Jump to content

Moto Zajednica

Kilometraza

Recommended Posts

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Pirot
  • Motocikl: MZ ETZ 125

Dali neko zna otprilike koliko km moze da predje ETZ 125\150 ili 250 do generalne. Na koliko km se radi prvi generalni remont motora ako se lepo odrzava motor i koristi kvalitetno ulje za mesavinu. Sta najvise strada kod ovih modela? UNAPRED HVALA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nije bas lako odgovoriti na ovo pitanje. Sve zavisi od toga kako je motor vozen, odrzavan, dal je redovno servisiran, koje ulje je upotrebljavano za mesavinu, i jos puno toga. Primera radi, moj drug iz Nisa je imao MZ TS 150, on je bio prvi vlasnik i samo on ga je vozio. Nakon 10 - tak godina, motor je imao oko 97.000 km predjenih i dalje je lepo radio i isao. Drug uzeo da mu zameni klip jer je imao rezervni - ne zato sto je trebalo da se menja, vec onako - da ga osvezi. Skine mu glavu i cilindar, a klip ko nov. Samo je sve vratio nazad.

U Temerinu na skupu sam naisao na MZ TS 250 koji je na satu imao predjenih oko 85.000 km. Vlasnik mi je rekao da je motor dobio od oca koji mu je bio prvi vlasnik i da masina jos nije otvarana. Radio sam dosta MZ-a koji su imali predjeno od 35.000 km do 55.000 km ( generalne ).

 

Sa druge strane znam i dosta MZ - a koji su pocrkavali i sa desetak hiljada predjenih kilometara i morali na generalnu, al mislim da su za to najvise bili krivi njihovi vlasnici ( izivljavali se na motoru, pravili mesavinu sa raznoraznim uljima, pa cak i sa starim uljem koje su ispustili iz kola { moze da podmaze jos jednom }, a radio sam i jedan motor kome je vlasnik pravio mesavinu sa trafo uljem ( to je imao u firmi ), pa upropastio motor.

 

Zanimljiv je nas narod, kad kupe neku apriliju il dvotaktnog japanca, onda kupuju za mesavimu samo najpoznatija i najskuplja ulja. A kad su u pitanju MZ i Jawa, onda sipaju sve sto nadju - ne bitno sta, i posle im ovi motori losi !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Ova prica sa uljima sto rece Lijan je tacna,cudan smo narod,u to sam se vise puta licno uverio.

Motor ce ti preci i trajati onoliko,koliko si kvalitetnih delova na pravi nacin u njega stavio i odrzavao,nacina voznje svakako.Nema tu nekog proseka sa kojim se moze spekulisati.

 

Ako ga budu odrzavali SUPARI /gradsko-seoski sveznajuci majstori koji ordiniraju po kojekakvim supama/, e onda neka ti Bog pomogne,sve je u njegovim rukama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Citao sam clanak o tome kako su MZ motori korisceni u engleskoj u kurirskoj sluzbi i njihovo iskustvo govori o tome da su uspevali da utakvim uslovima rada predju 50-60 hiljada kilometara ali uz povecan procenat ulja i to 3.5%. Napominjem da su to ekstremni uslovi eksploatacije vozila.Voleo bih da ponovo pronadjem taj tekst ili ako ga neko poseduje da to okaci.

Problem oko egzathih podataka je taj da retko ko je imao kilometar sat dugo vremena na svom MZ-u a da ga nije slomio ili pokvario. Ipak je MZ, najcece bio prvi (prelazni dvotockas) sa nekog Tomosa na mnogo veci motor i tu su se omladinci na MZ-ima ucili kako oni tako i celo drustvo iz ulice.Padalo je se, vozilo je se koristilo na sve nacinne koje fabrika ne preporucuje.

Malo je ljudi koji su kupili nov MZ i vozili ga 10-tak godina pazeci i mazeci i odnoseci se prema njemu kao prema tehnici.Prepostavljam da , kako je neko naveo, uz par zameni karika i lezajeva m. pesnice moze dobaciti blizu tih famoznih 100.000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

pazi, mz nije za podcenjivanje nikako sto se kvalitetta tice, ipak je to svabovska naprava. e sad, ima i toga sto sto zverinjak kaze, da je mz bio skola za vece motore. uostalom, svi znamo kako se vecina klinaca i dan danas ponasa prema jawama i mz-ijma.imao moj drug jawu twinku i j..bo joj majku uzduz i popreko. nekako oko bombardovanja kupio kantasakija i zvao da casti. doso kraj mukama, kaze on, nema vise cimanja sa jawom. kazem ja njemu, e sad radi i njemu sto i jawi pa ces da vidis da je to kanta ko i jawa. budala stvarno pocne da se ponasa isto (valjda misleci da je do motora a ne do njegove "voznje") i posle dva meseca crkne motor. kaze on ja sam baksuz :nanana: a ono nije kriv ni kawasaki ko sto ni jawa nije bila...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Evo, ovaj MZ " televizor " 175 je radio Zoki. Mozda se ne vidi bas najbolje, ali ima 49000 predjenih kilometara. Nije ni zaribao, ni prolupao, vec je stajao 10 - tak godina, pa su se stvrdnuli semerinzi na radilici i nisu vise zaptivali ( Vukao ulje iz menjaca ).

Dakle, nije mu menjano nista sem semeringa. Lezajevi na radilici - odlicni, radilica isto tako !

 

img1270.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

U manastiru Divljana kod Bele Palanke živi monah Serafim. On svoje pčele po obroncima Suve planine obilazi nekim prastarim ČZ 350. Ne održava ga ništa naročito, vozi svaki dan po makadamu, livadama i asfaltu. Na satu je 2002 imao 47000, rekao mi je da ga vozi vec 5-6 godina, ali sajla km sata nikada nije radila. Poslednji put sam u Divljani bio 2006. godine, još uvek je vozo isti taj motor. Istina, Serafim ga ne prži nešto naročito, ali svaki dan pređe u proseku 15-20 km, a motor traje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

otkud ti u divljanu??? :stabre: bas cu da svrnem sad kad odem za nis da vidim (ako me motor posluzi...)

 

Био сам тамо смештен 2002, када смо истраживали будућу трасу аутопута, па ми се свидело. После сам у пар наврата, 2005 и 2006 иашо сам женом и ћерком. Нема лепшег места за децу, само што то, на жалост, мало ко зна. А одмаралиште са више од 300 кревета зврји празно. Ако свраћаш тамо, погледај и остатке Ремезијане у Белој Паланци.

А ако је Серафимов мотор још у животу, заслужио је да оде у музеј! Сврати до манастира обавезно, јест да је мало испуцао асфалт али лепа је стаза - стрма, уска и вијугава, а тек по које возило.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

bio u tom odmaralistu kao klinac pre 26-7godina... man sv. dimitrije, secam se lepo :zdravo: inace baba mi je iz sljivovika a deda iz strizevca, tako da sam dosta cesto spartao tim putem kroz klisuru i odlicno poznajem kraj :takoje: ako me moj rus posluzi (zeza me opasno, a istice registracija 28. - cuh da se dugo ceka na tablice >:( ) otici cu u manastir i ako je taj motor ziv uslikacu ga za nas forum. i da se otvori nova tema "motori koji su zasluzili da se ne zaborave" ili tako nesto, u kome cemo postovati slike i kraci opis motora koji su preziveli sve i svasta. recimo onaj mz rt iz novog sada bi mogao da otvori temu... :Mina:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Pogled iz Divljanskog manastira...

Lepo, gde je ovo/ovaj manastir?? Samo ako imas jos koju , postavi u "Voznje i Putovanja" :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja