Jump to content

Moto Zajednica

Burgman 400 - servisiranje CVT-a

Recommended Posts

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Vec neko vreme obecavam da cu srediti kvacilo na mom burgmanu i da cu sve to ovekoveciti kamerom, ali nikako da stignem. E, pa evo konacno sam nasao jedno slobodno popodne i stigao do pola :)

 

Problem je sledeci, pri samom kretanju iz mesta oseca se vrlo blago podrhtavanje, a pri brzini izmedju 20 i 40 km/h osecaju se vibracije. Ukoliko odmah iz mesta dam jak gas motor krene brzo i normalno, bez vibracija. Ovo me je dovelo do zakljucka da je kvacilo lose i da se pojelo.

 

Pa da krenemo, evo ga pacijent:

1-pacijent.jpg

 

Operacija je pocela danas oko 15h

 

Prvo treba da se skina leva bocna plastika, podignete gumene patosnice i ispod njih odvrnete srafove i poskidate plasticne drzace oznacene na slikama (kako bi mogli da pridjemo deklu):

2-patosnice.jpg

 

3-patosnice.jpg

 

4-patosnice.jpg

 

Zatim na red dolazi odvrtanje dekla, tj spoljasnjeg plasticnog poklopca (unutra postoji jos jedan, metalni). Za to vam je potrebna cevasta osmica.

5-dekl.jpg

 

Na prednjem delu dekla, ispod malog plasticnog stitnika se nalazi sundjerasti filter, koji treba prati na svakih 3000km. On filtrira vazduh koji hladi CVT. Drze ga dva srafa, za cije odvrtanje vam je potreban krstasti srafciger.

6-filter.jpg

 

Srafovi koji drze dekl su razlicitih duzina, evo i slike gde koji sraf ide:

7-srafovi-na-deklu.jpg

 

Zatim na red dolazi unutrasnji metalni oklop. Drze ga 4 srafa. Kada sam njih odvrnuo posteno sam se namucio da skinem oklop, ali sam na kraju uspeo.

8-metalno-oklop.jpg

 

Zatim prelazimo na skidanje CVT-a. Prvo sam odvrtao kvacilo, pa prednji varijator. Potrebna su vam gedora 24 i vazdusni pistolj. Kada odvrnete kvacilo, prvo svucete zvono pa onda i kvacilo zajedno za zadnjim varijatorom.

9-odvrtanje.jpg

 

10-odvrtanje.jpg

 

I tako dolazimo do glavnog krivca, paknovi na kvacilu su dobro pojedeni. Donja granica je 2 milimetra, a kod mene je vec doslo do metala na ivici na kojoj hvata.

11-lose-kvacilo.jpg

 

12-lose-kvacilo.jpg

 

E, a sada kad je vec sve rasklopljeno, da ispitamo i ostatak prenosa.

Skidamo prednju fiksnu polutku i variomat. Variomat mi je odlican, skroz je ravan, nema brazdi. Fiksna polutka je maaalko pojedena, sto se i moze videti na drugoj slici, ali nema potrebe za zamenom jos uvek.

13-variomat.jpg

 

13-2-fiksni-deo.jpg

 

Kais je dobar, nema znakova zamora, sirina je dobra.

14-kais.jpg

 

Na red dolazi ispitivanje rolnica. Potrebno je odvrnuti 4 srafa, skinuti poklopac variomata sa klizacima. I rolnice su mi u odlicnom stanju, nigde nisu pojedene, pa ih vracam.

15-rolnice.jpg

 

16-rolnice.jpg

 

Zatim na red stupa odvajanje kvacila i njegovo rastavljanje. Za to je po uputstvu potreban poseban alat, ali nema nista sto stega ne moze uraditi :) Dok je kvacilo u stegi, matica se popusti (posto je ogromna, 55mm, i toliki kljuc nemam, koristio sam rocangle). Zatim sam oprugu potisnuo nogama i rukama odvrnuo maticu.

18-rasklapanje-kvacila.jpg

 

17-rasklapanje-kvacila.jpg

 

19-rasklapanje-kvacila.jpg

 

Sa kvacila se skine 5 osiguraca, i onda se lako rasklopi (opet uz pomoc stege :) ).

20-rasklapanje-kvacila.jpg

 

21-rasklapanje-kvacila.jpg

 

 

Obratite paznju kako su nakaceni federi, zbog kasnijeg sklapanja, sa jedne strane kukica je malo duza. Na ovoj slici se vidi gde ide duza strana.

21-feder.jpg

 

Treba povaditi i gumice sa paknova, posto ce ici na lepljenje pa ce se krckati ne visokoj temperaturi.

22-gumice.jpg

 

E, sad da rasklopimo i zadnji varijator. Tankim srafcigerom se svuce, ne znam kako da ga nazovem, ovaj valjkasti deo :)

23-valjkasti-deo.jpg

 

Zatim izvadimo 3 pina zajedno sa klizacima.

24-pinovi.jpg

 

Onda mozemo rasklopiti i zadnji varijator.

25-rasklopljen-zadnji-va.jpg

 

 

 

Na red stupa detaljno ciscenje od prasine i stare masti. Kompresorom sam sve izduvao, a starim gacama obrisao svu mast :)

E, tada sam shvatio da nemam vise dobre masti ( inace koristim motulovu), a vec je proslo 20h i prodavnice ne rade, tako da se dalje cackanje obustavlja.

 

Sutra opet moram u Bg do faksa, tako da cu tek za par dana nastaviti pa se javljam sa novim slikama, pozdrav!

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Svaka cast.. 0takoje.gif

Proveri kakvo ti je zvono sa unutrasnje strane na koju nalezu paknovi.. Ako su paknovi stigli do metala mozda je izrisovano.. U tom slucaju mogao bi da das nekom dobrom strugaru da ti poravnja da ti zvono ne unisti brzo nove paknove..

 

1zdravo.gif MAXI pozdrav i cekamo nastavak.. 1Mina.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5722 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Svaka čast! :care:

Ovakvi detaljni prikazi zahvata na motorima zlata vrede i čine forum kvalitetnim! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

Majstore !!!!! :takoje: Aj, pravi mašinu do subote, pa da se družimo na Ostrvici i da nas ima više od atlantista !!! :aha:

 

Još jednom - svaka čast :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 592 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

jel na svakom burgmanu zvono kvacila onako poplavi od pregrevanja?nisam to video ni na jednom atlanticu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Kao što reče kolega, zvono je poplavelo od proklizavanja, proveri da se nije deformisalo usled pregrevanja. Ne bih ravnao zvono na strugu, svaka glava mora da baca malo, te je moja preporuka, ako se ima, da se zameni zvono ako je oštećeno, obradom se povećavaju tolerancije i može dovesti do nepravilnog naleganja pakni i feroda na površinu zvona, te do novog pregrevanja. Voditi računa o debljini novih feroda, da budu u skladu sa fabričkim preporukama.

 

Kvačilo se sastoji od nepomične i pomične polutke koja se još naziva i torque drive, Onaj cilindrični deo koji pokriva bolcne se zove torque control. Nisi rekao da je poželjno obeležiti veliku maticu koja zatvara kvačilo da bi se kasnijim montiranjem dovela na isto mesto kao i pre raslapanja i da se ne bi pretegla centralna opriga kvačila.

 

Sve u svemu, pohvale za poduhvat, nije teško ako se ima volje ( i naravno alata)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Kao što reče kolega, zvono je poplavelo od proklizavanja, proveri da se nije deformisalo usled pregrevanja. Ne bih ravnao zvono na strugu, svaka glava mora da baca malo, te je moja preporuka, ako se ima, da se zameni zvono ako je oštećeno, obradom se povećavaju tolerancije i može dovesti do nepravilnog naleganja pakni i feroda na površinu zvona, te do novog pregrevanja. Voditi računa o debljini novih feroda, da budu u skladu sa fabričkim preporukama.

 

 

 

 

Ne bih se slozio da se ne obradjuje zvono.. U nekoliko slicajeva sam gledao da zbog istih problema koje je imao kolega Markulja ljudi su obradjivali zvono..i posle toga bilo sve super.. Kada se obradjuje skine se vrlo malo.. Nekoliko desetih samo da se poravnjaju brazde ako ima.. Ono treba da bude u centru i balansirano da bi se ravnomerno trosilo.. Ako malo baca onda se trosi brze i motor vise trese kad krece na malom gasu..

Sad mozda gresim ali sam gledao kako ljudi tako resavaju problem..

 

MAXI pozdrav.. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Kad se budu lepili paknovi, mogu li da imaju malo deblji sloj materijala na sebi pogotovo ako se bude obrađivalo zvono a da nema nekih negativnih posledica po rad motora ili neke delove?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 134 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 200

..zvono bi se obicno trebalo skinuti par desetih,a za tolko pojacanih pakni nema ;)...ako se pretera sa debljinom,kvacilo ce stalno "vuci"...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Zvono mi jeste poplavelo, ali se nije deformisalo, bar koliko sam ja mogao da ga istestiram...

Takodje, iako su na par mesta paknovi dosli do metala, nema riseva, unutrasnja povrsina zvona je idealno ravna.

Zato sam resio da ga ne obradjujem na strugu, vraticu ga ovako pa cu videti kako se ponasa.

 

A obradjivali su ljudi zvono na burgmanu, konkretno kolega Nabiguzluk, majstor Tale mu je servisirao motor. Njemu je bilo u losem stanju pa je morao da ga radi.

 

Veliku maticu koja zatvara kvačilo sam obelezio, moze se videti gore na slikama. Ali, mislim i da nema potrebe za tim, koliko se secam ne moze da se pretera u zavrtanju, zavrce se do kraja, koliko moze. Jedino da se ne zavrne previse jako pa da pri nekom sledecem servisu ne mozes da je popustis :) Nije mi tu sada pa da proverim.

 

Sto se tice debljine paknova, ako preteras malo kvacilo ce hvatati na manjim obrtajima, drugih posledica ne verujem da moze biti. Inace fabricka debljina paknova je 3mm. Ako preteras malo vise neces ni moci da navuces zvono :)

 

Mmm, da, da ne zaboravim, osovina nepomične polutke i igličasti ležaj se podmazuju sa grafitnom mašću, ne litijumskom

Ja sam planirao sve da podmazem litijumskom mascu (konkretno motul tech grease 300). Sto mislis da treba grafitnom podmazati osovinu i iglicasti?

 

 

A sto se tice voznji, nista ovaj vikend, u Sabac se vracam i nastavljam sa radovima tek u ponedeljak :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Vidim da si rešio da konačno središ kvačilo, neka neka. :)

Markulja, mnogo je poplavelo od klizanja a obloge su vidno istrošene. Što ne odneseš na strug da ti se poravna zvono, videćeš da nije ravno.

Kada si već rasklopio uradi ga kako mašinstvo zapoveda da bude ziher, mene bi mrzelo da sve ponovo rasklapam ako dobijem isti rezultat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Ma nije mi tesko da ga ponovo rasklapam, uzivam da se igram doktora :)

Ali nadam se da nece trebati ponovo otvarati, izgleda mi da je bas ravno....

 

Jesi ti imao i riseve? Jel i tebi bilo plavo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Vrlo malo po obodu ali ni blizu kao tvoje. Jesam imao blage riseve, izgledalo je kao ništa strašno ali kada smo odneli na strug i počeli da skidamo po jednu stotu pojavile su se fleke na tačno pet mesta od pet paknova. To ne može da se vidi okom, jedino na strugu ili da postaviš komparater pa vrtiš i gledaš u kazaljku.

Samo slikaj i radi polako, ispašće odličan tutorijal na kome će ti dosta korisnika biti zahvalno.

Pa nek je sa srećom, baš me interesuje kako će ispasti na kraju. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Pa reci, da znam sa kojom da podmazujem.

ja ti rekoh,uzmi grafitnu, nebitan je brand, a ti uzmi koju hoces, tvoje je kvacilo

Ipak se tu usled rada kvacila formiraju vise temperature za koje litijumska mast nije pogodna, grafitna bolje podnosi takve uslove

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Ma nije ni moje toliko plavo, nego bas nekako tako ispalo na slici, valjda tako senka pada... Kada budem u mogucnosti slikacu ga bolje.

Za par dana nastavljam pa cemo videti kako ide :)

 

A sto se tice masti, ova motul-ova podnosi temperature do 150 stepeni pri kontinualnom radu, a na kratko moze da izdrzi i temperature od preko 200 stepeni, tacka kapljanja je 260. Ne verujem da ce temperature na tom lezaju biti vece.

A nije mi grafitna za njega, ima da se razleti odmah...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Da je ta temperatura bila i na iglicastom lezaju on bi zaribao bez obzira cime ga podmazao.

Lezaj na koji naleze zvono, u kucistu poklopca, mi je zaribao, pretpostavljam bas od visoke temperature, mast u njemu se dosta zagustila. Nije bas skroz zaribao, ali se poprilicno tesko okrece, ali vise o tome u nastavku radova.

 

Konkretan podatak koji imam za ovu motulovu je da trpi 150 stepeni, u kratkim intervalima cak i preko 200. Ono sto sam nasao o grafitnoj na netu je da cista grafitna mast trpi do 60 stepeni, a tacka kapljanja joj je na oko 80. Neke grafitne sa aditivima trpe do 120, 130 stepeni. Mozda sam gledao na pogresnom mestu... Plus jos sto ona nije za primene u lezajevima koji se brzo okrecu.

 

Nasao sam i malossi-jevu mast, koja je bas za podmazivanje variatora i torque driver-a. I temperature koje podnosi su joj iste kao za ovu motul-ovu, normalna do 150, 160, a tacka kapljanja 260 stepeni. Ne znam da li ima gde kod nas da se kupi.

 

Tako da je odluka pala, motul ide svuda!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Tek sam danas stigao u Sa.

Isao sam do majstora da zalepim paknove, ali naisao sam na problem :) Nema odgovarajuci alat za ove paknove... Sad moram da idem da trazim ima li ko u Sapcu da moze da mi ih uradi, samo da rucam pa odoh u potragu. Ako ne bude uspeha, nosicu ih u Beograd.

Nabiguzluk gde si ti lepio u Bg-u, kod kog majstora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja