Jump to content

Moto Zajednica

Fotografija dana (tvoja, ne tuđa)

Recommended Posts

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

izjednaci temperaturu blica sa temperaturom okolne svetlosti.

Vec smo jednom u nekoj temi komentarisali o tome kako izgledaju ove slike sa "zavarenim blicom." Model izgleda kao da je nalepljen na drugu fotografiju. Ako peglas model, izvlacis senke, sredjujes sta ja znam vec sta onda se pozabavi i sa pozadinom. Cak i na samom modelu ima mesavine prirodnog i svetla od blica. Ostro je mnogo...

 

A takva upotreba blica je loša ili pogrešna zbog... toga sto ne prija oku. ne mora sve da ima tehnicko opravdanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Vec smo jednom u nekoj temi komentarisali o tome kako izgledaju ove slike sa "zavarenim blicom." Model izgleda kao da je nalepljen na drugu fotografiju. Ako peglas model, izvlacis senke, sredjujes sta ja znam vec sta onda se pozabavi i sa pozadinom. Cak i na samom modelu ima mesavine prirodnog i svetla od blica. Ostro je mnogo...

 

A takva upotreba blica je loša ili pogrešna zbog... toga sto ne prija oku. ne mora sve da ima tehnicko opravdanje

 

A zašto model ne bi izgledao tako ukoliko se njemu (kao klijentu) sviđaju takve fotografije? To što ne prijatvom oku ne znači da je generalno neugodno za gledanje?

 

Ja oštro svetlo koristim samo za hairlight (mada volim da ga pustim malo šire pa da padne i na ramena sa zadnje stane), glavno svetlo mi je uvek mekano, tako da ne znam šta je mnogo oštro?

 

Predrag Vučković koristi jako slično svetlo (samo mnogo bolje) i koristi mnogo oštrije svetlo od mene, često bez ikakvih difuzora...

 

http://www.extreme-photographer.com/lifestyle.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Musterija ti sigurno nije trazila takve fotografije zato sto ove musterije uglavnom nemaju pojma o fotografiji. Ako im nisi pokazao da moze i bolje bice zadovoljni i sa ovim.

Isto je kad okacis slike na facebook i jedno 200 ljudi se odusevi, a onda se jave ljudi koji se razumeju u FOTOGRAFIJU i objasne da to i nije bas sjajno.

 

Da me ne shvatis pogresno, ne kudim tvoj rad, samo skrecem paznju na ono sto mislim da bi trebalo bolje. To ako se vec bavis tim stvarima i zaradjujes od toga. Ja iz hobija skljocam i uglavnom po prirodi, kad idem na voznje, pa i nisam bas strucan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Vec smo jednom u nekoj temi komentarisali o tome kako izgledaju ove slike sa "zavarenim blicom." Model izgleda kao da je nalepljen na drugu fotografiju. Ako peglas model, izvlacis senke, sredjujes sta ja znam vec sta onda se pozabavi i sa pozadinom. Cak i na samom modelu ima mesavine prirodnog i svetla od blica. Ostro je mnogo...

 

A takva upotreba blica je loša ili pogrešna zbog... toga sto ne prija oku. ne mora sve da ima tehnicko opravdanje

 

A zašto model ne bi izgledao tako ukoliko se njemu (kao klijentu) sviđaju takve fotografije? To što ne prijatvom oku ne znači da je generalno neugodno za gledanje?

 

Ja oštro svetlo koristim samo za hairlight (mada volim da ga pustim malo šire pa da padne i na ramena sa zadnje stane), glavno svetlo mi je uvek mekano, tako da ne znam šta je mnogo oštro?

 

Predrag Vučković koristi jako slično svetlo (samo mnogo bolje) i koristi mnogo oštrije svetlo od mene, često bez ikakvih difuzora...

 

http://www.extreme-photographer.com/lifestyle.html

 

Sam si sebi odgovorio. Koristi slicno svetlo, ali ocigledno zna kako da ga postavi. Kad vidim lepu devojku, mom oku prija da je obasjana mekom, zagonetnom svetloscu, a kada vidim okorelog endurasa na prljavom KTM-u svidja mi se usmereno ostro svetlo :) E sad, vek moze da se eksperimentise :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

@sstruja ukoliko se klijentu svidjaju fotografije ti si posao zavrsio to je najveca istina.

S druge strane i Goshke-tov i muljaz-ov komentar shvatio bih kao dobro nameran, mislim ti si profesinalani fotograf radis to za novac tako da moras da primis kritike.... U sustini ne postoji los setup svetla ali naravno zavisi od toga sta si ti hteo da postignes... Konkretno ako se malo analizira fotka po neko mozda primeti da je glavno svetlo slabije od ovog za filovanje odnosno kod tebe hairlight-a sto bi znacilo da ti glavno nije bilo glavno, a to se vidi po senkama koje ostaju na licu od kose u sustini ne bi trebalo ali nije toliko strasno(ne mislim o ostrini senke nego o jacini senke) s druge strane malo vise smeta glavno svetlo koje je moglo biti malo drugacije namesteno blize tebi npr. kako ne bi pravilo senku od nosa zbog ceka se stice utisak da je nos siri nego sto jeste a sto moze devojke da pomalo ruzi... Doduse ove sitnice ako si fotkao u rawu mozes koliko toliko popraviti...

Ekspresija lica nista ne pokazuje ali te stvari zavise i od modela, polozaj tela nije ok, evo primera recimo zbog sake koja izbija u prvi plan i ispada nesrazmerno velika u odnosu na telo takodje mozda je moglo malo srecnije secnuti noge ali dobro da sad bas ne preterujem...

Sa gledista amatera fotografa ukoliko je ova fotka radjena za njen portfolio nije dobra nece je predstaviti u najboljem svetlu a ni tebe, ukoliko je radjena za da kazem kucni neki book da ima uspemene i tako to fotka je i vise nego dobra...

Samo da se osvrnem i na temu odvajanja od pozadine. Generavno mislim da je slepljena ali ne toliko strasno da bi to sad nesto ruzilo sliku ali to "slepljivanje" desilo se bas zbog jakog hairlight-a koji mozda nisi ni morao postavljati ili da bude na minimumu jer ti je sunce tuklo priblizno iz istok pravca tj. s ledja bar sam tako zakljucio po senkama drveta i lisca okolo.

E sad ono mozes prihvatiti dobro namerno kritiku a i ne moras ali bio sam iskren jer volim kad tako komentarisu moje fotke, mislim da je to jedan od nacina da se napreduje. U sustini nije tema za kritiku ali posto sam video da ste zapoceli diskusiju o fotki reko da se ukljucim a sad vas ne bih zamarao vise:)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

@sstruja ukoliko se klijentu svidjaju fotografije ti si posao zavrsio to je najveca istina.

S druge strane i Goshke-tov i muljaz-ov komentar shvatio bih kao dobro nameran, mislim ti si profesinalani fotograf radis to za novac tako da moras da primis kritike.... U sustini ne postoji los setup svetla ali naravno zavisi od toga sta si ti hteo da postignes... Konkretno ako se malo analizira fotka po neko mozda primeti da je glavno svetlo slabije od ovog za filovanje odnosno kod tebe hairlight-a sto bi znacilo da ti glavno nije bilo glavno, a to se vidi po senkama koje ostaju na licu od kose u sustini ne bi trebalo ali nije toliko strasno(ne mislim o ostrini senke nego o jacini senke) s druge strane malo vise smeta glavno svetlo koje je moglo biti malo drugacije namesteno blize tebi npr. kako ne bi pravilo senku od nosa zbog ceka se stice utisak da je nos siri nego sto jeste a sto moze devojke da pomalo ruzi... Doduse ove sitnice ako si fotkao u rawu mozes koliko toliko popraviti...

Ekspresija lica nista ne pokazuje ali te stvari zavise i od modela, polozaj tela nije ok, evo primera recimo zbog sake koja izbija u prvi plan i ispada nesrazmerno velika u odnosu na telo takodje mozda je moglo malo srecnije secnuti noge ali dobro da sad bas ne preterujem...

Sa gledista amatera fotografa ukoliko je ova fotka radjena za njen portfolio nije dobra nece je predstaviti u najboljem svetlu a ni tebe, ukoliko je radjena za da kazem kucni neki book da ima uspemene i tako to fotka je i vise nego dobra...

Samo da se osvrnem i na temu odvajanja od pozadine. Generavno mislim da je slepljena ali ne toliko strasno da bi to sad nesto ruzilo sliku ali to "slepljivanje" desilo se bas zbog jakog hairlight-a koji mozda nisi ni morao postavljati ili da bude na minimumu jer ti je sunce tuklo priblizno iz istok pravca tj. s ledja bar sam tako zakljucio po senkama drveta i lisca okolo.

E sad ono mozes prihvatiti dobro namerno kritiku a i ne moras ali bio sam iskren jer volim kad tako komentarisu moje fotke, mislim da je to jedan od nacina da se napreduje. U sustini nije tema za kritiku ali posto sam video da ste zapoceli diskusiju o fotki reko da se ukljucim a sad vas ne bih zamarao vise:)

 

 

Zahvaljujem na konstruktivnoj kritici i prihvatam je. Nisam se bunio ni kod prethodnih kritika samo ih nisam razumeo, niko konkretno da kaže šta ne valja! Vidim i ja da je hairlight prejak ali meni to nije toliko smetalo ni upadalo u oči... Šaka mi takođe ne smeta mnogo jer gleda iz "profila" pa prsti deluju duže, elegantnije...

 

Ja se ne izdajem za profesionalnog fotorafa ali trenutno najviše zarađujem od fotografije i još učim jer se relativno kratko bavim fotografijom, nema ni godinu dana kako sam kupio prvi DSLR.

 

Tvoje kritike mi se sviđaju jer su konstruktivne i precizne. Zahvaljujem na istim i očekuj da te ponovo iscimam za savet!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

@sstruja ondak smo kolege i ja sam pre godinu dana nabavio prvi DSLR... Ako treba savet pitaj mada ja ne bih od mene trazio savet:) Ja sam sa svoje dve fotke svega zadovoljan... Posto sam skoro poceo da saljem na stock meni je bar jos uvek najveci problem ta neka pocetnicka trema da tako to nazovem, kad fotkam nekog sve mi je super, na aparatu super izgleda, dodjem kuci prebacim na komp kad ono nije to to kao sto mi se cinilo dok sam radio, valjda i kvalitet ide sa godinama i iskustvom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Čini mi se da negde ima tema gde možete raspravljati o ovakvim stvarima, pustite nas laike da gledamo slike :zdravo:

Lepo si ti to kazao, ali ovaj podforum i jeste zamisljen za diskusiju i savete, kako bi i vi laici naucili da opalite po neku dobru. Mislim fotografiju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

i-SJD8kXk-M.jpg

Moja proširena Filipinsko-Američka familija

Tradicionalna praznična večera za Dan Zahvalnosti

Bun, Severna Karolina

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Posle dugo, dugo vremena sam isao napolje namenski radi fotkanja.

 

LRNy2.jpg

 

 

Preporucujem full screen pregled 1zdravo.gif

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Da nisi napisao da pogledam full screen, samo bi preleteo preko fotografije . Ovako, kad se vidi preko celog ekrana, sjajna je.

Ode i ja sad zbog ovoga da malo fotografisem, stvarno nisam dugo. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zvrk, 411 postova
  • Lokacija: London, UK, (ZG,BG)
  • Motocikl: ER-6F 2012

Super fotka.

 

Gdje se nalazi ova suma?

 

 

Posle dugo, dugo vremena sam isao napolje namenski radi fotkanja.

 

LRNy2.jpg

 

 

Preporucujem full screen pregled 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1794 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Super fotka.

 

Gdje se nalazi ova suma?

 

 

Uz Dunav u Petrovaradinu. "Plantaze" topole ili nekog slicnog drveta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zvrk, 411 postova
  • Lokacija: London, UK, (ZG,BG)
  • Motocikl: ER-6F 2012

Super fotka.

 

Gdje se nalazi ova suma?

 

 

Uz Dunav u Petrovaradinu. "Plantaze" topole ili nekog slicnog drveta.

 

ok, hvala. :takoje:

 

Svaki put kad sam u NS obavezno posjetim Dunavski park, kej i Djavu ali ocito postoje i druge ljepote koje treba vidjeti & zabiljeziti fotoaparatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja