Jump to content

Moto Zajednica

А шта ми је ово требало!?

Recommended Posts

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

sreckoo,gde su slike? :Mina:

 

Правио сам поклопце за мотор данас. Много напоран и тежак посао. Пипав до зла Бога... А трајало је цео дан... Слике сутра. :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
Пошто имам неке планове са једним старим BMW-ом сад знам коме да се обратим... :aha:

Немој, кумим те... Ко ће то да издржи?

 

Ништа не брини, то ће бити оно класично: Слика при куповини, слика за време рада и слика после... :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Hehehehe,Srecka je definitivno zena izbacila u garazu :nanana:

 

Moguće, a sudeći po vremenima postova - i posao je pod upitnikom. :lol:

 

Ali, bar za posao ima alternativu: samo da nastavi da radi restauracije za austrijance, namlatio bi se eurića, tamo je majstorski radni sat ohoho :takoje:

 

Sr3ck0, samo napred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Hehehehe,Srecka je definitivno zena izbacila u garazu :nanana:

 

Moguće, a sudeći po vremenima postova - i posao je pod upitnikom. :lol:

 

Овако људи, сад смо "упловили" у једну, да тако кажем, мирну фазу овог пројекта. То значи "трчкарање" по интернету и тражење резервних делова а и идуће недеље идем кући, тако да...

 

Хоћу да:

- променим све семеринге на мотору,

- морам да променим оне мале опруге на предпаљењу,

- треба да нађем ауспухе и дихтунге за гране - којих није ни било :staa:-,

- да видим колико ће ми изнети да купим материјал па да сам правим дихтунге а само за главу мотора да купим или ће можда бити јефтиније да купим цео сет за 550 па опет само да правим за главу.

 

Ако сам нешто заборавио да наведем, подсетите ме.

 

Значи, нема даљег растурања док не склопим мотор. Знам да ће ме ово успорити али немам више средстава да све растурим одједном. Може ми се и десити да заборавим где шта иде па да буде и вишка делова за даљу препродају на e-Bay-у. :lol:

 

Кад буде (Боже-здравље) брм-брм-брм онда идемо даље са растурањем.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Jedva čekam :Mina: koji model ?

 

Неки са два седишта... :zvizduk: Али све у своје време, већ ме чекају два Сузуки-а, а кад њих средим...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Što se tiče dihtunga za granu auspuha - tu obično bude bakarni ili aluminijumski prsten. Napiši koji je prečnik izduvne cevi, možda ti nadjem nešto ovde, a sigurno će biti jeftinije nego tu u austriji. Druga alternativa je da kad se postavi auspuh - namota nekoliko krugova azbestnog kanapa oko cevi, pa se onda preko tog zavrne onaj stezač .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ако сам нешто заборавио да наведем, подсетите ме.

 

Ах да, морам да променим и карике и то ће бити тешко пронаћи... Уз то бих променио и болцни (и њихове осигураче) клипова.

Мислим да ми у мотору више ништа не фали.

Не Митре, нисам заборавио, али хвала у сваком случају на подсећању. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Srecko, koliko sam uspeo da otpratim rasklapanje i premeravanje, ja nisam video razlog da menjas karike. Koliko se secam, sve je bilo u dozvoljenim tolerancijama. A menjati karike samo zato sto si rasklopio motor, nije preterano pametno. Nisu karike sklop kao sto je uljna pumpa, pa da ne mozes pogresiti ako stavis novi.

 

Hocu da kazem, ove karike koje sada imas su samo jedan deo klipno-cilindarskog sklopa i one su sada PRILAGODJENE tim cilindrima i klipovima na kojima se nalaze. Kada stavis nove karike na stare klipove i cilindre, verovatno ce ti se pojaviti problem sa "ajnzacom", tj, udubljenjem u cilindru u koje gornja karika napravi sama sebi. Posto se karika u procesu habanja prilagodila cilindru, nove karice ce ti udarati u "ajnzac" i mogu, dok se i one ne prilagode cilindru da izazovu cak i ostecenje lezajeva.

 

Verovatno si nekad cuo tumacenje majstora da "nove karike na starom motoru zbog velike kompresije mogu da ostete lezajeve". Naravno, nije u pitanju velika kompresija (motor je inace prilagodjen i projektovan za tu kompresiju), nego mehanicki udari vrha nove, nezatupljene karike u zljeb u cilindru koji je napravil stara karika.

 

Mozda slika bude recitija od mene:

new1ui.jpg

Slika veoma iskarikirano prikazuje stvarnu situaciju, ajnzac cesto puta ne mozes na napipas, niti da izmeris subitorom, za njegovo merenje potrebna je posebna masina koja meri izvodnicu cilindra krecuci se po vertikalnom preseku oddole nagore. Ali, veoma je mala verovatnoca da na starom cilindru koji nije obradjen na prekomeru (specijalu) taj anzac ne postoji. Naravno, taj problem mozes otkloniti stavljanjem nesto debeljeg dihtunga izmedju bloka motora i cilindara (pola milimetra je dovoljno), ali moj savet ipak - vreti stare karike.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Шта треба урадити? Хоновати цилиндре? Питање је зашто није мотор прорадио кад сам покушавао? Само због дихтунга на глави? Мисли да и карике имају везе са тим...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

slazem se,,ali...

stare karike su se ovalno jele ,pa sad kad ih izvadis i izokreces naopacke itd, nece bas najbolje dihtovati..a nova karika ce biti sigurno bolja od stare...

karike se jedu napred i nazad,ne bocno u toj meri kolko napred i nazad,i uvek su ovalne,

a stavljasmo zilion puta i nije bilo problema, pa i nova karika ce doci da mesta dokle je i stara issla...razumem ja sta hoces da kazes slobo

ali karika kolki god ajnzac da pravi taj ajnzac moze samo da se povecava a ne da se smanjuje.nece hilzna da se skupi,moz samo da se rasiri...nova karika za tu specijalu nije sigurno veca nego sto treba da bude,,

na kraj krajeva moze i da ishonuje u gornjoj zoni hilznu,bar th kamenova za to ima gde hoce da kupi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da, ako hoces nove karike, honovati, i to najbolje rucno, da ne bi preterao i previse povecao precnik cilindra. Alat sa belegijama za honovanje za rucnu busilicu kostaju 25-30 eura, to mozes da uradis sam.

kl-0199-12_1.jpg

 

 

Nece biti da nije upalio zbog karika. Koliko si puta video motor sa simptomima istrosenih karika koji jedva vuce, dimi i zdere ulje, a ipak pali bez problema? Motor Yuga 45 pali i kada ima slomljene dve od cetiri kompresione karike. Nasi drumovi su puni takvih krseva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@SLOBANS

@bokilic

 

Хвала на саветима! :takoje: Ма биће он као бонбона. Зашто није упалио видећемо кад га склопим...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Honovanje ili stavljanje debljeg dihtunga izmedju bloka i cilindara resava taj problem. Ako ne uradis ni jedno ni drugo, onda VRH nove karike, koji na staroj ne postoji posto se ona istupila, udara u ajnzaci i moze (ponavljam, moze - ne mora!) da napravi problem. Zavisi od konstrukcije same karike. Sa karikama koje imaju veliki radijus na celu, neces imati taj problem. Ja ne znam kakve su konkretno na Suzukiju, pa pricam ipak napamet, sta bi moglo da bude.

 

Cesto se desi da se to iskombinuje sa ponovim stezanjem starog dihtunga izmedju bloka motoro i cilindara, koji je sada jos tanji, tako da ivica kraike jasno i glasno udara o ivicu zljeba na cilindru.

 

Karike se SVAKAKO moraju vratiti svaka na svoje mesto. Ako je vratis na drugi klip ili u drugi cilindar, sve ovo sto ja pricam nema preteranog smisla, bolje staviti nove. Sto se tice okretanja, ne smes da je okrense naopacke, strana na kojoj pise "top" mora ici prema glavi cilindra, ali sto se tice mesta gde je zazor - nema veze - ionako se karike u najvecem broju slucajeva VRTE oko klipa. To je pozeljno i konstruktori pokusavaju da postignu taj efekat, tako se i karike i cilindar ravnomernije trose.

 

Ja sam licno imao neprijatno iskustvo sa tim - doduse, radilo se o jednom starom jednocilindrasu sa primitivnom gusanom kompresionom karikom bez hromnog sloja, i mom neiskustvu i nepaznji.

 

Inace, slika koju sam postovao je preuzeta iz Kolben Smith-ovih preporuka za ugradnju, ja toj staroj nemackoj firmi verujem vise nego saomom sebi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
Inace, slika koju sam postovao je preuzeta iz Kolben Smith-ovih preporuka za ugradnju, ja toj firmi verujem vise nego saomom sebi...

 

Имаш ли неки линк те фирме?

 

ЕДИТ: Нашао сам.

Promenio član Sr3ck0

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja nevolim stare karike da vracam,retko kad mi se kod japanca sa 4cilindra pokazalo dobro,traje prvih par stotina km,a posle toga samo krene da trosi ulje, mada nije pravilo,novo je novo, sto je sigurno sigurno je, mada ..jesu njemu karike ok u gornjoj zoni u hilzni ali u sredini ce ipak...ipak biti bolje da ima novu kariku,ja na mojoj uljari sad trenutno uz neke jos dodatne radove menjam i karike ,iako su u fabrickoj toleranciji, cim je izvadis sa klipa ..nije vise to to..nova koja nije ovalna i koja nije potrosena, lecice na mesto gde treba,malo razrade i eto ga..

to knockanje karika se desava, slazem se ali mahom kod dizel vozila, a racunam da ce ishonovati gornji ajnzac na nulu,ako je vec sve rasturio,ko zna kolko je puta pregrejano,kolko su ovalne karike, glupo bi i bilo nestaviti nove..

Kolbenschmidt...kvalitet,bio nekad,neznam sad, neverujem da prave karike za motorcikle,ali nista nije iskljuceno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja