Jump to content

Moto Zajednica

Podatak o nastardalim motoristima i detalji novog zakona o saobracaju

Recommended Posts

  • Drug član, 2143 postova

Danas u jutarnjem programu RTS-a bio je gost Vladimir Rebic, sef odseka za kontrolu saobracaja MUP-a Srbije, izneo sledece podatke, mislim da su korisni za moto zajednicu pa da ih ukratko prenesem:

 

Od pocetka godine u Srbiji je poginulo 36 osoba na skuterima i motorima.

 

Od udesa u kojima su ucestvovali motoriciklisti i automobili odnos "ko je kriv" je 50-50 %. Od tih 50 %, motorciklisti imaju 40 % krivice za udes zbog prekoracenja brzine, a vozachi automobila takodje 40% krivice uglavnim zbog ne ustupanja prava prvenstva prolaza motorciklistima.

 

Novi zakon o saobracaju koji je u zavrsnoj fazi pripreme, i bice u skupstini u Septembru predvidjene su sledece novine:

 

Kazna za nenosenje kacige ce biti 5000 dinara.

 

Kaciga ce morati da ima homologaciju (nema vise gradjevinskih slemova i slicnog)

 

Na motociklu ce moci da se prevozi samo lice starije od 12 godina.

 

U "A" kategoriji ce postojati vise pod-kategorija (nije obrazlozio kako tacno) tako da nece moci odmah da se vozi R-1.

 

Takodje, trazio je bolju podrsku medija i apelovao na roditelje da paze sta, gde i kako im se deca voze.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 494 postova
  • Lokacija: Zvezdara

Svaka cast ako bude tako ... a bilo bi krajnje vreme da se odradi to ... previse je ljudi nastradalo ...

 

Kako ce da regulisu ove sto imaju vec "A" kategoriju ...  ??? zbog tih pod-kategorija itd ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Svaka cast ako bude tako ... a bilo bi krajnje vreme da se odradi to ... previse je ljudi nastradalo ...

 

Kako ce da regulisu ove sto imaju vec "A" kategoriju ...  ??? zbog tih pod-kategorija itd ...

 

PsssssT!!! Valjda nikako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Novi Sad

.. i njegovu doslednu primenu, dodao bih. Bez toga zakon je mrtvo slovo na papiru.

 

upravo tako...  jer ako se bude odnosilo na pojedince i to prvih mesec dana sezone, nista od toga...  Sve u svemu, podrzavam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Beograd

Apsolutna podrska!

 

Sto se tice vec postojecih dozvola za A kategoriju, ne bih bio mnogo iznenadjen ako bi ih ogranicili na recimo 600 cc ili po konjskim snagama. Neko prevodjenje ce sigurno postojati, inache nema drugog razloga da placamo TAKSE i dozivimo taj neponovljivi osecaj zadovoljstva sto direktno ucestvujemo u "punjenju" drzavne kase. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha Xt 600

Ne verujem da ce to ici bas tako... Ne primenjuju se zakoni retroaktivno... Isto kao i na faxu, studiras po statutu koji je bio na snazi kad si upisao, a ne po onom koji su doneli kasnije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Mačvanska Mitrovica

sve to lepo i fino zvuci dok govori uniformisani policiski oficir na tv??realnost tog famoznog zakona o sabracaju je sasvim drugacija...pa taj zakon je sprema jos pre dve godine??ceka se usvajanje skupstine???dakle politika...citaj koncesije,putarine...nije njima bas do bezbednosti vozaca...u sve to neverujem dok nevidim... :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ne verujem da ce to ici bas tako... Ne primenjuju se zakoni retroaktivno... Isto kao i na faxu, studiras po statutu koji je bio na snazi kad si upisao, a ne po onom koji su doneli kasnije...

 

Drug organ se bas osvrnuo na ovu temu. Nema nista retroaktivno, ko je polozio, polozio je, ovaj novi zakon ce vaziti za ubuduce, tj. kad bude usvojen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

 

 

Na motociklu ce moci da se prevozi samo lice starije od 12 godina.

 

 

 

Mislim da je ovo preterano  :( :( :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

 

 

Na motociklu ce moci da se prevozi samo lice starije od 12 godina.

 

 

 

Mislim da je ovo preterano  :( :( :(

 

A ja kupio integralnu kacigu za Gizmo-a....150 Eura !!!

 

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Na motociklu ce moci da se prevozi samo lice starije od 12 godina.
Mislim da je ovo preterano  :( :( :( Uopšte nije preterano... Zamisli situaciju da imaš moped sa 2 diska napred (samo zamisli), voziš klinca od 7, 8 godina pozadi, on video neki šareni tobogan  pored McDonaldsa i prati ga pogledom a malo i glavom, tebi izleti taxista sa sva 4 migavca, trenutno se zaustavivši ispred tebe da pokupi mušteriju, ti zabodeš kočaljke  i...  Mislim da mnogo mala deca ne mogu baš da postignu tu fiziku da se održe na motoru u nekim situacijama.... Daj bože da nisam u pravu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

 

 

Na motociklu ce moci da se prevozi samo lice starije od 12 godina.

 

 

 

Mislim da je ovo preterano  :( :( :(

 

NIJE preterano !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako gledamo neku logiku onda treba da vazi isto pravilo kao i za godine suvozaca u automobilu,po mom misljenu - jos rigoroznije jer je motor manje bezbedan pogotovo za decu-ako u autu pravi sranje mozes da ga smiris jednom rukom (zabodes mu samar  :'( sve zavisi za koju se metodu opredelis) i da ne narusis bezbednost saobracaja previse.A na motoru.. hmmm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Inzuma 250

U "A" kategoriji ce postojati vise pod-kategorija (nije obrazlozio kako tacno) tako da nece moci odmah da se vozi R-1.

 

Slažem se da je ovo dobra ideja, ali mislim da je neće primenjivati u potpunosti. Trenutno na ulicama ima mnogo motociklista koji nemaju "A", pa ni "PSP", a voze i čak idu na skupove, što znači da organ i ovaj postojeći zakon ne sprovodi, tako da sama izmena zakona ne znači mnogo sve dok se organ ne pritegne da radi svoj posao odgovorno i bez dvostrukih aršina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

 

 

Na motociklu ce moci da se prevozi samo lice starije od 12 godina.

 

 

 

Mislim da je ovo preterano  :( :( :(

 

Po nasem novom zakonu stoji da lice koje je suvozac na motociklu ili biciklu sa motorom mora imati navrsenih 7 (sedam) godina i mora biti u stanju da opkoraci sjediste...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Sinoc sam malo citao onaj nacrt novog zakona o saobracaju (samo ono sto bi mene moglo da zakaci ;D). Dosta toga je slicno kao sto je i bilo, bar mi se tako cini, samo niko nije postovao. Jedino sto su kazne povecane, al' ajde sto su povecane, nego za malo manji prekrsaj ide dozvola :o. Recimo prekoracenje vece od 10km/h u gradu, i ode dozvola (ako sam ja dobro shvatio).

 

Kaznom iz čl. 474. st. 1. tač. 4.kazniće se vozač koji se vozilom u naselju kreće brzinom koja je od 10 do 30 km/h veća od dozvoljene, i izrećiće mu se mera zabrane upravljanja motornim vozilom od 1 do 3 meseca.

 

Ajde melo veća kazna, ali oduzimanje dozvole... Po meni malo preterano...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Ajde melo veća kazna, ali oduzimanje dozvole... Po meni malo preterano...

Ne vidim ovde ništa preterano ili zašto bi se u naseljenom mestu vozilo 10+ preko dozvoljene... Kazna sasvim primerena. I opet su nam kazne velike. Pa nemojte kršiti ograničenja i kazna je NULA!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Pa dobro Dex, ne verujem da i ti nekad ne prekoracis...Treba da deru sa kaznama ali novcanim...Svakako da ne treba terati preko ogranicenja po naseljenom mestu al da ti zbog 10 km/h ode dozvola za skoro celu sezonu...Mnogo je.Svidja mi se sto su povecali kazne za kacige i sto moraju biti homologirane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja