Jump to content

Moto Zajednica

Radilica za virago 250

Recommended Posts

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

Pozdrav ljudi!

 

Pojavili su mi se problemi kad sam posle ove duze zimske pauze hteo da upalim motor, poceo da pusi kao kotlarnica, da izbija ulje, opsti haos... Oterao sam ga do majstora i on mi rece da pored nekih sitnica treba da se menja radilica.

 

Da li neko zna gde bih mogao da nabavim radilicu? Dakle u pitanju je virago 250,1994.godiste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

Mislim da originalne delove možeš naručiti u svim boljim yamahinim predestavništvima i prodavnicama, YAMAHA-RODIĆ recimo u NS, ali je verovatno skupo kao u apoteci.

 

E sad, nije da te savetujem na ovo ali se raspitaj....SUPERSHADOW bi trebao biti 85% kopija viraga 250 i čuo sam da mnogo delova odgovara viragu , samo naravno kvalitet je isti kao :dupe2: i oko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

Matory hvala na savetu! Medjutim kao sto si i sam rekao ovi iz yamahe deru kozu kad je u pitanju bilo koji deo a kamoli radilica tako da nisam ni smeo da ih pozovem. :-) Sto se tice supershadowa to mi je poslednja varijanta ali bih je ipak izbegavao.

Ali sam ipak pokusao sa trecom varijantom. Problem je zapravo bio u tome sto je jedna klipnjaca zakucala za radilicu i nece da se okrece pa je krivila klip i tako prolazilo ulje u cilindar. E sad, majstor mi rece da pokusamo sa reparacijom te veze uzmedju radilice i klipnjace i trebalo bi da resimo problem.

Kad budemo zavrsili obavesticu vas kako je proslo za ne daj boze da neko ima slican problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nešto mi ovo objašnjenje oko klipa kojeg krivi klipnjača koja je uz to i zakucala - baš ne pije vodu.

Ako je klipnjača zakucala, onda radilica nemože ni da se okrene, samim tim se ne okreće ni pumpa za ulje, pa kako onda da ulje ide u cilindar, a sve stoji ? Il ti je majstor dao pogrešnu informaciju il je nešto drugo u pitanju. Nađi ti nekog ko se razume u mehaniku pa idi sa njim kod tog majstora da to pogleda .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Problem je zapravo bio u tome sto je jedna klipnjaca zakucala za radilicu i nece da se okrece pa je krivila klip i tako prolazilo ulje u cilindar.

 

Da meni ovo kaze majstor ozbiljno bih se zapitao gde je on ucio zanat? U pravu je @drumskalisica. Ako je "zakucao" jedan lezaj tu od okretanja motor nema nista.

U svakom slucaju trazi i drugo misljenje od nekog majstora koji nije u bilo kakvoj vezi sa prvim.

 

Edit: Voleo bih da mi neko objasni kako posle zimske pauze moze da se desi ovo? Onda bi moj MZ trebao da zariba 150 puta do sada jer se pali jednom u dve godine...?

Promenio član Sr3ck0
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Pozdrav ljudi!

 

Pojavili su mi se problemi kad sam posle ove duze zimske pauze hteo da upalim motor, poceo da pusi kao kotlarnica, da izbija ulje, opsti haos... Oterao sam ga do majstora i on mi rece da pored nekih sitnica treba da se menja radilica.

 

Da li neko zna gde bih mogao da nabavim radilicu? Dakle u pitanju je virago 250,1994.godiste.

 

Ajde malo bolje objasni problem. Sta se desilo kad si hteo da ga upalis? Gde to izbija ulje!? Kako je radio kad si ga upalio? Kako si ga upalio, sa akomulatorom od auta ili sa njegovim? Da li si koristio start sprej?

 

Na kraju sam ja razumeo da je upalio i da si ga oterao kod majstora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 

Edit: Voleo bih da mi neko objasni kako posle zimske pauze moze da se desi ovo? Onda bi moj MZ trebao da zariba 150 puta do sada jer se pali jednom u dve godine...?

 

Sr3ćko, neznaš ti naše ljude. Jednom sam sa drugarom išao u neko selo da on kupi jednu ČZ 175 sport. Odemo tamo, čovek nas odvede iza kuće, motor naslonjen na ogradu. Gledamo mi motor, pitam ga gde mu je sedište? - Kaže tu u šupi, al možete da ga dobijete tek na proleće jer ima tri tone uglja preko njega. Dotrči ćerkica od vlasnika i sva važna nam se pohvali kako je ona sipala pesak tu. A to " TU " je bio otvor rezervoara za benzin . Čovek kaže da je motor vozio prošlog leta ( januar je bio kad smo išli da kupimo motor ). Možda se on vozio, al je motor zaribao - ni da mrdne - ni levo ni desno. OK, drugar se napalio i tako zaribanog ga kupi za neke male pare, ubacimo motor u prikolicu i ajmo kući. Kad smo stigli, krenemo da rasturamo mašinu, skinem glavu, pogledam u cilindar - ne izgleda loše. Povučem cilindar gore - on ladno siđe - nije zariban, karike cele, klip nema oštećenja. Skinem klip, radilica ukočena, pogledam u radilicu - nekako mi čudno izgleda, pogledam malo bolje, a radilica cela u bloku leži u vodi koja se zaledila. Setim se da na glavi nije bila svećica. Sad, dal se kiša slila unutra il se ćerkica pobrinula za to - ko zna. Motor smo okrenuli naopačke i uperili jedan kalorifer da duva u radilicu - trebalo je dva ipo sata da se sve otopi i osuši. Motor smo sklopili i upalili, radio je par minuta lepo a onda su počeli da tandrču ležajevi .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

E ovako iz pocetka da razjasnimo stvari pa da pokusam da budem malo precizniji posto gore nisam bio. 0a-smiley.gif

 

Dakle, nisam palio motor cele zime i kad sam hteo da ga upalim, uredno napunim njegov akumulator koji se bio ispraznio (znaci nije od kola). Kresnim standardno masinu bez start spreja i bilo kakvih drugih pomagala i ona upali ali pocne mnogo da dimi i da izbacuje ulje na auspuh. Ali motor je u voznom stanju. Dakle moze da ide ali dimi i izgleda kao pokretna furuna. E sad, prva logicna pretpostavka je bila da ulazi ulje u cilindar zbog eventualno losih karika ili ventila. Odmah oteram motor kod majstora da rasturi masinu pa da vidi o cemu je rec. Kad je otvorio motor kaze karike ok, ventili ok, i onda skine radilicu i pokaze mi u cemu je problem. Gore sam bio malo neprecizan pa ste se mozda malo zbunili ali sad ispravljam gresku. Klipnjaca nije potpuno zakucala da ne moze da se okrece vec je to okretanje islo jako tesko u sta sam se i sam uverio kad sam probao da je pomerim sopstvenim rukama. Znaci okrece se, tako da ima prenosa ali se okrece jako tesko. Usled tako teskog okretanja klipnjace klip se nije potpino pravolinijski kretao vec se verovatno malo nakrivio i pustio ulje u cilindar, odakle se i stvorio dim.

 

To bi otprilike bilo to. Nadam se da sam malo razjasnio stvari. Poslao sam radilicu sa sve klipnjacom na reparaciju pa cekam da mi je proslede nazad pa da sklopimo masinu. Cim stigne javljam dal smo resili problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

Ajjjoj

Kako se nije pravoliniski kretao? Pa jedino ako je otvor cilindra veći od prečnika klipa i to u nekim enormnim tolerancijama. On hoće da kaže da ti je zbog zaribanosti male pesnice klipnjača gurala klip napred i znazad pa se na tom mestu više trošile karike iklip, te je cilindar postao ovalan i tako da je tuda potiskivao ulje iz cilindra. Taoretski moguće, ali praktično skoro nemoguće.

 

Kao prvo.

Nisi dugo vozio motor. Dok si ga vozio da li je trošio ulje?

2. Zašto bi dok si ga vozio radio perfektno i odna posle par meseci ne voženja odjednom počeo da troši ulje i dimi?

 

Da tebi možda nisu polomljene karike ili tefloni na ventilima ispucali od stajanja???

 

Ako mala pesnica i ide teško, nemože za tako kratko vreme da napravi ovalan cilindar.

Šta hoću da kažem, Ako ide teško u velikoj pesnici, a mala je dobra, onda to nemože da prouzrokuje ovalnost jer nema aksijalne krute veze izmedju velike pesnice i klipa. E sad ako ide teško u maloj to ima jer je na nju i nakačen klip. A mala pesnica se relativno lako popravlja. Nova mesingana piksna i bolcna u odredjenoj toleranciji i gotovo. Ovalnost cilindra ako je jako velika jeste problem. Mora se bušiti cilindar, pa veci klip u specijali kao i karike.

 

Znači meni samo jedno nije jeasno, voziš motor, lepo radi, nema dima, ne troši ulje. Onda ga ostaviš na par meseci. I onda ga upališ i on radi kao "furuna"....????

 

 

Pa gde si držao taj motor? da kažemo i da su zapekle karike od stajanja, pa kad si ga zaverglao da su popucale i da je izgubio kompresiju i da troši ulje i da dimi, to mi je nekako najlogičnije objašnjenje. A ova ovalnost na prečac...:stabre:.

 

Otvori ti četvoro očiju i foruma...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Klipnjaca nije potpuno zakucala da ne moze da se okrece vec je to okretanje islo jako tesko u sta sam se i sam uverio kad sam probao da je pomerim sopstvenim rukama. Znaci okrece se, tako da ima prenosa ali se okrece jako tesko. Usled tako teskog okretanja klipnjace klip se nije potpino pravolinijski kretao vec se verovatno malo nakrivio i pustio ulje u cilindar, odakle se i stvorio dim.

 

Ово мени и даље не пије воду као неко сувисло објашњење.

 

Screenshot_24_11_2012_10_23_01.png

 

Погледај на мом мотору колика је толеранција између клипа и цилиндра. То је Piston to cylinder clearance.

 

To je od 0.05 - 0.06мм а сервис лимит је 0.120мм и како ту клип може "да се накриви"!?Па то је тање од влати косе!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja