Jump to content

Moto Zajednica

Sinhronizator karbova

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Svaka cast za napravu, izgleda kao iz radnje!

 

Ja sam pravio malo skromniju varijantu, mada mi sasvim lepo radi. Naime, uzeo sam jednu dasku oko 20cm sirine i 2m duzine, providno plasticno crevo fi6mm duzine oko 8m i dva ventila za akvarijum (za ribice). Crevo sam prikovao uz dasku u obliku slova "U" i dasku uspravio uza zid sa krajevima prema gore, bas kako se i pise "U". Duzina oba stuba je oko 1.5m tako da krajevi creva (koje mora biti duze od "U" dela) se previjaju i spustaju prema dole. U tako namesteno crevo sam sipao dvotaktol do polovine stubova (sipa se odozgo u jedan kraj malo po malo, jer je ulje gusto i sporo se sliva, moze se ubrzati izvlacenjem vazduha ustima kroz drugi kraj). Kada se saceka da svi mehurici vazduha izadju napolje dobije se klasican sistem spojenih sudova. Znaci daska mora stajati uspravno a na ove prepustene krajeve creva se montiraju pomenuti ventili za akvarijum, a posle njih neki reduktor pomocu kojeg ce se povezati na karburatore (ja koristim navoj M5, nasao sam odgovarajuce dizne od neke hidraulike). Znaci kada se ovo prokopca na motor (na dva karburatora) bilo kakva razlika u pritisku dovodi do "setanja" ulja tj. na jednom stubu nivo opada a na drugom se penje. Ventili od akvarijuma se zatvore skoro do kraja da bi se dobilo na stabilizaciji nivoa ulja (da nebi previse brzo oscilovao). Znaci kada pomocu podesavanja srafova za sinhronizaciju postignes da nivo ulja u oba stuba stoji u mestu na sredini to znaci da su ta dva karburatora IDEALNO sinhronizovani (posle cu objasniti ovo "IDEALNO"). Onda predjes na druga dva koja su u paru i na kraju ides unakrst na suprotne.

 

Naime, na ovom principu rade sinhronizatori sa zivom. Medjutim, ulje je neuporedivo lakse od zive tako da je ovaj "instrument" 20-ak ili vise puta precizniji tj. razlika u pritisku (vakuumu) koja ce zivin stub pomeriti za 1cm uljani stub ce pomeriti za nekoliko desetina cm. Zato kazem da je ovim sistemom karburatore moguce sinhronizovati neverovatno precizno, preciznije nego najsavremenijim vakuum-metrima - a pri tome sistem je neverovatno jednostavan i jeftin. Dvortaktol sam koristio iz dva razloga - prvo, ako se desi da je velika razlika u pritisku pa ne uspem da reagujem nego mi uvuce dvotaktol u motor nece napraviti nikakvu stetu i dugo, jer sam imao lje jarko crvene boje pa je lako za ocitavanje. Zato ne preporucujem upotrebu vode ili nekog drugog ulja.

 

Cena:  8m creva fi6mm - oko 500din; dva ventila za akvarijum - oko 60din; daska - nadji u dvoristu ;); ekrsercici za pricvrscivanje creva na dasku - oko 20din; reduktori za povezivanje - zavisi od tipa, mene su izasli 50 din; dvotaktol - zavisi od vrste, moze bilo koji (predlazem neki obojeni).

 

Vreme potrebno za izradu - oko pola sata. 

 

Nemam digitalni foto aparat pa nista od slika.

 

P.S.

Jedina mana naprave je sto je malo glomazna jer ovaj "U" deo mora biti dugacak, upravo zbog pomenute male tezine ulja koje bi, da je krace, bilo tesko kontrolisati. Medjutim sa obzirom na preciznost i jeftinocu ovog uredjaja mislim da to i nije strasna mana.

 

Evo i skica ovog mog metoda, doduse u Image Shack-u jer je prevelika za forum.

 

vakuummetar.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 161 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Honda XLV 750R

Čista fizika, mada meni to u školi i nije baš najbolje išlo... ;D

Ipak je Arhimed tata, ne može da omane  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

evo ja trazijo nesto i naso....samo sto na ovim snimcima nema slavine za akvarijum...

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Upravo to! Vidis, ovo mi nije ni palo na pamet da moze da se uradi i za sva cetiri karburatora od jednom tj. cetiri spojena suda! Hvala na snimcima.

Slavinice za akvarijum trebaju jer je bez njih dosta nestabilan nivo ulja tj. osciluje gore - dole jer dok motor radi nikad nije identican vakuum nego osciluje u zavisnosti od trenutnog takta (zapravo vakuum postoji samo kad dati cilindar vrsi usisavanje, u ostalim taktovima ga nema na tom karburatoru). To kod zivinih meraca i nije problem jer je ziva puno manje osetljiva (teza je) pa skoro i ne registruje ove mikro - oscilacije vakuuma, ali kao sto smo vec rekli ulje je izuzetno osetljivo tako da registruje i najmanju promenu vakuuma, i zbog toga trebaju slavinice (ili neko druge dizne, ljudi su stavljali diznu od spreja - dezodoransa) da priguse protok vazduha i tako umire nivo ulja. Onda dobijes instrument koji je stvarno pravo zadovoljstvo za rad. Dugacak je pa se lako ocitava i imas dovoljno vremena da reagujes, a nivo ulja se polako i ravnomerno pomera (opada na jednom a raste na drugom) kada ima i najmanje konstante razlike u podpritisku (tj. kada karbovi nisu sihnronizovani). A kada postignes (vrlo jednostavno) da nivo stoji na sredini (slavinice sprecavaju da osciluje u mestu) to znaci da je vakuum idealno jednak sa obe strane -vise desetina puta preciznije nego zivin manometar! Znaci ako bi se ziva pomerila za 1mm sto mozda nebi mogao da vidis ulje ce se pomeriti za nekoliko cm na istoj toj razlici!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

I haj! ;D tema se "razradila"! Neko mi je rekao, brate, mnogo te je to skupo iznelo, ali kako i su vec rekli neki, ovi iz Luisa su bas losi.  Zao mi ja samo sto nisam uspeo da dobavim Wika manometre, mada Fimet-ovi su sasvim zadovoljavajuci...  A to sa crevima nije isto lose, mada glomazna bre skalamerija.... ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Pozdrav ljudi . E ovako da dam i ja moje misljenje .

Danas sam napravio kao sto je winger to uradio i svaka cast na ideji . Samo sto sam ja sipa dot 4 ulje nekako mi se najbolje ponasa jer kad ga ostavim da miruje najbrze nadje vagu ( da bude u ravni ) .

E sad ovako . Imam 4 vakumetra koji su placeni oko 100 evra i sta se desava  ??? . Nastelujem motor na vakumetrima ( i radi onako solidno ) i posle toga sam prikljucio motor na ovo cudo domace radinosti kad ono nema blage veze da je izvakumirano kako treba .

Popravim ja to i dobijem ekstra rad .

Inace stelovao sam mog bmw-a pa sam to zacas mogo da prebacim .

Opet vratim na vakumetre kad ono kaze da je razstelovano u k....

 

Aj sad misljenja kome treba verovati .

Ja tvrdim da je homemade vakumetar 100 % tacan i niko me ne moze ubediti u to . I mislim da svako ko pokusava sa neki vakumetrima treba da provei sa ovom stvarcicim da li su ispravni ili ne 

Tako da ce original vakumeri u djubre.

 

Aj da cujem vase misljenje .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Pozdrav ljudi . E ovako da dam i ja moje misljenje .

Danas sam napravio kao sto je winger to uradio i svaka cast na ideji . Samo sto sam ja sipa dot 4 ulje nekako mi se najbolje ponasa jer kad ga ostavim da miruje najbrze nadje vagu ( da bude u ravni ) .

E sad ovako . Imam 4 vakumetra koji su placeni oko 100 evra i sta se desava  ??? . Nastelujem motor na vakumetrima ( i radi onako solidno ) i posle toga sam prikljucio motor na ovo cudo domace radinosti kad ono nema blage veze da je izvakumirano kako treba .

Popravim ja to i dobijem ekstra rad .

Inace stelovao sam mog bmw-a pa sam to zacas mogo da prebacim .

Opet vratim na vakumetre kad ono kaze da je razstelovano u k....

 

Aj sad misljenja kome treba verovati .

Ja tvrdim da je homemade vakumetar 100 % tacan i niko me ne moze ubediti u to . I mislim da svako ko pokusava sa neki vakumetrima treba da provei sa ovom stvarcicim da li su ispravni ili ne 

Tako da ce original vakumeri u djubre.

 

Aj da cujem vase misljenje .

 

ma kakvi djubre udeli meni i bicu jakoooo srecan.....

 

a i ja mislim da su "vakumetri" domace radinosti puno tacniji....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Ako ne curi nigde vazduh (probuseno crevo, lose zaptiveni spojevi na slavinama, prikljuccima ili nesto slicno) koliko ja znam, ovaj princip spojenih sudova po definiciji ne moze da omane - kao sto je 1+1=2. Dakle kada podesis tako da je nivo ulja miran i na sredini ja mislim da na svetu ne postoji bolja garancija da je (pod)pritisak na ta dva karburatora identican.

 

Mada, naravno, mozda ipak nisam u pravu!

 

S tim sto vodi racuna da ova sprava ne meri vrednost pritiska (vakuuma) nego samo ravnotezu tj. da je jednak sa obe strane. Dakle ako imas 4 karburatora moras prvo podesiti dva i dva koja su u paru, sto ce reci da ce vakuum na parovima (1-2 i 3-4) biti jednak, a to jos ne znaci da je vakuum na suprotnima jednak! Tek onda prikopcas creva na suprotne (recimo 1-3) i podesis sada da ta dva budu jednaka (na onaj sraf sto pomera dva i dva isovremeno). Kada je ovo uradjeno trebalo bi da i ta druga dva suprotna (2-4) budu dobra. Izvini sto ovo pricam jer verovatno sam znas sve to ali reko samo da te ne zabuni ako su parovi medjusobno sinhronizovani a suprotni pokazuju razliku, dok se ne podese na zajednicki sraf.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Ja mislim da su domace radinosti najtacniji . Od ponedeljka pravim za 4 karburatora pa cu da probam opet kod prijatelja da izvakumiram na vakumetrima pa cu onda da proverim za domacim .

Unapred znam da ce opet doci do istog da vakumetri mnogoooo grese .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Banovci
  • Motocikl: Suzuki Freewind 650

evo ja cu da doniram mog kosookog nekome sa tim cudom za stelovanje  da vezba i da mi nasteluje posto mi trosi ko shatl pri poletanju  ;D ;D ;D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

tacno je da vakumetri iz luisa ne pokazuju svi jednako,ali ja ih pre svakog stelovanja povezem zajedno,povucem vakum ustima i vidim koji manje pokazuje,tako da to uzimam u obzir kada stelujem

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

tacno je da vakumetri iz luisa ne pokazuju svi jednako,ali ja ih pre svakog stelovanja povezem zajedno,povucem vakum ustima i vidim koji manje pokazuje,tako da to uzimam u obzir kada stelujem

 

Pozdrav . Jeste u pravu si sto se toga tice . I ja isto to uradim . Znaci povucem vakum ustima i na primer na broj 1 ih nastelujem da svi pokazuju tacno . Sta se onda desava . Kad povucem jace vakum na primer do broja 2 ili 3 vise ne pokazuju tacno . Znaci trebas ih nastelovati odprilike na kom broju mislis da ce da stelujes karburatore . Proveris prvo koliko vuce vakum pa ih stelujes . Ja na primer bmw-a nikako nisam mogo da nastelujem . Jer podesim lepo da rade na leru ali treba da se podesi kad motor radi na jedno 4000 obrtaja . Onda vrednost na vakumetrima skoci pa vise i ne pokazuju tacno . Tako da sam zakljucio da su ti iz louisa cisto sranje . Iskreno ne kostaju malo profesionalniji po 200 i vise evra .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12284 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Problem sa Louisovim vakuummetrima je što su slabijeg mehaničkog kvaliteta i ako se dobro ne pazi kazaljke toliko osciluju i lupaju da je normalno što će se brzo raštelovati :D Bez slavinica za akvarijume ispred za čas se razdrmaju.

 

"U" cevi su iz raja izašle :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Problem sa Louisovim vakuummetrima je što su slabijeg mehaničkog kvaliteta i ako se dobro ne pazi kazaljke toliko osciluju i lupaju da je normalno što će se brzo raštelovati :D Bez slavinica za akvarijume ispred za čas se razdrmaju.

 

"U" cevi su iz raja izašle :D

To i ja kazem .

Kad nastelujem motor sa domacim vakumetrima radi ko pcelica .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 612 postova
  • Motocikl: Suzuki GSX 750F; Yamaha TDR125R; Sprint GRIZZY 125 ; CZ 175 iz 1972

Ipak su mi sumljivi ovi akvarijumski ventili. Sta ako jedan propusta manje a drugi vise, onda ovo nece da radi dobro. Da li je jos neko ovo probao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Ja nisam ni stavljao te akvarijumske ventile . Samo malo tecnost vise igra ( pomera se gore dole ) i to je to . Ali sipaj nesto gusce i bice dobro .

 

A prvo sam probao i sa ventilima . Nije vazno koliko ih zavijas to je princip spojenih sudova . Na primer da jednog zavijes do kraja da drugog odvrnes do kraja tecnost ce da miruje . Tek kad onog zavrnutog popustis pocece polado da se pomera . Znaci moze i sa jednim ventilom .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

Ipak su mi sumljivi ovi akvarijumski ventili. Sta ako jedan propusta manje a drugi vise, onda ovo nece da radi dobro. Da li je jos neko ovo probao

 

Mozes ti i bez njih ali nema trika da vidis kazaljku kad motor radi na leru  :D ..a i postoji opasnost da se vakuumetar osteti. Ventil ti sluzi samo da stabilizuje, prigusi protok vazduha...jer kad pritegnes ventil, odziv je slabiji i obratno...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Ipak su mi sumljivi ovi akvarijumski ventili. Sta ako jedan propusta manje a drugi vise, onda ovo nece da radi dobro. Da li je jos neko ovo probao

 

Mozes ti i bez njih ali nema trika da vidis kazaljku kad motor radi na leru  :D ..a i postoji opasnost da se vakuumetar osteti. Ventil ti sluzi samo da stabilizuje, prigusi protok vazduha...jer kad pritegnes ventil, odziv je slabiji i obratno...

Covek je najverovatnije mislio na ventile za akvarijum ali na crevu . Ono sa uljem

A da se vakumetri moze ostetiti ako se ne zategnu ventili je 100 % tacno . I iglice ce se rastelovati samo tako ( na osovinici )

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Hehehehehehehe... vidim da ima još onih koji znaju šta je diferencijalni manometar bez koga nema ozbiljnog štelovanja karburatora na BMW-u.

 

ResizeofRotationofPhoto0033.jpg

 

ResizeofRotationofPhoto0034.jpg

 

ResizeofRotationofPhoto0036.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Inace da se pohvalim i da pohvalim Saleta raptorsa koji mi je pre neki dan prao cistio i stelovao karburatore u radionici gde radi sa majstor Mikijem. Nemate pojma kako motor sada ide. Sale majstor si svaka cast.

Ako hocete da vam motor prede ko mace i trosi koju litru manje kao moj sada, javite se i idite do raptorsa i umrite od srece.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: sevojno
  • Motocikl: honda vt 500

dali neko zna gde se tacno nalazi prikljucak za vakum i gde je sraf na kome se steluje vakum na jamahi fz 750.ja nemogu da provalim.:zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

dali neko zna gde se tacno nalazi prikljucak za vakum i gde je sraf na kome se steluje vakum na jamahi fz 750.ja nemogu da provalim.:zbunjen:

 

slikaj pa da vidimo ! ... mislim da je mali zvezdasti srafic na samoj usisnoj grani .....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja