Jump to content

Moto Zajednica

Kupujem WR 450 X , CRF 450 X , KTM 525 , 625 / Hard Enduro ili Super Moto

Recommended Posts

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Narvno da net pomaze puno ,naravno da svako hvali svog konja ali da me netko ubedi da je KTM450 bolji i dugotrajniji od Honde crf 450 e to vec ne moze

a jesi li ti posedovao oba primerka pa to znas kad niko ne moze da te ubedi?   Bili kako bilo odoste u off....coveku traba neki od navedenih motora  ali sa ovim zahtevima ja i da ga imam ne bih mu ponudio,jer to su motori koji se kupuju  za krljanje,aj mozda naleti neki SM u takvom stanju ali hardenduro nema sanse.On je kupac za novo,ako trazis nesto perfektnto ocuvano onda odes u salon i kupis novo sa garancijom. A te price da su noviji motori ruzni je tako tanka da nema dalje,da je u pitanju R klasa onda bih razumeo ali sto se tice hard endura tu nema nikakve istine kakav god da nam je ukus.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: Јужни Београд
  • Motocikl: Beta Xtrainer

Narvno da net pomaze puno ,naravno da svako hvali svog konja ali da me netko ubedi da je KTM450 bolji i dugotrajniji od Honde crf 450 e to vec ne moze

 

Па ако не може да те убеди онда је логично и што неће! Драго ми је што је одмах провалио твоје лоше намере.

Очигледно је да си попио сву памет овога света и било би сулудо да те сада било ко додатно учи.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Narvno da net pomaze puno ,naravno da svako hvali svog konja ali da me netko ubedi da je KTM450 bolji i dugotrajniji od Honde crf 450 e to vec ne moze

a jesi li ti posedovao oba primerka pa to znas kad niko ne moze da te ubedi?   Bili kako bilo odoste u off....coveku traba neki od navedenih motora  ali sa ovim zahtevima ja i da ga imam ne bih mu ponudio,jer to su motori koji se kupuju  za krljanje,aj mozda naleti neki SM u takvom stanju ali hardenduro nema sanse.On je kupac za novo,ako trazis nesto perfektnto ocuvano onda odes u salon i kupis novo sa garancijom. A te price da su noviji motori ruzni je tako tanka da nema dalje,da je u pitanju R klasa onda bih razumeo ali sto se tice hard endura tu nema nikakve istine kakav god da nam je ukus.

 

A zasto mislis da SM moze da bude ocuvaniji ?  Kad god sam moju TT600 poterao po VS aerodromu trpela je mnogo veca OPTERECENJA  u sklopu motora, menjaca i prenosa, a bogami i kocnica nego na off roadu ( a inace sam rekreativac ) A to su sklopovi kojima se tesko utvrdi stanje kod kupovine

Manje su stavke ako treba semering vile da se promeni, ili lanac, lancanici ili neka polomljena plastika ( to su stvari koje po meni vise stradaju na off roadu )

 

Odavno me je jedan drugar naucio da na off roadu vozac preuzima opterecenja - pegla ih na svoje misice i samo tako to moze tecno da se vozi-

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

I jos nesto

Ako samo u R klasi postoje lepi i ruzni, moj ukus je da su svi  Ruzniiii

Garvolini, prijatelju, ukusi su razliciti  ( ako te nisam dobro razumeo, ispravi me )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova

Potrazi malo po netu ako te interesuje , ja nemam za takve kao ti ni vremena ni zivaca....

eto koliko se razumes i znas o svom motoru , pitaj mene bilo sta u vezi Yamahe xt sigurno neces dobiti odgovor da trazis po netu ,kako da nadjem na netu kada si ti radio servis i sta si radio ajd priznaj da si se zajebao za motor ili to jos ne znas ,,toliko od mene i mog skromnog iskustva od 23god voznje motora i 35 god zivota

STA JA TEBI TREBA DA PRIZNAM!???

Nasao si pogresnu osobu da j...bes ,promjenio sam vise motora nego ti gaca i ne pada mi na pamet da se pravdam likovima kao sto si ti. O odrzavanju ovakvih motora znam koliko moze da se zna za tri mjeseca posjedovanja ,da te to interesuje shvatio bi to iz mog predhodnog posta.

Moj zivot sam proveo vozeci i popravljajuci motore i svaki put kada ,necim sto sam naucio za tih 25 godina ,mogu da pomognem nekom to i uradim ,isto tako gledam da na ovom forumu nesto naucim od drugih  NE ZAJEBAVAM LJUDE KAO TI

Izvini nisam skontao da ga imas samo 3 meseca ...vreme ce pokazati ,nadam se da nisam u pravu pozz  i sorry za OFF

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

I jos nesto

Ako samo u R klasi postoje lepi i ruzni, moj ukus je da su svi  Ruzniiii

Garvolini, prijatelju, ukusi su razliciti  ( ako te nisam dobro razumeo, ispravi me )

hteo sam da kazem da se R-ovi zadnjih godina po mnogima prave sve ruzniji  i manji i da su mnogima lepsi modeli od pre 5,6 pa i 10 godina,ali kod endura nije bas takva prica bar sto se tice hard endura i cross motora,po meni oni nisu nesto mnogo menjani zadnjih par godina. A mislim da se moze natrcati na neki SM bas bas ocuvan jer znam par momaka koji imaju npr xtx koji su mazeni i pazeni ,nikad tockareni,zavrtani i muceni,ljudi kupili da imaju do grada na kafu da odu,a sumnjam da ima takvih slucajeva sa cross i hard enduro motorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova

Moderne Enduro motore,kao sto su CRF/EXC/WR,itd. ljudi kupuju nove i prodaju ih posle godinu-2 dana i to nije za dzabe...To su takmicarski motori kojima se broje radni casovi a ne predjeni kilometri.Imaju dosta snage(i previse za prosecnog vozaca),delovi se prave od sto laksih materijala ali se zbog toga gubi na dugovecnosti i pouzdanosti...

Ovakvi motori imaju smisla ako se koriste za trke,ambiciozniju terensku voznju i ako se ima dovoljno para za kupovinu i odrzavanje istih(takodje treba imati u vidu dodatne troskove,posle 1-2 godine-prodaja starog i kupovina novog motora)...

Svaki od ovih modela ima svoje prednosti i mane:

-jedan je skup u startu,trazi dosta odrzavanja ali je malo laksi;

-drugi je jeftiniji u startu,ima dosta snage na nizim obrtajima ali je tezi od ostalih;

-treci ima problem sa ventilima ali je prepun snage;

-cetvrti je prosecan u svemu;

Pa tu je i visina sedista,polozaj pri voznji,itd.Sve je to individualno-ko sta voli...

Kad sve saberes-biraj boju i karakterististike koje ti najvise odgovaraju-nijedan nije najbolji u svim karakteristikama...

Ako je vec pominjana dugotrajnost i EXC vs CRF-moram reci da titulu motora(u klasi 450F) koji ima najpouzdaniji i najdugovecniji agregat,ubedljivo(vec godinama) nosi WR450F,barem po misljenju ljudi koji voze enduro motore po 20-30 godina,imaju iza sebe gomilu enduro trka ili se jos uvek takmice i koji su imali priliku da voze sve nabrojane motore...

Zakljucak-Ili kupis nov motor i prodas ga za 1-2 godine da bi kupio novi ili kupis taj polovni pa mu radis nesto oko agregata(ako ne i generalnu),remontujes viljusku,amortizer,itd.

Naravno,ako covek ima potrebu da poseduje takmicarski enduro,prihvati negativne strane i uziva u pozitivnim...

Ja sam npr. pre par nedelja bio veoma blizu kupovine novog KLX450r(napravljen na bazi MX modela KX450F) jer je cena veoma povoljna u odnosu na konkurenciju,motor ima dosta snage na nizim obrtajima(sto ja veoma volim),ogibljenje je odlicno za voznju po sumi ali je tezi od konkurencije,baterija se slabo puni pa se moze imati problema sa cestim koriscenjem el.starta,pri menjanju ulja mora se skinuti auspuh...Odustao sam od kupovine jer vec imam 2 motora-ali da sam prodao jedan u medjuvremenu-verovatno bih kupio KLX-a jer smatram da je najbolja kupovina u toj klasi kada se uzme u obzir ulozeno-dobijeno...

 

E sad-drugo je kupovina polovnih enduro motora,starije generacije-kao sto su TT,XR,DR,itd.

To nisu takmicarski motori,pa samim tim,pouzdaniji su i dugotrajniji...

Motori pravljeni da dugo sluze,bez astronomskih troskova odrzavanja na ustrb tezine i snage motora...

Za prosecnog rekreativca,odlicno resenje i u odnosu na takmicarske modele,neunistivi...

To se moze kupiti polovno i slatko se navozati,uz standardno odrzavanje.

 

Vec pomenuti XT i slicni motori,vise lice na terenske motore,nego sto to jesu,tako da njih ne bih mnogo komentarisao...

 

A primetio sam da na ovom forumu,90% ljudi nema pojma o enduro motorima i terenskoj voznji...

Voze se po asfaltu,malo skrenu na makadam(trudeci se da ne izblatnjave motore :D) i tu se slikaju-I to je za njih Enduro voznja...

A onda se cude kada vide da neko vozi po gustoj sumi,vozi po potocicima/recicama,uz strme kamenite uspone,blatu i postavljaju pitanja tipa:

-"mislis li da je dobro za motor da se vozi po potocicima(vruc motor-hladna voda)?"

-"mislis li da je dobro za motor da se vozi po kamenju(lomi se motor,odlazi ogibljenje-a moze se i izgrebati)?"

-"mislis li da je dobro za motor da se vozi po blatu(isprljace se filter vazduha i karburator)?"

 

Pa ti motori su pravljeni za takvu vrstu voznje!!! ;D

 

Enduro se kupuje da se uziva u terenskoj voznji a ne da se pozira ispred kafica,na nekom skupu ili slicno,pa da bude vazno da li je nalepnica ili plastika izgrebana-za to sluze druge vrste motora. ;)

A i...Motor se vozi a ne je.e... ;D

Nego...

Da li je dobro za motor da se vozi uopste(haba se upotrebom)? ;D

 

@TT600

Izvini za off ali morao sam... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Varadero 1000

ako se malo razumes u fiziku nemozes reci da ako zaronis vruc motor u hladnu vodu nece ostaviti posledice,mozda ne odmah vidljive.Iz licnog iskustva tvrdim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova

Moderne Enduro motore,kao sto su CRF/EXC/WR,itd. ljudi kupuju nove i prodaju ih posle godinu-2 dana i to nije za dzabe...To su takmicarski motori kojima se broje radni casovi a ne predjeni kilometri.Imaju dosta snage(i previse za prosecnog vozaca),delovi se prave od sto laksih materijala ali se zbog toga gubi na dugovecnosti i pouzdanosti...

Ovakvi motori imaju smisla ako se koriste za trke,ambiciozniju terensku voznju i ako se ima dovoljno para za kupovinu i odrzavanje istih(takodje treba imati u vidu dodatne troskove,posle 1-2 godine-prodaja starog i kupovina novog motora)...

Svaki od ovih modela ima svoje prednosti i mane:

-jedan je skup u startu,trazi dosta odrzavanja ali je malo laksi;

-drugi je jeftiniji u startu,ima dosta snage na nizim obrtajima ali je tezi od ostalih;

-treci ima problem sa ventilima ali je prepun snage;

-cetvrti je prosecan u svemu;

Pa tu je i visina sedista,polozaj pri voznji,itd.Sve je to individualno-ko sta voli...

Kad sve saberes-biraj boju i karakterististike koje ti najvise odgovaraju-nijedan nije najbolji u svim karakteristikama...

Ako je vec pominjana dugotrajnost i EXC vs CRF-moram reci da titulu motora(u klasi 450F) koji ima najpouzdaniji i najdugovecniji agregat,ubedljivo(vec godinama) nosi WR450F,barem po misljenju ljudi koji voze enduro motore po 20-30 godina,imaju iza sebe gomilu enduro trka ili se jos uvek takmice i koji su imali priliku da voze sve nabrojane motore...

Zakljucak-Ili kupis nov motor i prodas ga za 1-2 godine da bi kupio novi ili kupis taj polovni pa mu radis nesto oko agregata(ako ne i generalnu),remontujes viljusku,amortizer,itd.

Naravno,ako covek ima potrebu da poseduje takmicarski enduro,prihvati negativne strane i uziva u pozitivnim...

Ja sam npr. pre par nedelja bio veoma blizu kupovine novog KLX450r(napravljen na bazi MX modela KX450F) jer je cena veoma povoljna u odnosu na konkurenciju,motor ima dosta snage na nizim obrtajima(sto ja veoma volim),ogibljenje je odlicno za voznju po sumi ali je tezi od konkurencije,baterija se slabo puni pa se moze imati problema sa cestim koriscenjem el.starta,pri menjanju ulja mora se skinuti auspuh...Odustao sam od kupovine jer vec imam 2 motora-ali da sam prodao jedan u medjuvremenu-verovatno bih kupio KLX-a jer smatram da je najbolja kupovina u toj klasi kada se uzme u obzir ulozeno-dobijeno...

 

E sad-drugo je kupovina polovnih enduro motora,starije generacije-kao sto su TT,XR,DR,itd.

To nisu takmicarski motori,pa samim tim,pouzdaniji su i dugotrajniji...

Motori pravljeni da dugo sluze,bez astronomskih troskova odrzavanja na ustrb tezine i snage motora...

Za prosecnog rekreativca,odlicno resenje i u odnosu na takmicarske modele,neunistivi...

To se moze kupiti polovno i slatko se navozati,uz standardno odrzavanje.

 

Vec pomenuti XT i slicni motori,vise lice na terenske motore,nego sto to jesu,tako da njih ne bih mnogo komentarisao...

 

A primetio sam da na ovom forumu,90% ljudi nema pojma o enduro motorima i terenskoj voznji...

Voze se po asfaltu,malo skrenu na makadam(trudeci se da ne izblatnjave motore :D) i tu se slikaju-I to je za njih Enduro voznja...

A onda se cude kada vide da neko vozi po gustoj sumi,vozi po potocicima/recicama,uz strme kamenite uspone,blatu i postavljaju pitanja tipa:

-"mislis li da je dobro za motor da se vozi po potocicima(vruc motor-hladna voda)?"

-"mislis li da je dobro za motor da se vozi po kamenju(lomi se motor,odlazi ogibljenje-a moze se i izgrebati)?"

-"mislis li da je dobro za motor da se vozi po blatu(isprljace se filter vazduha i karburator)?"

 

Pa ti motori su pravljeni za takvu vrstu voznje!!! ;D

 

Enduro se kupuje da se uziva u terenskoj voznji a ne da se pozira ispred kafica,na nekom skupu ili slicno,pa da bude vazno da li je nalepnica ili plastika izgrebana-za to sluze druge vrste motora. ;)

A i...Motor se vozi a ne je.e... ;D

Nego...

Da li je dobro za motor da se vozi uopste(haba se upotrebom)? ;D

 

@TT600

Izvini za off ali morao sam... :)

+1 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova

ako se malo razumes u fiziku nemozes reci da ako zaronis vruc motor u hladnu vodu nece ostaviti posledice,mozda ne odmah vidljive.Iz licnog iskustva tvrdim.

 

 

Nisi razumeo poentu...

Enduro motori su namenjeni voznji po razlicitim terenima,pa i po vodi...

Ne znam gde je smisao,posedovanja takvog motora,ako ne sluzi svojoj svrsi?

Ako covek ne uziva u takvoj vrsti voznje i brine,kako ce voznja po vodi,kamenju,blatu,itd. uticati na njegov motor,onda je suludo da takav covek kupi bilo koji Off Road motor,jer postoje mnogo bolje alternative za njegove potrebe...

Koliko god da je,npr. XC300 superioran po terenima,toliko je inferioran za svakodnevnu voznju po uredjenim putevima u odnosu na motore putne namene...

 

@TT600

Izvini jos jednom za off... :)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Samo pisi, Ivane, Nije off

Ovde na forumu si po misljenju mnogih, a i po mojim merilima, NAJISKUSNIJI off road bajker ( nemora covek biti takmicar da bi imao iskustvo - to se na off roadu  isto meri brojem radnih sati provedenih na terenu ) Nikad nismo vozili zajedno, ali se vidi iz svakog tvog posta da imas iza sebe veliki broj radnih sati  ;)  ali ne bilo kakvih, vec korisno utrosenih. Sretao sam mnogo bajkera koji mnogo voze, ali i dalje ne osecaju teren ispod svog tocka, ne pustaju motor u kontrolisano proklizavanje, ne koriste prednosti svog ogibljenja, ...  i na kraju ne razmisljaju i ne analiziraju voznju - to su za mene uzaludno utroseni radni sati i vozaca i motora

Tako da je svaki tvoj post dobrodosao i u ovoj i u ostalim temama

 

PS. Potpuno se slazem sa tvojom klasifikacijom Novi - Stari motori

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Kada sam trazio da kupim motor nasao sam dvije wr 450 ,obje su kupljene kod nas ,redovno odrzavane i samo rekreativno vozene ,obje 2005 i oko 3500 e , kupio sam dvije godine stariji  exc za iste pare (3000e na strane table) JER su mi to savjetovali ljudi koji su promjenili  vise manje sve motore u ovoj klasi i jedan od njih je serviser i vjerujem njima vise nego svemu sto mogu naci na internetu. Kako neko u temi rece kod nas u NS se kvare KTM ovi   :D tako i ovde kod nas niko ne zeli da kupi WR ,mozda zavisi od klime.

Ovakav polovan motor nebi preporucio ljudima koji nisu u stanju da ih sami servisiraju!!! Ja se dovoljno razumijem u mehaniku da mogu sam da radim sve potrebno na njemu ,da nije tako kupio bi drz,ttr isl.

Sto se tice razlike novo- polovno mislim da to nije bas velika razlika u cijeni odrzavanja ,ako se redovno i pravilno servisira moze da traje dugo ,a i nov bez odrzavanja se moze vrlo brzo unistiti.

Glupo je raspravljati da li vrijedi dati tolike pare za motor koji ima vrlo usku primjenu i zahtjeva veliku paznju oko odzavanja, JER kome  to zadovoljstvo ne vrijedi toliko ne treba ni da razmislja o tome! Meni licno posle prvog susreta sa ovakvim motorima se sve promjenilo ,spreman sam zrtvovati sve sto se trazi ali bez hard endura vise nikad :).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

Potpuno se slazem sa Ivanom, i njegovim tekstom, osim jedne sitnice. Slazem se da su hard enduro motori vise njakani na terenu, ali ima jos jedna stvar koja je i pozitivna pri kupovini. Naime smatram da dobar deo ljudi koji ovde kod nas kupi hard enduro nikada nije vozio takav motor i ne zna da ga vozi. To sto oni voze po terenu se moze nazvati vozikanjem i tesko da ce nesto posebno pohabati motor, cak mislim da ce vise nastetiti masini ako shvate da oni bas i nisu za terensku voznju pa predju na drum i krenu da zavrcu gas da bi dokazali sebi (a valda i drugima) da se ne plase da daju gas (na pravcu  :D).

Tako da se verovatno moze naci motor koji nije puno haban na terenu i njegovi radni sati nisu isti kao radni sat nekog motora koji je stvarno vozen kako tereba. A siguran sa da ima i onih koji su kupili takav motor jer su videli negde kako to lepo ide po terenu, ali kad su seli na njega prvi put, shvatili sa kakvom zverkom imaju posla, pa ga lepo uredno parkirali u garazu.

E sad ima tu i jedna losa stvar, a to je odrzavanje. Kod nas svako misli da zna sve, a i finansije bas nisu sjajne, pa onda krene sam nesto kao da odrzava. A to je uglavnom odrzavanje tipa popravim kad se pokvari i ne diram dok ide.

A sto se vode i vrelog motora tice, pa sta je voznja po kisi i posle kise po barama? Ili na trkama kad padne kisa pa se naprave kaljuge zar se to ne desava redovno? A cak i da mozda steti na duge staze, nje nista naspram zadovoljstva koje covek ima kad projuri motorom tamo gde drugi i peske jedva prodje.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Da, upravu si MAXZZ

Ali 90% enduro motora na nasem trzistu je stiglo od preko, gde ga je mozda i peglala neka takmicarska ruka. Ko ti garantuje ko ga je sve vozio. A nasi # uvoznici # ne uzimaju tamo ocuvane motore - na njima nema zarade. U poslednjih 10-tak. godina i tamo je  sve moderniji Hard Enduro ( a standard im dozvoljava da kupe novo )  pa ga izakaju i prodaju nama za dve tri god. I tamo mnogi debili misle da znaju kako se salta na ob. momentu, kako se vrsi doskok, kako se tera preko kupstera i kamenja,... i onda takva masina zavrsi kod nas. Ranije su samo pravi poznavaoci cerali TO , a u zadnjih deset god svaka belosvetska bagra. Cast izuzecima

A i fabrike imaju u zadnjih 10 god filozofiju da je jako dobar profit na rez. delu i da je neprofitabilno napraviti kvalitetan motor, koji traje, - ko bi im onda kupio nov

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

 

 

 

        Ja bih vozio KTM -A da mi je GS blize.Pozdrav druze.Ovako uzecu nesto za umereni off tipa xt 600/660 ili TTR.

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja