Jump to content

Moto Zajednica

Semerinzi prednje viljuske

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Ovaj lik ima dobru foru, pogledaj.

Mene zanima zna li neko kako ispolirati tragove starog semeringa na štapu, ne osete se risovi samo se vide linije, pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Mene zanima zna li neko kako ispolirati tragove starog semeringa na štapu, ne osete se risovi samo se vide linije, pozdrav.

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/111735-r1200rt-prednja-viljuska-pusta-ulje/?p=1805969[/quote

 

Lepa slika ali mi nije baš jasno šta se i dali koristi kao abraziv, jel to obična krpa ili šta? Na Youtube sam našao par nekih snimaka da se štap ubaci u strug i ispolira alu nigde objašnjenja čim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koriste se abrazivi u vidu vodene šmirgle i nekih specifičnih traka kao i paste, zavisno od stanja. U načelu se ne pipa gruboćom ispod 1.000 i to vrlo pažljivo, a sve grublje ostavlja duboke riseve koji se teško izvlače a i postoji rizik da se skine previše i ošteti završni tvrdi saloj, čak na pojedinim štapovima je previše mekan. Postupak ide graduisano od po 500 ka finom, ja završavam sa 4.000 pa onda sa finom pastom sa dve različito grube krpe da bi dobio skoro ogledalo finiš. Bitno je da se prevlačenje abrazivom čini jako sporo u oba smera, da bi mikro mreža imala što  manji korak, odnosno spiralu, po par sati iziskuje jedan štap, mora da se vodi računa da je pritisak konstantan da ne dođe do talasaste površine. Dublje riseve nekad nije moguće izvući a da ne dođe do proboja, tad štap mora na revitalizaciju što je zahtevno, relativno skupo i problematično, zaglade se ta mesta da se uklone potencijalni "zubi" koji mogu da oštete semeringe, malo hidrauličnih masti i to bude dobro uz malo sreće. Pojedini proizvođači navode da je poliranje površine obavezno pri zameni semeringa, neki daju u pakovanju namensku mast ili dođu već namašćeni. Strug može da se koristi naravno, ali prihvati ne trebaju da budu previše stegnuti već uslovno labavo, kad se ruka umori i pritisne jače da prokliza štap i to praktično ne dozvoljava da se da se  zakopa površina, znači lagano i strpljivo. Po netu,  i literaturi se često sreće upotreba šmirgle 600, 800, pa čak i 500, to je jednostavno pregrubo, ko turpija, semering neće trajati koliko bi trebao a sam rad vešanja usporeniji, neka završna finoća fabričkom obradom je po mojoj proceni analogna šmirgli 2.500-3.000 i to se postiže brušenjem bez poliranja zato što finjenje   traži mnogo vremena. Sve paste sadrže sastojke koji pospešuju sjajnost i to je zabluda, cakli se a a ispod sve sami risevi, ljudi koji se bave poliranjem koriste taj trik, kad se opere površina vidi se kvalitet rada. Pri zameni šmirgle uvek mora površina da se opere i ukloni predhodna grublja prašina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Vidi, jeste grubo 600, koristim i ja lokalno kad nemam kud,  u principu ne pipam nikad ništa ispod 1.000 ako ne moram, bilo  šta ne samo štapove. U mnogome zavisi kako je urađen zasvršni sloj, negde je tanak i mek, negde tvrd i relativno debeo. Revitalizacija može da se uradi naravno, nekad samo delimično ili čak sa zapunjivačima. Završna mreža što finija ne samo zbog semeringa nego i zbog kliznih ležajeva, to je sad stvar ličnog kriterijuma i opredeljenja, mnogi ne pipnu ništa, samo nabiju nove semeringe na suvo i to traje. GP štap  ima ekstra nanose da bi se smanjilo trenje i time postigla veće finoća i preciznost vešanja, nema veze ni kad je u pitanju moped, saznavši za to podigo sam obradu sa 3.000 nauljeno na 4.000 plus pasta i vidi se razlika, to je jednostavno lični stav  pominja vrhunskog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 298 postova
  • Lokacija: Doboj
  • Motocikl: Honda Hornet 900

Nasao sam podatak 375ml se sipa po stapu.

Sve sklopio ,pazeci da ne ostetim semering,i na oba stapa malo pokaze traga kada radim sa amorizerom.

Sta moze da bude?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Navlažio si simeringe uljem ili su bili podmazani fabrički, vozi neko vreme i briši povremeno, ako ne stane, onda nešto nije u redu, ne sme da bude nimalo vlažno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja