Jump to content

Moto Zajednica

eMZe struja

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 577 postova

evo ovako. pocupao sam svu instalaciju, i resio se alternatora, ispravljaca, reglera, akumulatora,...

stavljam magnete, i beskontaktno paljenje.

vec sam ranije odradio na jednoj CeZetki 250, stavio magnete od Jawe Babete (tiristorsko beskontaktno) s tim sto je masina bila koriscena za oranje (kros), pa je magnet od 6V 20W, bio vise nego dovoljan za svecicu.

ALI, na eMZeu mi treba malo jaci da napojim osnovnu signalizaciju (farovi, stop, migavci,sirena).

u sustini me krpi BTov ili CTXov 12V/90W.

MEDJUTIM, on ide U LEVU stranu. a eMZe vrti u desnu. Sad, obzirom da ce biti bez platina vec sa citacem, da li dobijam sta ako montiram LEVI da se vrti u DESNO?

kod CZ250 se pogodio isti smer pa nije bilo problema. isto tako, slusao sam primere da su tomosi palili unazad, pa?

Moze li?

Hoce li bacati i praviti struju ako se okrece u kontra smeru?

Ili nek neko predlozi magnete od neceg drugog, desne, al da imaju malo jaci izlaz.

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Hrvatska

"Magneti" su samo zamjena za alternator, koji je ranije proizvodio struju (kojom se punio akumulator). Smjer okretaja rotora tu ne bi smio imati utjecaja, osim ako ne postoje neka mehanička ili sl. ograničenja. Ali svakako obrati pažnju na polaritet dobivenog napona!

 

Umjesto platina stavit ćeš bezkontaktno (tiristorsko) paljenje. Pri tome je važan samo trenutak, tj. položaj klipa u momentu paljenja. Iskra treba skočiti par mm prije GMT, nadam se da elektronika ima i mogućnost fine regulacije kuta paljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Koliko se secam sa casova Oto-a, kada se obrne polaritet baterije, el. motor jednosmerne struje krece da okrece u suprotnu stranu. U ovom slucaju generator sa magnetima proizvodi jednosmernu struju, tako da je velika verovatnoca da ce polaritet biti okrenut. Ne verujem da je to neki problem za prevezati, tj preokrenuti, samo bobinu treba prevezati da dobija pravu (+)struju i ona ce okidati bez obzira na smer okretanja magneta. Najveci je zez ovde naci odgovarajuci magnet, koji ce leci na radilicu kako treba bez obrade, mada i ako se obradi nije strasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Hrvatska

Ne bih želio predaleko ulaziti u osnove elektrotehnike, ali ovdje se ne radi o istosmjernoj struji (sve do ispravljača).. Polovi rotora koji se vrte, u namotu statora proizvode izmjeničnu struju, sinusuidalnu krivulju.

 

Alternator radi na istom principu, jedino se struja uzbude rotora regulira reglerom, a time se i regulira izlazni napon. Magneti (cin-špula) su jednostavnija verzija, koja se ranije koristila samo kod manjih motora. Sve se razvija, pa tako i to..

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

agregat je raskupusan.

kada nadjem magnet, po njegovom konusu (rotoru) radim radilicu eMZea, a onda pravim/prepravljam postolje za okidac i to je to.

znam da su desna tiristorska od Jawe i Pucha. oni mogu definitivno, ali im je bedna struja za instalaciju, tek oko 20-ak W.

Tomosovi kojih ima i sa 90W nazalost vrte kontra.

Izgleda dzaba dok ne probam. a ako hocu da probam, moram da kupim, a ne bih da se zeznem. stoga:

moze li ili ne?

;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

O ovome neznam ništa ali ću preneti saznanja sa drugog foruma. Neznam koliko je korsno ali to je sve što imam.

 

Za pocetak sta mislite o (po meni vrlo dobroj) prepravci paljenja, umesto klasicnog akomulatorskog da se stavi magnetno recimo od puha ili tomosa? Ja sam stavljao kod mene i bio sam prezadovoljan radom motora i performansama, jedino mi je magnet bio slab (17w) pa nisam imao svetla, tj. bila su vrlo slaba.

 

 

Narode konacno sam zavrsio sa prepravkama paljenja na mom ts-u. Posto sam ugradio magnetno paljene sa tiristorima i posto sam bacio akumulator, platinsku dugmad, kondenzator i regler moj mz pali na pola kurble, ide kao lud a trosi verovali ili ne 3.5l. Nikada ga necu prodati. A da elektonsko paljenje trpi mnogo vecu turazu tako da mu je ubrzanje zlo!!!

 

Sa ovim tekstom otišao sam kod električara, pokazao mu i pitao da li je to moguće. Kaže da jeste samo on to ne ume da uradi, treba naći nekoga ko zna.

 

Voleo bih da znam šta će biti na kraju, odmah bih se poveo ovim primerom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Moj prvi MZ ES175 je radio sa paljenjem od Tomos Colibri T13, i ne secam se da je bilo nekih problema. Znam da je bila muka namestiti ugao pretpaljenja jer iz nekog razloga sa 3 morala se smanjiti na oko 1-2mm pre GMT. Bogte, vreme bas brzo prolazi, ovo je bilo pre vise od 10 ( DESET ) godina....:(

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Sa ovim tekstom otišao sam kod električara, pokazao mu i pitao da li je to moguće. Kaže da jeste samo on to ne ume da uradi, treba naći nekoga ko zna.

naravno da je moguce, rade ljudi svuda okolo. prepravke su smesne. glavni problem je naci odgovarajuci magnet, odgovarajuce snage.

 

Za pocetak sta mislite o (po meni vrlo dobroj) prepravci paljenja, umesto klasicnog akomulatorskog da se stavi magnetno recimo od puha ili tomosa? Ja sam stavljao kod mene i bio sam prezadovoljan radom motora i performansama, jedino mi je magnet bio slab (17w) pa nisam imao svetla, tj. bila su vrlo slaba.

e ovo je problem. vidis njemu je davao samo 17W sto je stvarno beda. ali pominje I puch I tomos, a oni vrte suprotno jedan od drugog.  ???

 

Moj prvi MZ ES175 je radio sa paljenjem od Tomos Colibri T13, i ne secam se da je bilo nekih problema.

televizoru je paljenje isto desno a desno i vrti. a da li se secas gde se nalazilo na tom kolibriju i u koju stranu je vrtelo? mada opet, kolibrijevo je verovatno slabo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Jeste, bilo je slabo. Za rad masine je odgovaralo, ali za prednji far sacuvaj boze. Pokusao sam ja dodati navoje i skidati ih, ali je magnet bio slab. Tebi treba bas od BT-a, onaj zvezdasti sa velikim magnetom i sa  tiristorskim paljenjem sve zajedno. Tu ce biti iskre kao grom i imaces dovoljno za svetla.

 

I procitaj jos jednpm sta je i palomas napisao.U osnovi, to ti je teorija. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Hrvatska
Tu ce biti iskre kao grom i imaces dovoljno za svetla.

 

Sad si me sjetio jednog davnog događaja! Kolega se u školu dovezao sa gantz novim Tomos Automatic-om, i ja - da mu malo "zagorčam život", skinem lulicu sa sviječice, i ostavim tako, jedva da se lulica držala sviječice. Navečer on dođe do Automatica, zapali ga jednim potezom i ode kući..

 

Sad sam ja zinuo od čuda, KAKO JE TO MOGUĆE, pa lulica jedva da je nataknuta na sviječicu.  Drugi dan on opet dođe s Automaticom, lulica još uvijek "klimba", ja je nataknem kako spada, i odustanem od "uništavanja" njegovog ponosa..

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

na mom mz-u 251 imam magnet od poni ekspresa sa platinastim paljenjem,stavio sam i akumulator zbog osvetljanja.stavio sam grecov spoj izmedju akumulatora i paljenja i sada to magnetno paljenje dopunjava akumulator koji nisam skidao da ga punim vec 3 meseca.svugde imam sijalice od 12V(iz prednjeg fara sam izvadio halogenu i stavio obicnu).e sad,neko ce verovatno reci da to nemoze tako ali to kod mene radi savrseno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

na mom mz-u 251 imam magnet od poni ekspresa sa platinastim paljenjem,stavio sam i akumulator zbog osvetljanja.stavio sam grecov spoj izmedju akumulatora i paljenja i sada to magnetno paljenje dopunjava akumulator koji nisam skidao da ga punim vec 3 meseca.svugde imam sijalice od 12V(iz prednjeg fara sam izvadio halogenu i stavio obicnu).e sad,neko ce verovatno reci da to nemoze tako ali to kod mene radi savrseno...

da, puch je desni...

ajd ako te ne mrzi baci ovde neku semu sta si kako spojio od tih grecOVA i akumulatora, i ko tu sta kako radi?  ???

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Puni mu jedino u slucaju kada se vozi danju bez svetla, a nocu se prazni ( pretpostavljam da se ovo retko desava) i to samo toliko koliko mu treba ekstra struje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sada sam zvao prijatelja koji je skoro odbranio doktorsku disertaciju iz fizike. Sasvim je sigurno da fiziku zna ali su slabe strane naše komunikacije moje objašnjenje rada postojećih i alternativnih delova kao i slabo razumevanje onoga što mi daje kao odgovor  (smer struje, pa kojekakvi atomi, čudesa za jednog ekonomistu... :o)

 

U svakom slučaju, zaključak je sledeći: da li se magnet vrti na levu ili desnu stranu nije posebno važno. Manifestacija rada svega ako se okreće na suprotnu stranu može da bude ili da se ponaša isto kao da je tamo gde treba, znači da se vrti na njemu gledano pravu stranu ili da su zamenjeni polovi pa ono što je bilo + sada bude - a sve to zavisi od namotaja unutra.

 

Savet je da se nakon montaže prvo provere polovi merenjem pa spajaju buksne da nešto u elektro sistemu ne bi riknulo.

 

Ovo je daleko preko mojih mogućnosti poznavanja fizike pa bih molio nekoga ko razume šta je rečeno da izvuče pametan zaključak: od čega treba staviti tu stvar na MZ a da struja UBIJA, varnica na sveći bude kao što kaže Palomas za automatika a na faru da sija kao na Marakani.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

ej, ljudi, cekajte  malo...

sad gledam neku semu tomosovog agregata A35:

404.jpg

i koliko vidim, on se okrece DESNO, kako nam i treba  :D :o

ja sam davno imao tomos electronik, pa se bas ne secam, a sad sam video da je magnet kod tomosa montiran sa LEVE strane pa sam pretpostavio da se okrece LEVO (da radilica kotrlja napred)

ajd nek mi neko potvrdi, da li svi vrte ISTO, a narocito kako vrte BT i CTX.

jer ako idu u DESNO, hvala lepo, dovidjenja, odo da deljem radilicu.

:D;)8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Trenutno bez :/

 

da, puch je desni...

ajd ako te ne mrzi baci ovde neku semu sta si kako spojio od tih grecOVA i akumulatora, i ko tu sta kako radi?  ???

;)

evo shema,nadam se da nisam nesto zaboravio!danju vozim bez svetla,radi samo stop svetlo kad kocim,migavce sam skinuo posto mi ne radi taj automat sto ih tera da trepcu.kao sto sam rekao vec tri meseca vozim i nisam punio akumulator jos nijednom. neka neko strucniji od mene pogleda shemu pa neka iznese svoje misljenje,mnogo bi mi znacilo ma kakvo da je

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

jedan mali off

 

ja sam čuo da je radilica na mz-u izuzetno tvrda i da se veoma teško obrađuje, kao što je poznato mz ima kvačilo samo na konus pa to nekad ume da pravi problem i da preklizava, ljudi su pokušavali da ukopaju kajle ali mislim da nisu imali uspeha.

 

što se tiče magneta milim da je moja t15 vrtela u levo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Novi Sad

ej, ljudi, cekajte  malo...

sad gledam neku semu tomosovog agregata A35:

404.jpg

i koliko vidim, on se okrece DESNO, kako nam i treba  :D :o

ja sam davno imao tomos electronik, pa se bas ne secam, a sad sam video da je magnet kod tomosa montiran sa LEVE strane pa sam pretpostavio da se okrece LEVO (da radilica kotrlja napred)

ajd nek mi neko potvrdi, da li svi vrte ISTO, a narocito kako vrte BT i CTX.

jer ako idu u DESNO, hvala lepo, dovidjenja, odo da deljem radilicu.

:D;)8)

 

nasao sam ovo:

 

12v 80w

 

XrJCS_mag12st1zq4.th.jpg th_50979_IMAG0141_123_390lo.JPG

 

i koliko vidim,oba se vrte u levu stranu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Instalacija kod nash-a je bas kako sam zamislio. Slicno nesto sam ja napravio kada sam isao na tehnicki sa MZ, samo sam ja umesto greca stavio elektrolit kondenzator. Razlog akumulatoru je bilo sto mi sirena nije radila sa magnetnim paljenjem ( a bila od Colibri), odnosno radila je ali slabo, kreketavo...Posle akumulatora nije radila nikako (previse sam ispeglao napon) , pa sam stavio od Jawe na 6V. Ja sam akumulator skunuo isti dan kad sam dobio papire sa tehnickog pregleda, jer nisam imao gde da ga montiram.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Vujo, evo nastavljam ovde, posto je vezano za naslov.

u pravu si, nije problem da li to napraviti, a nije problem ni kako. problem je naci sta da se ubudzi.

vec sam pisao gore, radio sam stvar na CZ-250. masina je bila u kros fazonu, pa me nije interesovala snaga izlaza za potrosace, samo nek on baca dovoljno za svecicu. masina se isto okretala u desno, a ja sam imao beskontaktno paljenje i magnet od Jawe Babete (tacnije Stele, al isti djavo).

sad, kako. ja sam svejedno rasturao kompletnu masinu, pa sam imao slobodnu radilicu.

imao sam magnet, i konus na njemu, imao radilicu CZ-a, pa nakon sto sam snimio i premerio samo kuciste na CZ-u, kao i kako sta lezi kod Babetinog paljenja, sklopio sam sliku gde treba odeljati radilicu.

onda sve to kod strugara, i on napravi konus na radilici koji pasuje na magnet novog paljenja, a pozicionira ga u odnosu na prethodna merenja.

bilo je price da je eMZeova radilica tvrda. nema tvrdog materijala za dobrog strugara/ dobar strug.

e, kad se sklope polutke, lagano se montira eventualno jedna medjuploca, koja ce spojiti staro kuciste (CZ), i nosac statora i pikapa (Babeta).

i to bi bilo to. pored toga, ima jos jedna mala kutijica velicine kutije sibica, i pravac svecica.

zbogom akumulatori, regleri, ispravljaci, ...

znam da si se Vujo raspitivao za smer, ali i pored drugih odgovora forumasa, nisam dobio konkretan odgovor: moze - cepaj dalje. i onda ja stavim 12V/ 90W i imam struje da napojim i pozicije, i farove i stopove i migavce i sirene.

definitivno ne odustajem od ove ideje, narocito jer je ram pretrpeo izmene: tipa NEMA vise mesta za akumulator i strujnu, ali cu biti prinudjen da opet stavim Babetino, koje je DESNO, ali i od SAMO 21W.

i dalje aktuelno: da li magnet u sklopu tiristorskog paljenja koji rotira u suprotnu stranu radi radnju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Jasno je da si se do kraja udubio u ovaj problem i da nećeš odustati a duboko sam uveren i da ćeš ga rešiti na najbolji način. Jedino mi je krivo što ja nemogu da dam neki značajniji doprinos celoj stvari od koje bi svi imali koristi.

Evo, Nash kaže da problemi napajanja ostalih potrošača mogu da se reše. Neznam kako, verovatno prebacivanjem na 6v ili nešto slično...

 

Ja samo mogu da se nadovežem na reči fizičara koje sam gore naveo:

 

Da li se magnet vrti na levu ili desnu stranu nije posebno važno. Manifestacija rada svega ako se okreće na suprotnu stranu može da bude ili da se ponaša isto kao da je tamo gde treba, znači da se vrti na njemu gledano pravu stranu ili da su zamenjeni polovi pa ono što je bilo + sada bude - a sve to zavisi od namotaja unutra.

Savet je da se nakon montaže prvo provere polovi merenjem pa spajaju buksne da nešto u elektro sistemu ne bi riknulo.

 

Lepo bi bilo kada bi cela stvar, merenja radi, mogla da se zavrti na nečenu drugom, probe radi, a ne na radilici. To bio bio test koji bi potvrdio naučno saznanje koje ipak, kao i sama nauka, nije primenljivo u baš svim situacijama. Skupa je igra sa radilicom a posle da nevalja posao, hm...  :(

 

Od ostalih forumaša, koliko sam shvatio jesi dobio odgovor može - cepaj dalje ali eto kako radi ( a složićemo se, nije baš najsrećnije rešenje).

Izgleda da ti je u ovom slučaju pripala nezahvalna uloga probijanja leda tj. istraživanja nepoznatog.

 

Ja se retko mičem van tema o MZ-u ali sam skoro zalutao na neku o poliranju hromiranih delova i bio sam prijatno iznenađen: ovde ima ljudi koji baš, baš znaju ono o čemu pričaju. Ovo govorim jer je možda problem otklonjen van okvira MZ-Tomos-Jawa i sl. Možda je rešenje kod izrade čopera ili nečemu drugom za šta se pokazalo da eto mi sa MZ-ima neznamo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Sad sam tek vidio ovaj topic i nije mi jasno zašto vas muči u kom se smijeru vrti magnet, jer na gotovo svakom motoru se radilica vrti u istom smijeru kao i točkovi. I sad se malo zamislite i vidjet ćete da je potpuno svejedno jel stavite magnet i pripadajuće zavojnice s lijeve ili desne strane mašine, jer u oba slučaja će se magnet u odnosu na zavojnice vrtjeti u istom smjeru.

 

Možda sam nešto previdio, pa slušam komentare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

pa ima veze na kojoj strani se nalazi magnet ali samo zbog paljenja...inace za zavojnice koje proizvode struju za svetlo nema veze ,sve jedno je,,,,inace ima veze dali je magnet levi ili desni smer sbog trenutka u kom otvaraju platine znaci breg nije na istom mestu....a svojevremeno sam rasturao magnet na tomos motokultivatoru i magnetni polovi se ne nalaze na istom mestu u odnosu na breg...neko ih je pomesai u trenutku kada je trebala da se indukuje struja za paljenje i da platine otvore da bi se dobila varnica struje nije bilo,jer je magnet bio na suprotnom mestu...znaci magnet je imao mislim 3 polutke od kojih je samo jedna bila magnet a ostale nisu...e sad dali je to slucaj i na ostalim magnetima neznam ali ovde je to bio problem...ali ako stavljas paljenje od bta ono je elektronsko i ima citac impulsa unutar namotaja tako da ti to nece pretstavljati problem i svejedno je u koju se stranu vrti,bitno je samo da na pravom mestu ukopas mesto na radilici za kajlu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

I sad se malo zamislite i vidjet ćete da je potpuno svejedno jel stavite magnet i pripadajuće zavojnice s lijeve ili desne strane mašine, jer u oba slučaja će se magnet u odnosu na zavojnice vrtjeti u istom smjeru.

zamisljam... zamisljam... ma jok, nema sanse.

 

nego, sedi tiristorsko paljenje od JAWE i gleda me. kaze,

- alo, bre, pa ja idem u desnu stranu, samo naskocim na radilicu i cepaj!

- ali ti imas izlaz od 21W, to mi pokriva samo far, poziciju, eventualno stopaljku. a migavci, sVirene,...

- pa gde pise da svaki motocikl mora d'ima migavce? sta ces sa onim starudijama iz 50-ih, imaju preko 49 kubika, a opet nemaju migavce. sta sad, ljudi treba da pojacavaju namotaje, bla, bla,..

- cek, cek,...

::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja