Jump to content

Moto Zajednica

Ozracivanje rashladnog sistema

Recommended Posts

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight

Pozdrav potrebna pomoc,u pitanju je kawasaki gpz1000rx,imam problem sa sistemom za hladjenje(ispustio sam stari i sipao novi antifriz),motor kada se upali greje vodu u glavi i samom agregatu,ali iako je termostat ispravan,voda u hladnjaku je hladna,kao da necirkulise u krug kako bih trebala,znali neko dali je potrebno kakvo liftiranje sistema za hladjenje,prilikom zamene antifriza,hvala na savetima!

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4595 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ček, ne razumem. Agregat i glava će svakako biti vrući, a hladnjak obično kad dodiruješ ni ne bi trebalo da je jako vruć. Da li ti na pokazivaču temperature podiže iznad normale u vožnji? 

 

Odzračivanje se vrši, dovoljno je da po sipanju tečnosti ostaviš otvoren čep na hladnjaku i pustiš motor malo da odradi. Pri tome malo pritisneš sva creva kako bi isterao zarobljen vazduh (ukoliko ga ima). Kad to završiš, ukoliko je bilo vazduha i nivo rashladne tečnosti u hladnjaku malo opadne, samo dospeš koliko nedostaje. Nije na odmet posle neke vožnje, kada se motor skroz ohladi proveriti još jednom nivo tečnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight

Nemam pokazivac temperature trenutno,desava se kada upalim motor,kada se zagreje,jednostavno krece da mi dize nivo antifriza i gura ga u prelivnu posudu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Ventil na cepu hladnjaka regulise pritisak. "Podriguje" kada on ne radi pa cak moze i da izbacuje tecnost iz komp suda jer ga olako napuni pa moras da dolivas izgubljenu tecnost.

Pozajmi sa druge kawe i probaj.

Podrazumeva se da nemaš vazdušne čepove u rashladnom sistemu pa tek tada ideš na ovaj korak.

Ako ti ne radi cajger temp zbog davaca imam ja jedan unikatni star 32 god sa ZX-10 ako se dobro secam davno bilo. Srafi se u kuciste termostata. To je gratis pod uslovom da pasuje.

Ako nemas originalni Kawin cajger onda ti ovo ne vredi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

On mora da postigne radnu temperaturu da bi termostat otvorio i da bi tecnost pocela da kruzi, kada napravi krug antifriz vazduha nece biti nigde, jedino ne moze da tecnost napravi krug ako kod termostata ostane vazdusni cep ali tada vozila kod termostata ili na crevu imaju sraf gde ispustis vazduh. Ne znam kako je kod tog motora ali ovako je za svako vozilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight
Pre 3 sati, GixxerK6 je napisao:

Ventil na cepu hladnjaka regulise pritisak. "Podriguje" kada on ne radi pa cak moze i da izbacuje tecnost iz komp suda jer ga olako napuni pa moras da dolivas izgubljenu tecnost.

Pozajmi sa druge kawe i probaj.

Podrazumeva se da nemaš vazdušne čepove u rashladnom sistemu pa tek tada ideš na ovaj korak.

Ako ti ne radi cajger temp zbog davaca imam ja jedan unikatni star 32 god sa ZX-10 ako se dobro secam davno bilo. Srafi se u kuciste termostata. To je gratis pod uslovom da pasuje.

Ako nemas originalni Kawin cajger onda ti ovo ne vredi.

Hvala na savetu,da indikator temperature se srafi u kuciste termostata,ali cep hladnjaka nije na samom hladnjaku,nego takodje na kucistu termostata,desava se to kao da jednostavno,voda nevrtlozi u sistemu,nego ugreje vodu u agregatu i umesto da kruzi sistemom,on pocinje da dize nivo i gura u prelivnu posudu,a ventilator hladnjaka nece da upali,posto taj vruc antifriz iz agregata nije ni stigao do termoprekidaca da ovaj upali ventilator,jednostavno kao da antifriz nekruzi!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@jax

Ok, ako si menjao tecnost i od tada se to desava proveri prvo oko ozracivanja, ispravnost termostata tj uloska ako ga imas i tog cepa koji je regulator pritiska, cetvrto rekao bih nema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Cekaj,cekaj.

Kada sipas antifriz jel vratis poklopce sve.

Da bi procirkulisala tecnost potreban je pritisak koji ce dobiti samo ako su svi cepovi vraceni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Naspi sve na nivo. 

Vrati sve cepove. Upali i pusti ga.

Sam ce se odzraciti.

Ne trebas mu nista skidati, izbacice vazduh u ekspanzioni sud. Jedino se moze desiti da ti opadne nivo u ekspanzionoj posudi kada izadje vazdusni cep.

Tada samo dolijes u posudu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Normalno je da prvo podigne nivo tecnosti kako se zagreva pa posle smanji kada otvori termostat, nemoj da te brine to sto podize nivo u posudi, ona zato i ima iznad nivoa za maximum mesta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight
pre 29 minuta, Biker Q je napisao:

Normalno je da prvo podigne nivo tecnosti kako se zagreva pa posle smanji kada otvori termostat, nemoj da te brine to sto podize nivo u posudi, ona zato i ima iznad nivoa za maximum 

pre 44 minuta, Astral je napisao:

Naspi sve na nivo. 

Vrati sve cepove. Upali i pusti ga.

Sam ce se odzraciti.

Ne trebas mu nista skidati, izbacice vazduh u ekspanzioni sud. Jedino se moze desiti da ti opadne nivo u ekspanzionoj posudi kada izadje vazdusni cep.

Tada samo dolijes u posudu.

Kazi mi dali taj expanzioni sud sluzi samo da u njega vrati visak tecnosti ili i da iz njega uvlaci u sistem kada zafali tecnosti,jasno mi je kod auta da u njega gura ali i uzima tecnost posto je u ili iznad glave,hladnjaka...A meni je kod motora ta posuda skroz ispod hladnjaka,ispod kompletnog agregata?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Moze i izbaciti i uzeti tecnost iz suda ako mu zafali. Ne cirkulise konstantno kao kod auta.

Sano dolij sve, zavrni sve cepove na mesto i pusti ga da radi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ti si 100% pokusao da ga odzracis tako sto si ga pustao da dostigne radnu temperaturu sa otvorenim cepovima.

Zato ti se to desava.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

A da li radi pumpa za vodu? Slicno je bilo kod mog druga, nije cirkulisala tecnost i temperatura je ostajala u motoru...

U pitanju je bio polomljeni zupcanik vodene pumpe.

Svuci crevo pre termostata pa zaverglaj, vidi dal pumpa gura tecnost za hladjenje.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight

U to ja isto sumnjam,mislim da je pumpa uzubljena ako se nevaram,pa da pogledacu i to,hvala na predlogu,i meni temperatura ostaje u agregatu,jednostavno malte ne pocne da kuva,a hladnjak hladan,termo prekidac nepali ventilator,jer vruca voda nestigne do termo prekidaca koji se nalazi na gornjem delu hladnjaka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight
pre 3 minuta, Ivanrsvb je napisao:

Jel tako bilo o pre zamene tecnosti ili je bilo sve ok?Ako jeste vazdusni cep

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

Mislim da je pre toga bilo ok,posto motor nije bio kod mene,kada sam ga kupio,malo nesto sam ga provozao nisam na to ni obratio toliko paznju,e sada reko da zamenim antifriz,pocne se ovo desavati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Mislim da je pre toga bilo ok,posto motor nije bio kod mene,kada sam ga kupio,malo nesto sam ga provozao nisam na to ni obratio toliko paznju,e sada reko da zamenim antifriz,pocne se ovo desavati!
Da kapiram...To je malo zeznuto sto ne znas da li je i pre toga tako mozda je samo vazdusni cep a moze biti jos mnogo z...ancije tipa dihtung,glava u njagorem slucaju

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: zrenjanin
  • Motocikl: gpz 1000rx streetfight
pre 1 minut, Ivanrsvb je napisao:

Da kapiram...To je malo zeznuto sto ne znas da li je i pre toga tako mozda je samo vazdusni cep a moze biti jos mnogo z...ancije tipa dihtung,glava u njagorem slucaju

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

Upravu si i meni sada prolazi kroz glavu dihtung glave,kriva glava...ali i da je dihtung ili kriva glava i da gura kompresiju u vodeni prostor neznam zasto ta voda koja je vrela nedolazi jednostavno do termo prekidaca i ne ukljucuje ventilator?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Upravu si i meni sada prolazi kroz glavu dihtung glave,kriva glava...ali i da je dihtung ili kriva glava i da gura kompresiju u vodeni prostor neznam zasto ta voda koja je vrela nedolazi jednostavno do termo prekidaca i ne ukljucuje ventilator?
Ja sam na autima imao dosta takvih slucajeva na autima da se ogradim duva i napravi neku vrstu vazdusnog cepa ili sta vec motor se usija ali razmene sa hladnajkom nema ili nema grejanja u kabini

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Kada motor radi u mestu, mora da se oseti temperatura na hladnjaku. Crevo od termostata do hladnjaka, crevo od hladnjaka do motora treba da bude toplo. Nema strujanja vazduha i nema hlađenja na samom hladnjaku. Vazdušni čep gotovo da ne može da totalno zaustavi protok. Kao što kolega reče, proveri pumpu.

Još nešto, hladniji su dani, proveri da li je velika temperatura na samim cilindrima i glavi motora. U tim uslovima potrebno je i 5 do 10 minuta da se zagreje mašina

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja