Jump to content

Moto Zajednica

A-kategorija, KONAČAN VODIČ ZA POLAGANJE - Ova upustva više ne važe

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Pozdrav,

treba ovih dana da polazme voznju (praktichni deo) pa bi mi dosta koristilo kada bi napisali svoja neka iskustva oko stvari na koje treba obratiti paznju.

 

Na primer, kojim redosledom se radi poligon ? Chuo sam, na primer, da se osmica radi dva puta uzastopno (jedna za drugom). Zatim, oko voznje po pravoj liniji, treba i promeniti brzinu u drugi ? Kako se vrshi okretanje posle prave linije ? Da li tu postiji neka procedura (oko spushtanja noge - sme/ne sme) ?

 

Zatim, pri voznji po ulici. Koliko sam shvatio, ja pratim automobil u kome je kandidat koji polaze i policajci. Koliko smem da dozvolim da mi se automobil udalji, na primer, ukoliko stojim na stop a automobil ode pa se izmedju nas nadje neko iz saobracaja?

Chuo sam da pri zaustvljanju na STOP i propushtanju peshaka treba da se stoji sa obe noge na zemlji ? Da li mora da stavi motor u ler ili moze da ostane u prvoj ?

 

I poslednja stvar oko polukroznog okretanja. Na shta tu treba obratit paznju?

 

Znam da je mnogo pitanja na jednom mestu, ali ove stvari bash i nisam imao koga da pitam, poshto vreme bash i nije neko pa nisam uspeo da uklopim svoje vreme da se vidim sa instruktorom....

Unapred hvala za odgovore, i unapred se izvinjavam da davljenje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 278 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

treba da izvadim L.. e sad, koliko to kosta, sta je obazezno na uvid, sta od kopija, koliko kosta..?

 

bilo bi lepo kada bi neko, ko je skoro vadio L tablicu, odgovorio..

 

hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 242 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 750 1995, Cagiva Mito 125 1992-na prodaju

 

"L" Tablica

 

Za izdavanje "L" tablice potrebno je sledeće:

 

    * Lekarsko uverenje za “A” kategoriju (na uvid) i fotokopija lekarskog uverenja

    * Vozačka dozvola ili “PSP” (na uvid) i fotokopija vozačke dozvole ili “PSP” dozvole

    * Zahtev (popunjava se na licu mesta)

    * Saobraćajna dozvola (na uvid) i fotokopija saobraćajne dozvole

    * Original ovlašćenje overeno od suda ili opštine ukoliko motor nije u vlasništvu (na uvid) i fotokopija ovlašćenja (u ovlašćenju obavezno da stoji da se izdaje u svrhu obuke i polaganja za “A” kategoriju). Ukoliko je motor u vlasništvu preduzeća, priložiti i fotokopiju rešenja agencije za privredne registre navedenog preduzeća.

    * Motor mora biti sa mehaničkim menjačem za polaganje vozačkog ispita

    * Lična karta (na uvid)

 

Ukoliko se “L” tablica ne vrati dana koji je naznačen na potvrdi, svaki dan kašnjenja se napljaćuje 350,00 dinara. Potvrda u periodu kašnjenja nije važeća.

 

Kada izvozate tih 15 dana na potvrdi koju ste dobili uz tablicu će vam biti udareni još neki pečati i onda sa tim papirom idete u bilo koju auto školu i prijavljujete polaganje.

 

Preuzeto sa: www.motori.co.yu

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Beograd

Ukoliko se “L” tablica ne vrati dana koji je naznačen na potvrdi, svaki dan kašnjenja se napljaćuje 350,00 dinara. Potvrda u periodu kašnjenja nije važeća.

 

Jel nije problem da objasnis detaljnije ovaj deo. Ako ja ovo dobro kapiram ja mogu da zadrzim L tablicu recimo tri meseca i da kada je posle tog perioda vratim iskesiram oko 30000 dinara i sve je u redu. Ne kapiram o kakvoj potvrdi je rec.

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 225 postova
  • Lokacija: Beograd-Zvezdara-Miljakovac

Ukoliko se “L” tablica ne vrati dana koji je naznačen na potvrdi, svaki dan kašnjenja se napljaćuje 350,00 dinara. Potvrda u periodu kašnjenja nije važeća.

 

Jel nije problem da objasnis detaljnije ovaj deo. Ako ja ovo dobro kapiram ja mogu da zadrzim L tablicu recimo tri meseca i da kada je posle tog perioda vratim iskesiram oko 30000 dinara i sve je u redu. Ne kapiram o kakvoj potvrdi je rec.

 

Hvala

Kada uzmes "L" tablicu dobijas potvrdu uz koju ti je tablica jedino vazeca. To znaci da ti sama tablica nije zastita od prijave vec samo u kompletu sa potvrdom u kojoj pise od kada do kada si na samoobuci, odnosno kada ti vazi tablica (period od 15 dana) i to platis 15*350 + takse. Na toj potvrdi ti pise kada treba da vratis tablicu. Ako je ne vratis kada treba za svaki dan zakasnjenja placas jos 350 din (sto za recimo tri meseca izadje na tih tridesetak hiljada) ali je poenta da ti je u tom periodu tablica nevazeca, odnosno ne mozes se smatrati licem na obuci, i plavi ti sa punim pravom pisu kaznu za voznju bez dozvole (ako te uhvate, naravno). Znaci vratis tablicu kada ti pise na potvrdi (bilo kakvo zadrzavanje nema svrhe), lupe ti pecat na toj istoj potvrdi da si vratio tablicu i u auto skoli prijavljujes polaganje sa tom potvrdom na kojoj ti pise kada si vrsio samoobuku i kada si vratio tablicu.

 

Ako imas jos neka pitanja tu sam, jer sam se relativno skoro samoobucio, pa sam u toku sa celom pricom...

 

koliki je rok izdavanja? ili se ja samo tamo pojavim, platim (koliko?) i uzmem tablu?

 

Tablu i potvrdu odmah dobijas, naravno ako imas sve od papira. Cifru za placanje imas negde u temi, a reci ce ti i u auto skoli. Za tablicu je 5250 a takse su oko 500.

 

Pozdrav, Nebojsa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Beograd

Ukoliko se “L” tablica ne vrati dana koji je naznačen na potvrdi, svaki dan kašnjenja se napljaćuje 350,00 dinara. Potvrda u periodu kašnjenja nije važeća.

 

Jel nije problem da objasnis detaljnije ovaj deo. Ako ja ovo dobro kapiram ja mogu da zadrzim L tablicu recimo tri meseca i da kada je posle tog perioda vratim iskesiram oko 30000 dinara i sve je u redu. Ne kapiram o kakvoj potvrdi je rec.

 

Hvala

Kada uzmes "L" tablicu dobijas potvrdu uz koju ti je tablica jedino vazeca. To znaci da ti sama tablica nije zastita od prijave vec samo u kompletu sa potvrdom u kojoj pise od kada do kada si na samoobuci, odnosno kada ti vazi tablica (period od 15 dana) i to platis 15*350 + takse. Na toj potvrdi ti pise kada treba da vratis tablicu. Ako je ne vratis kada treba za svaki dan zakasnjenja placas jos 350 din (sto za recimo tri meseca izadje na tih tridesetak hiljada) ali je poenta da ti je u tom periodu tablica nevazeca, odnosno ne mozes se smatrati licem na obuci, i plavi ti sa punim pravom pisu kaznu za voznju bez dozvole (ako te uhvate, naravno). Znaci vratis tablicu kada ti pise na potvrdi (bilo kakvo zadrzavanje nema svrhe), lupe ti pecat na toj istoj potvrdi da si vratio tablicu i u auto skoli prijavljujes polaganje sa tom potvrdom na kojoj ti pise kada si vrsio samoobuku i kada si vratio tablicu.

 

Ako imas jos neka pitanja tu sam, jer sam se relativno skoro samoobucio, pa sam u toku sa celom pricom...

 

koliki je rok izdavanja? ili se ja samo tamo pojavim, platim (koliko?) i uzmem tablu?

 

Tablu i potvrdu odmah dobijas, naravno ako imas sve od papira. Cifru za placanje imas negde u temi, a reci ce ti i u auto skoli. Za tablicu je 5250 a takse su oko 500.

 

Pozdrav, Nebojsa

 

Meni se sve vise cini da cu ja tesko uspeti da skroz legalno dobijem A kategoriju. Sta ces snaci cu se nekako. Tebi hvala.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 225 postova
  • Lokacija: Beograd-Zvezdara-Miljakovac

Nema za sta.

Ako hoces moju preporuku idi u auto skolu Vir kod fontane, JasminkoVIR sa foruma je vlasnik i instruktor za A kategoriju. Ima vespicu na kojoj se polaze i sigurno mozes da se dogovoris za par casova da ti pokaze sta i kako. Takodje, mozes sa njihovim ovlascenjem da izvadis L tablicu i da taj deo legalno odradis. A uvek ti ostaje kao solucija da polazes u Pazovi na skuteru, pa kad kupis motor lako ces naci nekoga da ti pokaze sta i kako treba.

Sve zavisi kako si finansijski potkovan i kako zelis da polozis (odnosno da dobijes kategoriju).

 

 

Pozdrav, Nebojsa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Evo i ja se upisah u listu strelaca :) Sasvim normalno proshlo sve, poligon, voznja, polozili ste i to je to. Valjda ce u sredu i pechat da padne :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Burazer sutra polaze voznju. E sad mi nije jasno, kada sam ja polagao niko nije gledao da li se na osmici ide unutar linije, po liniji..... Trebao si da pokazes da vladas motorom.

 

Medjutim vidim da neki tvrde suprotno. Sta je od ovoga tacno, ici unutar linije, unutar ili po liniji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: BMW R1200GS

Meni je recheno neposredno pre nego shto sam krenuo da radim poligon da kada radim osmicu mogu izaci van nje, da to nije problem. E sad, poshlo mi je za rukom pa sam je uradio po liniji. Mozda sam za 10-20cm na nekim mestima izashao. Uglavnom, koliko sma shvatio, taj poligon bash i nije preterano bitan. Bitno da se vidi da vladash motorom, a ne on tobom :)

I josh da dodam, ono kojim redosledom treba spushtati noge pri zaustvaljanju (bilo je recho u ranijim postovima). Ama bash niko nije to gledao. Bar meni...

Bitno da:

- idesh za desnim tochkom

- okrecesh glavu i gledash retorovizore pre migavca

- dajesh UVEK migavce

- poshtujesh stop (ne mora sa obe noge na stop, bitno je da stanesh i osmotrish)

- prestrojavanje unutar trake za skretanje

- ulazak u desni kraj u jednosmernu

- obavezno migavac ako se obilazi kontejner, parkirani auto ili bilo shta shto je na desnoj strani puta (poshto motor ide desnim tochkom)

 

I jedan savet iz lichnog iskustva, ne zaboravite da sipate benzin kad krenete na polaganje :D:D:D

 

Verovatno ima josh stvari na koje treba obratiti paznju, ali ovo su stvari na koje sam ja obratio posebnu paznju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Pa znam tako je bilo kad sam ja polagao. Ali vidim da su nei pisali mora unutar osmice, nesme da se gazi linija....\

Javljam sta je mladdji brat uradio sutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 320 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GN 125, Honda VT 600

U ovlašćenju mi piše sledeće... može da:

- upravljati motornim vozilom u zemlji i inostranstvu

- izvršiti tehnički pregled i registrovati ga

- prijaviti i/ili odjaviti

- izvršiti prenos vlasništva na svoje ime

- prodati ga i izvršiti prenos na ime kupca

- naplatiti osiguranje nastale štete kod osig. društva

- ugraditi u vozilo TNG uređaj

- ovo ovlašćenje je trajno i neopozivo

 

Da li je moguće da ja ne mogu na svom motoru da polažem vožnju zato što se ne pominje i ovlašćenje - "u svrhu obuke i polaganja A kategorije" ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Cagiva Canyon Jamana 600 TT

Mislim da neces moci.Jbg,to ovlascenje ti je neka vrsta ugovora a cega nema u ugovoru... :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 320 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GN 125, Honda VT 600

Koji bedak  :-\. Smem da se vozim po inostranstvu, a ne smem da polazem. Preneću vlasništvo na svoje ime i rešen problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Trenutna cena samoobucavanja ili ti L tablice je 6 300 din plus 700 din adm.takse.Ako nekog zanima lekarski kod Dr.Ristica na N.Bgd-u je 2 500,zakaze se danas za sutra i zavrsi se za 45min,vrlo profesionalno i brzo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2309 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Burazer je jutros polozio voznju u gsp skoli. Ja sam bio sa njim cisto da sve to iskontrolisem  :).

Pandur ga uopste nije cimao cak mi je rekao da i dok je vozio bukvalno se okrenuo tri puta da pogleda da li je tu. Ja sam se bio uplasio jer je drugi pandur obarao klince na "B" kategoriji samo tako.

I ako je ovo bilo bratovo polaganje proziveo sam ga kao svoje.Tako da mislim da je bitno da se svi potsete par pravila.

 

1.Kada se skrece u levo, blagovremeno se treba prestrojiti sa desne ivice do bele linije i pratiti leve tockove.Posle skretanja ponovo se vratiti uz desnu ivicu.Naravno sve ovo raditi uz migavac.

Migavac davati i kada je najmanje obilazenje. Namazano su stavili Jugo floridu na izlasku sa poligona koja je bila na parcetu puta koji spaja ulicu i poligon, i tu je trebalo obavezno davati migavac pri obilazenju, dosta klinaca sa B kategorije se ovde prevarilo.

2.Kada je jednosmerna ulica prestrojiti se uz ivicu pre skretanja, kada se nastavlja pravo prestrojiti se uz levu ivicu da bi ostali mogli da skrenu udesno, pa se prilikom prelaska u drugu ulicu vratiti ponovo u desno.

3. Za znakove netreba ni da pricam, za stop ne treba ni da napominjem, ako znak nije na samoj raskrsnici vec par metara pre, stati na znak, pa ponovo stati na raskrsnici. (spustanje noge obavezno).

 

Ovom prilikom se zahvaljujem Zeljkampu,Forest-u koji su ovo burazerovo polaganje pomogli edukacijom, i testovima......

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova

Čuo sam da se tablice za samoobučavanje podižu isključivo u Ljermontovoj i to samo nekim danima. Može li neko da mi da neki telefon ili neku informaciju o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Čuo sam da se tablice za samoobučavanje podižu isključivo u Ljermontovoj i to samo nekim danima. Može li neko da mi da neki telefon ili neku informaciju o tome.

 

Odes u ljermontovu, ne ulazis na prvi ulaz vec na drugi, bas gde je milicija.

Na samom ulazu gde je portir ti pise da popunis 2 uplatnice ( kada sam ja bio onda je bilo 8.000 )

vratis ne na prvi ulaz, tamo imas komercijalnu banku uplatis i sa tim uplatnicama opet odes na drugi ulaz pitas koja je soba, ja sam zaboravio.

Oni ti daju L tablicu i papir koji cuvas. Kada prodje 15 dana vratis tablicu i ona papir sto si dobio oni stave pecat. Sa tim overenim papirom (uverenje) Odes u Auto skolu.

Nemoj kasniti sa vracanjem L tablice jer se dosta onda naplacuje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja