Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivanje lanca

Recommended Posts

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Beograd

Pozdrav svima

 

Zanima me da li moze da se kupi neko sredstvo za podmazivanje lanca "na kilo" ?

 

Nas u drustvu ima oko desetak i cesto zajedno peremo, cistimo i podmazujemo lanac  :) . . .

 

Siguran sam da bi svima nama ovako nesto odgovaralo, kupis lepo kantu pa mazes. . .

 

Hvala unapred na odgovorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo

BuTcHeR,a da lepo odesh u Predstavljanje i kazzesh par rechi o sebi,pre nego postavish pitanje. Takav je kod nas red!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

kupi kilo sprejeva

 

Ha Ha Ha, upravo to!  ;D

 

Salu na stranu, mislim da je najvece "komercijalno" pakovanje spreja 750ml (imas u Louisu). Mozda necete ustediti bog zna koliko, ali ako pravilno podmazujete lanac i ne vozite cesto po kisi, moze da vam traje dosta. Sto se tice toga sa kantom, lose si zamislio, mazivo je takvog stvojstva da se nemoze pakovati na taj nacin... Mislim, zamisli da kupujes dezadorans u flasi!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Dok nisu postojali sprejevi lanci su se podmazivali mašću što se i danas radi na jeftinijim motorima. Nov lanac za MZ je 1.300 dinara pa je glupo davati velike pare na neki sprej kada mast savršeno vrši posao, na MZ-u naročito jer lanac ima štitnik pa po preporuci proizvođača treba ga mazati na 2.500 km.

 

Kako su savremenije masti kvalitetnije od nekadašnjih to može biti i ređe ali nema razloga za izbegavanjem obaveza, na MZ-u štitnik postoji pa koliko god da ga zamažeš višak neće prskati po nogama, leđima i garderobi.

 

Kvalitetnije masti su grafitne (nisu od grafita, on je dodat) ali preporučujem mast za homokinetičke ležajeve, Modriča pravi, košta smešno u odnosu na sprej a planirana je da podmazuje ležaj 100.000 km. što opet nema veze sa samim lancem, mast valja ali ga treba mazati što češće.

 

E sad, sve ovo važi za slučaj za jeftinije motore tj. motore koji imaju jeftinije delove. Masti u sebi nemaju teflon, ili bar meni takva mast nije poznata, koji ima dosta korisnih svojstava a sprejevi obiluju njime.

 

Poredeći mast i sprej, mast mi se pokazala bolja ali opet napominjem da to zavisi od vrste motora, lanca i štitnika, da li ga ima ili ne.

 

Vreme ide dalje a sa njim i tehnika, sprej je elegantnije rešenje pa čak i da su pojedine vrste masti bolje. Jednostavniji je, čistiji, lakše se nanosi, lako se vidi kada ga nema u dovoljnoj količini, ništa ne prlja i ne lepi za sebe kojekakve gluposti sa ulice.

 

Ako tražiš mast onda je najbolja za homokinetičke ležajeve ili grafitna, kutija jeste od kilo ali pošto je mast u pitanju pa je manja spec. težina ima u njoj oko 850 gr a prodaje se čak i po bolje snabdevenim pumpama.

 

Sprej, kao što se predhodnici rekli, imaš u Louis-u, pa biraj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1344 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Pozdrav svima

 

Zanima me da li moze da se kupi neko sredstvo za podmazivanje lanca "na kilo" ?

 

Njemački proizvođač FUCHS proizvodi razna industrijska maziva koja u biti nisu deklarirana

kao mazivo za lance, no bitno nadilaze kvalitetu ovoga što mi kupujemo u sprejevima ( a to

i nije nešto posebno ). Dokopaj se njihovog kataloga pa biraj, sve je potanko objašnjeno.

Može se kupiti od 1 - 5 kg pakovanje. No to nije u spreju, pa bi se moralo fizički nanosti

kistom ili nekako slično, što je većini smaranje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 203 postova
  • Lokacija: Patkovgrad
  • Motocikl: Yamaha Virago

Mislim da je sprej jedino pravo resenje.

 

Nije neki trosak, ja za sezonu potrosim dva spreja...cena ne prelazi dve hiljade za najkvalitetniji par.

 

Imas i jeftinije od petsto dinara...pa sad ako ti je i to mnogo...onda nemam resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja nisam naišao na skuplju domaću mast od 700 dinara koja je izuzetnog kvaliteta a ko to potroši za 2 godine verovatno je i jede  ;D

 

Optimalno, ovo bi trebalo da traje 3-4 godine ako se vozi i zimi, zavisi od kiše, soli i snega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja