Jump to content

Moto Zajednica

lanac i lancanici

Recommended Posts

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

10000km i vec se vide znaci habanja na lancanicima manje vise mada mislim da lanac polako sazreva za zamenu

E sad, ono sto mene interesuje (a nikad se nisam mlatio oko toga) jeste sta predstavljaju oznake tipa 428H - jel mu to mu dodje oznaka lanca ili koraka,

ok br karika znam koliki je uzmem pa izbrojim

koja je razlika izmedju 428 i recimo 520 i 530 (jel to debljena lancanika ili je oznaka koraka) ili kako vec to ide

Razmatram da u skorije vreme zamenim lanac a mozda i lancanike, nadjoh na DID sajtu odgovarajuce lancanike i lanac po mojoj oznaci 428H, cak i sa 37 zuba i 38 zuba zadnje (za razliku od fabrickog sa 41, sto bi mi dalo vecu krajnju brzinu), nego me zanima ako ko moze da napise nesto oko ovih oznaka i sta predstavljaju?

Oko mehanike se i razumem, al oko lanaca nisam nikad petljao osim da ga dotegnem ili skratim, pa ako neko zna nek baci koji info ili link gde toga ima objasnjeno

pozzzz

 

PS postavih ovu temu u kineskim motorima mada mislim da joj je ovde mesto pa molim admine da je iz kineza uklone :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

 

Razmatram da u skorije vreme zamenim lanac a mozda i lancanike,

 

Kad menjash lanac po pravilu se menjaju i lancanici posto je stari lanac poderao lancanike i kad stavish novi lanac na stare lancanike nece nalezati dobro...

 

Za ovo drugo ti nenzam pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ovde je sve odlično objašnjeno:

 

 

 

 

http://z1enterprises...in630to530.aspx

 

 

 

Svakla cast sad sam ovo hteo da mu posaljem.

Ovde ces naci sve sto te zanima sve je lepo objasnjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Supershadow 250

ajd sad

 

pritegnem lanac prosle nedelje, predjem oko 350km u medjuvremenu. Lanac opet treba zatezanje.

 

proverio sam zupcanik na zadnjem tocku, potpuno je okej, tj nisu lezajevi niti one gume izmedju zupcanika i osovine, to sam bio zamenio i proverio takodje prosle nedelje kada je lanac zategnut i opran/podmazan.

 

na sta da sumnjam ovaj put? ili je to normalno da mu treba ponovno zatezanje nakon samo 350km voznje (doduse na otvorenom).

 

lanac je presao 10,000km i originalan je uz Keeway Supershadow. Vizuelno ne vidim da je popustio nigde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

lanac se u 90% slučajeva neravnomjerno istegne, što znači da je mjestimično više istegnut .... To provjeriš tao što češ podići zadnji točak i rukom vrtiš .... vidjet ćeš da je na nekim mjestima lanac više labav, a na nekima manje ... To zna biti opasno ako našpanaš lanac na mjestu gdje je više istegnut jer kad dođe na mjesto gdje je manje istegnut dolazi do pretezanja lanca, te mogućnosti trajne havarije ... od pucanja lanca i moguće ozljede, pa do pucanja same izlazne osovine iz mašine ... a da ne pričam o tome koliko stradaju ležaji u točku i na mjenjaču ...

 

Lančanici se u pravilu mijenjaju zajedno sa lancem ....

 

Kod pravilnog odabira lanca i lančanika nije dovoljno samo izabrati pravilan prijenosni odnos, već i čvrstoću lanca .... Ista dimenzija lanca je za različite vrste motora, ali je definirana čvrstoćom ... Recimo, 520 lanac za offroad motore po svim dimenzijama paše u na neke R motore, ali po čvrstoći nikako ne pašu jer prosječan offroad motor ima 50KS, a R motor preko 100KS i dolazi do prekomjernog istezanja lanca uslijed nepilagođenog odnosa snage motora i čvrstoće lanca

 

Na vrlo sličnu temu sam nedavno pisao i na drugom forumu, pa sam malo i slikao da lakše objasnim ...

 

P6120037.jpg

 

ovo je primjer lanca iste oznake (po dimneziji) 530 ili 50 (različita oznaka za isti lanac) M, VM, XM itd su oznake za čvrszoću i namjenu lanca (ali svaki proizvođač ima svoje oznake)

 

P6120033.jpg

 

znači, na slici su oba lanca 530, samo je jedan ojačan, a drugi "običan" ... Razlika je u materijalu, debljini svornjaka (osovinice), materijalu valjčića, zaštiti...

 

P6120029.jpg

 

a ovo su vrste gumica (ringova)

 

P6120019.jpg

 

P6120014.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

moram da podignem temu,jer imam problem,a nisam ukapirao objasnjenje od gore

 

treba mi lanac za atv,lancanici su kao novi,jer pre prve off road voznje sve je izgledalo kako treba,medjutim 10km od kuce,u blatu  do kolena mi je spao lanac i zaglavio se u zadnjoj osovini,pa sam nasilno morao da ga iscupam i tom prilikom sam ga malo ukrivio.

 

kad sam stigao kuci,oprao sam sve lepo,namazao i dotegao kako treba.Medjutim danas mi je ponovo spao lanac.

 

Nemam pojma koji da kupim,nasao sam na netu da kod mene ide korak lanca 428,neznam sta to znaci,neznam koliko ima karika,ni koliko zuba su lancanici,ali to mogu da prebrojim,ali neznam za ovaj korak jel moze bilo koji ili kako sta?

 

Koliko sam video kod mene je neki JT lancanici

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Bor, Knjazevac, Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha XT600Z Tenere 3AJ

Endurasi, treba mi pomoc! :D
Doslo je vreme da se menja lanac i lancanici..Na netu sam gledao i nasao DID 520vx2 X-ring, jel to to? :D

Treba mi za voznju kako po asfaltu tako i van njega..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

moram da podignem temu,jer imam problem,a nisam ukapirao objasnjenje od gore

 

treba mi lanac za atv,lancanici su kao novi,jer pre prve off road voznje sve je izgledalo kako treba,medjutim 10km od kuce,u blatu  do kolena mi je spao lanac i zaglavio se u zadnjoj osovini,pa sam nasilno morao da ga iscupam i tom prilikom sam ga malo ukrivio.

 

kad sam stigao kuci,oprao sam sve lepo,namazao i dotegao kako treba.Medjutim danas mi je ponovo spao lanac.

 

Nemam pojma koji da kupim,nasao sam na netu da kod mene ide korak lanca 428,neznam sta to znaci,neznam koliko ima karika,ni koliko zuba su lancanici,ali to mogu da prebrojim,ali neznam za ovaj korak jel moze bilo koji ili kako sta?

 

Koliko sam video kod mene je neki JT lancanici

 

Nemaš puno razmišljati .. ;) 

 

428 ti je oznaka lanca i po toj oznaki i kupuješ ... Dođeš u trgovinu i kažeš da trebaš lanac oznake 428 za kantu od 50KS .. i ako računamo na to da u trgovini radi netko tko zna svoj posao, dobit ćeš odgovarajući lanac ... Ali još bolje je da dođeš u trgovinu i kažeš da trebaš lanac za "taj i taj" motor/atv i usput samo spomeneš da je oznaka 428 .. i to je to .. ;) 

 

JT je odlična firma ..  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Ajd da napisem rezultat

 

Porucio sam juce DID 428D,136L

Danas stigao,pa sam ga skratio na 103L ,namestio uspanovao i sve ok. Hvala na savetu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja