Jump to content

Moto Zajednica

Šta sa starim motornim uljem?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ovaj Tvoj opis je za odžak koji se zapalio od dole.Takva vatra se razbuktava, jer plamen koji pod cugom ide na gore pali ceo odžak od jednom.To je jedan od najopasnijih požara.

 

Kad se radi kontrolisano paljenje od gore, nema sukljanja i velikog pritiska i užarenih letcih komada, jer se vatra hrani samo slojem ispod sebe.Odžak guši sam sebe i izgara polako ceo dan.

Suština je, da kad jednom kontrolisano izgori, nemože više da se zapali od dole i stvori požar koji si opisao.

Odžačar koji ovo nezna, nije odžačar nego običan jebivetar.

Ovo sam naučio kao vatrogasac, a sticajem okolnosti, tast mi je bio odžačar, tako da imam i praktičnog iskustva vezano za temu.

 

Staro motorno ulje ostavjam uvek u radionici gde radim zamenu.

Obično radionice imaju spremište predviđeno baš samo za to.Neverujem da skupljaju, da bi prosuli u kanalizaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

“Kod nas u švicarskoj“ postoje Tzv eko dvorane, mjesta di se odlažu sekundarne sirovine kao staklene boce, limenke, papir, karton, stiropor, stari kruh......
Tamo se može odnijeti staro motorno i kuhinjsko ulje, ulivamo ga u prazne bačve od ulja.




Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

I opet to ulje koje vi ulivate u bacve negde mora da zavrsi. U idealnoj kombinaciji, reciklira se pa se koristi ponovo dobar deo. 

Kod nas toga bas i nema, ja pretpostavljam. Dosta se i sam patim oko ulja, nikad kap nisam prosuo. Predajem ga velikim servisima za dzabe, oni ga prodaju kao preradjeno kompanija koje to otkupljuju. Gde zavrsi, ne znam, ali znam da se mnoge radionice greju na njega, a i servisi gde sam radio praksu su se tako grejali. Kazu da ako je kotao dobar, ostaje pepeo dole u posudu, a ono izgori i ne steti mnogo. Ne znam da li je tako, ali nisam poverovao u pricu jer znam kako sagorevaju i sta ostavljaju benzin i dizel. Paljenje u obicnim kotlovima mislim da je jos 200x gora opcija. 

 

Sto se tice kocionog ulja, ono i nije ulje. Kao ni antifriz. Oba su neka vrsta alkohola, baza im je glikol. Kao takvi, trebalo bi da su manje stetni od nafte ako se nadju "napolju"? 

Opet, tu istu naftu od koje se pravi ulje i ostalo dobijamo iz zemlje, tj fosila u zemlji. 

Mislim da je reciklaza jednostavnija naftim kompanijama od samog iskopavanja iz zemlje. Bem li ga. :neznam:

P. S. Kad sam pokusao da dobijem agenciju za reciklazu, nije mi se niko javio. Ko je "znao" tematiju, nije mi dao konkretan odgovor. 

Mrka kapa. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja