Jump to content

Moto Zajednica

Pritanje oko kvačila/menjača - MZ

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Dragi čitaoci (i potencijalni pomagači) situacija je sledeća :

 

Skinuo sam levu deklu sa MZ ETZ 125, skinuo lamele i "one" zupčanike između njih, i stigao do šrafa koji se tu, iza lamela, nalazi.

Taj šraf je kraj "neke" osovine koja, kroz blok, prolazi do sklopa menjača.

Problem je u tome što ne znam kako da ga skinem.

On takođe drži i korpu kvačila, iza koje je jedan potrošen zupčanik.

 

Zašto ga skidam:

 

Kako sam pred kraj prošle sezone primetio, svaki treći, četvrti put kad kurblam kurbla samo klizne,

osećam da se moje kurblanje nje nije preneo na radilicu.

Kada sam skinuo gore pomenutu deklu i zakurblao,

primetio sam da zupčanik na koji nailazi zupčanik kurble ima jako oštre zube, i da mi verovatno zbog toga povremeno preskoči.

Taj "naoštreni" zupčanik se, kad kurblam, kreće u malo duž te svoje gore pomenute osovine osovine, ne znam da li to sme.

Takođe korpa kvačila ima malo lufta možda čak i cela ta oslovina.

 

 

Moja pitanja:

 

1. Kako da dođem do gore pomenutog zupčanika koji je iza korpe kvačila (na istoj osovini sa njom) ?

2. Da li mi zbog tog potrošenog zupčanika preskače kurbla ?

3. Da li taj potrošeni zupčanik sme da se kreće po toj svoj osovini od bloka do korpe kvačila kad kurblam nekoliko puta zaredom ?

4. Sme li ta korpa kvačila i taj ceo sistem iza nje da ima taj mali luft ?

5. Nevezano za temu, gde mogu da kupim zadnju gumu za MZ ?

 

 

Šta da se radi, u ovakvim trenutcima jedino pomaže forum.

 

 

 

 

Znači, video sam onu temu gde je neki član pitao kako da skine korpu kvačila, ali to je za ETZ 250.

Ništa tamo ne razumem, čini mi se da je kod mene sve potpuno drugačije zato i otvaram novu temu.

 

Hvala unapred na odgovorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

moraces to pistoljem kompresorskim da odvijes,nece to na gedoru...mislim hoce ali..samo ti uzmi pistolj i udri po srafu,dobar kompresor,cas posla odvijeno :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

moraces to pistoljem kompresorskim da odvijes,nece to na gedoru...mislim hoce ali..samo ti uzmi pistolj i udri po srafu,dobar kompresor,cas posla odvijeno :takoje:

POGRESAN PUT !!!

 

To je levi navoj , tukao bi ga do sudnjeg dana !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

A valjalo bi i da blokiraš korpu jer je taj šraf na osovini koja se vrti. Takođe pre odvrtanja proveri - treba da je ispod šrafa plehana matica koja je na jednom mestu savijena da se šraf ne bi sam odvio. E nju prvo ispraviš da nesmeta .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

A valjalo bi i da blokiraš korpu jer je taj šraf na osovini koja se vrti. Takođe pre odvrtanja proveri - treba da je ispod šrafa plehana matica koja je na jednom mestu savijena da se šraf ne bi sam odvio. E nju prvo ispraviš da nesmeta .

 

Ispravio sam je.

 

Vidim da se vrti, ali ne znam kako da je bezbedno zaglavim.

 

 

Nego, šta mislite da li je u tome problem sa kurblanjem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

moraces to pistoljem kompresorskim da odvijes,nece to na gedoru...mislim hoce ali..samo ti uzmi pistolj i udri po srafu,dobar kompresor,cas posla odvijeno :takoje:

POGRESAN PUT !!!

 

To je levi navoj , tukao bi ga do sudnjeg dana !!!

 

 

:D ...jeste levi navoj a ne moraš imati kompresorski pištolj za odvrtanje,može to sa običnom gedorom da se odvrne ali prvo osiguravajuću podlošku od lima ispravi pažljivo pa onda odvrni kako već Lale napisa...

 

Ja sam za blokiranje korpe napravio ''alat'' od stare lamele(primarne) pa s njom blokiram korpu a pošto to nemaš možeš je zablokirati i drugačije (ili blokiraj lanac)...

 

Kad skineš korpu videćeš polumesečasti zupčanik koji te zeza jer se pohabao...njega ćeš verovatno menjati...

 

 

 

E polumesečasti zupčanik je u redu, onaj zupčanik na koji polumesečasti dalje naleže je "izoštren" (mislim potrošen)

 

A plus fora je u tome što se lanac tu i ne vrti, kad to krenem da odvrćem, samo se obrće te osovina sa maticom i -mislim- i koprom (već se ne sećam al verovatno se obrće i korpa).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Možeš da probaš da ubaciš u brzinu, a da ti neki drugar drži stisnutu kočnicu sa druge strane ( ako je kočnica dobra i ako šraf nije pretegnut ) !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Ja bih dao i jos koju pomoc / sugestiju , kada bi se udostojio i bar odgovorio na PP :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Vrsac, Srbija
  • Motocikl: Gilera Nexus 500, ZX6R

Ja bih dao i jos koju pomoc / sugestiju , kada bi se udostojio i bar odgovorio na PP :)

 

 

 

Odgovoreno, izvini nisam video.

 

 

 

 

Nego, ovako to sve izgleda:

 

fotografija0086q.jpg

 

 

fotografija0085.jpg

 

Korpa je povezana preko lanca, i ona se ne pomera kad odšrafljujem.

 

Ta matica unutra se vrti i , kad je motor u brzini prenosi snagu na točak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja