Jump to content

Moto Zajednica

Voznja endura za nize vozace.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Ovo je tema za sve nize vozace motocikala koje interesuje voznja endura a previse su niski da bi vozili neki u standardnom izdanju.

 

Sad koliko je meni receno ima vise nacina resenja ovome.

Vlajko je spomenuo Bobanovo sediste. Koliko ta sedista kostaju? I da li su udobnija ili neudobnija od standardnih?

 

Jos par puta je spomenuto produzivanje dog-bone-a na motociklu. Sad kako to objasniti strugaru sta tacno treba da uradi i za koliko treba da produzi? Neke okvirne cene bi bile korisne ako je neko radio ovaj postupak.

 

Ako postoji jos nacina slobodno napisite kako i sta. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

ja bih gledala specifikacije motora i tražila onaj gde je najniži položaj sedišta 800-830 mm .... i težina motora (sa punim rezervoarom) je bitna. za minimalnu razliku u kubikaži i gabaritu, mogu se značajno razlikovati u težini. rukovanje je samim tim lakše.

 

ja sam laik. potpuni. govorim samo o mom subjektivnom osjećaju. ST sam vozila jedan krug i nisam htela više ni da je razmatram za učenje i vozanje. čak i da sam se naterala da učim na njoj nikad, ali nikad, ne bih vozila sa suvozačem ili sa punim koferima. sad, sa TA, mi je filing potpuno drugačiji. uopšte me ne plaši. udoban je. lagan.... milinica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Evo, ja sam na primer jos i pre par godina hteo transalpa da uzmem, medjutim sam odustao zbog visine (a i malo ih se nadje da su ispod 35kw). E sad recimo da nadjem nekog koji mi odgovara sto se tice snage (zaglavio sa A2 vozackom), koliko bi spustanje uticalo na njegove vozne karakteristike? Mislim znam da bi morao malo pazljivije po zemljanim putevima jer bi on ipak bio dosta nizi (standardno sediste je 843mm) a ja sam visok 1.70m.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Visina sedista pojedinih motora se moze sniziti i celih 9cm. Primer za BMW F800 ST. Pogledaj uokvirene podatke.

 

Sitzhöhe (in mm): - visina sedista

840 Serie - serijska

815 Niedrige Sitzbank - sa nizim sedistem

760 Tieferlegung - sa setom za spustanje

 

a to sve zavisi kolike su ti noge. Sve je dobro razumljivo na slikama.

Promenio član Sr3ck0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Ja bih ga morao spustiti na 760 da bih mogao celim stopalom da stanem. To je naravno ne racunajuci koliko bi se motor spustio kada ja sednem, i kad sedne suvozacica i kad je motor natovaren. Znaci moze i na 770-780.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ja bih ga morao spustiti na 760 da bih mogao celim stopalom da stanem.

 

Ne moras bas celim stopalom da stanes na zemlju. To je pozeljno ali nije neophodno. Sve to zavisi i od tvoje konstitucije i tezine (tezista) motora. Ja sam visok 168cm (na zalost) i prosle godine sam nesto popravljao na V-Strom-u kolege @culla. Kad sam to sredio imao sam priliku da ga za dve nedelje koliko je bio kod mene provozam jedno 150 - 200km u gradskoj voznji po Becu. Asfalt sam dodirivao prastima i bilo je prvi put malo nezgodno ali sam se posle navikao. Malo tezak motor za mene ali sa visinom nisam imao (pre)velikih problema. Kad bi sediste bilo 2-4cm nize (recimo od Bobana) to bi zavrsilo posao a uz set za snizavanje bilo bi bas kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Vidim V-Strom ima sediste na visini od 820mm, znaci za Transalpa bi mi ipak trebao set za snizenje, Sad samo ne znam koliko se on spusti sam kada sedne 70 kila na njega, kontam da bih tako racunao za koliko se treba produziti (pretpostavljam da to ide po sistemu koliko nize zelis-toliko produzis).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dva tocka...All my life, 358 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha Raptor-4 tocka...Piaggio Beverly 500... Suzuki DR 650...Aprilia Atlantic 250... Honda Deauville Nt700

Ја возим клр600,висок сам 170 цм,и када сам сам на мотору само прстићима земљу дохватам...и због тога сам се пре неки дан тако смешно преврнуо да ми се ћеркица од 5 година смејала пола сата....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

toga sam se i ja plašila s teretnjačom. kad spustim nogu moram malo da iskrenem motor da bih koliko toliko stabilno dohvatila zemlju. a ako motor iskrivim za samo jedan stepen više prevagne i ne mogu ga zadržati. i šta ako mi padne? da stanem i da plačem kraj njega? ko će ono dići!? ja nisam baš slabašna al teretnjača je super heavy.... ... i onda zamisli da ti neko priđe da pomogne... pa onda smejanje - eto žensko ... ovo ono .... uh!

 

mada, da imam noge dugačke kao miša(f), ktm (kao njen) bi mi bio najprvi izbor! :takoje: ... nema veze i ako stojim na prstićima :lol:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Evo sad mi je kolega Marphi javio da su njegovi drugovi menjali dogbones, i da ih je izaslo 20 eura po dogbonu, znaci to je negde okvirna cena pa ko voli nek izvoli :)

Ja ako se dokopam trandze ne gine mu zamena koski, a verovatno i sedista :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12283 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Peđa iz Labosa je prošle godine zamenUo koske na Super Teneri i spustio je za nekih 7 - 8 cm, sasvim dovoljno da stopalima dodirne zemlju pa možete i njemu da se obratite na 064-1286-226

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

toga sam se i ja plašila s teretnjačom. kad spustim nogu moram malo da iskrenem motor da bih koliko toliko stabilno dohvatila zemlju. a ako motor iskrivim za samo jedan stepen više prevagne i ne mogu ga zadržati. i šta ako mi padne? da stanem i da plačem kraj njega? ko će ono dići!? ja nisam baš slabašna al teretnjača je super heavy.... ... i onda zamisli da ti neko priđe da pomogne... pa onda smejanje - eto žensko ... ovo ono .... uh!

 

To je stvar navike... ljudi kojima je motor previsok a žele da stanu punom nogom uvežbaju da pre stajanja pomere dupe na sedištu tako da kao da sede na butini i onda mogu celom nogom da stanu... klasičan primer pobednik Dakara Gaston Rahier stim što je on kretao kao Vojvođani sa biciklama

 

85rahier.jpg

 

vezano za podizanje motora, postoji tehnika kojom bilo ko može da podigne motor koristeći polugu kormana...

 

http://team-oregon.org/resources/lifting/

 

Evo sad mi je kolega Marphi javio da su njegovi drugovi menjali dogbones, i da ih je izaslo 20 eura po dogbonu, znaci to je negde okvirna cena pa ko voli nek izvoli :)

Ja ako se dokopam trandze ne gine mu zamena koski, a verovatno i sedista :)

 

sa dogbonovima rešavaš problem vrlo lagano (ne zaboravi da spustiš i prednje vile malo) a što se tiče motora sam si rekao, možeš Transalpa ne znam koji još motori zadovoljavaju A2 ali znam da postoji dosta Super Tenera koje su iz Švajcarske i koje se vode na nešto smešno konja i kilovata ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

25 Kw..

 

Bobanovo sedište beše 80e valjda.. imaš ga ovde pa proveri..

 

 

toga sam se i ja plašila s teretnjačom. kad spustim nogu moram malo da iskrenem motor da bih koliko toliko stabilno dohvatila zemlju. a ako motor iskrivim za samo jedan stepen više prevagne i ne mogu ga zadržati. i šta ako mi padne? da stanem i da plačem kraj njega? ko će ono dići!? ja nisam baš slabašna al teretnjača je super heavy.... ... i onda zamisli da ti neko priđe da pomogne... pa onda smejanje - eto žensko ... ovo ono .... uh!

 

mada, da imam noge dugačke kao miša(f), ktm (kao njen) bi mi bio najprvi izbor! :takoje: ... nema veze i ako stojim na prstićima :lol:

 

 

 

 

Ako je mogla Nevena da tera ST bez problema.. onda dolazimo do zaključka da si se previše uplašiLA :nanana:

 

Inače sve te mere su za nove motore važile.. sa puno godina menjaju se i karakteristike opruga i ukupne visine..

 

TA je dobar motor..ali sa stvarima i suvozačem je opasno opterećen..

i ok je za devojčice.. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Ja sam upravo i uveliko u poslu izrade dog bonova za moju Super Teneru.......1 cm duzi dog bon, daje motoru 3 cm blize zemlji.

 

Moja STenera je fabricka i u pocetku meni previsoka, drzim je na prstima...ali i pored toga celu proslu sezonu sam se kalio i iskusavao sa njom u offroadu i ni jednom nisam pao zato sti nisam mogao nogama da je zadrzim...cak sam se i navikao na tu visinu i sada mi je to sasvim normalna visina za motor.

 

Pokusavao sam sa sedistem..pozajmljivao Vlajkovo i dobio bolju udobnost , ali porasao nisam :lol: ...tj nisam nista dobio na visini :lol:

 

Pokusacu sa dog bonovima , cisto da vidim kakav je feeling ovim dvometrasima na eduro motoru, ali moje fabricke necu da bacim ..ne,ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

i uplašila i iznervirala. ni mi je gušt da se bijem s motorom. sasvim sigurno da je sve stvar iskustva i navike. teretnjača nije motor za učiti se na njemu ako ne možeš da ga zadržiš i ako ne možeš da stojiš stabilno. cica, sa svojih 193cm visine nije imao ama baš nikakav problem. čak je hteo da ga još podigne ali nije mogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Pa u pravu si.. prvo se uči vožnja na poni bicikli :moto3:

 

Vlado, kolko si beše visok.. i težak? :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

i uplašila i iznervirala. ni mi je gušt da se bijem s motorom. sasvim sigurno da je sve stvar iskustva i navike. teretnjača nije motor za učiti se na njemu ako ne možeš da ga zadržiš i ako ne možeš da stojiš stabilno. cica, sa svojih 193cm visine nije imao ama baš nikakav problem. čak je hteo da ga još podigne ali nije mogao.

 

to si u pravu... ST je malo nezahvalniji za učenje al to ti dođe kao Dajc i Lada... posle toga je sve lako :D :D :D

Druga stvar je plašenje za motor... bitna je stvar da si ti OK a ne dal će on da padne... pa nek padne, nije od šećera... doklo god je čovek u grču od toga da ne "ošteti" motor nema ništa od uživanja... čuvaj sebe a njega uvek možeš lako popravititi..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Pa u pravu si.. prvo se uči vožnja na poni bicikli :moto3:

 

Vlado, kolko si beše visok.. i težak? :zvizduk:

 

 

180 cm...120 kg ..sto pitas, smrso si , pa imas neku haljinicu da mi das da nosim :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Znaci trebam dogbones i smanjiti pritisak prednje viljuske (mada navikoh na mekanu prednju od rebela tako da to nije problem). Posto bih ja narucivao duze koske, pretpostavljam da onda trebaju biti i deblje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2881 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Vidi, ako se gleda po gradji, totalni sam antipod za enduro vožnju. Visok 170, imam 102kg. K'o pogačica. Ništa mi ne smeta. Lak motor i udri. Ne možeš me isterati iz šume :D :D

 

Ako budeš spuštao zadnji kraj, obavezno onda propusti i štapove viljuške u trouglu, da bi dobio izravnan motor, dosta niži. To je veoma važno da bi dobio vozna svojstva što bliža fabričkim. Nije džabe sedeo neki inžinjer i računao sve parametre da bi se dobio optimum i odgovarajuće ponašanje vozila.

 

Tvrdoću viljuške šteluj različitom gustinom ulja (5w, 10w, 15w) i pritiskom (ako ima ventil) tako da ti motor odgovara načinu i terenu vožnje, a ne visini. Ako imaš ventil za tvrdoću, pritisak nikako ne nabijaj kompresorom, nego ručnom/nožnom pumpom sa manometrom. Jako je mala zapremina i vrlo malo vazduha je potrebno da se digne pritisak. Ako ga previše nabiješ, mogu da ti poizleću semerinzi!

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Naravno za stelovanje prednjih viljuski i materijal za dogbone cu jos pitati kad vreme bude za uzimanje (sto ce biti uskoro). A do tada razgledanje oglasa (sto radim vec dobre 3 nedelje), sakupljanje para za dogbones i ostatak opreme. :)

A svima hvala za savete, jako puno ste mi pomogli :)

 

Tema vidim sluzi svojoj svrsi, ljudi se informisu i ispomazu sto je i cilj :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Znaci trebam dogbones i smanjiti pritisak prednje viljuske (mada navikoh na mekanu prednju od rebela tako da to nije problem). Posto bih ja narucivao duze koske, pretpostavljam da onda trebaju biti i deblje?

 

ne moras da smanjujes nego da ih propustis da izadju iz trouglova... kao sto je Misa rekao

 

Ako budeš spuštao zadnji kraj, obavezno onda propusti i štapove viljuške u trouglu, da bi dobio izravnan motor, dosta niži. To je veoma važno da bi dobio vozna svojstva što bliža fabričkim. Nije džabe sedeo neki inžinjer i računao sve parametre da bi se dobio optimum i odgovarajuće ponašanje vozila.

 

e sad je pitanje dal zelis 1 ili 2 cilindra :D i tu krece veselje... naravno i okvirni budzet za motor...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Pa u pravu si.. prvo se uči vožnja na poni bicikli :moto3:

 

Vlado, kolko si beše visok.. i težak? :zvizduk:

 

 

180 cm...120 kg ..sto pitas, smrso si , pa imas neku haljinicu da mi das da nosim :lol:

 

 

Ehh da mi je tvoja visina, ja sam 170 i žilet...

 

A ti samo kukaš ko neka baba :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja