Jump to content

Moto Zajednica

Cudne flekice na fotkama !!!

Recommended Posts

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Vlasnici DSLR-a su verovatno primetili da se posle izvesnog vremena pojavljuju cudne "flekice" na fotkama, bez panike ! to je prasina !

DSLR aparati su sa promenljivim objektivima, sto znaci da svaki put kad menjate objektiv, uleti malo fine prasine, a cip je naelektrisan i pravi magnet za prasinu, uvek, ma koliko bili pazljivi i ne isli u saharu  ;D uletece malo prasine na cip !

 

saveti:

ugasite aparat pre menjanja objektiva, link sa objasnjenjima

http://www.luminous-landscape.com/essays/sensor-cleaning.shtml

ako niste sigurni da mozete sami da ocistite !!! odnesite u servis, ipak je senzor (cip) malo osetljiv ! ;)

 

mvzwT_00yv5.jpg

 

W28hc_01hg3.jpg

 

1Dki1_plextordustzh2.jpg

 

pozz !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Najbolje je ne dirati nishta samostalno pogotovo kod profi kamera, a povremeno odneti DSLR na ciscenje senzora u ovlasceni servis gde ce to uraditi kako treba. Svaka greska ili nespretan pokret alatima za ciscenje vodi trajnom ostecenju senzora.

 

Za prvu pomoc, ove "fleke" se ociste u Photoshopu.

 

CANON u Srbiji periodicno pravi prezentacije nove opreme, gde je za profesionalce besplatno ciscenje senzora na kamerama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Probao sam čišćenje sa pumpicom, ali sam uspeo samo par veeeelikih kondora i gavrana da uklonim sa senzora. Ostalo je i dalje bezbroj sitnih tačkica.

 

Pored gašenja aparata pri promeni objektiva, takodje obratite pažnju da kada su vam objektivi u torbi budu poklopljeni zadnjim poklopcem jer prašina iz torbe predje na objektiv pa dalje na senzor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

pumpica i ne sluzi za ciscenje senzora, vec da spreci da se prasina zalepi [vise kao redovno izduvavanje]

 

a ako se vec natalozilo blato, ribanje ne gine :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Poseban problem imaju kolege koje rade sa samo jednim kucistem (redakcije i vlasnici novina misle da je jedno kuciste dovoljno za profesionalni rad) pa stalno moraju da menjaju objektive, a tu se senzor najvise isprlja. Sa dva kucista je to mnogo lakshe, jer je menjanje objektiva redje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Poseban problem imaju kolege koje rade sa samo jednim kucistem (redakcije i vlasnici novina misle da je jedno kuciste dovoljno za profesionalni rad) pa stalno moraju da menjaju objektive, a tu se senzor najvise isprlja. Sa dva kucista je to mnogo lakshe, jer je menjanje objektiva redje.

A i kad ti prilazi Karla del Ponte da se pozdravi sa tunjavim, samo na brzinu baciš kameru sa telcem i dovatiš ovu sa širokim, i cepaš dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Par pitanja na ovu temu.

 

Koliko otprilike kosta to ciscenje u ovlascenom servisu? Okvirno me interesuje, cisto da steknem sliku.

 

I recite mi iz iskustva onako, koliko ce npr. moj novi amaterski aparat "izdrzati" do prvog ciscenja ako amaterski skljocam i mijenjam objektiv jednom u pet dana...??

 

 

Bas nemam predstavu o tome pa rekoh da priupitam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Par pitanja na ovu temu.

 

Koliko otprilike kosta to ciscenje u ovlascenom servisu? Okvirno me interesuje, cisto da steknem sliku.

 

I recite mi iz iskustva onako, koliko ce npr. moj novi amaterski aparat "izdrzati" do prvog ciscenja ako amaterski skljocam i mijenjam objektiv jednom u pet dana...??

 

 

Bas nemam predstavu o tome pa rekoh da priupitam :)

 

Ciscenje za profi kameru je oko 40-50 Eura, ako sam dobro shvatio kupio si neki polu-profi CANON, za njega je mozda i jevtinije, najbolji servis za CANON u Beogradu je Focus-Plus, Ing. Dejan Lazarevic, 063/8319299 (mozes da kazes da si dobio broj od Gremlina iz AP-a)

 

Sto se tiche prljanja senzora, to zavisi iskljuchivo od mesta gde menjas objelktive, ako ih menjash u sobi bez prasine i promaje manje ce se prljati od situacije ako ih menjash na prasnjavom putu uz vetar koji duva. Znaci direktno zavisiod uslova (kolicine prasine) na mestu gde menjas objektiv, tako da je teshko reci koliko ce ti izdrzati bez ciscena.

 

Za sitnije "popravke" , Photoshop je najbolje resenje.

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

I recite mi iz iskustva onako, koliko ce npr. moj novi amaterski aparat "izdrzati" do prvog ciscenja ako amaterski skljocam i mijenjam objektiv jednom u pet dana...??

 

puno ... godinu dve sem ako bas negde ne budes imao srece ... ja sam sa dobrim tempom menjanja objektiva izdrzao 2 godine i izduvao sam samo jedno zrno prasine posle skijanja. pritom na 350 se ot stvarno jednostavno radi sa velikim flekama, male ćes skupaljati tako oko 2 godine, profi čišćenje oko 30-50 e i furaj dalje. mada tvoje nijedno staklo koje imas ti neće puno otkriti te sitne mrlje ...

 

imaš onaj klasičan test ako se dobro sećam ... opali u beli zid, maksimalno otšrafi blendu i maksimalno široko, pa posle u photoshopu maksimalan saturation i videćeš SVAKO pa i najmanje zrno prašine. kad to postane previše za tvoj ukus, nosiš u servis :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Hvala :)

 

I jos samo jedno pitanjce, mrlja je pomenuo pumpicu. Ja objektive u skoro 100% slucajeva mijenjam pazljivo kuci jer otprilike znam sta cu slikati kada iznosim foto. Da li da svaki put kada mijenjam objektiv malo dunem pumpicom, ocu li ista odloziti sa tim? :)

 

 

 

...ja sam sa dobrim tempom menjanja objektiva izdrzao 2 godine i izduvao sam samo jedno zrno prasine posle skijanja...

ovo je super informacija :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

I jos samo jedno pitanjce, mrlja je pomenuo pumpicu. Ja objektive u skoro 100% slucajeva mijenjam pazljivo kuci jer otprilike znam sta cu slikati kada iznosim foto. Da li da svaki put kada mijenjam objektiv malo dunem pumpicom, ocu li ista odloziti sa tim? :)

 

ma jok, nema potrebe za tim

 

vidi, kako da ti kažem ... nije to toliko pipavo pa da se toliko cimas, opusteno bre ... fotkaj i ne razmisljaj o tome ... kad se desi desi se ...

 

pumpica zna ponekad i da donese prasinu ... ne zaboravi to nikad ... pogotovo kada duvas u senzor

 

imas u meniju sensor cleaning ... on ti otvori "put" do senzora kad okineš (piše ti na ekranu sta da radis) ... potom ugasis aparat, skines objektiv i pogledaj u senzor i bice ti jasnije koliko prašina treba da "predje i preko kojih prepreka" da bi došla do senzora ... vrati objektiv i upali aparat kako bi se ponovo zatvorio ... 

 

znaci opusti se ... i vise se brini o tome da ne ostanes bez baterije u sred snimanja nego o prasini :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

:)

 

Ma ja sam skroz pipav oko tih stvari, moram malo da naucim da se opustim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1114 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

ja ovaj problem imam na GO PROO kameri da ne povjerujete , otkud prasina u njoj kad je napravljena za ekstremne sportove.. dal mi neko moze reci kako da rijesim problem.?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1102 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Ima i onaj,

 

vaginalni irigator

 

ogromna pumpica, mnogo bolje radi nego te male

a može se kupiti u bilo kojoj apoteci.

 

Ja sam skoro odneo svoj 30d na čišćenje u servis, 35e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja