Jump to content

Moto Zajednica

Great Ocean Road - Australija

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Zdravo svima,

 

Koliko znam nisam jedini iz ovih krajeva koji se javlja na diskusije, ali mi nije poznato da li je neko do sada pisao o izletima po Australiji tako da evo moj doprinos ovim diskusijama. Naravno, biće ih još.

 

Ovaj put u pitanju je lokalni izlet na tzv. “Great Ocean Road” ili skraćeno GOR.

 

Prvo par podataka o istorijatu GOR-a: izgradnja je trajala 14 godina (od 1918 do 1932) a radilo ga je oko 3000 povratnika iz I sv. rata.

Dužina oko 300km, ali kada se kaže GOR svi misle na deonicu u dužini 100km od Torkija do Apolo Beja.

 

 

Elem, po navici ustajanje nešto pre 7:00 (ko ima klinca od godinu dana zna o čemu pričam), kriška eurokrema i šolja mleka taman da drži do doručka.  Vremenska prognoza obećava: oblačno ujutro bez kiše, tokom dana razvedravanje – idealnih 23 stepena za vožnju.

 

Spremanje za put je uključilo flašu vode i pantalone za kišu (one što se navuku preko farmerki), za svaki slučaj što se pokazalo kao pametan potez. Naravoučenije: ne veruj ženi koja laže i meteorolozima:)  Prethodno veče su napunjene baterije na mobilnom i fotoaparatu. Provera prisutnosti novčanika i ključeva (ostala navika iz detinjstva da ih gubim), tako da je manje-više sve spremno za pokret.

 

Rutinska kontrola motora, ulja, pritiska u gumama, svetla, žmigavaca i stop svetla. Podmazivanje lanca takođe, i…

 

8:10 polazak.

 

Obzirom da sam relativno tanak na rezervoaru, odlučih da je pametnije da natočim gorivo sada, nego da kalkulišem kasnije.

 

dscf3636.jpg

 

One koje interesuje, cena „premijuma 98 oktana sa nekim deterdžentima v-power bla bla“ benzina je u nedelju bila au$ 1.47 ($1 = 47.22 din)

 

Lagana vožnja narednih 80ak km do mesta Džilong (Geelong).

Otprilike ono što je kod nas rol-viršla i jogurt iz lokalne pekare ujutro za doručak, to je ovde roštiljska kobasica ispred Baningza. Smazah dve ko od šale i nastavih put dalje.

 

dscf3638.jpg

 

Sledeće stajanje je u Torkiju (Torquay) – raj za surfere, što može da se vidi po broju prodavnica surf opreme.

 

dscf3643.jpg

 

Ove tačkice u moru su ustvari surferi...

 

dscf3646.jpg

 

... i spasioci, za nedaj Bože.

 

dscf3652.jpg

 

Iako je GOR šiork pojam i obuhvata puteve i u unutrašnjosti, na ovom mestu je nekada bila naplatna rampa, pa se smatra i početkom GOR-a. Naravno, par autobusa sa turistima je svakodnevna slika.

 

dscf3656.jpg

 

Naravno, obzirom da je lokacija veoma atraktivna, gomila poznatih ljudi su vlasnici poseda duž obale, a i cena istih nije nimalo mala.

 

Ovo je kuća Mela Gibsona (Mad Max).

 

dscf3654.jpg

 

Krivine, krivine...

 

dscf3661.jpg

 

Što se tiče mene, na ove preporuke može se 'ladno dodati  još 20km/h. Inače ograničenje na putevima van grada je 100km/h (ko može).

 

dscf3659.jpg

 

Većini ljudi kada vide ovaj znak (vozi levo u Australiji) izgleda smešno, posebno 200km od grada, ali ako se uzme u obzir tužna statistika da većina saobraćajnih udesa je uzrokovana od strane vozača koji dolaze iz zemalja gde se vozi desnom stranom, onda ovi znakovi ipak imaju smisla.

 

dscf3673.jpg

 

Lorn: turistički gradić na obali mora. Tokom leta ovde se održavaju razni festivali, koncerti, itd... Poznat je po dobrom fish & chips (burek i jogurt:)

 

dscf3666.jpg

 

Kolega motorista (inače vikendima nas ima u priličnom broju).

 

dscf3677.jpg

 

The Makina...

 

dscf3678.jpg

 

Krivine...

 

dscf3675.jpg

 

Plaže... Inače GOR (obala) je poznat po tzv. groblju brodova. Statistika govori da je u periodu od 40 godina bilo 80 brodoloma (nasukanih) na ovom potezu (pretpostavljam tokom kolonizacije belih ljudi).

 

dscf3679.jpg

 

Koala... ako se uzme u obzir da koale spavaju po 22 sata na dan, treba imati poprilično sreće da se uhvate kada ne spavaju. Ovo je slikano pored puta.

 

dscf3685.jpg

 

Ista koala - anzumirano...

 

dscf3686.jpg

 

Naravno gomila turista koristi priliku za slikanje koala.

 

dscf3687.jpg

 

Provalija... (vidi autobus u gornjem desnom ćošku)

 

dscf3690.jpg

 

Nakon 4 sata vožnje i pređenih 220km stiže se u Apolo Bej, takođe turističko mesto.

 

dscf3692.jpg

 

Nakon ručka i sladoleda, točimo benzin i odluka pada da idemo nazad kući najbržim pravcem. Inače, kad god idemo na GOR, uvek produžimo dalje do 12 apostola odakle su i sledeće dve fotografije slikane prošlog leta (februara).

 

dscf2226.jpg

 

12 apostola...

 

dscf2242.jpg

 

No kako je želja da se vratim kući bila veća, rešio sam da se vratim „prečicom“ od 2 sata. Prolazi se kroz šumu sa jezerima.

 

dscf3695.jpg

 

I nakon 2 sata jahanja stižemo kući...

 

dscf3701.jpg

 

Sve u svemu, fino proveden dan. Pređeno 450km za oko 8 sati vožnje.

Ostatak fotografija možete da vidite na http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~enikolis/gor/

 

Bajkerski pozdrav,

Bosi

 

Melburn, Nedelja 25 Novembar 2007.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Lepo nema sta. Jako vam zavidim zimi na rasporedu godisnjih doba.

 

BTW - mislio sam da M. Gibson ima mnogo vecu i raskosniju kucu, kad ono betonski stub sa shupom na vrhu  :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Koja je procedura za iseljeničku vizu za dole ispod?  :o :o

 

Toliko prostranstvo za vožnju... šmrc... želiiim :D Super fotke, mnogo mi se sviđaju apostoli!

 

Q: to mu je samo osmatračnica ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Veoma lepo,ma ne mnogo lepo :D,Stvarno ti zavidim ,pogledajte samo puteve,sve sređeno covek pozeli da zivi tamo.

 

Sad mi se zdravo voza motor samo kod nas pljustala kisa i ima 5 C stepeni . :(

 

Lepa tura.Pozdrav

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

>sstruja

biće još putopisa... :)

 

 

>quasaar

da znaš da mu je letnjikovac prava šupa. mislim da ju je prodao pre par meseci.

 

>Čeh

Australija je jedina "zapadna" zemlja koja prima ljude bez fakulteta, znači zanatlije, mehaničari, limari, itd...

A ta zanimanja su itekako dobro plaćena. Najveći problem naših ljudi je taj IELTS test iz engleskog. Digao sam ruke od familije i prijatelja objašnjavajući da jezik i nije toliki bauk, ali da može puno pomoći pri traženju i izboru posla.

 

Posle toga treba imati 2 godine radnog iskustva u struci. Aplicira se i čeka oko godinu dana.

Cela procedura košta oko 1000 evra plus avionska karta otprilike isto toliko, ali to se isplati relativno brzo (dva-tri meseca).

 

Elem, davno sam ja došao ovde, tako da se možda nešto i izmenilo, tako da je ipak najbolje da proverite sami o svim vizama na www.immi.gov.au i nema potrebe za plaćanjima agenata ili kojekakvih posrednika prilikom popunjavanja papira.

 

Ono što ja mogu pomoći je da "sačekam" na aerodromu, a to verujte znači u ovoj vuko*ebini.

 

>aarnold

u pravu si, ali znaš li kako meni voda poteče na usta kada čitam npr. putopis od Mitrovice do Mora... bude mi žao što nisam imao više prilike da obilazim naše krajeve...  uostalom, ne bi ni visio na našim sajtovima da ne vuče nostalgija.

 

 

 

Nego ljudi, još malo pa će ponoć, sutra se šljaka tako da prijatan dan vam želim.

 

Bajkerski pozdrav

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Odlicna voznja i putopis

 

Lep predeo za voznju ali kad bi se setim kazni za prekoracenje brzine i ostale prekrsaje nije mi bas prijatno. A ne motoru se lako desi...pogresi covek pa zavrne gas malo vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Neko spomenu nema snega ?

 

Ima, ima, ali u julu, avgustu...

dscf2831.jpg

 

bude i Sneško Belić...

dscf2812.jpg

 

A prošle nedelje bilo baš vruće...

dscf3622.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Vaaauu...  Apostoli su predivni. Ma svaki detalj je divan. ;)

 

Nemo`  si nostalgichar. Pa tu smo mi. :)  Al`  ko zna, mozzda josh samo malo. ::)

 

Shalji josh putopisa.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Zaista lep izlet... put je vau!

 

off: pre nekog vremena sam se interesovao za dolazak u Australiju i uslovi su bili isti kao i gorenavedeni... samo te svrstaju

u neke radne grupe i napisu ti koliko is pozeljan ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Hvala za slike, stvarno su odabrane. Taj krivudavi put pored mora je kao iz filmova. Stvarno strava za djir. Gdje zivis u Australiji? Izvini ako sam to propustio, pa pitam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Hvala za slike, stvarno su odabrane. Taj krivudavi put pored mora je kao iz filmova. Stvarno strava za djir. Gdje zivis u Australiji? Izvini ako sam to propustio, pa pitam.

 

Kao sto ispod tvog avatara pise :

Lokacija: Bratunac, Earth

 

Tako ispod njegovog:

Lokacija: Melburn, Australija  ;)

 

BTW: Hocemo jos putopisa i fotki!  :P

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Tako je daj jos !!! :D Tako sam se lepo proveo citajuci ,i onda sam se skenjao gde ja to zivim ,ne mislim na to da je lose kao ima i tu lepe prirode u okolini nego nam drazava jadna pa tesko zaradjujemo za zivot .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Jedino sto svi voze pogresnom stranom. :D

 

;D ;D Ja neznam kako bi navikao na to ali covek vremenom se na sve navikne. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Melburn, Australija
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F 2006

Jedino sto svi voze pogresnom stranom. :D

 

;D ;D Ja neznam kako bi navikao na to ali covek vremenom se na sve navikne. :D

 

Otprilike mesec dana traje prilagođavanje dok ne prestaneš da razmišljaš o stranama. No, ovo je imigrantska zemlja i ljudi znaju za jadac tako da na većini raskrsnica piše "keep left" ili "wrong way" ili nešto slično što te uvek podseti na stranu. Posle mesec dana to postane navika.

Zanimljivo je kad dođem u BG, ali treba jedno pola sata da se čovek priseti starih običaja...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja