Jump to content

Moto Zajednica

Trkačka Staza - MOTO TRKE

Recommended Posts

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: between earth & sky
  • Motocikl: Aquila 650 custom

Dobio sam privatan poslić da odradim idejno rešenje trkačke staze pa molim sve forumaše koji imaju bilo koji podatak, link, štagod, da mi sugerišu prvenstveno u vezi dimenzionisanja, min/max dužine, broj, vrstu, poziciju krivina itd.

Piće (ai jeće) plaćam svima koji budu saradnici na mom projektu.

Još jedan bitan podatak: Planira se pravljenje staze u okviru (unutar) hipodromskog kruga, dakle postojeće hipodromske trkačke staze za konje koja je oko 1600m u obimu.

Da li se može projektovati moto-staza, tj da li zadovoljava potrebnu širinu za smeštaj asfaltne piste(staze) unutar postojećeg hipodroma.

Postoje li neka ograničenja, propisi koji uslovljavaju izgradnju piste? ne nađoh ni u stručnoj literaturi ni na net_u dovoljno podataka koji bi mi koristili za početak projekta (kako to PINK zvuči, ali ovo JESTE/BIĆE pravi projekat)  ;D

 

Ako dođe do realizacije ovakvog projekta bićemo bogatiji pa ćemo pored nekoliko postojećih imati i nešto više - pravu moto-stazu!

 

poz. Flora

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: between earth & sky
  • Motocikl: Aquila 650 custom

BTW. Može biti "STUDENT MIXA" - novopečeni urednik ima neki info, vidim čovek ima moto-GP u malom prstu!

Poz brate Mixailo & pomagaj!  :-* ;D :-*

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Super, daj Boze da se to i ostvari...

 

Nego, ako staza treba da se smesti u unutrasnjost hipodromske staze, sumnjam da tu moze da se spakuje staza standardne duzine (4 - 5 km)... Definitivno ce Mixa i Cale moci da spuste statistiku MogoGP staza sa njenim nacrtima, al mi ipak deluje da je veca povrsina tu potrebna.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Mozemo ti dati nacrte svih staza koje se voze u moto GP-u pa na osnovu toga da izvuces nesto. Covjek koji ti tu najvise moze pomoci je definitivno Cale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Pomoci cu koliko mogu. Trenutno sam na poslu, ali cu kasnije pripremiti neke linkove koje imam kuci, tako da ce u ranim jutarnjim casovima imati nesto za pocetak.

Sretan rad, a narocito ostvarenje projekta u stvarnosti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Evo ja sam na poslu isto ali cu postaviti par slika iz pticije perspektive ,a kasnije napisari cari tih staza.Tj. po cemu su zanimljive

 

404.jpg

 

DCPS4_srpaerialbiguo3.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Jedno laicko pitanje? Nece li buka smetati konjima ukoliko su stale u blizini? Druga stvar, nece infra-struktura staze smanjiti preglednost spoljnog kruga (gde se konji trkaju)? Kada posmatram ove MotoGP staze, nesto ne verujem da je izvodljivo smestiti stazu tog ranga unutar tog kruga... a posebna stavka je prateca infra-struktura... takodje bitna stavka je i drenaza tla... to je ono sto mi sada pada na pamet a sto je tesko premostiti, ispuniti... a sigurno ima drugih zahteva koji se moraju ispuniti da bi staza mogla da dobije licencu za koriscenje za pojedine trke...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Jedno laicko pitanje? Nece li buka smetati konjima ukoliko su stale u blizini? Druga stvar, nece infra-struktura staze smanjiti preglednost spoljnog kruga (gde se konji trkaju)? Kada posmatram ove MotoGP staze, nesto ne verujem da je izvodljivo smestiti stazu tog ranga unutar tog kruga... a posebna stavka je prateca infra-struktura... takodje bitna stavka je i drenaza tla... to je ono sto mi sada pada na pamet a sto je tesko premostiti, ispuniti... a sigurno ima drugih zahteva koji se moraju ispuniti da bi staza mogla da dobije licencu za koriscenje za pojedine trke...

 

Pa nisam zano da je maerika dosla i kod nas pa da paze na zivinu.

 

O scim ostalim stvarima strujo treba da se posavetuje sa inzinjerskim kompanijama koje su strucne za to i za to treba $$$$$$$$$

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 451 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Magare (F800ST)

Ajd ovako. Koliko ja znam, a to je jako malo, da kazem u startu, staza bi trebalo da ima oko 5km, cini mi se 5100m. Dalje, neophodna je infrastruktura oko staze da bi sve to funkcionisalo, odnosno zgrada, boxevi, tribine (koje btw. hipodrom ima), i jos tristotine chuda da bi se postavila jedna staza.

 

Mislim da to ne moze da se spakuje na tako mali prostor, ali opet, kao sto rekoh, nemam dovoljno znanja za to. U svakom slucaju podrzavam ideju i pozdravljam, sve sto mogu da pomognem - tu sam.

 

Pozz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Mogu da se prave i manje staze recimo 3.5km ali one nebi mogle u FIM homolagaciju vec samo za lokalne trke.  U USA ima puno staza koje su u toj duzini i imaju izmedju 11 i 15 krivina. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

Sigurno bi pomoglo kada bi znali dimenzije elipse. U tako mali prostor bi se mogla smestiti staza za supermotard, sto je mozda nesto vece od staze za karting. Kada smo kod pravih moto staza evo sajt na kojima mozes naci sve koje su u kalendaru na svetskom nivou. Stazu moze promeniti kada kliknes na Elige otro circuito.

 

http://www.marca.com/motor/motociclismo/circuitos/jerez.html

 

Ako nam pruzis vise informacija i mi cemo biti uy mogucnosti da vise pomognemo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Pa nisam zano da je maerika dosla i kod nas pa da paze na zivinu.

 

O scim ostalim stvarima strujo treba da se posavetuje sa inzinjerskim kompanijama koje su strucne za to i za to treba $$$$$$$$$

 

Mozda se ne razumem mnogo oko projektovanja i zahteva za izgradnju staze, samo sam izneo ono sto vidim kao potencijalan problem... ali zato znam da buka automobila-motora sigurno ne prija konjima... a da ne govorim o nekim istovremnim treninzima (konji i vozila), to bi tek bilo apsurdno i neizvodljivo...

Reci Flora ko je inicijator toga? Otkud ideja da se na istoj lokaciji gradi i staza? I za sta se planira koriscenje te staze? A da li dosla amerika ili ne... pa mozemo da probamo da se priblizimo zapadnim i svetskim standardima... znas ono: Ako nece breg Muhamedu, onda....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4278 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

da u pravi su strujo.Staqza treba da se pravi vam ikakvog naselja tj. po urbanom palnu nece dase grade nikakvi standbeni prostori u nekij minimum 30-k godina.I to je samo zato zbog buke i guze koja ce bas bude na tom mestu kad su trke ili treninzi ili bilo kakava okuljanja na stazi.A samam tim mora prvo da se obezbedi porilicna prostor za parking na kom bi posetiocoi mogli uredno parkiraju svoja vozila.Tako da bas iz 5 prvih razloga staza treba da bude van ikakvog naselja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Cak i da nekako spakuju stazu, sve se nesto palsim da ce oni bumbari sa Senjaka da dozvole da mi kola i motori urlaju ispod kuca 250 dana u godini

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

 

Još jedan bitan podatak: Planira se pravljenje staze u okviru (unutar) hipodromskog kruga, dakle postojeće hipodromske trkačke staze za konje koja je oko 1600m u obimu.

 

Ne bih da kvarim veselje,ali...to je NEMOGUĆE,da ne kažem neozbiljno. Može se uklopiti karting ili super-moto staza,uz opasnost da se uništi do hipoddromskog kruga. Gdje unutar tog ovala smjestiti gledaoce,boksove,a da se ne povrijedi postojeći prostor?Ne gađajte se krugom od preko 5000 metara,malo je staza u svijetu koje imaju tu dužinu,većina je između 3700-4500 metrara.Kod nas se vozi na stazama od 2200-2700 metara.Dovoljno bi bilo da je  širina od  6 do 9 metara ( Brno ima ponegdje i čitavih 16 ).I  da ,nekom čudom,izmotaš asfaltnu podlogu potrebne minimalne dužine i širine, treba mali milion kvadrata za bezbjenosne zone,zone izlijetanja.

 

NEMOGUĆA MISIJA!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Flora, svaka čast za angažman. Jel se radi o beogradskom hipodromu?

 

mislim da je Flora iz Pozarevca , tako da se verovatno radi o tamosnjem hipodromu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: between earth & sky
  • Motocikl: Aquila 650 custom

Nabrzaka ču odgovoriti svima i pojasniti o čemu se radi.

Kao prvo radi se o hipodromu u Požarevcu van gradskog jezgra na prostoru koji je urbanističkim planom predviđen za sport i rekreaciju.

Inicijativa je potekla od lokalne vlasti (podpredsednik opštine vozi Ducati, direktor direkcije HD) i neki preliminarni razgovori su obavljeni kako sa upravom hipodroma tako i sa urbanističkom službom koja je nadležna za izdavanje uslova i dozvole za gradnju. Imajući u vidu urbo-plan,  zona u kojoj bi se izgradila staza zadovoljava date uslove, lokalitert je izabran iz razloga pretpostavljene infrastrukture i već postojećih sadržaja.

 

Poznati su mi svi razlozi PROTIV - hipodrom-ne baš primerena lokacija, buka-konji, nepostojeća infrastruktura... i kao što sam i pretpostavio nedovoljna dužina staze unutar kruga ma koliko je zavrtao-uvrtao, teško da se dotera do 2-3km. Izgleda da ne pije vodu.

 

Postoji još jedna solucija koja je primerenija: da se napravi staza na prostoru od nekoliko hektara iza postojećih tribina hipodroma, udaljena od štala, samo je još uvek nerešen status tog zemljišta. Ovo drugo rešenje bi omogućilo izgradnju staze kakva god da je, samo "nekima" se žuri i zato se ide na mala vrata - unutar kruga hipodroma. Da sad ne ulazim u politič.pozadinu, gledam samo da se to iskoristi na pravi način.

 

Dakle, ovo drugo poželjnije je za sada stand by, a varijanta jedan po mom viđenju stvari može se uraditi jedino kao trening staza. Mada i tu su opet ograničenja jer se mora omoguđiti i prostor za preponaše što opet umanjuje iovako malu površinu kruga-elipse.

 

U toku sledeće nedelje ću dobiti geodetske podloge hipodroma pa kad budem video konkretne dimenzije daću predlog ili odustati od ovog poduhvata.

 

U svakom slučaju hvala svima na informacijama.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Nabrzaka ču odgovoriti svima i pojasniti o čemu se radi.

Kao prvo radi se o hipodromu u Požarevcu van gradskog jezgra na prostoru koji je urbanističkim planom predviđen za sport i rekreaciju.

Inicijativa je potekla od lokalne vlasti (podpredsednik opštine vozi Ducati, direktor direkcije HD) i neki preliminarni razgovori su obavljeni kako sa upravom hipodroma tako i sa urbanističkom službom koja je nadležna za izdavanje uslova i dozvole za gradnju. Imajući u vidu urbo-plan,  zona u kojoj bi se izgradila staza zadovoljava date uslove, lokalitert je izabran iz razloga pretpostavljene infrastrukture i već postojećih sadržaja.

 

Poznati su mi svi razlozi PROTIV - hipodrom-ne baš primerena lokacija, buka-konji, nepostojeća infrastruktura... i kao što sam i pretpostavio nedovoljna dužina staze unutar kruga ma koliko je zavrtao-uvrtao, teško da se dotera do 2-3km. Izgleda da ne pije vodu.

 

Postoji još jedna solucija koja je primerenija: da se napravi staza na prostoru od nekoliko hektara iza postojećih tribina hipodroma, udaljena od štala, samo je još uvek nerešen status tog zemljišta. Ovo drugo rešenje bi omogućilo izgradnju staze kakva god da je, samo "nekima" se žuri i zato se ide na mala vrata - unutar kruga hipodroma. Da sad ne ulazim u politič.pozadinu, gledam samo da se to iskoristi na pravi način.

 

Dakle, ovo drugo poželjnije je za sada stand by, a varijanta jedan po mom viđenju stvari može se uraditi jedino kao trening staza. Mada i tu su opet ograničenja jer se mora omoguđiti i prostor za preponaše što opet umanjuje iovako malu površinu kruga-elipse.

 

U toku sledeće nedelje ću dobiti geodetske podloge hipodroma pa kad budem video konkretne dimenzije daću predlog ili odustati od ovog poduhvata.

 

U svakom slučaju hvala svima na informacijama.

 

 

Ako ništa napravi barem projekat za oval da treniramo za NASCAR  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Izgradnja dobre moto staze je san svakog motoriste, nezavisno koji motor vozi i dal' bi se vozio na stazi. Na zalost, bez dosta para to je neizvodljivo, a ljudi koji te pare imaju nece tu da ih uloze jer imaju brze nacine da kintu obrnu... Sve u svemu, iako price postoje, plasim se da cemo ostati bez prave moto staze jos duuugo...

 

Flora, ako se nastavi sa tom idejom da se napravi staza, razmislite koliko biste dobro to mogli da napravite... Potrebno je puno para, ali ako se ne ispostuju standardi oko tipa asfalta, pripreme podloge, definisanja sirine i duzine staze, dzabe ce se pare potrositi i za toliko para cemo ostati dalji od izgradnje kako-treba staze.

 

Mislim da realno za pocetak projekta izgradje staze bez 1 milion evra nema nista. Sa tim parama se vec moze dobiti kredit od banke od recimo 3-4 miliona jevreja i tako se moze napraviti prava moto staza, koja ispunjava svetske standarde. Takva staza bi mogla da otplacuje kredit i jako brzo da donese profit... Svako slabije resenje tesko da ce uspeti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Šta god se desilo, kako god se završi, SVIDJA MI SE INICIJATIVA U DOMENU ''NAPOKON''!!! Ako NE MOŽE ni jedna druga lokacija, neka tu bude makar super-moto staza, i to je bolje od TV snimka iz 16m širokog Brna... Pa kad vide da možemo, znamo, umemo i hoćemo, sledeći projekat će verovatno biti izdašniji u ponudi zemljišta, pa polako... ;) thumbs up, aniway ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Što hipodrom oko staze, jel može staza oko hipodroma?      ;D

Uh, to bi bilo sEXtra 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

Koliko je meni poznato,da bi staza zadovoljavala uslove za neka ozbiljnija takmicenja (tipa prvensto evrope,o moto GP ne treba ni sanjati) mora biti dugacka min. 3200 m,sa odgovarajucim izletnim zonama,drenazom,boxovima itd...

 

Bilo bi ti dobro da kontaktiras Kuleta Perisica,posto znam da je on pre nekoliko godina prevodio na srpski knjigu FEM koja u detalje precizira sve-sta,kako,zasto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja