Jump to content

Moto Zajednica

Zemlja ponoćnog sunca (Nordkap 2008)

Recommended Posts

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Sljedeče jutro nas je čekalo iznenađenje. Zločesti Trolovi su nam ga zakuhali. >:( Kontakti na svim prekidačima za svjetla naše TDM su oksidirali radi guste morske magle. Sreča, da sam sobom vozio stari dobri kontakt sprej. Očistio sam jednog za drugim. U njima sam našao sol.

 

Vračali smo se sa glavom punom utisaka. Krajolik nam se je činio neistinit i...zaboravili smo natočiti benzin.Morali bi skrenuti u gradič Honnisvag na benzinsku pumpu. Osvjestili smo se tek, kad je motor zaštucao i kad sam otvorio rezervu.Za vračanje je bilo prekasno, do prve benzinske još dobrih 70 km. Znao sam, da če nam nestati benzina. Nadao sam se, da se to neče dogoditi u dugom strmom, tamnom tunelu.Sreča nije se dogodilo u tunelu. Na našu sreču! Zaustavili smo se na prekrasnom mjestu, sa odmaralištem, upravo ispod obasjanh granitnih gromada kamenja. Ništa nije trebalo raditi nego čekati. Malo iza nas su bili, tko drugi nego naši sad več dobri poznanici, malo nas poslikali, nasmijali i na prvoj benzinskoj pumpi za nas natočili benzin u kanticu. Na Nordkapp vodi samo jedna cesta. Nije im bilo teško nači nekoga, ko nam je dovezao benzin. Francuski par na motoru je sa veseljem priskočio u pomoč.

 

photo_jpg.php?type=n&id=149

 

photo_jpg.php?type=n&id=150

 

photo_jpg.php?type=n&id=151

 

photo_jpg.php?type=n&id=152

 

Toga dana se nismo dugo vozili. Potrudili smo se dovesti do Finske granice te se odmah zaustavili. Tog dana nam nekako nije išlo. Hebeni Trolovi, znali su oni, da trebamo dan odmora. Zaustavili smo se u naselju Karigasniemi.Prijatan, ljep domači kamp, puno jeftinije nego u Norveškoj. Kuhinja je čak imala otvoreno ognjište, u njoj sve što trebaš, kao u svim skandinavskim kampovima, upotrebi sve što trebaš i pospremi iza sebe, to je jedino pravilo. Malo nam je bilo lakše, brzo smo shvatili, da je Finska puno jeftinija od Norveške i platežno sredstvo je €vro. Najednom je cjenanajjeftinijih cigareta Prince iz Norveške cca 12€ pala na samo 3,5€, olakšanje za mene.

 

photo_jpg.php?type=n&id=153

 

photo_jpg.php?type=n&id=154

 

photo_jpg.php?type=n&id=155

 

photo_jpg.php?type=n&id=156

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Odmoreni smo sljedeči dan nastavili put prema gradu Inari, uz kojeg leži laponsko sveto jezero. U Inariu smo pogledali muzej SIIDA, muzej naroda Sumi, među koje spadaju i Laponci, Eskimi te još puno sličnih naroda sve do nekih sjeverno američkih indijanaca.

 

Finska je vrlo zanimljiva zemlja. Ogromno područje pokrito sa jezerima, šumama i komarcima veličine slona.Jedino sredstvo, koje pomaže protiv tih krvožednih letečih zvjeri kupiš pri Laponcima ili u trgovini poseban sprej napravljen za Finsku.Peče ko vrag ali pomaže! Kad smo se namazali našim slovenskim Autanom, smo dobili osječaj, da si finski komarci misle: mmmmmljac, čovjek sa nekim eksotičnim ukusom!

 

photo_jpg.php?type=n&id=157

 

photo_jpg.php?type=n&id=158

 

Glavna cesta je bila široka i ravna sa obadvije strane pločnici, od grada do grada.Postranske ceste, čak i one u gradovima, su napravljene iz utvrđenog makadama, što niti ne smeta, čak su bolje nego neke naše asfaltirane ceste.Naumili smo do Helsinkija, ali smo se poslje tri dana ravnih cesta i dosađivanja bez krivina predomislili.

Dok smo se vozili po laponskom djelu je još nekako išlo. Uspjelo nam je sresti Losa. Obojici je u isto vrijeme u glavu upala melodija iz serije ŽIVOT NA SJEVERU. Pili smo kavu u zlotokopu i u Rovaniemiu posjetili Djeda Mraza.Osječali smo se kao da smo u decembru u božično vrijeme.Tu je ujedno granica polarnog kruga u Finskoj, gdje smo ga tek sada napustili poslje svih dana provedenih unutar Arktike.

 

photo_jpg.php?type=n&id=159

 

photo_jpg.php?type=n&id=160

 

photo_jpg.php?type=n&id=162

 

photo_jpg.php?type=n&id=163

 

photo_jpg.php?type=n&id=164

 

photo_jpg.php?type=n&id=165

 

photo_jpg.php?type=n&id=167

 

photo_jpg.php?type=n&id=168

 

photo_jpg.php?type=n&id=169

 

photo_jpg.php?type=n&id=170

 

photo_jpg.php?type=n&id=171

 

photo_jpg.php?type=n&id=173

 

photo_jpg.php?type=n&id=180

 

photo_jpg.php?type=n&id=181

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Negdje na sredini Finske smo skrenuli prema gradu Vassa, gradu na Baltičkom moru, koji ima trajektnu vezu sa Švedskom. Niti slutili nismo kakva sreča nas je pratila. Zadnji kotač je počeo čudno cviliti. Uvjereni, da je to posljedica rastegnutog lanca, smo skrenuli na najbližu benzinsku pumpu.  Nalazili smo se u malom finskom mjestu, gdje su mjesto od mjesta udaljena po 200km.Poslje dužeg neuspješnog čačkanja oko motora, smo tek tako,upitali za najbliži servis i očekivali negativan odgovor.Ali, tko pita ne skita, tako kažu. Na naše veliko iznenađenje su nas poslali 200m iza ugla, gdje smo našli servisera.Malo veča garaža, u njoj neki moped i tatica sa ZZTop bradom. Poslje dugog i opširnog razgovora rukama jer tatica nije govorio engleski je tatica uzeo telefon u ruke i pozvao prijatelja.Aha, vjerovatno zove nekog svog mehaničara za motore, smo pomislili.Pa nije bilo tako! Pozvao je nekoga, ko je govorio neku vrstu slomljenog engleskog jezika.Taj nam je objasnio,šta je tatica našao.Otišao nam je ležaj zadnjeg kotača.Hebemti ode par dana i par sto €vra, to smo najprije pomislili.Tatica je bez ikakvih vidljivih emocija uzeo telefon(Nokia 5210 star ko zemlja)u ruke i nekakav katalog te nas poslao na kavu jer nas nikako nije htjeo pustiti dalje.Vratite se u tri, nam je rekao njegov prevoditelj. Šta nam drugo ostaje.Kad smo se vratili  čekalo nas je  iznenađenje. U garaži je stajao još jedan motor, Honda CBR, naš pokraj popravljen.Sve skupa nam je zaračunao samo 40€. Još danas nam nije jasno, kakvu sreču smo imali. Ne samo, da smo usred šume našli mehaničara. Našli smo mehaničara, specijalista za motore.

 

Dan smo zaključili u Vassi, čekajuči trajekt za Švedsku.U blizini luke smo našli hotel, koji je u svojem djelu imao hostel.

 

photo_jpg.php?type=n&id=182

 

photo_jpg.php?type=n&id=183

 

photo_jpg.php?type=n&id=184

 

photo_jpg.php?type=n&id=185

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Poslje četri sata gledanja plitkog Baltičkog mora dovezli smo se u kišovitu i hladnu Švedsku.Unatoč  svemu vožnja nam je bila puno zanimljivija, konačno su počele krivine i naselja uz cestu, čega u Finskoj jednostavno nema. Cesta uz more nas je odvela preko Omskjoldsvika, Sundsvall, prespavane noči u Hudiksvallu do Stockholma.Tu smo se zaustavili.Jedva smo našli mjesto u jednom od brojnih Štokholmskih kampova.

 

Obišli smo grad motorom uzduž i poprijeko.Kad bi si željeli temeljito upoznati i običi sve znamenitosti, bio bi nam premalo cjeli tjedan.Tako, da smo si u knjižici, koju smo dobili na recepciji kampa, među stvarno obilnom ponudom izabrali historijski muzej sa akcentom na izložbi života Vikinga. Stvarno se je isplatilo.

 

photo_jpg.php?type=n&id=186

 

photo_jpg.php?type=n&id=187

 

photo_jpg.php?type=n&id=188

 

WC za pse, koji putuju brodom.

 

photo_jpg.php?type=n&id=190

 

photo_jpg.php?type=n&id=192

 

photo_jpg.php?type=n&id=193

 

photo_jpg.php?type=n&id=194

 

photo_jpg.php?type=n&id=195

 

photo_jpg.php?type=n&id=197

 

photo_jpg.php?type=n&id=199

 

photo_jpg.php?type=n&id=198

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

U jakom vjetru i kiši smo napustili glavni švedski grad te se po najkračem putu uputili prema Danskoj. Poslje   Nykopinga, Norrkopiga, Linkopinga i još nekoliko"pinga", smo se morali zaustaviti, puhalo i padalo je prejako. Malo dalje od glavne ceste smo našli simpatičan kamp u šumi. Kučica je imala terasu. Odličili smo se nagraditi za uspješno prevožen put do tu. Imat čemo piknik, je pala ideja. U obližnjem trgovinskom centru smo kupili roštilj za jednokratnu upotrebu i u košaru nabacali piletinu.Kad pogledaš na visoke cjene piletina ti se čini najjeftinija. Na putu prema blagajni i onako usput naletimo na veliki frižider pun pripremljenog lososa za roštilj, dvaput jeftinijeg od bilo kojeg mesa. Bez razmišljanja smo zamjenili. Kod nas je cjena lososa puuuuuuuuuno viša od bilo kojeg mesa. Oblizivali smo se još dugo poslje večeri.

 

photo_jpg.php?type=n&id=200

 

photo_jpg.php?type=n&id=201

 

photo_jpg.php?type=n&id=202

 

photo_jpg.php?type=n&id=203

 

Ujutro se je vjetar malo umirio, krenuli smo prema Helsinborgu.Dio Švedske, po kojem smo se vozili, je još poznat po brojnim narodnim parkovima punim losova.Skrenuli smo u jednoga od njih i u kiši obišli park. Kod ulaza svako dobije brezovu granu, za hranjenje losova. Nevjerovatno velike životinje. Ljeno su ležale na kiši i nas nisu niti opažale. Kad smo več pomislili, da čemo grane morati sami pojesti, se je dignula mama los sa dva mlada losiča stara tek tri tjedna. Stresla je sa sebe kapi kiše i polako došla do ograde na ručak. Kao da je rzala dok smo ju hranili.Mladunčad je razigrano skakala oko nje. Vrjeme se je za nas zaustavilo. Zaboravili smo na kišu i hladnoču. Jooooj, kako bi ih čovjek nekako sakrio i odveo si ih kuči za kučne ljubimce, los kučni ljubimac hehehehehe.  Dali si možete zamisliti životinju veču od krave, koja leži nasred dnevne sobe. Mislim , da nebi išlo! Tu je njihova kuča, tu su njihova prostranstva. Nadam se, da čemo se još sresti.

 

photo_jpg.php?type=n&id=204

 

photo_jpg.php?type=n&id=205

 

photo_jpg.php?type=n&id=206

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Trajekt iz Helsingborga do Helsingorja u Danskoj je vozi točno deset minuta.Na ulazu u zaljev pozdravlja nas Hamletova tvrđava. Uske lice pune trgovinica koje prodaju alkohol jednodnevnim turistima iz Švedske.

 

photo_jpg.php?type=n&id=207

 

photo_jpg.php?type=n&id=208

 

photo_jpg.php?type=n&id=209

 

U nekoliko sati smo prošli kroz Dansku. Vračali smo se, zato smo izabrali najjednostavniji i najbrži put.Ako se iz Kopenhagena spustiš ravno po autocesti do trajekta u  Radbyhavnu, si u jednom satu na njemačkom otoku Fehmarn, koji sa otokom povezan mostom i još samo sat vožnje do  Hamburga.

 

photo_jpg.php?type=n&id=211

 

Kiša nam je bila vjerna još od Stockholma.Pratila nas je još dugo po njemačkim autocestama.Probali smo čak na jednom djelu napustiti autocestu te se po zaslugama Garmina, kojeg smo krstili u Uršku, skoro zabauljali do Rostocka, gdje vozi trajekt nazad u Švedsku. Ma razumijemo mi to i mi smo se željeli vratiti. Pospremili smo Uršku i vratili se nazad na autocestu.

 

photo_jpg.php?type=n&id=212

 

photo_jpg.php?type=n&id=213

 

photo_jpg.php?type=n&id=214

 

photo_jpg.php?type=n&id=215

 

Austrija nam se je sljedeči dan činila kao, da smo kod kuče. Ugledali smo prvu tablu Ljubljana, 170km. Poslje prevoženih 9300km stvarno dobiješ osječaj, da si kuči. Tu, iza sljedeče krivine je Ljubljana.Naveče smo se dovezli na domače dvorište. 

9452km je bilo iza nas, puno doživljaja.Vratili smo se sretno, bogatiji zaupoznavanja i doživljavanja, novih prostranstava, ljudi i kultura.Doživjeli smo sebe u pobjeđivanju straha, napora, tolerancije i prilagođavanja. Znam, da čemo to još bar jednom ponoviti.

 

photo_jpg.php?type=n&id=216 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Super vam  je putopis a i putovanje.Posle citanja i gledanja slika imam osecaj kao da sam bio tamo,a i to je dovoljno,za sada.

Mozda jednog dana,ali tesko! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

10 000km :o svka cast. Ja sam uzivao citajuci, a mogu misliti kako je tek bilo vama dobro. Jednog dana ce i moj TDM na tu stranu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Hvala i vama prijatelji, cijenjeni kolege drago mi je kad vidim da se vam sviđa putopis.

 

@Daki Ako budeš treba informacije javi se drage volje ti ih posredujem. Btw puno sam u vašim krajevima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Hvala i vama prijatelji, cijenjeni kolege drago mi je kad vidim da se vam sviđa putopis.

 

@Daki Ako budeš treba informacije javi se drage volje ti ih posredujem. Btw puno sam u vašim krajevima.

 

Kad budes po Beogradu, ako imas vremena, javi se da popijemo picence i ispricamo se. Dolazis na reli ove godine?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd/Wien
  • Motocikl: bio FJR

Hvala, lepo napisano!

Jesi li koristio neke mape ili si se oslanjao samo na navigator? Koja razmera je prihvatljiva za Norvesku, s' obzirom koliko je velika zemlja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Hvala i vama prijatelji, cijenjeni kolege drago mi je kad vidim da se vam sviđa putopis.

 

@Daki Ako budeš treba informacije javi se drage volje ti ih posredujem. Btw puno sam u vašim krajevima.

 

Kad budes po Beogradu, ako imas vremena, javi se da popijemo picence i ispricamo se. Dolazis na reli ove godine?

 

Nažalost na reliju me neče biti ali zato prije njega idem na Mariovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

SUPER

Ovaj putopis ce mi 2011. sluziti kao vodic. Svaka cast i hvala vam na svemu

 

Ljepo! Ako budeš trebao kakvu informaciju javi. 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 709 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo - Beograd
  • Motocikl: BMW 1200RT

    Uzivao sam dok sam citao tvoj putopis. Vrlo hrabro sa tvoje strane, krenuti na toliki put, sami, mislim samo jedan motor. Jos jednom hvala i na predivnim slikama, i neka vas sreca prati gde god da ste....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

Hvala, lepo napisano!

Jesi li koristio neke mape ili si se oslanjao samo na navigator? Koja razmera je prihvatljiva za Norvesku, s' obzirom koliko je velika zemlja?

 

Bez mapa ne kreči gore one su osnova za sve. Ja sam kupio auto kartu Njemačke i auto kartu Skandinavije od izdavača MARCO POLO. Na Garminu je potpuno dovoljno imati City Navigator Europe. Kad si jednom u Švedskoj samo voziš po cesti E6 do Alte i od tamo se cesta tek promjeni u  drugi broj. Od Alte je isto tako odlično označeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1150GS ABS

    Uzivao sam dok sam citao tvoj putopis. Vrlo hrabro sa tvoje strane, krenuti na toliki put, sami, mislim samo jedan motor. Jos jednom hvala i na predivnim slikama, i neka vas sreca prati gde god da ste....

 

Hvala ti cijenjeni kolega ;). Neka sreča prati sve nas putnike. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 709 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo - Beograd
  • Motocikl: BMW 1200RT

      Izvini ako mi je promaklo, ali koliko je dana sve ovo trajalo, koliko si kilometara prelazio dnevno, jesi li imao jos koji problem sa motorom, i na kraju, koliko te je kostalo ovo putovanje......Veliki pozdrav....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: SUBOTICA
  • Motocikl: Ferdinand

Putopis je za svaku pohvalu. Irena je dobar fotograf, jako mi se dopada kako je napravila fotografije. Mi smo problem pune kartice rešili kupovinom nove kartice, da slučajno ne bi ostali bez fotografija. I od tada na put ne idemo bez bar tri kartice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja