Jump to content

Moto Zajednica

Tekst o motokacigama na auto sajtu!

Recommended Posts

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Moj multitalentovani drug, vlasnik sajta www.nacionalnaklasa.com je napisao tekst o kacigama za motore.

Mozete da ga procitate ovde: http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/2648/6/

 

Mislim da je to verovatno najsveobuhvatniji text o toj tematici na srpskom jeziku. Sugestije, kometantare (ako ih ima), bla, bla....mozete da ostavite i ovde

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Kako bi smo spreèili nesporazume, odmah da kažemo da u ovom tekstu neæete naæi niti jedan konkretan modela kaciga

 

pa malo kasnije

 

model iz 2005. Schuberth S1 proseèno izdržava sile od 161G!, a kaciga košta 700$ u Americi – ... Z1R ZRP-1 kaciga (84$) ... AGV Ti-tech sa cenom od oko 550€, SHOEI XR-1000 (oko 500€) ... HJC FG-14 i KBC VR2 po ceni oko 250€.

 

No dobar je tekst....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 584 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: ZX 12 R

Lijep tekst =D> trebalo bi ga ozbiljno shvatiti.Mada bih se kladio da polovina onih koji ga poènu èitati ne izdrže do kraja...takvi smo.

Mala primjedba ... mislim da komparacija brojeva ( velièina ) kaciga nije najpreciznija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Fin koristan tekst, lepo napisan, da se poèetnici upoznaju sa osnovnim elementima i terminima. Jedino se sa ovim ne bih složio:

 

I da podvuèemo, NOVA kaciga iz nižeg cenovnog razreda je UVEK bolja od polovne kacige, makar nju nosio Kenny Roberts ili Travis Pastrana.

 

Mislim da znam sta je pisac hteo da kaže ali je to malo nevešto izveo, a tvrdnja je vrlo smela, pomalo neprecizna (nije naveo da li se misli na polovnu viðeg cenovnog razreda ili istog), a mi prokleti precizni pravnici uvek sitnièarimo, pa možemo da kažemo da je polovna kaciga i 2 dana stara Arai kaciga, a nova naprimer španska marke Shiro, i da ova potonja svakako nije bolja od Araia....narocito uzimajuæi u obzir, da Arai, koliko znam, daje 5 godina garancije na svoje kacige. Naprimer.

 

Da ne prièam koliko bih radije kupio 3 godine staru Arai a koliko ne bih novu kinesku, ako bi me neko stavio pred svršen èin da biram :lol: Nista ne fali polovnoj kacigi umerene starosti (par meseci, koja godina), sem sto je promenila glavu, ako je dobra ne zna ona na cijoj je glavi, zna samo koliko košta i koji posao mora da obavi.

 

Dakklem poèetnici, zajebite nepoznate firme, kineze i slièno, sa glavom nema šale :roll: Ako veæ niste pri parama potražite makar neku potvrdu o medjunarodnom standardu koji (ne) ispunjava, snell, dot itd..

 

A ako je kaciga zaista vremešna, napukla, trula ili upila veæ poneki udarac be`šte od nje. Mislim da je pisac teksta hteo da ovo pretvori u jednostavnu reèenicu i da ljudima uštedi trud oko provere a rizik svede na najmanju moguæu meru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Kad je rekao polovna, verovatno je mislio na BAS polovnu! Ja sam se zeznuo sa BAS polovnom kacigom, kupio sam nekog starog Pilota jos pre nego sto sam uzeo motor pa sam joj onda zamenio postavu jer je dotrajala i imala neki miris... pa kada sam kupio motor, bilo je tesko i danju voziti sa onim crnim, pogrebanim vizirom pa napravim i to (naravno nema nigde da se kupi original), posle padnem i oljuskam je i razbijem vizir i dignem ruke od nje!

Ono sto sam hteo da kazem je, nisu svi ventilacioni otvori radili jer je neko izolir trakom pre mene lepio postavu za stiropor, kaciga je preko 100km/h zvizdala i duvala na sve strane tako da bez potkape nije bilo moguce voziti brze! A kada saberem koliko sam para ulozio u nju, trebo sam da kupim novu, pa makar najjeftiniju iz Louisa... a imao sam prilike da kupim AGV ili Daineze ispod ruke za 100e (modeli su ti vredeli oko 200) i ja budala, bi mi zao da dam... i dan danas se kajem...

Naravno kinezi ne dolaze u obzir, gledao sam i njih pre nego sto sam uzeo pilota, onako neiskusan totalno sam video je shit! Integralnu koji sam gledao si mogao rukom da savijas, nije imala cvrstinu, vizir je bio jos gori shit... ma ne vredi corava dinara!!!!

 

Savet: Stedite na kupovini motora, ne na opremi!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
I da podvuèemo' date=' NOVA kaciga iz nižeg cenovnog razreda je UVEK bolja od polovne kacige, makar nju nosio Kenny Roberts ili Travis Pastrana. [/quote']

 

Mislim da znam sta je pisac hteo da kaže ali je to malo nevešto izveo, a tvrdnja je vrlo smela, pomalo neprecizna (nije naveo da li se misli na polovnu viðeg cenovnog razreda ili istog), a mi prokleti precizni pravnici uvek sitnièarimo, pa možemo da kažemo da je polovna kaciga i 2 dana stara Arai kaciga, a nova naprimer španska marke Shiro, i da ova potonja svakako nije bolja od Araia....narocito uzimajuæi u obzir, da Arai, koliko znam, daje 5 godina garancije na svoje kacige.

Nisi u pravu. Pisac je htio da kaze sledece: Najbitnije je kako kaciga lijeze na glavi, sve ostalo je iza toga. Kaciga (njena unutrasnjost) se jako brzo prilagodi obliku glave i tako se "namjesti". Kada to na glavu stavi neko drugi, to nije to pa da je ne znam koji svemirski model u pitanju (gore su navedeni neki sampioni...). Zato ne treba kupovati polovnu kacigu, nikada. :wink:

P.S. I naravno, tu se u potpunosti slazem, samo renomirani proizvodjaci...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Motocikl: Yamaha XCity 250

Konaèno i da se uèlanim na "bajkerse"...

 

Generalno, tekst je malèice zbrzan pred kraj pisanja, otud možda neke nelogiènosti i nedoslednosti. Biæe ispeglano od ponedeljka (u radno vreme :wink: ).

 

Uglavnom, tekst je više ono što sam ja sam saznao razmišljajuæi da kupim motor i onda ukapirao da nemam predstavu koju kacigu bih kupio. Dakle, ciljna grupa su ljudi, koji prvi put kupuju motor (ili kao ja nisu vozili 15 godina), pa jednostavno ne znaju odakle bi poèeli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT
Nisi u pravu. Pisac je htio da kaze sledece: Najbitnije je kako kaciga lijeze na glavi, sve ostalo je iza toga. Kaciga (njena unutrasnjost) se jako brzo prilagodi obliku glave i tako se "namjesti". Kada to na glavu stavi neko drugi, to nije to pa da je ne znam koji svemirski model u pitanju (gore su navedeni neki sampioni...). Zato ne treba kupovati polovnu kacigu, nikada.

P.S. I naravno, tu se u potpunosti slazem, samo renomirani proizvodjaci...

Evil ZO

 

Nisi u pravu, kineska kaciga nije bolja od polovnog Araia odgovarajuce velicine, u garanciji pa makar razlike u obliku glave bile i 1 cm. Svi mi znamo da se kaciga prilagojava glavi, ali to je samo mekani sundjerasti deo. Ono sto cuva glavu i ono sto absorbuje udarac nije sundjer.... Dakle ne moze nazalost da se tvrdi sa tolikom preciznoscu da je svaka nova kaciga renomiranog proizvodjaca bolja od polovne 10x kvalitetnije. To jednostavno nije taccno. Zato postoje kategorije, kvalitativne i cenovne kod svakog proizvodjaca i to za svaki dzep. Dakle momci, nazalost, mislim da niste u pravu, jer to jednostavno nije tako crno belo. Vi kao deca u skoli> "novo je najbollje". Da, ali ne uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5347 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

Ali Evil nije mislio na kineze,vec samo na renomirane proizvodjace.

Samo novo i samo renomirane marke!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

@ Endurac:

Ali Evil nije mislio na kineze' date='vec samo na renomirane proizvodjace.

Samo novo i samo renomirane marke![/quote']

Upravo to. Niko nije spominjao Kineze.

Primjer: ja sam radije za novi AGV Supertech nego za polovan Arai RX7, o tome sam pricao.

I mislim da nema razloga za nervozu :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Nema uopste nervoze , samo me nervira kad me neko poklopi sa recenicom "nisi u pravu" a onda da svoje misljenje, ja sam vise demokrata pa mi lepse cucne nesto tipa"mislim da nisi u pravu iz tog i tog razloga". Narocito kada su u pitanju relativno ne dokazive stvari i tvrdnje kao sto je ova oko cijeg naslova diskutujemo.

 

Elem, naravno da svako ima pravo na svoje misljenje, te cu ja radije prihvatiti kacigu koju je Troy Bayliss upravo skinuo sa glave i poklonio mi nakon samo jedne voznje a eto pogodilo se da imamo maltene isti oblik glave, nego najjeftiniju svajcarsku IXS, sto ti kazes, tek kupljenu za 10.000 dindzi.... :D .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

ha ha ha, zamisli da onaj glavonja kultard vozi bajk i da uzmeš njegovu kacigu, ima da ti upije udarac samo tako.

 

endurac, jebiga, nisu svi pravnici pa da gledaju tako detaljno, mislim da æe ljudi da izvuku pravilnu pouku iz one reèenice, a to je i cilj. isto sam proèitao, i to mislim baš ovde kod nas, da je današnja tehnologija proizvodnje jeftinijih kaciga (naravno ne kineskih) bolja od vrhunske tehnologije od pre par godina.

 

ako je kaciga istrpela samo jedan udarac (ne mislim na to da je pala sa stolice na patos) moje mišljenje je da je treba zameniti.

 

pošto kažeš da si demokrata evo ovako æu se izraziti: mislim da si upravu ali mislim da je evil više upravu pa se sa njim više slažem nego sa tobom ali ako mi platiš glasaæu za tebe. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT
ha ha ha' date=' .......ovako æu se izraziti: mislim da si upravu ali mislim da je evil više upravu pa se sa njim više slažem nego sa tobom ali ako mi platiš glasaæu za tebe. :D[/quote']

 

...xexex mozze, hvala bogu pa smo potkupljivi:) Mora ekonomija da se razvija...

 

PS ne znam da li ste videli kako nova Probiker puca kao ljuska od jajeta (mislim ta vasa renomirana kaciga :twisted: ) pri nekim udarima koje su druge renomirane izdrzavale :roll: Zajebite me jeftinih renomiranih marki..

 

Ali i ja sam bio neprecizan, misleci kad kazem polovna na kacigu koju znam ko je nosio i koliko dugo.

 

Neka bude da je istina negde na sredini, imajuci u vidu bezbroj parametara koje treba uzeti u obzir...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...ne znam da li ste videli kako nova Probiker puca kao ljuska od jajeta (mislim ta vasa renomirana kaciga :twisted: ) pri nekim udarima koje su druge renomirane izdrzavale :roll: Zajebite me jeftinih renomiranih marki...

Endurac brate, stani malo, polako sad. Niko ne prica o Probikeru i slicnim stvarima (da ne pricam sada sta mislim o njima), to NISU renomirane kacige!

 

Izgleda da je odje doslo do zescega nesporazuma ili ti jednostavno ne vidis poentu. Evo sad idem skroz u detalje pa se valjda nadjemo nedje:

Renomirani proizvodjaci kaciga su sledeci:

AGV

FM (nekada)

HJC

Dainese

Nolan

X-Lite

OGK

Premier

Schuberth

Shark

Vemar

Arai

Suomy

Shoei

Svaki od ovih proizvodjaca ima vise nekih modela u vise klasa (nisu u pitanju cjenovne klase vec nesto drugo). E sada, poenta je da je bolje uzeti novu HJC ZF-9 koja je model srednjeg ranga, nego onaj Nolan-ov top model N94 koji je upravo sa glave skinuo Marco Melandri. Unutrasnjost kacige ima presudnu ulogu zbog amortizovanja udarca, a ista se jako brzo oblikuje i formira po korisnikovoj glavi i tako formirana kaciga nece mijenjati svoj oblik kada je neko drugi stavi na glavu. Nadam se da sam sada jasniji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Potpuno se slazem sa vecinom onoga sto kazes, razumesh se, ali opet previdjas bitnu cinjenicu, to sto se unutrasnjost kacige formira prema glavi, to je sundjer i to obican sundjer u pitanju. I on drzi kacigu na mestu, tu se slazemo. Bitan je faktor i kais, i to stegnut, nazalost, videli smo da je Krdza kada je poginuo nije imao na glavi (kacigu - odletela je).

 

Materijal koji kompenzuje udarac se ne formira prema glavi, jel da je tako mekan, ne bi mogao da amortizuje udarac od 70 i vise G *prosecan G direktnog sudara. Ti kao masinac bi ovo ipak morao bolje da znash.

 

I na kraju tu je spoljna ljuska koja stiti od ogrebotina, klizanja, udara insekata, vetra i udarca ali ga ne kompenzuje (to kao sto rekosmo resava srednji sloj kacige, koji je ujedno i najdeblji). Takodje stiti da se unutrasnji sloj (foam) ne raspe.

 

Cilj kacige je dakle pored ostalih , najbitniji da apsorbuje energiju udarca, i pritom se uglavnom slomi. Dakle nakon toga, apsolutno je neupotrebljiva, cak opasna. Tu se slazemo, uzimamo dakle polovnu dobru kacigu od nekoga koga znamo i ko nije padao sa njom.

 

Neki od standarda:

 

AS 1698 (Australia)

CSA CAN3-D230-M85 (Canada)

JIS T8133 (Japan)

NZ 5430 (New Zealand)

ECE 22.05 (Europe)[2][3]

BS 6658:1985 (UK)

DOT FMVSS 218 (USA)[4]

 

Nova kaciga je RISK FREE, ali ipak u slucaju da biram izmedju nove Suomy koju mi drug prodaje posle 6 meseci bez padanja i nove IXS ne bih se 2 sekunde razmisljao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Nova kaciga je RISK FREE' date=' ali ipak u slucaju da biram izmedju nove Suomy koju mi drug prodaje posle 6 meseci bez padanja i nove IXS ne bih se 2 sekunde razmisljao.[/quote']

U tom konkretnom slucaju ok ali samo zato sto IXS nije renomirani proizvodjac (po meni) :wink:

 

Ali opet, moj savjet svima, samo nova kaciga je dobra kaciga :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

tekst je veoma dobar. A Vi bas preterujete sa prepirkama, ljudi, svako ima svoje misljenje i to je to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Darko bas vala...upravo zato sam i iskulirao...:)

 

Da rasprava ne postane licna, mislim da smo se dosta izblebetali, ja sam se osvrnuo inicijalno na text sa sajta i to na generalnu izjavu o novim i polovnim kacigama.

 

Elem, nemam sta vise pametno da dodam, pa odok da uzmem Dominatora od Copeta, pa se vozimo zajedno ove godine u zdravlju i veselju boze zdravlja. Bolje nego ovako da kenjamo :)

 

Jedan zakljucak samo za decu i pocetnike, uzmite sto skuplju kacigu, i to novu. Rang od 300-600 evra pruza vvam vrlo dobru zastitu. Licno ne bih isao na jeftinije, a skuplje zasto da ne, ali nije neophodno cini mi se sa stanovista bezbednosti, vise sa pozicije dizajna.

 

Pozdravljam dobru raspravu sa E Zoom, ako je produktivna i ako se nesto nauci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
Jedan zakljucak samo za decu i pocetnike' date=' uzmite sto skuplju kacigu, i to novu. Rang od 300-600 evra pruza vvam vrlo dobru zastitu. Licno ne bih isao na jeftinije, a skuplje zasto da ne, ali nije neophodno cini mi se sa stanovista bezbednosti, vise sa pozicije dizajna.[/quote']

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

pa odok da uzmem Dominatora od Copeta' date=' pa se vozimo zajedno ove godine u zdravlju i veselju boze zdravlja. [/quote']

jel ga uzimas ono..., ili ONO?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...odok da uzmem Dominatora od Copeta' date=' pa se vozimo zajedno ove godine u zdravlju i veselju boze zdravlja...[/quote']

To je posao! :biker:

 

 

...Pozdravljam dobru raspravu sa E Zoom' date=' ako je produktivna i ako se nesto nauci.[/quote']

Respect za brata Endurca! 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja