Jump to content

Moto Zajednica

TEMA ZA VLASNIKE BMW-a

Recommended Posts

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

nesto me kopka a i cudi samo tako ...

 

zasto nigde ne vidjam R850 GS ??? Kod nas u oglasima gotovo ni da ga nema... italijani isto slabi... a ni svabe nisu bolje ( 10-15 motora ne racunam u neku ponudu ... s obzirom koliko ima F-ova i ostalih GS-ova )...

 

Koji je razlog tome ? jel su nesto zeznuti za odrzavanje ? ne vidim zasto bi... cini mi se da je isti kao onaj 1100 ? ko jaje jajetu... a motor kako mi se cini ima obicna verzija ( R bez gs ) u 850 cc...

 

evo jednog primerka koji bi mi legao ko budali samar... mislim iako sam novorodjence po pitanju motora mora da imam nesto o cemu sanjam :) tako da my ladies behold my next bike :) sto bi rekli braca ameri... il ovo ili F800 ( ako me sutne devojka pa se castim :) )

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=122523608&__lp=2&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=gs&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&minFirstRegistrationDate=1994-01-01&maxFirstRegistrationDate=2004-12-31&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&cubicCapacities=FROM_751_TILL_1000〈=en&pageNumber=1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Zato što ih je napravljeno ukupno 3 komada mislim. :D;)

 

Nije 3, ali jeste jako mala serija.  To je "detunirani" R1100 pravljen samo za Evropu.  Mislim da je pravljen zbog registracije/osiguranja u nekim zemljama (ograničenja konjskih snaga ili kubikaže, ne sećam se tačno).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: wien
  • Motocikl: mz es 175/2 bmw r1200 c indipendet

nesto me kopka a i cudi samo tako ...

 

zasto nigde ne vidjam R850 GS ??? Kod nas u oglasima gotovo ni da ga nema... italijani isto slabi... a ni svabe nisu bolje ( 10-15 motora ne racunam u neku ponudu ... s obzirom koliko ima F-ova i ostalih GS-ova )...

 

Koji je razlog tome ? jel su nesto zeznuti za odrzavanje ? ne vidim zasto bi... cini mi se da je isti kao onaj 1100 ? ko jaje jajetu... a motor kako mi se cini ima obicna verzija ( R bez gs ) u 850 cc...

 

evo jednog primerka koji bi mi legao ko budali samar... mislim iako sam novorodjence po pitanju motora mora da imam nesto o cemu sanjam :) tako da my ladies behold my next bike :) sto bi rekli braca ameri... il ovo ili F800 ( ako me sutne devojka pa se castim :) )

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=122523608&__lp=2&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=gs&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&minFirstRegistrationDate=1994-01-01&maxFirstRegistrationDate=2004-12-31&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&cubicCapacities=FROM_751_TILL_1000〈=en&pageNumber=1

nije los dobar je

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

Zato što ih je napravljeno ukupno 3 komada mislim. :D;)

 

Nije 3, ali jeste jako mala serija.  To je "detunirani" R1100 pravljen samo za Evropu.  Mislim da je pravljen zbog registracije/osiguranja u nekim zemljama (ograničenja konjskih snaga ili kubikaže, ne sećam se tačno).

 

aha... znaci... da tu imamo 2 moguca gledista :

 

1. super je motor jer moze da se uz vrlo malo cackanja ( tipa kao ona budzevina na KLE sa 29 na 50 ak konja ) moze da se vozi 1100ka a registracija za 850 ?

 

2. ma bezi od toga... tih 850ki je napravljeno par komada ubices se dok nadjes neki deo !

 

Meni je u svemu najcudnije sto je GS-ova bas malo... onih obicnih 850ki ima bas puno... ne znam... ne moze covek ni posteno da sanja :) ... ma nesto mi smrdi da ce na kraju da bude neka storm konfekcija :) Ali ... ipak... bas mi je zapao za oko ovaj 850... ima vremena...

 

Aj pls. ko se razume samo da mi objasni jel velika budzevina i customiranje primenjeno na 1100ki da bi se doslo do ove 850ke... da li se mnogo razlikuju ... poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Jedina bitna razlika je u dimenzijama klipa i cilindra.  Sve ostalo je manje-više isto; delovi za 1100 pasuju i na 850.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Greasy Thumb", 442 postova
  • Lokacija: Beograd - neka buregdzinica jedem bureG :)
  • Motocikl: F650 ST Furuna

:) drugari hvala na odgovorima... odoh ja u stormove :)

 

po ovome... izgleda da je bolja solucija ici na onaj model koga ima mnogo vise na putevima... na kraju je mnogo sigurnije i sve razlike i ustede koje donosi manji motor konpenzovace jedan malo veci problem na nerasprostranjenom motoru...

 

jgb... a bas je... ono... nash :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Obratite paznju na ovo:

 

(1200, and 1150 from 2002 and onwards)

BMW performed some electronic magic. If the tail light filament fails, the brake light filament will be illuminated at a reduced

output to make up for the loss until the bulb is replaced. This makes it appear that the bulb is okay.

 

:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

drugari, da li mozete da mi navedete osnovne razlike izmedju 1150gs adv iz 2001 i 1150gs adv iz 2004. ne znam da li je to isti agregat i ista kolicina elektronike? imam ponudu, doduse stvar je na dugackom stapu, pa me zanimaju opsti utisci, narocito ko ima licno iskustvo, makar ono bilo i subjektivno misljenje.

istina, ozbiljna barijera je cena registracije, ali kad malo bolje razmislim, svaka strast boli, a zivot je samo jedan.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

drugari, da li mozete da mi navedete osnovne razlike izmedju 1150gs adv iz 2001 i 1150gs adv iz 2004. ne znam da li je to isti agregat i ista kolicina elektronike? imam ponudu, doduse stvar je na dugackom stapu, pa me zanimaju opsti utisci, narocito ko ima licno iskustvo, makar ono bilo i subjektivno misljenje.

istina, ozbiljna barijera je cena registracije, ali kad malo bolje razmislim, svaka strast boli, a zivot je samo jedan.  :)

pa ovako od oka bih rekao da je osnovna razlika 3.godine.....od oka..... ;D

a sada stvarno....agregati su potpuno isti , razlika je koliko se sečam samo u ABS-u.....2001 godište ima stariji tip ABS-a.

Sve ostalo je isto....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

@bmw

hvala na odgovoru.

cini mi se da 2001 god ima jednu svecicu po cilindru a moddel iz 2004 ima 2 (po cilindru)? ili gresim? a velicina tanka? uh, imam milion pitanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

@bmw

hvala na odgovoru.

cini mi se da 2001 god ima jednu svecicu po cilindru a moddel iz 2004 ima 2 (po cilindru)? ili gresim? a velicina tanka? uh, imam milion pitanja.

u pravu si....od 12/02 pa do 2005 do kada se taj model izrađivao ima takozvani "double ignition"- znači dve svečice na cilindar. Znao sam, da sam nešto zaboravio......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Postoji jos jedna bitna razlika, koja bi mnoge naterala da u toj ponudi odaberu onaj iz 2001-ve a to je elektricni servo koji model iz 2004-te ima. Koliko sam procitao, mnogi se zale na taj servo, osecaj za kocenje nije takav kao kod non-servo motocikla i jako su osetljivi na stanje akumulatora i generalno struje na motoru. Doslo je dotle da BMW od pre par godina vise ne ugradjuje servo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

@bmw

hvala za info

@lalajko

progooglacu malo po netu i za taj problem. inace, meni se bas "namestio" model iz 2001. moj komsija ga poseduje, prvi je vlasnik. jos nismo potezali nikakve uslove, rokove, cenu. samo smo u nacelu razgovarali o eventualnoj prodaji. videcu ovih dana da ga zamolim da mi da jedan krug. verovatno cu posle toga totalno da poludim.

glupo je sto sam pre nekih mesec/dva pazario svoj prvi bajk, a vec planiram kako da ga zamenim.

salim se, ova stvar uopste nije toliko hitna. ovo je tek faza raspitivanja. ni komsiji nije hitno, tako da se podudaramo.

ako vam bilo kakva info jos padne napamet, slobodno je podelite ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Muscle Kawa ZRX 1200R Verdis Rex

Momci treba mi pomoc, tj, informacije....

 

Imam uslova da kupim BMW K1200RS iz 2005. godine sa malom kilometrazom (par hiljada).

 

E, sad interesuje me sve.... voznost, odrzavanje, potrosnja, kocnice, polozaj sedenja, itd.,,,

 

Nesto sam nasao na netu, ali to je sve nekako uopsteno i neodredjeno, ima li neko da ga je vozio ili bar probao.

 

Samo da dodam da sam do skora vozio TDMa 850, visok 185 i tezak oko metar.

 

POMAGAJTE, vredi li to cudoviste...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja

Drugari uzeo sam bmw r850r 1999 i skinuo sam repair manual, e sad resio sam da promenim svo ulje filtere itd ali muci me izbor ulja . Nadjem podatak da su i mineralno i sinteticko ulje gradacije 15-50 dobri za bmw ali pod uslovom da nisu sa oznakom SJ po API klasifikaciji. E tu je sad dilema jer je motul 5100 sa SJ oznakom, a V300 je precenjeno-1800 din/l , i tu naletim na castrol gtx 15-50 mineralno 1700 din kanta od 4 litra ,a bmw kao preporucuje castrol i vidim da na zapadu neki koriste bas to ulje sa zamenom na 4-5000 km. Zato molim pomoc nekog sa iskustvom da resi ovu dilemu. Pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Drugari uzeo sam bmw r850r 1999 i skinuo sam repair manual, e sad resio sam da promenim svo ulje filtere itd ali muci me izbor ulja . Nadjem podatak da su i mineralno i sinteticko ulje gradacije 15-50 dobri za bmw ali pod uslovom da nisu sa oznakom SJ po API klasifikaciji. E tu je sad dilema jer je motul 5100 sa SJ oznakom, a V300 je precenjeno-1800 din/l , i tu naletim na castrol gtx 15-50 mineralno 1700 din kanta od 4 litra ,a bmw kao preporucuje castrol i vidim da na zapadu neki koriste bas to ulje sa zamenom na 4-5000 km. Zato molim pomoc nekog sa iskustvom da resi ovu dilemu. Pozdrav :)

prijateljski savet....koristi mineralno ulje gradacije 10-50W.....imaš ga i u Hein-gericke i u Louis-u za male pare...ulja kod BMW-ja su marke Castrol (odnosno Castrol izrađuje i puni za BMW), a koliko se meni čini servisi su na 10.000 kilometara. Inače originalno ulje ovde kod nas nije skupo....10,00 eur-a za litar, možda bi bilo  dobro da se raspitaš kod Raduloviča koliko je tamo original ulje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja

Drugari uzeo sam bmw r850r 1999 i skinuo sam repair manual, e sad resio sam da promenim svo ulje filtere itd ali muci me izbor ulja . Nadjem podatak da su i mineralno i sinteticko ulje gradacije 15-50 dobri za bmw ali pod uslovom da nisu sa oznakom SJ po API klasifikaciji. E tu je sad dilema jer je motul 5100 sa SJ oznakom, a V300 je precenjeno-1800 din/l , i tu naletim na castrol gtx 15-50 mineralno 1700 din kanta od 4 litra ,a bmw kao preporucuje castrol i vidim da na zapadu neki koriste bas to ulje sa zamenom na 4-5000 km. Zato molim pomoc nekog sa iskustvom da resi ovu dilemu. Pozdrav :)

prijateljski savet....koristi mineralno ulje gradacije 10-50W.....imaš ga i u Hein-gericke i u Louis-u za male pare...ulja kod BMW-ja su marke Castrol (odnosno Castrol izrađuje i puni za BMW), a koliko se meni čini servisi su na 10.000 kilometara. Inače originalno ulje ovde kod nas nije skupo....10,00 eur-a za litar, možda bi bilo  dobro da se raspitaš kod Raduloviča koliko je tamo original ulje...

Hvala za savet sad mi je lakse kad vidim da moze i mineralno ulje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The Doctor, 1108 postova
  • Lokacija: Kačarevo
  • Motocikl: BMW K1200 GT, Yamaha FZS 1000 Fazer, BMW K1, R1

ja sam sipao u moju djuntu neko iz Polo-a. Mineralno 10-40. 25 ojro kanta 5l. Nije crk'o do sad. ;) ;D

Za F i K  seriju ne znam jer imaju drugačije mazanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Momci treba mi pomoc, tj, informacije....

 

Imam uslova da kupim BMW K1200RS iz 2005. godine sa malom kilometrazom (par hiljada).

 

E, sad interesuje me sve.... voznost, odrzavanje, potrosnja, kocnice, polozaj sedenja, itd.,,,

 

Nesto sam nasao na netu, ali to je sve nekako uopsteno i neodredjeno, ima li neko da ga je vozio ili bar probao.

 

Samo da dodam da sam do skora vozio TDMa 850, visok 185 i tezak oko metar.

 

POMAGAJTE, vredi li to cudoviste...

 

Vredi, smo treba da imaš u vidu da je kupovna cena samo deo ukupne cene vlasništva takvog motora.

 

Drugari uzeo sam bmw r850r 1999 i skinuo sam repair manual, e sad resio sam da promenim svo ulje filtere itd ali muci me izbor ulja . Nadjem podatak da su i mineralno i sinteticko ulje gradacije 15-50 dobri za bmw ali pod uslovom da nisu sa oznakom SJ po API klasifikaciji. E tu je sad dilema jer je motul 5100 sa SJ oznakom, a V300 je precenjeno-1800 din/l , i tu naletim na castrol gtx 15-50 mineralno 1700 din kanta od 4 litra ,a bmw kao preporucuje castrol i vidim da na zapadu neki koriste bas to ulje sa zamenom na 4-5000 km. Zato molim pomoc nekog sa iskustvom da resi ovu dilemu. Pozdrav :)

 

Šta *tačno* piše u manualu?  Ne mož' da piše "SJ ne odgovara"; mora da piše ili "treba da bude SJ ili bolje", ili "treba da bude bolje od SJ".  API klasifikacija označava kvalitet ulja na skali.  Prvo slovo "S" označava da je ulje za benzinski motor, a drugo slovo nivo kvaliteta, po abecedi.  Što je to slovo *niže* u abecedi, to je ulje kvalitetnije.  Dakle SB, SC, SD su manje kvalitetna ulja, a SK, SL, SM su više kvalitetna.  Konkretno to što pominješ – SJ – je kvalitetno ulje i ne razumem zašto ne bi moglo da ide u tvoj motor. Za moj prethodni R1200GS je bilo prihvatljivo SF ili bolje.

 

Takođe, šta piše koji se viskozitet *preporučuje* za taj motor?  Ako se ne varam, mineralno ulje koje fabrika preporučuje je 20W50.  Bar je tako bilo za R1200...

 

pozdrav drugari... znam da bih trebao da pisem ovo u temi garaza ali to bi podrazumevalo otvaranje nove teme a ne volem to... save the planet :)

 

radio sam mali servis na svom F-u i menjao prednje plocice... kada smo skinuli plocice, decko koji mi je menjao primetio je a i pokazao mi da je jedan cilindar ( ako se ne varam ima ih komada 2 ( e sad ne znam da li ima po 2 ili samo 2 ali to nije ni bitno )) malo ostecen... ono sto sam ja video je da je nesto pojedeno i ne izgleda skroz isto kao na drugom ( ako sam ja dobro skuzio cilindar je neka rupa :) )

 

kao sto vidite pojma ne znam o cemu pricam ali bitno je da postavim pitanje ...

 

Koliko je ovo zahebano i da li moze daleko bilo da se manifestuje u voznji da fasujem neku banderu ?

 

S obzirom da je F ima Brembo da li se menja samo taj cilindar ili cela kljesta ?

 

Ne znam sta bih jos pametno pitao a vezano za ovo... eto najvise me zanima koliko je zeznuto... sta moze iz ovoga da se izrodi... verujem da je mnogo zahebano ne bi me lik pustio da krenem dalje... odo da pustim malo DVD od drugara sa chain foruma mislim da ima zamena plocica pa mozda i on nesto pametno rece....

 

pozz

 

Pod "cilindar" predpostavljam da misliš ono što se na engleskom zove "piston", a to su valjci koji guraju pločice ka rotoru (disku) kada kočiš.  Oni (pistons) se nalaze u "rupama" u kleštima.  Dakle koji je tačno deo oštećen?  Trebao si da slikaš pa postaviš sliku; pošto sada verovatno ne možeš, pronađi negde fotografiju i skicu tog dela i postavi ovde da vidimo o čemu se radi.  Ako ti je oštećen "piston", gde tačno – jel' na vrhu ili sa strane?  Koliko je tačno veliko to oštećenje?  Ako je na samom vrhu, koji dodiruje pločicu, onda ti klešta neće pritiskati pločicu ravnomerno, nego će oštećeni kraj biti pritiskan manje a neoštećeni više.  Znači slabije kočenje i neravnomerno trošenje pločice.  Ako je piston oštećen sa *strane* znači da je verovatno ušao neki pesak oko njega i izgrebao ga.  Tu onda može da ti procuri kočiona tečnost, i ako se to desi onda ćeš da fasuješ banderu.  Jer em što kočnice ne mogu da koče bez tečnosti, em što ako tu procuri onda će da curi direktno na disk i pločicu, dakle nema ništa od kočenja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
Šta *tačno* piše u manualu?  Ne mož' da piše "SJ ne odgovara"; mora da piše ili "treba da bude SJ ili bolje", ili "treba da bude bolje od SJ".  API klasifikacija označava kvalitet ulja na skali.  Prvo slovo "S" označava da je ulje za benzinski motor, a drugo slovo nivo kvaliteta, po abecedi.  Što je to slovo *niže* u abecedi, to je ulje kvalitetnije.  Dakle SB, SC, SD su manje kvalitetna ulja, a SK, SL, SM su više kvalitetna.  Konkretno to što pominješ – SJ – je kvalitetno ulje i ne razumem zašto ne bi moglo da ide u tvoj motor. Za moj prethodni R1200GS je bilo prihvatljivo SF ili bolje.

 

Takođe, šta piše koji se viskozitet *preporučuje* za taj motor?  Ako se ne varam, mineralno ulje koje fabrika preporučuje je 20W50.  Bar je tako bilo za R1200...

 

Pise sledece

Engine oil grade:

Brand-name HD oil for four-stroke spark-ignition engine,

API classifications SE,SF,SG; combination

with CC or CD specification.

Max

Min

RS000180

11 4 650

RS110950

a evo i podatka za SJ ulje

[ftp=ftp://http://www.gunsmoke.com/motorcycling/reviews/sj_oil/index.html]http://www.gunsmoke.com/motorcycling/reviews/sj_oil/index.html[/ftp]

SJ Engine Oil in BMW Motorcycles

 

Reproduced below you'll find a Service Bulletin concerning the use of SJ rated oil in BMW motorcycles. It's all I needed to stop using Castrol 20-50 in my bikes and switch to BMW oil exclusively. Other brands of non SJ rated oils are available, but they cost about the same and I believe Spectro (who make the oil for BMW) is one of the best. I've been told that warranty claims associated with lubrication problems in the engine have been denied by BMW if SJ rated oil is found. I've also found that BMW will extend "good will" to repair defects that surface after the warranty period expires if an owner can show that maintenance has been performed according to BMW's recommended schedule. Using BMW oil eliminates any question in the event a warranty issue surfaces.

 

 

 

 

Distribution:

BMW NA

Operating

Manager

 

Sales

Manager

 

Accessory

Manager

 

Parts

Manager

 

Service

Manager

 

Set-Up

Workshop

Bulletin Date 11/25/98

Bulletin #2855 Main Group: 11

Engine For USA Only

 

 

BMW Motorcycles

 

Service Bulletin

 

 

 

Subject: SJ Engine Oil - Not Approved

 

 

Specification: BMW provides specific recommendations for fuel and lubricants in the Service and Technical Booklet for each model motorcycle, or in the Rider's Manual on older model motorcycles. These recommendations are based on specific knowledge of the engine requirements and thorough endurance testing.

Recommendation: The current recommendation is as follows:

 

Brandname HD oil, API classification SF, SG or SH; CD or CE suffixes are permissible; alternatively, brand-name HD oil. CCMC classification G4 or G5; suffix PD2 is permissible.

Not Approved: The API specification SJ is not approved for use in any BMW motorcycle. This latest API classification does not guaranty the required levels of wear protective additives such as Calcium, Magnesium, Zinc, etc. as with most prior API specifications.

Customer

Interaction: We suggest that you council with your customers regarding the oils being used in their motorcycle. Most oils found in commercial discount and automotive supply stores are now API SJ classification, which means that they should not be used. Use this opportunity to create in store displays and promote the full range of approved BMW motorcycle lubricants.

 

 

Very truly yours,

 

Frank Stevens

After Sales Manager

Motorcycle Group Pat Raymond

Service Organization Manager

 

 

Please read and route to the following before filing

Service Parts Sales Warranty Tech #1 Tech #2 Tech #3 Tech #4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

Bulletin Date 11/25/98

....

Interaction: We suggest that you council with your customers regarding the oils being used in their motorcycle. Most oils found in commercial discount and automotive supply stores are now API SJ classification, which means that they should not be used. Use this opportunity to create in store displays and promote the full range of approved BMW motorcycle lubricants.

...

 

 

Pročitao sam ceo post, citiram samo deo... To je stari "service bulletin" iz 1998-e, kada se SJ ulje tek pojavilo.  Od tada je i SJ prevaziđen i postoje ulja i sa višim rejtingom.  U mom manualu za R1200GS piše da je prihvatljivo bilo koje ulje koje ima rejting SF ili noviji.

 

A evo ti i prevod podebljanog dela: "Većina ulja koja se nalaze komercijalnim diskont i auto radnjama je sada klasifikacije API SJ, što znači da treba da se ne koriste.  Iskoristite ovu priliku da napravite displej u radnji i pomovišete punu liniju BMW-ovih ulja/podmazivača." ;D  Drugim rečima, nećemo SJ, prodajmo našim mušterijama naše ulje. ;D

 

Evo ti detaljan članak o tom BMW-ovom "ne koristite SJ ulje":

 

http://www.ibmwr.org/otech/oilreport.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja