Jump to content

Moto Zajednica

MZ kondenzator

Recommended Posts

  • U prolazu, 35 postova

Elem.Evo već duže vreme se mučim sa sklapanjem moga MZ-a , koji je bio u rifuzi i dovedoh ga skoro do zadovoljavajućeg stanja ama me struja zajebava , spojio sam ga prema nekom crtežu koji sam skinuo sa neta ali mi se kondenzator pregreva - jesam li pogrešno spojio nešto ili može da bude neispravan kondenzator ?

Drugi problem je non stop uključeno stop svetlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

 

Kondenzator je u primarnom kolu bobine, paralelan prekidacu i trpi udare pulsirajuce jednosmerne struje. Ako se greje - skoro sigurno je crkao... Proveri instrumentom da li i pri vecem broju obrtaja regler stabilise na oko 12V.

 

Za stop svetlo proveri da li zaglavljuje na prednjem senzoru ili zadnjem. Ako je prednji, verovatno ces morati da kupis nov a zadnji moze i da se podesi. Samo je pomalo pain in the ass...

 

wrtz12ge2.th.gif

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova

Au brale pa nisam elektricar , moze li pojasnjenje , koji kondenzator da kupim , koje oznake , na ovom se nista nevidi , i ako moze seljacko objasnjenje tipa ustekaj crnu zicu tu , a braon tamo .

Sta je to senzor? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ma samo zamenis originalni novim "za MZ". Jedan pol na platine, drugi na masu i to je to. Verujem da ga ima lik na buvljaku, ako si iz Bgd-a.

 

404.jpg

 

Senzor je ovde prekidac, odnosno taster... Za prednji kraj nalazi se odmah kod rucice prednje kocnice a za zadnji u zadnjem tocku. Ako bas nisi najsigurniji oko ovoga mozda je bolje da ti uradi neko iskusniji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova

Ovaj , ne bih da ispadnem glupu drustvu , ali mislio sam na onaj kondenzator koji stoji ispod  sedista , blizu bombine i reglera , a sto se tastera tice ja imam neko cudo na feder sto se kaci za noznu kocnicu i steka na dva kabla , jel to to.

Inace motor je 251 lux .

slika je odlicna , jesi li je ti pravio ili je iz onog udzbenika za popravke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Au brale pa nisam elektricar , moze li pojasnjenje , koji kondenzator da kupim , koje oznake , na ovom se nista nevidi , i ako moze seljacko objasnjenje tipa ustekaj crnu zicu tu , a braon tamo .

Sta je to senzor? ???

 

Ja sam laik za struju ali je regler ozbiljna stvar, ako on puni jako može da crkne šta 'oćeš pa ga provali u čemu je fora ??? ??? ???

 

Ja odem kod električara (auto obavezno) kažem ''ovde nešto ne valja'', on kaže ''ne popravljamo motore, nemamo delove''.

 

''Ok'', kažem ja, ''ali proveri koliko ga puni da znam šta je pa da kupim...''

 

Nakači instrument na akumulator, kaže sada ga malo turiraj, ''radi bolje nego nov'' i znam da nije struja, naravno ako sve radi kako treba.

 

I nisu baš neka iskustva  ;) ali daju rezultate kada veze nemaš sa životom (ustvari strujom) a i ne košta ništa a majstor sav ponosan što je ''popravio'' i neki motor u životu.

 

Inače, kondenzator je jeftin, menjao bih ga i da valja, nije udarac za džep ali mi je nekako komplet sve dole, i platine i štelovanje predpaljenja. Uradiš i ne diraš dekl, nema zašto...

 

Ovaj , ne bih da ispadnem glupu drustvu , ali mislio sam na onaj kondenzator koji stoji ispod  sedista , blizu bombine i reglera , a sto se tastera tice ja imam neko cudo na feder sto se kaci za noznu kocnicu i steka na dva kabla , jel to to.

Inace motor je 251 lux .

slika je odlicna , jesi li je ti pravio ili je iz onog udzbenika za popravke

 

Kada je struja i upitanju i dok sam ja ovde, neće ti uspeti da ispadneš glup u društvu koliko god se trudio  ;)

 

Koliko te ja razumem tu se nalazi automat za migavce a to ili radi ili ne. Taster na nožnoj koji pominješ je za zadnji štop, ako je u zadnjem faru struja kako treba isto ili radi ili ne.

 

Po meni, najnekvalitetniji deo od kako delove proizvode ko zna koji je prednji davač štopa koji je u ručici, košta 360 dinara a treba ga menjati 3 puta godišnje jer se grafit brzo pojede. Zadnji je kvalitetniji, još ga nisam menjao, njegov je.

 

Opet savetujem svima da pronađu mogućnost i skinu MZ manual za 250 koji je Svakak ostavio na temi o 2T uljima. Daj Bože da mi dođemo do razlika između 250 i 251 pa diskutujemo ko je više izgubio, da li duži 250 ima manju stabilnost ili kraći 251 sa manjim zadnjim točkom, da li je udobnije sedište 251 jer je šire ili od 250 zato što je uže a duže...

 

Bezveze skroz.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova

Ma skinuo sam ga ja , kao sto rekoh dosao mi je MZ u rifuzi , rastavljen na sastavne delove , i naekako sam ga spojio da lici na motor , e sada ga treba upaliti , i ova struja me zajebava ono bash , za taj taster u rucki nisam ni znao , gde tacno stoji.

Majkumu sad se ja mislim da li je ovo kod bombine taj mehanizam za migavce , oni mi uopste nerade.Ona duga i kratka napred rade , ma igranka do zore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ispod sedista ima regler bobina i diodni most,jedino sto lici na kondenzator moze biti automat za migavce,ako se greje onda je ili crkao ili ti je negde u kratkom spoju kabl od migavaca,a automat na prednjoj kocnici se uvija na rucici na vilanu,na njega ide 2 kabla i jako je mali,izgleda kao manji sraf uglavnom je plasticni,znaci ispod lonceta za ulje ima navoj mislim da je 6mm,ako ti stop stalno sija pokusaj da otkacis kablove sa automata stop svetla pa vidi dali ce prestati da radi,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

ispod sedista ima regler bobina i diodni most,jedino sto lici na kondenzator moze biti automat za migavce,ako se greje onda je ili crkao ili ti je negde u kratkom spoju kabl od migavaca,a automat na prednjoj kocnici se uvija na rucici na vilanu,na njega ide 2 kabla i jako je mali,izgleda kao manji sraf uglavnom je plasticni,znaci ispod lonceta za ulje ima navoj mislim da je 6mm,ako ti stop stalno sija pokusaj da otkacis kablove sa automata stop svetla pa vidi dali ce prestati da radi,

 

Ovo ti je super predlog. Ista logika vazi i za zadnji automat (senzor). Kad spojis dve zice treba da upali shtopaljku, kad odspojis, treba da ugasi.

 

Znaci zakljucili smo da to sto se tebi greje definitivno NIJE kondenzator. :) Verovatno je automat za migavce. Ja se tim automatima za migavce nesto i nisam bavio, ali opet kao sto kaze Vuja, to radi ili ne. To sto se greje, moze da znaci i da je pogresno spojen.

 

Po meni, Majore, tebi ipak treba neko ko moze na licu mesta da ti pomogne, MZ struja nije preterano slozena, ali ipak da bi lepo sve povezao mislim da ti treba neko ko je malo iskusniji...

 

Evo kao prva pomoc sema sa graf. prikazom elemenata, meni mnogo manje jasna od one prve, ali mozda ti prepoznas nesto na njoj. Dobra stvar je sto su boje zica tacne (barem na mom motoru).

 

404.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Po meni, Majore, tebi ipak treba neko ko moze na licu mesta da ti pomogne, MZ struja nije preterano slozena, ali ipak da bi lepo sve povezao mislim da ti treba neko ko je malo iskusniji...

 

Kada meni majstor radi struju koristi više psovki nego što MZ ima delova... ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Po meni, Majore, tebi ipak treba neko ko moze na licu mesta da ti pomogne, MZ struja nije preterano slozena, ali ipak da bi lepo sve povezao mislim da ti treba neko ko je malo iskusniji...

 

Kada meni majstor radi struju koristi više psovki nego što MZ ima delova... ;D ;D ;D

 

I verovatno zaliva zice (glasne) pivom u obilatim kolicinama!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

  Majore , ako hoces da skratis posao , skini kopletno paljenje i stavi od apn-6 bezplatinsko 12/v  malo ces se gnjaviti oko momenta paljenja  ali kad namestis nema da te boli glava.Ako hoces detalje , javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

  Majore , ako hoces da skratis posao , skini kopletno paljenje i stavi od apn-6 bezplatinsko 12/v  malo ces se gnjaviti oko momenta paljenja  ali kad namestis nema da te boli glava.Ako hoces detalje , javi.

 

Nov si pa bih te uputio na mesto gde se okupljaju MZ članovi:

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=8864.640

 

Na par predhodnih strana vodi se intenzivna diskusija baš o ovom problemu koji pokušavamo da rešimo. Imamo članove koji su vrsni stručnjaci i intenzivno rade na osavremenjivanju cele elektrike MZ-a pa ćeš sem uređaja od APN-a naći još nekoliko linkova koji upućuju na iste uređaje ali daleko jače snage: 60, 80 i 120 W.

 

No, savet elektroničara je da se alternator ne vadi zbog pouzdanosti ali da ne interpretiram, uključi se, naći ćeš dosta korisnih stvari  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

ja sam vozio MZ 4-5 godina, kod Jozefa na buvljaku  u NBG  imas da kupis sheme Mz-a na formatu hamera A-0, ima sve, od celog motora, masine, instalacija... Taster za stop svetlo na prednjoj kocnici se nalazi ispod posude za ulje, pali stopku tako sto kada pritisnes rucicu, gornji kraj rucice ne pritiska taster, oslobodi ga i onda daje struju ka stopaljki. Taster prolazi, usrafljen je kroz drzac rucice za kocnicu, sa jedne strane ima mali pokretni deo koji se oslanja na pokretni deo rucice, a sa druge strane ima matica za stelovanje na srafu na koji su prikljucena dva mala kabla, + i -. Ako ne mozes da se snadjes i ako si iz Bg, zovni pa da zajedno to pogledamo, bice lepo vreme za vikend, pa da to iskoristimo. Inace sam elektrotehnicar i znam sta je +, -, masa, diode, konsenzatori...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

  Uvezi Vujinog komentara,  TOMOS-paljenje na MZ-u je jedino dobro u slucaju ako nekom treba ,, stavi i zaboravi,, varijanta,a za sve drugo ( bolja vuca , vise obrtaja itd. ) nama smisla. Vrlo dugo radim Tomosov program vanbrodskih motora pa sam sa magnetnim paljenjima ,, na ti,, ako zatreba neka pomoc  tu sam.Inace sam ovisnik o NSU-ima.  Pozdrav.            Bogdan novajlija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

  Uvezi Vujinog komentara,  TOMOS-paljenje na MZ-u je jedino dobro u slucaju ako nekom treba ,, stavi i zaboravi,, varijanta,a za sve drugo ( bolja vuca , vise obrtaja itd. ) nama smisla. Vrlo dugo radim Tomosov program vanbrodskih motora pa sam sa magnetnim paljenjima ,, na ti,, ako zatreba neka pomoc   tu sam.Inace sam ovisnik o NSU-ima.  Pozdrav.            Bogdan novajlija.

 

Šteta je što se nisi pojavio ranije. MZ paljenje smo uglavnom rešili izadom uređaja koji je baš po meri i želji MZ korisnika, to je gotovo ostaje samo da se testira na motoru kako bi se sve eventualne greške, nove želje, usputni propusti i novoukazane mogućnosti implementirale u uređaj.

 

Ovaj topic je odavno zastareo pa ćemo ga zaključati ili izbrisati za neko vreme, pronalasci su rešili problem tamo tako da je sve ovo višak i možemo malo da odemo u OFF.

 

Nisi ''Bogdan novajlija'' ako se dugo baviš Tomos vanbrodskim motorima, svi smo nekada ovde ''tek stigli'', to uopšte nema veze kao i broj zvezdica, pa nije ovo vojska, svi smo tu dobrovoljno...  :)

 

Kažem da je šteta što te do sada nije bilo zbog čitavog niza stvari: Peacemaker od koga sam kupio prikolicu za motor imao je na prodaju TAKO LEPOG NSU-a da se i dalje čudim. Kupio ga je sporedan čovek za male pare i žao mi zebog toga ali šta ćeš, prvi se pojavio sa parama. ja nisam neki ljubitelj NSU-a ali ovaj motor i ko izrazito ne voli mora da menja mišljenje, tako je bio dobar.

 

Lepo bi bilo da svom profilu dodaš sve podatke o sebi, forum je tako zamišljen a svi traženi podaci koriste jer pomažu članovima. Ja sam npr. želeo da kupim Tomos 18 ali su me odgovorili jer nema delova. A i to je pitanje da li je tačno, čuo neko od nekoga...  ??? ali čim nemam mogućnost da ga održavam nemogu ni ga ga imam.

 

Zato predlažem da u profil staviš sve o sebi što može, trenutne mogućnosti i želje, tako te ljudi bolje upoznaju za kraće vreme a što kažu stari ''tu smo da se pomažemo''  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ova tema bi mogla da prodje i u mz popravke i stelovanja.

 

Pitali su admini za sve oko toga i imali su sličan predlog a ja sam predložio da se briše jer više nije aktuelno, prevazišli smo te probleme i tamo a bez ovih tekstova koji ne vode rešenju već produbljuju dileme. Ako misliš da je tu nešto jako korisno što nema tamo onda da ga lepimo, nema šta.

 

Problem je i gde ga lepiti, kvari se hronologija tamo pa se plašim da ćemo spajanjem izgubiti preglednost i na onom topic-u a da nećemo dobiti ništa novo i upotrebljivo.

 

No, ako misliš da je nešto zaista vredno i neophodno, nemam ništa protiv.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja