Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje ide u Yamaha XJ600 Diversion 1993

Recommended Posts

  • U prolazu, 48 postova

treba mi informacija ali i preporuka koje ulje da se sipa u Yamaha XJ600 Diversion 1993g.............trgovac mi preporucuje obzirom da je starije godiste a uz to i vazdusara polu sintetiku Bardahl XTC15/50 cena 890 din.litar,,,,,,,,,,,,,,da napomenem nije uopste novac u pitanju nego me interesuje za taj model motoraa koje mu naj vise odogovara po vasem misljenju?

Hvala svima na odgovoru unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Bilo koje mineralno ili polusinteticko 10-40

Nemoj gusce iz iskustva nece valjati.

preporuka za

Moto ELF 4HP eco 10-40 mislim da je nesto preko 400 dinara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova

Bilo koje mineralno ili polusinteticko 10-40

Nemoj gusce iz iskustva nece valjati.

preporuka za

Moto ELF 4HP eco 10-40 mislim da je nesto preko 400 dinara

Molim te malo mi samo pojasni.......sta se desava sa motorom u smislu ......dali je menjac grublji ...problemi sa lamelom ili ga trosi vise ili pak nesto cetvrto?? posto kazes da si probao i iz iskustva........ja sam isto imao na par motora do sada muka ali uglavnom bas sa Elfom i Motulom i to uglavnom sa menjacem i kvacilom zato te i pitam? :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • skuter-servis, 406 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: dr mr

10W-40 polu sintetika ide u taj agregat, e sad sve zavisi kakav je agregat. Drugar dok je vozio taj model je sipao yamalube i nije bilo nikakvih problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Po manualu ide mineralno.

Ako se sipa gusce ulje ono dok se ne ugreje teze dolazi svugde gde treba cak se desi da upali lampicu posto nemoze dovoljno da cirkulise.

Menjac i kvacilo dok je hladno to x-50 rade uzasno.Sve u svemu 10-40.

I nemojte misliti da ce te svom motoru uciniti bolje ako sipate sintetiku samo izazivate kontra efekat.

Polu sintetika i moze al najbolje mineralno i menjaj cese imace i kvalitetnije hladjenje i bolje podmazivanje.

ulje.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja sam sipao Bardahl XTM Polar plus 10W40 i nisam imao problema. Sve radi okej mada cu ipak sipati Motul na sledecoj zameni samo zato sto cu ga dobiti direktno iz Francuske.

 

Najveci problem imam sa svojim nepoverenjem u ulja na nasem trzistu zbog raznih kopija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Sinteticka ulja su napravljena da bi se produzio period zamene ulja i da bi se obezbedila stabilnost uljnog filma i pri visokim temperaturama u agregatima i pri visokim obrtajima.Velika je glupost i zabluda da sinteticko ulje skodi agregatu za koji je "fabrika predvidela mineralno". U doba kad je fabrika pisala taj user manual nije ni postojalo sinteticko ulje.

 

"Polu sintetika i moze al najbolje mineralno i menjaj cese imace i kvalitetnije hladjenje i bolje podmazivanje"

Da je ovo istina niko se ne bi ni bavio razvojem sintetickih ulja nego bi i dalje koristili mineralna.

 

Za navedeni agregat bitno je koristiti ulje u gradaciji 10W40 ili ako agregat trosi ulje,presao mnogo km a ne vozi se na temperaturi ispod 5celzijusa onda sipati 15W50. E tek je opasna glupost da nece ugasiti lampicu od ulja :nanana:

 

dIMe8_apistd.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

A sad malo o standardu...

 

fabrika kaze SE,SF,SG... sto znaci 1993 godine je prestao da vazi !!! Najnoviji standard je SM.

Po API specifikaciji znaci idealno je koristiti ulje koje ima SM API sertifikat.

SM po automatizmu odgovara i starijim agregatima.A ko zeli da ima muzejsku vrednost u masini neka sipa i po SA specifikaciji ili jos jeftinije suncokretovo ?

 

Primer : Bardahl XTC C60 10W40 API SM / JASO T903:2006 MA–MA2 /SAE 10W-40

I znam da je Bardahl koji mozete u Srbiji kupiti 100% original.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

 

Za navedeni agregat bitno je koristiti ulje u gradaciji 10W40 ili ako agregat trosi ulje,presao mnogo km a ne vozi se na temperaturi ispod 5celzijusa onda sipati 15W50. E tek je opasna glupost da nece ugasiti lampicu od ulja :nanana:

 

 

 

 

A još veća glupost pisati nešto u šta se nisi uverio

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

@JevtaNS

 

Ako si ga palio na -10 siguran sam da je to istina.

Izvoli navedi tacne podatke o agregatu na kom ti se to desilo,na kojoj temperaturi (priblizno) i koje ulje si sipao pa da razgovaramo...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova

PRODAVAC mi je rekao da je to 15/50 polu sintetika a ne Full sinteza.....naravno da matori motori nisu ni predvidjeni za Full sintetiku to odavno znam nego za XJ nisam znao a drugar me zamolio da zamenimo zajedno tek kupio motor pa da ga sad natetnane pretresmo i uradimo servis natenane

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

 

 

V6Mjb_apistd.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

A sad malo o standardu...

 

fabrika kaze SE,SF,SG... sto znaci 1993 godine je prestao da vazi !!! Najnoviji standard je SM.

Po API specifikaciji znaci idealno je koristiti ulje koje ima SM API sertifikat.

SM po automatizmu odgovara i starijim agregatima.A ko zeli da ima muzejsku vrednost u masini neka sipa i po SA specifikaciji ili jos jeftinije suncokretovo ?

 

 

 

Pored navedenog, sa čim se slažem u potpunosti, za ulja za motocikle važno je da je naveden i JASO standard.

Trenutno najviši standard je API SM i JASO MA-MA2.

 

Na primer : EXP Synthetic Ester Blend 4T Engine Oil 10W-40

Synthetic 4-stroke motorcycle engine oil for air/liquid cooled engines. API SM, JASO MA2.

 

Gore navedeno Elf ulje zadovoljava davno prevaziđene standarde i samim tim ima i adekvatnu cenu od 400-500 dinara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

@JevtaNS

i dalje ne iznosis kompletne podatke.

 

@mitos

u letnjem periodu ti ne mozes ni da osetis razliku izmedju 10W40 / 15W50 ulja.

Sto se tice ulja koje sam naveo (Bardahl XTC C60 10W40 ili 15W50) u odnosu na ostala navedena osetices sledece:masina se znatno utisala,menjac osetno bolje radi i ako je masina trosila ulje-primetices da Bardahl manje trosi ili nikako.

 

Da uprostimo-ako je dobar agregat sipaj 10W40 i ne uzivaj :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

U sve što vozim sipam long life 20W-60 i gde treba i gde ne treba da se ne cimam za pet vrsta ulja i eventualno kupim falš, i ovo ima u domaćoj radinosti ali je moja nabavka proverena. Sve su mašine starije, ide mineralno a ovo ga po specifikacijama i prevazilazi. Jedino što sam primetio je da grublje krkne u prvu kad je hladan. Slabo vozim motore zimi ali i na autima ne pravi problema na mrazevima, to je multigradno ulje i predvidjeno je za celu sezonu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

@JevtaNS

i dalje ne iznosis kompletne podatke.

 

@mitos

u letnjem periodu ti ne mozes ni da osetis razliku izmedju 10W40 / 15W50 ulja.

Sto se tice ulja koje sam naveo (Bardahl XTC C60 10W40 ili 15W50) u odnosu na ostala navedena osetices sledece:masina se znatno utisala,menjac osetno bolje radi i ako je masina trosila ulje-primetices da Bardahl manje trosi ili nikako.

 

Da uprostimo-ako je dobar agregat sipaj 10W40 i ne uzivaj :moto3:

 

Šta su to po tebi kompletni podaci.

Sad je Januar mesec i temperatura oko 0

Ti izgleda prodaješ to neopevano đubre od ulja koje nazivaš Brdhal.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

@JevtaNS

Izvoli navedi tacne podatke o agregatu na kom ti se to desilo,na kojoj temperaturi (priblizno) i koje ulje si sipao pa da razgovaramo...

Ja se profesionalno bavim CNC programiranjem i razvojem,i jedan sam od distributera proizvoda Bardahl.

O kvalitetu govore preporuke http://www.bardahl.it/olio_bardahl/olio_motore/lubrificante_motore_moto/raccomandazioni/raccomandazioni.html

www.honda.it

 

Molim te argumentovano objasni ostalim clanovima foruma zasto je Bardahl neopevano djubre... ?

 

Ako budes zeleo da saznas malo vise o uljima da ne budes u zabludi molim te kontaktiraj me i sa zadovoljstvom cu ti objasniti.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

@ nik_sa015

Tačni podaci su u

http://forum.bjbiker...&search_in=core

Ja sam taj motor vozio i to što sam napisao napisao sam zato što iza toga mogu da stanem tehničkim objašnjenjem,koje je u ovoj temi nebitno to je tako kako je piše u drugim temema zašto.

To što si ti zapeo za Bardhal je isključivo zbog toga što ga prodaješ.I to nastupaš prevarantskim nastupom,u postovima se pretstavljaš kao korisnik ,a ustvari prodaješ ulje koje uvozi Kompp.doo. kao ovlašćeni uvoznik.U dosta postova si hvalio ta ulja iako nisu bila tema.

Iz svega toga sam ja izvukao zaključak da ti taj motor nikad nisi vozio i verovatno popravljao pošto nema elektronike,tako da pretpostavljam da ne znaš kako na njemu funkcioniše lampica ulja i ostali sklopovi.

 

Inače sam po sebi Bardhal nije đubre al kad se uporedi sa ostalim proizvođačima u odnosu cena kvalitet,baš se i ne pokaže nešto preterano dobro.

 

Ja sam u mojim postovima u ovoj temi argumentovao koje ulje iz mog iskustva pored nekoliko koja sam koristio i to potkrepio slikom iz uputstva za taj motor.

Interesantno je da na sajtu distibutera za Bardhal nema podataka koje standarde prizvod zadovoljava.

 

Ajde sad ti slobodno napiši šta si ti uradio osim reklame za tamo neko ulje koje ti prodaješ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Ne vidim tehnicko objasnjenje?

Ako pogledas moje postove videces koje sam motore vozio i procitaces kako sam presao na Bardahl.Ja jesam korisnik kao i ti.Sigurno da nisam hvalio ta ulja u temi o moto gumama.

Ne moram taj motor voziti niti ga popravljati da bih znao koje ulje moze da koristi.

Ne bih se sa tobom raspravljao o vrednostima ulozeno/dobijeno... jer nisi kvalitetan sagovornik.

Da ja sam CNC inzinjer za inostranu firmu,vozac motora,i regionalni distributer za Bardahl (Kompp).

 

http://www.bardahl.it/lubrificanti_additivi/olio_motore/moto/lubrificante_motore_moto/lubrificanti_moto_4t/xtc_c60_10w40.html#1

 

Pogledaj pa vidi da li imaju podaci o API standardu.

To sto ja radim i sta sam uradio nije tema postova.

Momak je pitao koje ulje-dao sam kvalitetan odgovor i objasnjenje.

"Ni po babu ni po stricevima" pogledaj preporuku Motula:

http://www.oelberater.de/motorrad/details.php?id_hersteller=78&id_kfz=627

Ja sto pricam-pricam argumentovano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Nisi dao kvalitetno objašnjenje.

Doveo si čoveka u zabludu zato što si mu rekao da sipa nešto što ti prodaješ bez obzira što proizvodjač ne preporučuje to za njegov motor.

Video sam tvoje postove da si dosta motora i delova prodavao ne i da si ih održavao.

Taj motor nema merač pritiska ulja nego merač količine ulja.Kad je ulje gusto i hladno ne može dovoljno brzo da se sliva u karter ion ostaje prayan pa pali lampicu.To onaj ko održava takav motor zna.

Jako mi je zanimljivo što si stavio Motulov podatak u prporuci za Bardhal.

U taj motor ide mineralno ulje i to mu je dovoljno sve ostalo je bacanje para.Sintetika koju ti preporučuješ teoretski ,a možda i praktično može čak da mu nanese štetu na motoru

Pošto nisam kvalitetan sagovornik jer kritikujem prodavce neću se više javljati u ovoj temi pustiću postavljača da sam odluči šta će od ulja da sipa.

 

To što si ti neki tamo CNC ing.meni ne znači jer kad sam ja završio moje velike škole sam od pametnih ljudi naučio da nema velike budale bez velike škole.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1823 postova
  • Lokacija: Beograd

Hajde sad mene interesuje zasto sintetika moze da osteti taj motor?

 

 

 

 

 

A licne kvalifikacije ostavite po strani, kako sa zvanicnih tako i sa ovih `zivotnih` fakulteta

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja