Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia pegaso Cube 650 ,Suzuki freewind 650 ili Honda FMX 650?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 404 postova
  • Lokacija: Novi Becej
  • Motocikl: Honda CBR 900rr

'98 godiste,sto ce reci s karburatorima :lol:

Drugarov pegaso je u oglasima,ako te zanima pogledaj ga.On nije imao problema koji se cesto vezuju za ovaj model.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET4 150 (16. dvotočkaš)

Kad je rec o Pegasu moram da se ukljucim. I karburator i ubrizgavanje imaju svoje prednosti i mane ali je najveca prednost i.e verzije starost motora i predjena kilometraza. Ne bih o potrosnji ali ni to nije zanemarljiva stavka. Ie se lako remapira i prilagodi nasem gorivu a karburator lako cisti (svake godine ili po km). Komfornije je ovo prvo ali je pouzdanije ovo drugo ali ga ne vozis par dana... A delove jednako tesko ili lako nabavljas. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 253 postova
  • Lokacija: Uzdin
  • Motocikl: Hyosung GTR 250

Savke:Svidja mi se taj pegaso ali jebe me zakon za njega(nazalost)

Urban:posto dosta prelazim da znas da ni potrosnja nije zanemarljiva :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Hmmmm nesto ti ovde nije u redu. Ako ti se svidja gas gas zasto se uopste raspitujes o ovim kravicama? Odluci sta hoces , takmicarca ili putni motor

 

@Edit

Sad videh post tvoj odgore, vezan za EXC. Pazi svaki motor koji iz 400 kuba izvlaci 45+ konja zahteva redovno odrzavanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • TT Monter, 118 postova
  • Lokacija: Silbaš-Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 cube

Ja sam imao sličnu dilemu nedavno. Dvoumio sam se između pegasa i KLE .Prevagno mi je Pegas zbog više svari

-pozitivne " udobnost ,kočnice ,izgled ,ubrzanje,cena...

-negativne "potrošnja (6l ),registracija

:forum:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • TT Monter, 118 postova
  • Lokacija: Silbaš-Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 cube

@Mirko Vozio sam Caponorda 3-4 meseca, jeste litra ali sta kazes na konstantnu potrosnju od 10l 1hmm.gif pa mi je Pegaso sa 6l kao upaljac! 1moto3.gif

 

10L ! šta je puno puno je

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

gas gas bez razmisljanja, ako nista drugo verujem da je jedini u srbiji ili bar jedan od 3, ovih krseva pegasa i slobodnih vetrova imas na svakom cosku. $7 konja na 118kg to je vec ozbiljnije malo. Uf ja bih ga rado malo isprobao po gradu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET4 150 (16. dvotočkaš)

gas gas bez razmisljanja, ako nista drugo verujem da je jedini u srbiji ili bar jedan od 3, ovih krseva pegasa i slobodnih vetrova imas na svakom cosku. $7 konja na 118kg to je vec ozbiljnije malo. Uf ja bih ga rado malo isprobao po gradu.

 

Po kome to gradu?! Sapcu?! 1lol.gif

Nego, jel si ti onaj sto deli savete da ne treba da se dele saveti!? 1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Mogu reći svoje iskustvo sa Pegasom sa rotax mašinom. Prešao sam poprilično sa njom km na duže staze a i u off. Što se tiče vožne po otvorenim putevima, za otvorenog puta je prelagana, tj. nije za većih brzina od 100 km/h. Mislim može da se vozi brže ali to već nije to i motor mora da se lovi po cesti, mašina mora da ide u veće obrtaje, počinju da se osjećaju veće vibracije i svašta nešto... Idealna brzina za nju je oko 90 km/h. Pri tim uslovima potrošnja joj je oko 5.2 l (testirano na 1500 km). Dnevna tura od nekih 400km je neki max ako ne želiš na kraju dana da budeš slomnje o puta.

Što se tiče mjenjača, mjenjač joj je extra, mekan, precizan i vrlo lako se šalta. Mana joj je što su brzine vrlo kratke a rotax mašina i nije previše elastična na manjim obrtajima tako da mora stalno da se radi sa mjenjačem(zna biti jako zamorno pogotovo kad je dvoje na motoru). Ko to zna i ko zna da je stalno drži 4000-5000 obrtaja onda je poprilično zanimljiva i agilna za žustriju vožnju.

Iz tog razloga poprilično umara na dužim putovanjima. Što se tiče potezanja, jako je startna dok kočnice brembo odlično rade svoj posao.

U off se puno bolje ponaša nego na većim brzinama. Sa njom sam se penja i izlazio na raznorazne vrhove kozim stazama bez ikakvih problema. Poprilično je lagana i upravljiva i vrlo lako može sa njom da se manevriše. Mana joj što je možda pretvrda za off pa se osjeti svaki kamičak. U off vožnji potrošnja se značajno pojačava tako da mi je znalo uzimati i preko 8l.

Što se tiče dijelova užasno skupi i nema ih. U ljubljani na svaki dio koji sam tražio i naručivao sam čekao 15 dana(za BMW dobijem u roku 24 sata). Za mašinu pašu dijelovi od BMW koji su znatno jeftiniji. Standardna mana im je famozni bendix. To ide sve jednoj, tako kad se kupuje to je lutrija, da li je radjeno prije ili ne. Meni je radio godinu dana perfektno i najednom proklizao. 150e košta novi orginalni, međutim uz malo googlanja našao sam da paše od ktm lc4 600. Kupio nov za 54e.

Što se tiče rotax mašeine poprilično je jednostavna za održavanje, sve najprimitivnija mehanika koja radi svoj posao. Tako da ti za nju ne treba niti specijalni alat niti veliko mehaničarsko znanje.

Motor kao motor poprilično lijepo izgleda ali kad počneš da radiš oko nje onda tek vidiš kako je to aljkavo sastavljeno i koliko nije vođeno računa o nekim sitnicama. Tu se čovijek izpizdi zbog nekih ne praktičnih riješenja. U suštini poslije dvije godine vožnje sam zadovoljan sa njom šta mi je pružila. Budi svijestan da je to motor ogranučenih mogućnosti koje može da ti pruži. Ali ono što pruža je sasvim solidno za prosječnog bajkera.

Ako te još šta zanima tu sam ;0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Security Consultant, 342 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilja Pegaso

Mene zanima! Sta je to aljkavo uradjeno i treba popraviti? Ozbiljno pitam uzeo sam pegasa pre par meseci i malo po malo ga sredjujem pa da znam sta da sredim. Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

gas gas bez razmisljanja, ako nista drugo verujem da je jedini u srbiji ili bar jedan od 3, ovih krseva pegasa i slobodnih vetrova imas na svakom cosku. $7 konja na 118kg to je vec ozbiljnije malo. Uf ja bih ga rado malo isprobao po gradu.

 

Po kome to gradu?! Sapcu?! 1lol.gif

Nego, jel si ti onaj sto deli savete da ne treba da se dele saveti!? 1lol.gif

 

"Urbani" poradi malo na "deurbanizaciji", pa ces videti da osim BGa ima jos veoma lepih gradova u Srbiji gde se dobar SM moze i te kako poterati, mozda cak i ugodnije nego u BGu

 

 

@Chris95

Reako si da EXC dovodi do bankrota :). Znam da nisi bukvalno mislio, ali stvarno te masine zahtevaju samo vise odrzavanja nego ono sto se zove "pouzdana masina". Ne mora nuzno znaciti da je skuplje. Odrzavanje se svodi da se potencijalni gafovi na vreme otkriju ili jos bolje preduprede. Znaci posto najcesce ide 1L ulja pre svake voznje kontrola da li ulja ima dovoljno. Jer nije isto ako na 4L ulja fali 2dl ili na 1l fali isto toliko. Takodje i redovno menjanje ulja po specifikacijama (i opet u njega ne ide 4L ulja)

Prekontrolises rashladnu tecnost pre svake voznje. Redovno stelovanje ventila. Kocnice radi licne sigurnosti jer ovaj gas gas ima 10 konja vise od honde FMX a 45 kila je laksi. Semerinzi na ogibljenju mogu vise da stradaju, ali samo zbog toga jer se vise i arce. Posle svake ozbiljnije voznje ispustanje vazduha iz viljusaka i slicno.

Ovo sve sam mozes radis (ako mogu ja smotan, moze svako) i ne kosta skoro nista. Kad nesto vrisne jbg vrisnulo je, ali su delovi dosta jeftiniji nego ekvivalent za FMXa.

 

Zadovoljstvo i mogucnosti u voznji nekek ovakve masine 30x puta vece nego od voznje FMXa (verujem i da za pegazo i suzuki isto vazi)

 

Ne mora gas gas, ima jos evropskih fabrika sa slicnim motorima ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Mene zanima! Sta je to aljkavo uradjeno i treba popraviti? Ozbiljno pitam uzeo sam pegasa pre par meseci i malo po malo ga sredjujem pa da znam sta da sredim. Hvala

Pod aljkavo mislim kako je generalno sklopljen i za neke stvri nije praktičan. Recimo kad treba da doliješ vodu u hladnjak, mora da odvrneš 6 torex šarafa da bi usuo dc vode. Nisu to sad neke krupne stvari ali je tu milion sitnice koje ćeš da primjetiš toko explatacije i održavanja istoga. Prvo obavezno povedi računa i provjeri da li radi dexompresor kako treba. Jer od njega zavisi i vijek tvoga dendixa. Ako dekompresor ne radi kako treba motor zna teško da pali, sporo vergla i sl. Pri gašenju ako se čuje jak udar ne smije ni kako. Ako se čuje blag to je oke kad ga uzubi a ako lupne jako onda svaki put bendix dobija po ušima. A to se sve dešave zbog ne ispravnog dekompresora. Vjeruj mi ja ovo nisam znao i skupo sam platio tu školu(novim bendixom). Fora je u tome sto u dekompresoru oslabi opruga koja treba da otvara dexompresor ispod 800 obrtaja. I onda počne da zajebava. Moj savjet ti je da promjeniš tu oprugu bez obzira i staviš novu i onda si miran. Imam ja upustva za upotrebu za rotax mašimu pa ako hoćeš mogu ti polsati ili izguglaj na netu lako se može naći. Naj lakše da provjeriš da li ti radi dekompresor je da skineš dekl ventila i vidiš kako ti stoji izduvna bregasta. Vratiš dekl upališ ga pustiš da malo odradi na leru pa ga ugasiš. Pa onda opet pogledaš kako ti stoji bregasta. I tako ponovi par puta. I svaki put bregasta mora da stoji u istom položaju u kome je dekompresor otvorio izduvni ventil. Ako je to slučaj onda nemaš brige dekompresor radi svoj posao i neće ti sjebati bendix. Samo da na pomene da ovo nije jedini uzrok kvara bendixa, već je jedan od :D da ne bi bilo kakve zabune ;)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET4 150 (16. dvotočkaš)

Spale odlicno si opisao i motor i utiske u voznji. Imao bih i ja par pitanja ali pre toga me zanima da li govoris o karburatorskoj ili verziji sa ubrizgavanjem. Pod bendixom pretpostavljam da podrazumevas frailauf (mozda cu ispasti glup u drustvu ako je samo razlika u nazivima na dva razlicita jezika). I oko toga bi se rado posavetovao sa iskusnijim.

 

Markodj. ne bih preterivao bespotrebno kad bih odgovorio da osim BG u Srbiji nema gradova, barem ako se oslanjamo na geodemografsku podelu (ali i bez toga) i nemoj mi samo reci da se kroz neki drugi "grad" u Srbiji (cak i u blizem okruzenju) mozes provozati u jednom pravcu 15-20 km a da ne izadjes iz njega. Upravo se u tome i krije razlika izmedju "urbane" i "suburbane" sredine gde sam siguran da se ne primenjuju sva pravila saobracaja u gradu i da je voznja i opustenija zbog smanjene mreze puteva i smanjenog inteziteta saobracaja. Glede tome smatram da svaki izlazak iz grada trazi drugaciji stil voznje ali i motor prilagodjen tim uslovima, sto nas dovodi upravo do potencijalnog odgovora na pitanje teme koji motor izabrati ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: Aprilia Pegaso; BMW R 1200 GS

Spale odlicno si opisao i motor i utiske u voznji. Imao bih i ja par pitanja ali pre toga me zanima da li govoris o karburatorskoj ili verziji sa ubrizgavanjem. Pod bendixom pretpostavljam da podrazumevas frailauf (mozda cu ispasti glup u drustvu ako je samo razlika u nazivima na dva razlicita jezika). I oko toga bi se rado posavetovao sa iskusnijim.

 

Ma

Da to ti je ista stvar, frailauf, freewheal, bendix. I da, ako počene da kliže bendix tipa svaki peti put omakne ili 10x pali dobro pa jednom omakne mjenja ga odmah da smanjiš štetu. Jer tako ćeš moći proći samo da njega zamjeniš i vozi dalje. Čak kad ga rastaviš moožda nećeš morati ni da mjenjaš cijeli bendix već samo da skratiš oprugu i vratiš ga naszad. Unutra imaju još dva zupčanika na na koja on naliježe i ako njih sjebe(proklizivanjem) onda to vise nije kvar od 50e već 350e i u tom slučaju ta dva zupčanika moraju ići orginalna. A pričam ti o verziji sa karburatorima, i.e. varijantu nisam vozio pa ti ne mogu reći ništa korisno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Aj zivota ti daj mi geodemografsku definiciju sta je grad. I ne bi bilo lose da nam objasnis sta je to geodemografija, jer nisam siguran da si bas dobro skapirao pojam

 

Ja tebi nisam odgovorio nista vezano za izbor motora, vec na tvoju konstataciju koliko je Sabac grad.

 

Verovao ili ne moze da se provozas vise od 15-20km npr kroz Novi Sad.

 

Glede tome smatram da svaki izlazak iz grada trazi drugaciji stil voznje ali i motor prilagodjen tim uslovima, sto nas dovodi upravo do potencijalnog odgovora na pitanje teme koji motor izabrati

 

Ovo je tek nebuloza

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 253 postova
  • Lokacija: Uzdin
  • Motocikl: Hyosung GTR 250

Hmmmm nesto ti ovde nije u redu. Ako ti se svidja gas gas zasto se uopste raspitujes o ovim kravicama? Odluci sta hoces , takmicarca ili putni motor

 

@Edit

Sad videh post tvoj odgore, vezan za EXC. Pazi svaki motor koji iz 400 kuba izvlaci 45+ konja zahteva redovno odrzavanje

pa slusaj ovako posto cu ja sledece godine ici na faks a taj faks mi je udaljen nekih 130 km od kuce a dok bude lepo vreme sam planirao motorom da idem skontao sam da su mi to motori koji mi trebaju za to,ali posle probanja skontao sam da nisu tako zabavni brzo se smoris kao sto si rekao to su kravice :D bas sam gledao odrzavanje za exc 450 i video sam da mora bas cesto da se odrzava a ja se vozio po ceo dan evo to je taj moj problem :D menjanje ulja mi nije problem,ciscenje Karburatora ni to nije problem ali stelovanje ventila pregledavanje bregaste itd to mora neki strucnjak da uradi,a za gas gas ne mogu nigde da nadjem odrzavanje ali sam video da drz 400 ne treba bas toliko da se odrzava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Da da onda svakako bolje gledaj DRZ neki. Kod njega nema ustede na tezini (sto svakako ne znaci da je tezak). To znaci da je i ovako za eksplataciju robusniji.

 

Pandam DRZu moze biti i neki LC4 (640 npr) koji opet nije katastrofalno tezak i na istom je nivou sto se odrzavanja tice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET4 150 (16. dvotočkaš)

Spale odlicno si opisao i motor i utiske u voznji. Imao bih i ja par pitanja ali pre toga me zanima da li govoris o karburatorskoj ili verziji sa ubrizgavanjem. Pod bendixom pretpostavljam da podrazumevas frailauf (mozda cu ispasti glup u drustvu ako je samo razlika u nazivima na dva razlicita jezika). I oko toga bi se rado posavetovao sa iskusnijim.

 

Ma

Da to ti je ista stvar, frailauf, freewheal, bendix. I da, ako počene da kliže bendix tipa svaki peti put omakne ili 10x pali dobro pa jednom omakne mjenja ga odmah da smanjiš štetu. Jer tako ćeš moći proći samo da njega zamjeniš i vozi dalje. Čak kad ga rastaviš moožda nećeš morati ni da mjenjaš cijeli bendix već samo da skratiš oprugu i vratiš ga naszad. Unutra imaju još dva zupčanika na na koja on naliježe i ako njih sjebe(proklizivanjem) onda to vise nije kvar od 50e već 350e i u tom slučaju ta dva zupčanika moraju ići orginalna. A pričam ti o verziji sa karburatorima, i.e. varijantu nisam vozio pa ti ne mogu reći ništa korisno.

 

Frailauf mi je otvarao majstor pre nekog vremena... u svakom sllucaju promenio sam nepovratni prsten i zamajac sa zupcanikom... osnovni problem na koju su meni skrenuli paznju je jacina akumulatora... navodno se "rolnice" na nepovratnom prstenu cesto "pojedu" kao i sam zamajac ukoliko se vergla sa slabim akumulatorom... 1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET4 150 (16. dvotočkaš)

Aj zivota ti daj mi geodemografsku definiciju sta je grad. I ne bi bilo lose da nam objasnis sta je to geodemografija, jer nisam siguran da si bas dobro skapirao pojam

 

Ja tebi nisam odgovorio nista vezano za izbor motora, vec na tvoju konstataciju koliko je Sabac grad.

 

Verovao ili ne moze da se provozas vise od 15-20km npr kroz Novi Sad.

 

Glede tome smatram da svaki izlazak iz grada trazi drugaciji stil voznje ali i motor prilagodjen tim uslovima, sto nas dovodi upravo do potencijalnog odgovora na pitanje teme koji motor izabrati

 

Ovo je tek nebuloza

 

Kolega... Sabac je ogroman grad, geo-demografija ne postoji kao pojam, a i Novi Sad je metropola... sto se tice nebuloze, zelim ti sve najbolje! 0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 253 postova
  • Lokacija: Uzdin
  • Motocikl: Hyosung GTR 250

Da da onda svakako bolje gledaj DRZ neki. Kod njega nema ustede na tezini (sto svakako ne znaci da je tezak). To znaci da je i ovako za eksplataciju robusniji.

 

Pandam DRZu moze biti i neki LC4 (640 npr) koji opet nije katastrofalno tezak i na istom je nivou sto se odrzavanja tice

znaci da se gasgas odrzava kao ktm? bi ja prijatelju LC4 ali nema na 35 kw

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1217 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa ET4 150 (16. dvotočkaš)

Da da onda svakako bolje gledaj DRZ neki. Kod njega nema ustede na tezini (sto svakako ne znaci da je tezak). To znaci da je i ovako za eksplataciju robusniji.

 

Pandam DRZu moze biti i neki LC4 (640 npr) koji opet nije katastrofalno tezak i na istom je nivou sto se odrzavanja tice

znaci da se gasgas odrzava kao ktm? bi ja prijatelju LC4 ali nema na 35 kw

 

Vidi, ne bih da ulazim u ovu diskuiju jer ne poznajem motore... nego, ti u potpisu imas da vozis VFR750 kakav je onda problem sa 35KW?!?! 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 253 postova
  • Lokacija: Uzdin
  • Motocikl: Hyosung GTR 250

zaboravio sam da je brisem a i bila je caletova(iako sam je i ja dosta terao) vise sam pokusavao da se krijem od murije ,problem je sto po novom dobijam samo A2 kategoriju i zato je problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja