Jump to content

Moto Zajednica

Treba mi pomoć oko štelovanja ventila

Recommended Posts

  • Drug član, 2835 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Naime rasklopio sam moju Yamahu XJ600s Diversion radi čišćenja karburatora i pregleda ventila.

Karburatore sam uspešno očistio.Ali oko ventila ima problem.

Ovako po manualu zazor za usisni ventil je 0,10-0,15 a za izduvni 0,20-0,25.

Kod mene ja izmerio nešto specifično

                      Usisni                            Izduvni

I cilindar      o,15>0,20                      0,25,30

II cilindar    o,10>0,15                      0,25,30

III cilindar    o,10>0,15                      0,25,30

IV cilindar    o,15>0,20                      0,25,30

Meni ovo deluje kao da je neko ko je ranije štelovao namerno tako naštelovao za po 0,05 mm veći zazor.Sada me interesuje koliko je to loše šta se sa tim dobilo ,a šta izgubilo.i Najvažnije da li treba tu nešto menjati ili ostaviti jer ipak ako to nije nešto jako strašno nebih se upuštao u nabavku pločica i njihovo menjanje.

Hvala na savetima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Ako je zazor veći od propisanog, onda znači da ti se ventili ne otvaraju do maksimuma za koji su predviđeni.  Rezultat: veća potrošnja i manja snaga.

 

Nije toliko opasno po agregat kao kada je zazor *premali* - u tom slučaju ventili se ne bi zatvarali skroz, i ona bi mogli da izgore.

 

Ako je neko namerno štelovao ventile tako da zazor bude veći, moguće da je zbog bojazni od ovog drugog potencijalnog problema.

 

Inače, zazor ventila se vremenom promeni sam od sebe, i može da se ili poveća ili smanji, pa zato i služi periodična provera.  Moguće da tvoj motor nije niko namerno štelovao tako, nego da su tvoji ventili sami vremenom promenili zazor tako kako su sad.

 

Da su ti zazori manji od propisanog, rekao bih ti da ih obavezno našteluješ.  Pošto su veći – odluči sam.

 

Moje lični stav: ventili su ili naštelovani ili nisu.  Ja moje uvek držim u propisanom rastojanju, mada jeste malo smor štelovati ih na agregatima gde se koriste pločice za štelovanje (bar na Rotax-u gde moraju da se skidaju bregaste).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2835 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Smor oko pločica je posebna priča treba ih naručiti pa čekati i koštaju podosta.Što znači ili dosta bez motora ili da ih povadim da vidim koje trebaju pa sve to lepo sklopim pa kad stignu pločice ajd sve nanovo sa nadom da nedobijem drukčije mere kad sledeći put otvorim.

 

Da li neko zna jel odgovaraju možda pločice od nečega što ima lakše da se nabavi neki auto ili sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Znam. :-[  Meni je upravo to najveći smor kad ne znam koje su veličine već u motoru, pa mora da padne duplo rasklapanje i sklapanje ako diler nema na lageru nove koje mi trebaju nego mora da se naručuje. ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Smorno jeste al' jbg. tako napravljeno...poskidaš pločice,mikrometar pa izmeri,popiši tj nacrtaj šemu gde je koja bila...a onda kontaktiraj servisere i ljude koji imaju isti motocikl,moguće da neko ima neku pločicu pa kombinujete međusobno...znam da su ljudi nekada davno čak i pravili te pločice,cementirali pa brusili na meru koja im je potrebna (horizontalna brusilica),dovijali smo se na razne načine... ;D

 

Sa ovim podebljanim se slažem; bar ovde u L.A.-ju serviseri hoće da trampe pločicu za pločicu (ti njemu tvoje stare on tebi ono što ima u šteku).  Takođe, sigurno da mogu da pasuju pločice od nekog drugog motora samo se treba raspitati (ja znam za moj motor da pasuju iz nekih modela Aprilije i Suzukija).

 

Al' mi se ne sviđa baš ova ideja sa pravljenjem....  Te pločice su pod stalnim pritiskom i "čekićanjem" - ako se agregat vrti na recimo 4.000 obrtaja, onda tu pločicu bregasta lupi 2.000 puta u minuti.  One su pravljene od legure koja može to da istrpi a da se ne spljeska ili deformiše.  Ako je sam praviš od nekog ko zna kakvog metala, jbg ko zna koliko će da traju i koliko brzo će se motor ponovo raštelovati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2835 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ovako odustao sam od vađenja i premeravanja pločica prevelik mi je posao da bih sve to opet vratio i vozio dok nenađem odgovarajuće pločice.Znam da će neki reći da to treba uraditi al ja to neću na ovaj način stvarno mi je van zdravog razuma da to radim pogotovo što može da se desi da i kad nabavim pločice to više nebudu odgovarajuće.Sve u svemu zazori nisu nešto preterano veći tako da to za posledicu može da ima koliko sam se ja informisao samo manju snagu eventualno lošije sagorevanje i povećanu trajnost motora.Da su zazori manji od propisanih ne bih se dvoumio nego bi menjao ovako ću se potruditi u nekom budućem vremenu da nađem servis koji ima pločice i platiću lepo štelovanje ventila što  će biti gotovo za dva sata a ne ko u ovoj varijanjti dve ili više nedelja.

Znači serviseri javljajtese ko će to da radi ako ima pločice da se dogovaramo oko dolaska i cene.Koja nije problem para nema  :D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Smorno jeste al' jbg. tako napravljeno...poskidaš pločice,mikrometar pa izmeri,popiši tj nacrtaj šemu gde je koja bila...a onda kontaktiraj servisere i ljude koji imaju isti motocikl,moguće da neko ima neku pločicu pa kombinujete međusobno...znam da su ljudi nekada davno čak i pravili te pločice,cementirali pa brusili na meru koja im je potrebna (horizontalna brusilica),dovijali smo se na razne načine... ;D

 

Dobro receno.....popises koliko ides u minus onda izvadis sve naravno zapises sve gde je koja bila i onda odes kod nekoga ko ih ima i das mu svoja a uzimas za -5 mikrona ili koliko ti treba.......e sad ako si dobar sa nekim od NS majstora trebalo bi da ti daju jer menjas plocicu za plocicu.......mada za neke sam siguran da ti nece dati jbg....a neki mozda i bi ako si dobar sa nekim

 

A taj tvoj povecan zazor i nije toliko kritican i to moze da se opusteno tera.......

 

Ne znam sta bi ste rekli da ste videli kako sam ja stelovao glavu od Jaguara koja je bila cela rastavljena.......a nisam imao ni jednu plocicu viska, pogotovo sto sam obrusio siceve pa su svi zazori pobegl......danima sam kombinovao plocice a na kraju tamo gde sam imao veliki zazor sam vadio ventil i brusio pecurku da ga smanjim a gde sam imao mali tu sam vadio ventil i skracivao pecurku.........vecu patnju u zivotu nisam radio a radio sam jedno 2 meseca pa kad odelpim nastavim kad sam raspolozen......totalni uzas i milion radnih sati..((((((((

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

A sad negde truli negde u kineskoj cetvrti?  >:(

 

Moguce ne znam? Zadnje sto znam da je iskakan i razbijen i bolje sto to nisam video jer bi mi se srce raspalo, negde na tvrdjavi...milion radnih sati, nema srafa koji nisam skinuo reparirao i vratio 3,5 godine rada i oko 10000 dm starih....a ta masina pali na pola kljuca i nemoze se unistiti nikako...ehhhh mogao bi ja o Jaguaru do kraja godine)))))

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Bio na tvrdjavi,posteno rasturen,sad sam cuo da su ga odvukli u kinesku cetvrt negde...  Tvoj bas bio?  Ja sam radio jednog 87 godiste cini mi se,slican,ne pamtim bas modele,isto redna masina ,bio je svemirski brod za svoje vreme. Komplikovan bas auto,kocnice su nas zezale dosta,nivo reguling i neke gluposti ne secam se vise... 

 

Izvinjavam se za off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Weiss Kirchen -Bela Crkva
  • Motocikl: kawasaki

ma to je nesmetano mali zazor inace zazor na ventilima ostavlja se tako sto koliko se materijal rasiri na toploti +0,05-0.010ostane u plusu inace mozes ako nemas ogovarajucu plocicu da nadjes od nekog auta pa smanji precnik plocice na meru a sa jedne strane na glodalu obrusi na meru i ta strana ide na solji podizaca ,nema nikakvih problema a cementirani deo se okrene prema bregastoj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: bajmok/Wien
  • Motocikl: suzuki GSX 1100f

Nije neko sveto pismo  na xj diver.  stelovati ventile posto je jedna od jednostavnijih masina.A inace stimaju po velicini plocice u nju cak i od stare boldorke samo zavisi koja debljina treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja