

 

https://www.google.rs/search?num=50&safe=off&client=firefox-b&biw=1280&bih=887&q=sta+je+raw+file+format&oq=sta+je+raw+file+format&gs_l=serp.3...6251.8058.0.8291.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.serp..0.0.0.2Gg45kHi8wM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Road Flyers, 195 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Bmw gs1200
http://i.imgbox.com/eTp1v67f.jpg
evo ove 2 sam malo obradio u lightroom koliko mi znanje omogucava :D jedna nije bas kvalitetna jer nisam dobro sacuvao izgleda, a druga mi se cini da je okej pa vi recite sta ne valja i kritikujte slobodno  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1815 postova
  • Lokacija: Beograd

Ljudi, ima li neki korisni kurs/ škola fotografije, gde bi naučio nešto malo više o ovome?

 

Nekako mi je živa reč i kritika bolja od pukog čitanja gomile knjiga od kojih ja ne umem da izdvojim kvalitetne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1815 postova
  • Lokacija: Beograd

Mislim na fotografiju, fotošop i ostali programi za obradu mi dođu kao nadogradnja na to pa bih hteo redom.

 

To planiram da radim na potpuno amaterskom nivou, znači bez ikakvih profesionalnih poduhvata ili plaćanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1869 postova
  • Lokacija: Mostar-Nevesinje-Novi Sad - Minhen
On 20.11.2017. at 21:43, Skyrunner je napisao:

Mislim na fotografiju, fotošop i ostali programi za obradu mi dođu kao nadogradnja na to pa bih hteo redom.

 

To planiram da radim na potpuno amaterskom nivou, znači bez ikakvih profesionalnih poduhvata ili plaćanja.

Imate u Bg. kvalitetnu ekipu iz Refoto časopisa, oni daju kurseve iz fotografije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

John Hedgecoe je definitivno jedan od najboljih pisaca priručnika o fotografiji, ovdje se može dosta skinuti na engleskom, a njegove knjige su objavljivane i u prijevodu na području ex-Jugoslavije

 

https://archive.org/search.php?query=hedgecoe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja