Jump to content

Moto Zajednica

Mobilni telefon kao deo moto opreme

Recommended Posts

  • U prolazu, 34 postova

Mobilni telefoni su se odavno uvukli u sve pore naseg zivota, i jednostavno postali stvrcice bez kojih se ne moze.Dovitljivi proizvodjaci i sami su se potrudili i napravili ponudu modela koji odavno ne sluze samo nameni za koju su i prvenstveno predvidjeni tj. za razgovor.Mobilni telefon se polako ali sigurno pretvorio u multifunkcionalni uredjaj koji pored svoje osnovne namene (razgovor) mozete koristiti za:slikanje, snimanje video zapisa, kao baterijsku lampu,  slusanje muzike, orijentaciju,navigaciju,primanje i slanje  e-mail-ova,pretrzivanje interneta, chat-ovanje, igranje video igrica, snimanje razgovora, spijuniranje, kao recnike, enciklopedije....

 

I svkim danom se lepeza upotrebe mobilnog telefona povecava.Sasvim je realno ocekivati da cemo u dogledno vreme imati idealan uredjaj, koji ce biti sve samo ne telefon, i koji ce objediniti sve ove funkcije.Kada kazem idealan mislim na to da se jos nije pojavio aparat koji ispunjava maksimalne kriterijume za sve gore navedene funkcije.

 

Gde smo u svemu tome mi bajkeri?

Ja sam licno zaljubljenik u symbian mobilne telefone.Symbian je operativni sistem pisan za mobilne telefone(nesto kao windows za kompjuter).U ovu grupu telefona spadaju:

 

Siemens SX1 6.1s S60 1.2s

Sendo X2 6.1s S60 1.2s

Sendo X 6.1s S60 1.2s

Nokia 3660/6320 6.1 S60 1.0

Nokia 3650/6300 6.1 S60 1.0

Nokia 7650 6.1 S60 0.9

Nokia N-Gage QD 6.1 S60 1.1

Nokia N-Gage 6.1 S60 1.1

Nokia N90 8.1a S60 2.8

Nokia N70 8.1a S60 2.8

Nokia 6680 8.0a S60 2.6

Nokia 6681/6682 8.0a S60 2.6

Nokia 6630 8.0a S60 2.6

Lenovo P930 8.0 S60 2.6

Nokia 3230 7.0s S60 2.1

Nokia 6260 7.0s S60 2.1

Nokia 6670 7.0s S60 2.1

Nokia 6600/6620 7.0s S60 2.0

Samsung D730 7.0s S60 2.0

Samsung D720 7.0s S60 2.0

Samsung D710 7.0s S60 2.0

Samsung D700 7.0s S60 2.0

Panasonic X800 7.0s S60 2.0

Panasonic X700 7.0s S60 2.0

Nokia E70 9.1 S60 3.0

Nokia E61 9.1 S60 3.0

Nokia E60 9.1 S60 3.0

Nokia N91 9.1 S60 3.0

Nokia 3250 9.1 S60 3.0

Nokia N80 9.1 s60 3.0 ?

Nokia 9210

Nokia 9290

Nokia 9210i

Nokia 9500

Nokia 9300

 

SymbianOS UIQ

Sony Ericsson W950

Sony Ericsson P990

Sony Ericsson M600

Motorola M1000

Arima U308

Motorola A1000

BenQ P30

Sony Ericsson P910

Sony Ericsson P900

Motorola A925

Motorola A920

Sony Ericsson P800

Arima U300

Primetio sam da na ovom spisku nema nekih novijih modela npr. nokia n73, nokia n95 itd.

 

Od svih navedenih modela koristio sam sam nokie(6600, 6680, n70ME) pa cu sa tog gledista i predstaviti mogucnosti ovih telefona.Gledano laicki svaki symbian telefon se ne razlikuje od bilo kog drugog telefona.Medjutim ono po cemu se izdvajaju ovi telefoni su programi koji se mogu instalirati u ove telefone i koji ih pretvaraju u jedan stvarno dobar multi funkcionalni i multimedijalni uredjaj.

 

Opet isto pitanje a gde smo mi bajkeri tu?. Pa krenimo redom.

 

Sam razgovor i primanje poziva na telefonu u toku voznje je gotovo ne izvodljivo.Ali postoje bezicne bluetooth slusalice koje se preko

isto imene veze povezuju sa telefonom.Na trzistu imaju modeli koji bez problema mogu stati ispod kacige.

 

Slusanje muzike takodje ne predstavlja neki problem na Memorijsku karticu od 1Gb moze stati poprilican broj pesama a ista se moze slusati preko slusalica.Nki modeli telefona poseduju i radio a u neke se moze i naknadno ubaciti.

 

Svoje uspomene sa nekih putovanja mozete ovekoveciti kamerama koje poseduju ovi telefoni.Nece to biti neke vrhunski kvalitetne fotografije, ali sasvim pristojne da bi ih pokazali drugarima i okaciti na forum.

 

Ipak cini mi se dve naj vece mogucnosti koje pruza mobilni telefon za nas bajkere je vremenska prognoza i navigacija.

Za prgled vremenske prognoze na mobilnom telefonu postoji gomila programa.Po meni dva najbolja su Mobile Weather i World Mate.World Mate pored vremenske prognoze u narednih pet dana pokazuje i vreme u izabranim gradovima(ceo svet), mapu i ima konvertor valuta.Na sajtu www.weather2umbrela.com mozete potpuno besplatno skinuti aplikaciju za prikaz vremenske prognoze za Srbiju i sve okolne zemlje.Aplikacija prikazuje prognozu za nrednih 5 dana za sve vece gradove.

 

E sto se tice navigacije tu bas nije najsjajnije.Da biste koristili navigaciju na vasem mobilnom telefonu potrebno je da imate i spoljni GPS modul(resiver).Njegova cena se krece izmedju 80-120eura.Zatim,program za navigaciju(TomTom, Route 66,Smart Com Gps,Mobile Navigator itd), i na kraju mape.Modula  u ponudi ima dosta ja imam Nokia ld-3w.Njihova funkcija je da primaju signal od satelita i prsledjuju ga na telefon preko bluetooth-a(ovo se ne odnosi na telefone koji ga vec imaju u sebi motorolaA925 i nokia n95).

Programi se instaliraju na telefon.Oni se takodje kupuju(ali postoje "izlecene" verzije,jer ko to jos u zemlji Srbiji placa softver).E mape su najveci problem.Za ce nas region(istocna Evropa) postoji samo jedna TomTom-ova mapa(East Eurpe Map) i to probna verzija i ona je blago receno ocajna.Na sajtu www.gpsserbia.com.mozete besplatno preuzeti mape za sve nase vece gradovei gradove u okruzenju.NJih mozete koristiti uz vec pomenuti program Smart Com Gps.Ja nisam uspeo da se snadjem sa ovim programom a vi probajte.Dakle ovo kazem iz licnog iskustva ne oslanjajte se u potpunosti na ovu vrstu navigacije bar u Srbiji.U razgovoru sa nekim ljudima na drugim forumima oni su potvrdili da su TomTom mape za zemlje Zapadne Evrope izuzetno precizne i detaljne i da kod njih skoro da nema greske.Ovde bi trbalo pomenuti i program Map24 Mobile koji sadrzi dosta dobru auto kartu za celu Evropu.Sa njim mozete i proracunavati rute od tacke a do tacke b po celoj Evropi.Ovaj program OBAVEZNO PROBATI.Besplatan je

 

Ako odete negde preko granice tu je i veliki broj recnika koji se spakuje u telefon.I u svakom trenutku sa dva pritiska na dume zeljena rec ili fraza je tu.Isto tako u svkom trnutku mozete proveriti vasu elektronsku pstu ili poslati mail sa slikama koje ste napravili telefonom.

 

 

     

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Dosta korisno. Samo ja nisam za slusanje bilo kakve muzike u voznji. Ipak treba da smo mi skoncentisani na zvuke oko sebe. Moda nam neko trubi, a mi  necujemo, mozda je nesto lupilo a mi nismo culi, mozda masina daje neku cudan zvuk a mi opet necujemo. Ostalo je sve ok. Ja stalno fotografisem sa mojim soni eriksonom w810i. Slike su mi zadovoljavajuce. To sam pokazao u mom putopisu.

http://www.info-sajkaska.com/Moto-Susret-Sipovo.htm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Ni ja nisam za slusanje muzike, ali ima ko to voli.

Ja od muzike,u toku vožnje, najviše volim slušati TERMIGNIONI... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ni ja nisam za slusanje muzike, ali ima ko to voli.

Ja od muzike,u toku vožnje, najviše volim slušati TERMIGNIONI... ;)

Znas ti sta valja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

Ni ja nisam za slusanje muzike, ali ima ko to voli.

Ja od muzike,u toku vožnje, najviše volim slušati TERMIGNIONI... ;)

 

Ubedljivo najjaca grupa, namam reci koliko su dobri :):):):D:D:D:D:D:D:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Moja omiljena muzika na motoru je yoshimura, evo bas juce sam slusao koncert na Beranovcu i nemam reci. Vokal je malo visok ali to je stvar ukusa valjda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gasa

Moja omiljena muzika na motoru je yoshimura, evo bas juce sam slusao koncert na Beranovcu i nemam reci. Vokal je malo visok ali to je stvar ukusa valjda.

pazi,imaju jako dobre bassove

ali ja volim i ove sa nasih prostora,ova grupa ,,Akrapovic", malo tvrdji zvuk sviraju ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja